AGRO
16.12.05,11:21
Vypisujem žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov FO.. a je tam:
Údaje o manželke........ale vraj sa vyplní v prípade uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b - údaje sa vypisujú každému ? Alebo len komu ?
matafe
16.12.05,10:54
Údaje o manželke sa vypisujú iba v prípade, ak si chceš uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku.
Nezdaniteľnú čiastku na manželku vo výške 87 936 (za rok 2005) je možné uplatniť si vtedy, ak manželka nemala vlasný príjem. V prípade, ak mala vlastný príjem a je nižší než 87 936, potom je možné uplatniť si nezdaniteľnú čiastku v hodnote rozdielu 87936 a jej príjmu.
Barbara
16.12.05,11:51
Vypisujem žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov FO.. a je tam:
Údaje o manželke........ale vraj sa vyplní v prípade uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b - údaje sa vypisujú každému ? Alebo len komu ?

Prosím Ťa Ty už máš nové tlačivo na vykonanie ročného zúčt.?
to tlačivo na rok 2004 už nie je aktuálny, nakoľko pribudli nové nezdaniteľné položky .......a to príspevky na dopl. dôchod. sporenie, účelové sporenie a životné poistenie .

Ešte som to tlačivo nenašla ani na stránke ........financ., ani na dańovej stránke

Barbara
AGRO
17.12.05,07:38
Nemám nové tlačivo na vykonanie ročného zúčtovania. Ja len vypisujem žiadosť o vykonanie výpočtu dane... Ďakujem za uporoznenie, že budú nové tlačivá . Ja som v tomto úplne nová tak to v predstihu pozerám aby som nemala v tom taký " guľáš ".
brm
17.12.05,11:52
so žiadosťami o zúčtovanie ešte vydržte...aj to sa má vraj meniť
Bianka
22.12.05,08:01
Dokedy je potrebné urobiť RZD za 2005 a spomínanú Žiadosť o vykonanie výpočtu dane ? Nie je to náhodou do 31.3.2006?
ajobs
22.12.05,08:05
Dokedy je potrebné urobiť RZD za 2005 a spomínanú Žiadosť o vykonanie výpočtu dane ? Nie je to náhodou do 31.3.2006?

Áno, ale zamestnanec musí požiadať o ročné zúčtovanie do 15.2.2006.
matafe
22.12.05,08:07
Dokedy je potrebné urobiť RZD za 2005 a spomínanú Žiadosť o vykonanie výpočtu dane ? Nie je to náhodou do 31.3.2006?

Žiadost o RZ preddavkov na daň si musí zamestnanec podať do 15.2.2006 a k žiadosti potrebuje doložiť aj potvrdenia o príjme od iných zamestnávateľov, samozrejme ak mal.
Vera
22.12.05,10:57
Nechcem zakladať novú tému.
Mama pracuje ako kaderníčka v salone na HPP. Doteraz nevie o tom, že by jej majiteľka robila ročné zúčtovanie a podávala DP FO. Je povinná toto vykonať?? Alebo si o to mama MUSI požiadať?? Ide o to, že vravela, že šefka povedala, že im to kvôli sto korunám robiť nebude. Lenže keďže tento rok je tu možnosť odpočtu 12 000 SK zo ZD, tak by tá suma iste narástla.
Teda zrejme má podať tú žiadosť....
brm
22.12.05,11:01
ja by som si radšej podala sama daňové priznanie...aby mi potom niekto robil zle v robote a dával mi vyžrať, že sa dožadujem dodržania zákona...to radšej podám sama...a viem, čo tam mám
matafe
22.12.05,11:04
Nechcem zakladať novú tému.
Mama pracuje ako kaderníčka v salone na HPP. Doteraz nevie o tom, že by jej majiteľka robila ročné zúčtovanie a podávala DP FO. Je povinná toto vykonať?? Alebo si o to mama MUSI požiadať?? Ide o to, že vravela, že šefka povedala, že im to kvôli sto korunám robiť nebude. Lenže keďže tento rok je tu možnosť odpočtu 12 000 SK zo ZD, tak by tá suma iste narástla.
Teda zrejme má podať tú žiadosť....

O RZ preddavkov na daň musí požiadať zamestnanec zamestnávateľa do 15.2.2006. Zamestnanec môže požiadať o RZ, iba vtedy, ak mal len príjmy zo závislej činnosti(§5), resp. príjmy z kt. sa platí daň zrážkou. Teda ak by mala tvoja mama aj iné príjmy, napr. z podnikania, príjmy zo zahraničia, resp. ostatné príjmy (§8), RZ u nej neprichádza do úvahy a musela by si podať DP.
Vera
22.12.05,11:25
Nie, žiadne iné prijmy nemá. Takže iba podá žiadosť, tam musí zrejme priložiť nejaký doklad o životnej poistke a šefka jej je povinná vykonať ročné zúčtovanie. Ide o to, že sa tomu značne dosť vyhýba, zrejme sa jej s tým nechce piplať...
Barbara
22.12.05,11:53
Nie, žiadne iné prijmy nemá. Takže iba podá žiadosť, tam musí zrejme priložiť nejaký doklad o životnej poistke a šefka jej je povinná vykonať ročné zúčtovanie. Ide o to, že sa tomu značne dosť vyhýba, zrejme sa jej s tým nechce piplať...

nech si podá sama to daňové priznanie, nedá to veľa námahy.......a mimochodom keď má živnosť všelijako si musí podať sama, ale keď je u nej zamestnaná ajtak pre istotu si radšej nech to podá sama.

/ lentak............. nech je rada že pracuje// netreba šéfku rozlobit/////
:)
Vera
22.12.05,12:09
v pohode by som jej to urobila ja...je to aj moja robota. Nie je mi to také cudzie ako jej, lenže na to by mi jej šéfka musela dať podklady. Veď z prsta si nevycuciam čísla :-(
nedostávajú výpolatné pásky - nič. Ťažko by som sa dostala k nejakém u vyýslekdu...
No neva, uvidíme čo jej na tú žiadosť povie majiteľka
matafe
22.12.05,12:29
v pohode by som jej to urobila ja...je to aj moja robota. Nie je mi to také cudzie ako jej, lenže na to by mi jej šéfka musela dať podklady. Veď z prsta si nevycuciam čísla :-(
nedostávajú výpolatné pásky - nič. Ťažko by som sa dostala k nejakém u vyýslekdu...
No neva, uvidíme čo jej na tú žiadosť povie majiteľka

K tomu je ťažko niečo povedať... Okrem iného povinnosťou zamestnávateľa podľa §39 ods.5 je aj vystaviť a doručiť zamestnancovi potvrdenie o príjme (Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch FO zo závislej činnosti, o zrazených preddavkoch na daň ...,DB). Toto potvrdenie sa prikladá k daňovému priznaniu, ak si daňovník podáva DP sám.
V každom prípade, ak daňovník má príjmy za rok 2005 presahujúce 43 968 Sk, buď požiadá o RZ zamestnávateľa alebo si musí podať DP a k tomu potrebuje potvrdenie o príjme od tohto zamestnávateľa. Iná možnosť nie je.
endrju
22.12.05,13:11
v pohode by som jej to urobila ja...je to aj moja robota. Nie je mi to také cudzie ako jej, lenže na to by mi jej šéfka musela dať podklady. Veď z prsta si nevycuciam čísla :-(
nedostávajú výpolatné pásky - nič. Ťažko by som sa dostala k nejakém u vyýslekdu...
No neva, uvidíme čo jej na tú žiadosť povie majiteľka

:eek:
Zvláštne maniere. Zamestnávateľ má povinnosť vydať zamestnancovi výplatnú pásku. Platí im vôbec mzdu? A čo odvody? Nedočká sa zamestnankyňa po nejakom čase nemilého prekvapenia od sociálnej alebo zdravotnej poisťovne v podobe oznámenia "neboli ste poistení..."?
:eek:
Veľmi rýchlo by som sa na mieste tej zamestnankyne zaujímal o svoje odvody v ZP a SP. Aby neskôr nebolo neskoro na plakanie nad rozliatym mliekom.:(
Vera
22.12.05,13:21
Z odvodmi a tak je to v pohode. Mama tam pracuje vyše 10 rokov. Viete ako to chodí v menších firmách. Na papieri ináč ako na ruku.
Mne je to jasné, len mame ako kaderníčke to nič nehovorí. A ked som jej začala vysvetľovať niektoré veci, na ktoré má nárok, tak povedala, že je rada, že dostane toľko koľko dostane. Ale viacmenej ide o to, že tieto peniaze ona nechá štátu, ak si nepožiada o ročné zúčtovanie. A pri tých 12 000 Sk, je to cez 2000 Sk, čo sa mi zdá dosť na to, aby so šéfkou trochu pobojovala. Veď jej to šéfka nedáva z vlastného a dokonca ani z firemného...
No budem sa musieť porozprávať s jej šéfkou...mama nemá argumenty, proste si to nevie tak obhájiť,lebo sa v tom nevyzná.
Paula
22.12.05,13:23
Nedočká sa zamestnankyňa po nejakom čase nemilého prekvapenia od sociálnej alebo zdravotnej poisťovne v podobe oznámenia "neboli ste poistení..."?
Môže byť, mám skúsenosť, kedy si ľudia zháňajú svedkov na skutočnosť, že boli vôbec zamestnaní. Mnohí zamestnávatelia majú personálnu a mzdovú agendu "na háku" žiaľ , a o niečom takom, ako je napr. ELDP (nehovoriac o odvodoch), ani netušia.
Vera
22.12.05,13:24
Čo je ELDP??
Paula
22.12.05,13:31
Čo je ELDP??
Evidenčný list dôchodkového poistenia. Ale to už je iná téma.
Vera
22.12.05,13:55
ale keby jej šéfka neplatila odvody, tak by predsa na to za tých vyše 10 rokov určite prišla, nie???
Zmluvu má ....
ajobs
22.12.05,20:59
Lenže keďže tento rok je tu možnosť odpočtu 12 000 SK zo ZD, tak by tá suma iste narástla.
Teda zrejme má podať tú žiadosť....

Aký charakter má to plnenie, ktoré si chce odpočítať zo ZD ?
Je to nejaká životná poistka, alebo účelové sporenie, alebo čo ?
Aj pri takomto type sporenia musí splniť 2 základné atribúty:
1. dĺžka trvania poistenia aspoň 10 rokov,
2. výplata plnenia až po dosiahnutí 55 rokov veku.
Nemôžu sa odpočítať také ŽP, ktoré majú možnosť realizovať čiastkové plnenia pri nesplnení podmienok č.1 alebo 2.
AGRO
02.01.06,17:10
Mám pred sebou novú žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov FO.. za rok 2005 a nie je mi jasne - II. žiadam- nežiadam aj o vystavenie potvrdenia podľa §39 ods. 7 zákona / potvrdenie o zaplatení dane na účely § 50 / . Ako mám tomu rozumieť ? Komu sa to potvrdenie vystavuje ?
Katija
02.01.06,17:54
Potvrdenie sa vydá každému komu sa na základe jeho žiadosti vykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2005 a kto o to v bode II. žiadosti požiada.
Robilo sa to už aj za rok 2004. Keďže vo FS 11/2005 nie je nový vzor tohoto potvrdenia usudzujem, že sa môže zatiaľ použiť potvrdenie z minulého roka. Pripájam link. Katija:):mee:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4009
AGRO
02.01.06,18:13
Ďakujem. Už mi je jasné čo to je. V našej firme / sme tam len 4. osoby / sa takéto potvrdenie nerobilo.
ZuzanaP
03.01.06,06:13
Prikladám tlačivo stiahnuté zo stránky www.drsr.sk
lemonka
11.01.06,15:51
jess
11.01.06,16:35
po vykonaní ročného výpočtu dane z príjmov toto nejako zapisujete do "vyhlásenia na zdanenie..." ?
Tweety
11.01.06,16:43
po vykonaní ročného výpočtu dane z príjmov toto nejako zapisujete do "vyhlásenia na zdanenie..." ?
Do vyhlásenie to netreba zapísať. Odkladám zvlášť do karty spolu so žiadosťou.;)
jess
11.01.06,16:54
zvykla som to aj ja tak robiť, že som dala podpísať vyhlásenie, pridala som Žiadosť na ročné zúčtovanie a aj s dokladom o ročnom zúčtovaní som to mala v jednom obale pracovníka...avšak teraz pozerám na VI. stranu vyhlásenia a tam sa píše ...

Údaje o vydaní potvrdení :

za zdaňovacie obdobie bolo vydané
a) potvrdenie o zdaniteľnej mzde
b) ročné zúčtovanie preddavkov na daň
c) potvrdenie o zaplatení dane na účely vyhlásenia podľa §50 zákona
nehodiace sa preškrtnite

tak som v pomykove :confused:, či mám nechať nepreškrtnuté b)
Tweety
11.01.06,16:56
zvykla som to aj ja tak robiť, že som dala podpísať vyhlásenie, pridala som Žiadosť na ročné zúčtovanie a aj s dokladom o ročnom zúčtovaní som to mala v jednom obale pracovníka...avšak teraz pozerám na VI. stranu vyhlásenia a tam sa píše ...
Údaje o vydaní potvrdení :
za zdaňovacie obdobie bolo vydané
a) potvrdenie o zdaniteľnej mzde
b) ročné zúčtovanie preddavkov na daň
c) potvrdenie o zaplatení dane na účely vyhlásenia podľa §50 zákona
nehodiace sa preškrtnite
tak som v pomykove :confused:, či mám nechať nepreškrtnuté b)

Ale to sú tam iba údaje o potvrdeniach, že si im tie doklady dala, je to povinnosť vydať zamestnancovi.:eek: ;)
jess
11.01.06,17:15
Ďakujem.:)
Beba
11.01.06,17:55
Nezabudnite, že vyhlásenie sa musí podpísať s dátumom najneskôr 31.1.2006. Potvrdenie o príjme sa dáva pracovníkovi pri skončení pracovného pomeru, alebo keď si podáva daňové sám. Potvrdenie o ročnom zúčtovaní sa dáva každému zamestnancovi, ktorému sa vykoná. Požiadať musí o ročné zúčtovanie zamestnanec do najneskôr do 15.2.2006. Na žiadosti vyznačí, či bude žiadať o poukázanie 2% dane a vtedy sa mu po ročnom zúčtovaní vystaví druhá strana žiadosti -je na stránkach MF-a vtedy musí mať daň vysporiadanú. To znamená, že v prípade nedoplatku, aj keď je do 100,-Sk musí byť zaplatená. Ak nebude poukazovať 2% a výde mu nedoplatok napríklad 12,- Sk, nemusí sa mu zraziť /to bolo povedané dnes na seminári /Tlačivá nie sú záväzné, ale len doporučené MF. To znamená, že ak Vám to program vytvorí, platí. Ak je súčasťou životného poistenia aj úrazové poistenie, uplatňuje sa spolu celá čiastka uhradeného poistenia do výšky 12000,- Sk, ale musí splniť stanovené podmienky:zmluva musí byť uzatvorená na 10 rokov a výplata bude až po dosiahnutí veku 55 rokov. To platí aj pre účelové poistenie. V prípade porušenia podmienky sa musí daň vrátiť. Pre DDP uzatvorené podľa starého zákona 123 platia aj po novele /650 / pôvodné podmienky a v prípade, že sa už časť vyplatila /renta/, nepovažuje sa to za porušenie podmienky - je to v prechodných ustanoveniach zákona 650. Zatiaľ len toľko. So zlomenou pravou packou sa mi zle píše, tak sorry za prípadné preklepy.:D
Denda
11.01.06,18:03
Podľa novely Zákona o dani z príjmu v § 38 ods.7 daňový nedoplatok z ročného zúčtovania presahujúci 100 SK zráža zamestnávateľ. Nižší sa nezráža a platí to už za rok 2005. :)
Beba
11.01.06,19:04
Podľa novely Zákona o dani z príjmu v § 38 ods.7 daňový nedoplatok z ročného zúčtovania presahujúci 100 SK zráža zamestnávateľ. Nižší sa nezráža a platí to už za rok 2005. :)
To je pravda, pokiaľ nechceš niekomu poukázať daň.Ak sa ale má poukázať 2% dane, musí byť daň vysporiadaná aj nižšia. Na to je tá ďalšia strana žiadosti -potvrdenie na žiadosť zamestnanca podľa § 39 ods. 7 zákona a tam sa vyčísli aj
nedoplatok aj napr. 4,- Sk , kedy bol nedoplatok zrazený a zostatok musí byť 0 do termínu podania vyhlásenia podľa § 50 zákona o DZP.
sklenkova
11.01.06,19:46
ja som povinná zamestnancom robiť DP-zadarmo-tí ktorí nemajú iný PP,a musím robiť aj do ZP za zamestnancov niečo aj ked celý rok u mňa nepracovali?
Beba
11.01.06,20:02
ja som povinná zamestnancom robiť DP-zadarmo-tí ktorí nemajú iný PP,a musím robiť aj do ZP za zamestnancov niečo aj ked celý rok u mňa nepracovali?Nie DP, ale ročné zúčtovanie dane na základe žiadosti. Ak ťa písomne nepožiada najneskôr do 15.2.2006, podáva si on sám DP . Žiaľ, je to povinnosťou posledného zamestnávateľa, ak iného nemal.
ZP si vysporiada sám, veď u Teba nepracoval a odvody si mal zabezpečiť. Ešte neviem, ako to bude, ale predpokladám, že sa mu bude musieť dať potvrdenie, koľko si zaňho zaplatila preddavkov na ZP a on si to vysporiada.
alienka
12.01.06,06:56
na stránke www.finance.gov.sk som tú novú žiadosť našla
Denda
12.01.06,07:37
To je pravda, pokiaľ nechceš niekomu poukázať daň.Ak sa ale má poukázať 2% dane, musí byť daň vysporiadaná aj nižšia. Na to je tá ďalšia strana žiadosti -potvrdenie na žiadosť zamestnanca podľa § 39 ods. 7 zákona a tam sa vyčísli aj
nedoplatok aj napr. 4,- Sk , kedy bol nedoplatok zrazený a zostatok musí byť 0 do termínu podania vyhlásenia podľa § 50 zákona o DZP.
Ešte doplním, že daňový nedoplatok z ročného zúčtovania dane, ktorý sa znižuje o sumu daňového bonusu sa takisto vysporiadava s celkovým nedoplatkom dane aj keď je nižší ako 100,- Sk.
veronika1
17.01.06,08:06
V žiadosti o ročné zúčtovanie dane v pode 1. za druhým odtržníkom je treba uviesť zaplatené povinné poistenie a príspevky o zaplatení ktorých sa má priložiť doklad? O aké povinné poistenie a príspevky ide?
matafe
17.01.06,08:14
V žiadosti o ročné zúčtovanie dane v pode 1. za druhým odtržníkom je treba uviesť zaplatené povinné poistenie a príspevky o zaplatení ktorých sa má priložiť doklad? O aké povinné poistenie a príspevky ide?

Ja som sa tiež nad tým pozastavila a vychádza mi, že zrejme ide o príspevky na poistné u tých, ktorí boli dobrovoľne poistení a to dôchodkovo, nemocensky, zdravotne ...
Reny
01.02.06,07:32
Chcem sa opýtať, či do žiadosti o vykonanie výpočtu dane... sa v bode 4. zaplatené príspevky na DDS píše aj suma, ktorá bola zamestnávateľom zrážaná formou zrážky zo mzdy?
Nevie mi niekto poradiť, na školení nám vraveli, že sa tam uvádza len suma, ktorá bola platená inak - cez účet, pošt.poukážkou atď. Ďakujem
KatarínaL
02.02.07,12:10
Mala by som ešte otázočku k vypĺňaniu Žiadosti o vykonanie výpočtu dane.
Časť, kde sa hovorí o daňovom bonuse, vypĺňam len v prípade dodatočného uplatňovania, že? A čo v opačnom prípade, ak sa daňový bonus uplatňoval niekoľko mesiacov neoprávnene?
jankasm
02.02.07,12:18
Mala by som ešte otázočku k vypĺňaniu Žiadosti o vykonanie výpočtu dane.
Časť, kde sa hovorí o daňovom bonuse, vypĺňam len v prípade dodatočného uplatňovania, že? A čo v opačnom prípade, ak sa daňový bonus uplatňoval niekoľko mesiacov neoprávnene?

Áno, v žiadosti vypĺňaš len v prípade dodatočného uplatňovania.
Toto vyriešiš priamo v tlačive "Ročné zúčtovanie dane" kde sa píše koľko mal za rok nárok na DB a koľko si v skutočnosti uplatnil. Tak tam mu napíšeš skutočné údaje, a vyjde mu doplatiť daň za tie neoprávnene uplatnené DB. ;)