Carlie
25.02.11,12:15
Dobrý deň prajem,

chcela by som sa spýtať, či si myslíte, že je ok, keď externá účtovníčka bere 250€ mesačne za JÚ /sme stredný podnikateľ - SZČO/, všetky doklady jej triedim ja, mzdy a všetko s tým súvisice robím ja /je to do 5 zamestnancov/, poriadne ani neporadí,v poslednej dobe to aj fláka, urobila aj pár chýb, čo nám volali z daňového. Samozrejme,nie sme jej jediná firma. Dovalí sa k nám na firmu a za 3 - 4hodiny sa jej musíme full venovať a ja mám aj inú robotu, rýchlo to tu spinká a vytláča to na naše papiere. Vlastne nerobí nič iné, iba zaúčtuje doklad, nič iné ani navyše... Keď sa jej niečo opýtam, tak len odpinká rýchlo dačo, nevysvetlí aj keď jej voláme, to jak s debilom, on si hudie svoje a vôbec nepočúva, čo jej hovoríme.... A vraj Ešte chcela zvyšovať sadzbu...

Myslíte si, že je to v poriadku a že ju adekvátne platíme?

ďakujem za názory
Carlie
25.02.11,11:16
ešte som zabudla, že za rok si pýta ešte cca ďalších 700€ ...
veronikasad
25.02.11,11:18
Dobrý deň prajem,

chcela by som sa spýtať, či si myslíte, že je ok, keď externá účtovníčka bere 250€ mesačne za JÚ /sme stredný podnikateľ - SZČO/, všetky doklady jej triedim ja, mzdy a všetko s tým súvisice robím ja /je to do 5 zamestnancov/, poriadne ani neporadí,v poslednej dobe to aj fláka, urobila aj pár chýb, čo nám volali z daňového. Samozrejme,nie sme jej jediná firma. Dovalí sa k nám na firmu a za 3 - 4hodiny sa jej musíme full venovať a ja mám aj inú robotu, rýchlo to tu spinká a vytláča to na naše papiere. Vlastne nerobí nič iné, iba zaúčtuje doklad, nič iné ani navyše... Keď sa jej niečo opýtam, tak len odpinká rýchlo dačo, nevysvetlí aj keď jej voláme, to jak s debilom, on si hudie svoje a vôbec nepočúva, čo jej hovoríme.... A vraj Ešte chcela zvyšovať sadzbu...

Myslíte si, že je to v poriadku a že ju adekvátne platíme?

ďakujem za názory
Chceš celú prácu robiť ty ? Alebo v mene koho sa pýtaš ? Externé účtovníctvo sa robí zvyčajne na základe zmluvy, v ktorej je aj dohodnutá cena ...
Carlie
25.02.11,11:20
pýtam sa vo svojom mene /firma je aj moja/ a pýtam sa na názor, či je to v poriadku, neriešim žiadnu zmluvu
veronikasad
25.02.11,11:21
pýtam sa vo svojom mene /firma je aj moja/ a pýtam sa na názor, či je to v poriadku, neriešim žiadnu zmluvu
v poriadku je všetko, čo ste si dohodli v zmluve. Ak nie ste s prácou spokojní, nič vám nebráni dať externej účtovníčke výpoveď a nájsť si inú.
Carlie
25.02.11,11:29
ja sa pýtam, či je to ok, ja viem, že jej môžeme dať výpoveď, ale ešte predtým sa pýtam, či je to ok, ako k tomu ona pristupuje
chcem vedieť názor, nie to, čo mám s ňou robiť, nemám totiž veľmi s čím porovnať
veronikasad
25.02.11,11:32
ja sa pýtam, či je to ok, ja viem, že jej môžeme dať výpoveď, ale ešte predtým sa pýtam, či je to ok, ako k tomu ona pristupuje
chcem vedieť názor, nie to, čo mám s ňou robiť, nemám totiž veľmi s čím porovnať
Ak sa k tomu čo si napísala vyjadrí aj externá účtovníčka, potom môžeš žiadať názor iného. Externá účtovníčka je zodpovedná za spracovanie účtovníctva, neriadi sa príkazmi zadávatela - samozrejme, spolupracuje s ním.
veronikasad
25.02.11,11:36
A čo máš s ňou robiť ? Ak nie si s jej prácou spokojná, najdi si inú. Funguje to aj opačne - ak klient nerešpektuje podmienky zmluvy, tiež mu dávam výpoveď.
Carlie
25.02.11,11:38
my jej nič neprikazujeme, len chcem vedieť, či je jej sadzba adekvátna, to je všetko.... známemu robí účto tiež externá firma na účto, prístup sa nedá porovnať a platia mesačne 160€ za všetko, jedna audítorka mi povedala, že to je tiež prehnaná sadzba a kamoške robí účto so všetkým aj so mzdami účtovníčka za 100 €, preto sa pýtam, či je to v poriadku...
JankaO
25.02.11,11:39
nemám totiž veľmi s čím porovnať
Daj si spraviť cenovú ponuku u iného poskytovateľa. Bez konkrétnych čísiel a údajov, čo všetko spracovanie účtovníctva konkrétne vo vašej firme obnáša, Ti nikto neporadí, či je to adekvátne.
Buková
25.02.11,11:40
ešte som zabudla, že za rok si pýta ešte cca ďalších 700€ ...
Ja tiež poskytujem účtovné služby podnikateľom. Z každým podnikateľom mám uzatvorenú zmluvu na vedenie účtovníctva, alebo mandátnu zmluvu. V zmluve sú dohodnuté podmienky pracovné a aj odmena za vykonanú prácu.
Ťažko povedať, či suma 250€ mesačne je vysoká, alebo je prijateľná. Možno si Vaša externá účtovníčka účtuje za každý účtovný doklad. Tých 700€ má asi za vypracovanie ročnej závierky.
Podľa môjho názoru účtovníčka má poradiť podnikateľovi, má mu byť nápomocná, má s ním komunikovať a svoje služby by mala vykonávať na úrovni.
Ja by som nevedela vziať odmenu za prácu, ktorá nie je kvalitne vykonaná.
Ak ste s jej účtovnými službami nie spokojní, treba požiadať inú spoločnosť, resp. FO, ktoré Vám kvalitne vypracuje účtovníctvo a ešte Vám aj poradia. Ja by som takú externú účtovníčku nechcela ani zadarmo, ktorá neporadí!
Dav
25.02.11,11:48
my jej nič neprikazujeme, len chcem vedieť, či je jej sadzba adekvátna, to je všetko.... známemu robí účto tiež externá firma na účto, prístup sa nedá porovnať a platia mesačne 160€ za všetko, jedna audítorka mi povedala, že to je tiež prehnaná sadzba a kamoške robí účto so všetkým aj so mzdami účtovníčka za 100 €, preto sa pýtam, či je to v poriadku...

Nadviažem síce na Teba, ale je to všeobecný postreh :
Nie, nie je to v poriadku. Sú to extrémne nízke ceny, ale čo sa čudujeme, keď spoločenská prestíž profesie účtovník je nízka až žiadna. Účtovníčku/účtovníka môže robiť ktokoľvek bez vzdelania, vedomostí atď., potom tomu zodpovedajú aj ceny ( a po kontrole sa príde na to, že aj úroveň účtovníctva). U právnikov zaplatí klient za konzultáciu bez mihnutia oka aj 20 Eur za hodinu, a vôbec to nepovažuje za neprimeranú sumu.
P.S. ....veď to všetko urobí počítač....
Carlie
25.02.11,12:02
písala som, že to nerobí bez chyby....J účovníctvo robila 6 rokov aj moja mama a každý rok mala kontrolu /VŠ má iného zamerania/ a vždy bez chyby, smola je, že teraz z toho vypadla

Bukova - ďakujem za reakciu, máme slabé mesiace a silné mesiace, v zime a je to úbohe na doklady napríklad...v lete tiež žiadna výhra...
KEJKA
25.02.11,12:21
je silná konkurencia, takže ak budeš komunikovať s účtovníčkou o jej prístupe, prípadne budeš mať argument v podobe konkurenčnej ponuky, tak aj ona prehodnotí svoje chovanie. Poradiť je dnes samozrejmosťou. Takže tu nevyplakávaj, ale rieš.
Nikto ti tu nepovie, či je to veľa alebo málo, tie vyššie uvedené extrémy neber za bernú mincu, ale za tebou uvádzané odmeny by sa účtovníčka mala riadne obracať.
Musíš si to prebrať najskôr s ňou, ona bude mať na vec určite iný pohľad.
nikulik
25.02.11,12:21
Tak dnes som zistila, ze som hlboko pod vasou cenou pri fakturovani zivnostnikovi :)
evina
25.02.11,12:36
Ceny sa nedajú porovnávať na základe toho, že my platíme 250, iní platia 100 a pod.
Cena za účtovníctvo je buď na paušál alebo na počet účtovných položiek, kde sa ale aj ten paušál odráža od počtu účtovných položiek.
To znamená koľko účtovných dokladov máte napr. za msiac, či ste platiteľmi DPH alebo nie, aké účtovné operácie účto obnáša - resp. o akú činnosť ide, lebo každá obdchodná či výrobná činnosť je rôzne náročná na účto a pod. Na základe Tvojej informácie Ti môžem povedať aj to, že sú účta, kde sa platí 500 a viac mesačne a sú účta, kde sa platí 50 mesačne...

To je to isté, ako nie za každý chlieb platíš rovnako, ale závisí od veľkosti, kvality, druhu a pod....
.

P.s. Ak je účtovníčka, tak má robiť len účto:) radia ekonómovia, daňoví poradcovia a pod. Prax je taká, to je pravda, že všetkým hovoríte účtovníčka, ale ak chcete rady rôzneho charakteru, tiež by to malo byť zohľadnené v cene. Takže to je večný problém dokola dokolečka...ale ako ja hovorím Ty musíš vedieť za čo platíš /myslím kvalitu/ a účtovníčka /aby som použila všeobecnú rétoriku/ by mala byť spokojná s tým, čo za prácu dostáva ....ináč...
Carlie
25.02.11,13:16
nevyplakavam tu, ale normalne sa pytam a chcela by som normalne nazory, nevidim na tom nic zle, sama pisem ze sa v tejto problematike nejak neorientujem a preto sa pytam, na nikoho neutocim ani nic, tak nevidim dovod takych odpovedi
viktorianovakova
25.02.11,13:19
a začo? nič by nedostala.
viktorianovakova
25.02.11,13:23
nevyplakavam tu, ale normalne sa pytam a chcela by som normalne nazory, nevidim na tom nic zle, sama pisem ze sa v tejto problematike nejak neorientujem a preto sa pytam, na nikoho neutocim ani nic, tak nevidim dovod takych odpovedi

skus si nájsť inú ,, ja si myslím že veľa berie peňazí ale to len je môj názor, skus si dať vypracovať cenove ponuky od iných konkurencia je silná . Je podobná tej našej bývalej,, Tak ti verím že ti ide na nervy dosť.
Carlie
25.02.11,13:31
viktoria - dakujem, to bude asi najlepsie, dat si vypracovat ponuku a porovnam

dakujem za nazory, ale kludne este piste, pomaha to
evina
25.02.11,14:13
skus si nájsť inú ,, ja si myslím že veľa berie peňazí ale to len je môj názor, skus si dať vypracovať cenove ponuky od iných konkurencia je silná . Je podobná tej našej bývalej,, Tak ti verím že ti ide na nervy dosť.

Na základe čoho je to veľa? Čo ak má firma napr. 500 položiek mesačne? To potom vyzerá, že tvoríme ceny len tak odhadom sumy ....

To je to isté ako keby si povedala, že za tento byt je to veľa a pritom nevieš za aký.....
marjankaj
25.02.11,14:26
my jej nič neprikazujeme, len chcem vedieť, či je jej sadzba adekvátna, to je všetko.... známemu robí účto tiež externá firma na účto, prístup sa nedá porovnať a platia mesačne 160€ za všetko, jedna audítorka mi povedala, že to je tiež prehnaná sadzba a kamoške robí účto so všetkým aj so mzdami účtovníčka za 100 €, preto sa pýtam, či je to v poriadku...

Tak prečo neoslovíš tú kamoškinu účtovníčku? A budeš spokojná, ušetríš 150 € mesačne:eek:
marcelaStanakova
25.02.11,14:33
Ja myslím, že je najlepšie sa dohodnúť cenou za položku, a vo faktúre uvisť počet položiek aby si mohol SZČO,alebo PO prekontrolovať počet položiek a cenu, tu nieje čo riešiť
marjankaj
25.02.11,14:54
Ja myslím, že je najlepšie sa dohodnúť cenou za položku, a vo faktúre uvisť počet položiek aby si mohol SZČO,alebo PO prekontrolovať počet položiek a cenu, tu nieje čo riešiť

Ale veď my nevieme, či má vôbec s tou účtovníčkou uzavretú nejakú zmluvu.:eek: A spätne asi nič nevyrieši.:confused:
Carlie
25.02.11,18:41
áno, máme zmluvu, len manžel nevie, kde ju založil ... takže neviem, čo v nej je, bohužial
napr. za minulý máj /čo by mal byť silný mesiac/ mám fa došle a fa vyšle a pokladničná kniha 129 položiek, banka je max. do 10 položiek, väčšinu riešime cashom, mzdy a veci okolo robím ja, 3 lízingy, nejaký úver - tak nejak to vyzerá
Carlie
25.02.11,18:43
sme platci DPH

preto to nedám kamoškinej účtovníčke, lebo to je troška dosť ďaleko....
Zita5
25.02.11,18:44
Dobrý deň prajem,

chcela by som sa spýtať, či si myslíte, že je ok, keď externá účtovníčka bere 250€ mesačne za JÚ /sme stredný podnikateľ - SZČO/, všetky doklady jej triedim ja, mzdy a všetko s tým súvisice robím ja /je to do 5 zamestnancov/, poriadne ani neporadí,v poslednej dobe to aj fláka, urobila aj pár chýb, čo nám volali z daňového. Samozrejme,nie sme jej jediná firma. Dovalí sa k nám na firmu a za 3 - 4hodiny sa jej musíme full venovať a ja mám aj inú robotu, rýchlo to tu spinká a vytláča to na naše papiere. Vlastne nerobí nič iné, iba zaúčtuje doklad, nič iné ani navyše... Keď sa jej niečo opýtam, tak len odpinká rýchlo dačo, nevysvetlí aj keď jej voláme, to jak s debilom, on si hudie svoje a vôbec nepočúva, čo jej hovoríme.... A vraj Ešte chcela zvyšovať sadzbu...

Myslíte si, že je to v poriadku a že ju adekvátne platíme?

ďakujem za názory

Lepšie sa čítajú a riešia tieto problémy, ak sa môžu vyjadriť obe strany a nie len jedna strana.
Carlie
25.02.11,19:03
to mam ako volat uctovnicke nech sa tu vyjadri? preto to riesim tu, lebo som ma to trapi a s nou sa komunikovat neda, pretoze ona je VELKA PANI UCTOVNICKA
Rozalka
25.02.11,19:11
Pán riaditeľ, mohol by si nám napísať, koľko máš za rok účtovných záznamov? alebo počet odoslaných faktúr, došlých faktúr, počet zamestnancov, pokladničných dokladov, lízingov, bánk + počet výpisov, je periodicita výpisov denná - týždenná - mesačná?
A čo intrakomunitárne dodanie a intrakomunitárne nadobudnutia?
Máte aj doklady v cudzej mene?
Ste mesační platitelia alebo štvrťroční (ak mesační, tak z dôvodu obratu?)
Koľko vozidiel je vo firme, za ktoré možno práve spomínaná účtovníčka píše najazdené km?
marjankaj
25.02.11,19:16
sme platci DPH

preto to nedám kamoškinej účtovníčke, lebo to je troška dosť ďaleko....


Jedna je ďaleko, druhá je drahá, ďalšia nerobí dobre. Tak sa to nauč a rob si to sama. Ako si to urobíš, tak to budeš mať.
Carlie
25.02.11,19:21
marjankaj---dufam, ze ked ty budes raz mat problem alebo dilemu, ze aj tebe niekto tak dobre poradi...velke dakujem patri ti
Carlie
25.02.11,19:23
preto sa to vola asi PORADA ... aby ste zotreli cloveka, ktory sa na nieco opyta
veronikasad
25.02.11,19:25
Carlie, nechcela som sa už zapájať do tejto témy, ale nedá mi ...
Ani jedna rada ti nie je dobrá, čo vlastne od založenia tejto témy očakávaš ?

Pre porovnanie ceny tvojej externej účtovníčky využi cenník účtovných prác 2011

http://www.porada.sk/t155260-cup-2011-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2011-a.html?highlight=cenn%EDk+2011

a skús zodpovedať na otázky, ktoré ti položila Rozalka.
Carlie
25.02.11,19:27
veronika sad - vyjadrila som sa k prispevkom, s ktorymi suhlasim a ktore sa mi zdaju pre mna uzitocne a pomohli mi, tak neviem co mas za problem...a su aj oznaceme mojim nickom...
Carlie
25.02.11,19:27
a vsetkym tym som aj podakovala
veronikasad
25.02.11,19:28
V tom prípade, klikni prosím na najlepšiu odpoveď a uzatvor tému za vyriešenú ...
marjankaj
25.02.11,19:30
marjankaj---dufam, ze ked ty budes raz mat problem alebo dilemu, ze aj tebe niekto tak dobre poradi...velke dakujem patri ti

A čo sa ti dá poradiť?
Zmluvu zapotrošíš. To je to isté akoby si ju nemala. Tak si znovu uzatvor s ňou zmluvu a stanov si podmienky, ktoré požaduješ. Nikoho nemôžeš nútiť, aby ti niečo robil ako ty budeš pískať. Iba ak by si to mala podchytené v zmluve.
Carlie
25.02.11,19:43
sorry, ale ja som nic nezapatrosila, ja som zacala muzovi nedavno pomahat vo firme, nemozem za to ze byvale jeho zamestnankyne mu to pozakladali a on nevie kam ! obvinuj niekoho ineho, ked nevies... ja sa tu na nic nehram, normalne pisem ze sa v ucotvnictve nevyznam, ma vysoku skolu zameranu na ine a preto som sa tu chcela opytat, ale ako vidim, ked sa niekto nevyzna, tak odpoved je ze vsetko zapatrosil a
Carlie
25.02.11,19:44
a ma si to robit sam
zuziku
25.02.11,19:45
A čo sa ti dá poradiť?
Zmluvu zapotrošíš. To je to isté akoby si ju nemala. Tak si znovu uzatvor s ňou zmluvu a stanov si podmienky, ktoré požaduješ. Nikoho nemôžeš nútiť, aby ti niečo robil ako ty budeš pískať. Iba ak by si to mala podchytené v zmluve.
marjankaj neviem prečo tak ostro reaguješ na túto otázku, ak Ti téma vadí tak to prečítaj a ignoruj, neviem odkiaľ si vzala že chcú aby robila účtovníčka podľa toho ako budú pískať. neochota účtovníčky je dosť zarážajúca.
Carlie že nemáte zmluvu je dosť veľký problém, ako budete pri prípadnej kontrole a uložených pokutách postupovať. Ja na Tvojom mieste by som si dala v okolí spraviť cenové ponuky a podľa toho postupovala ďalej. Už to že nie je ochotná odpovedať na otázky a poradiť by Vám malo stačiť na rozhodnutie vymeniť ju. Najdôležitejšie v týchto vzťahoch je aby účtovníčka bola adakvátne ocenená ale zákazník mal dobre odvedenú prácu a bol spokojný, vtedy je to super spolupráca:) ale musím ťa upozorniť(nedá mi to) že slovné spojenie len zaúčtuje rozhnevá každého, kto vie koľko študovania, hrabania sa v zákonoch a sledovania zmien musí absolvovať každý kto chce svoju prácu vykonávať poctivo. takže nepozerať, že účtovníčka spraví ťuk ťuk do počítača a je to hotové, je toho proste o mnoho viac usledovať účtovníctvo celej firmy. ale každopádne spokojnosť by mala byť na oboch stranách. určite porieš zmluvu;)
marjankaj
25.02.11,19:51
sorry, ale ja som nic nezapatrosila, ja som zacala muzovi nedavno pomahat vo firme, nemozem za to ze byvale jeho zamestnankyne mu to pozakladali a on nevie kam ! obvinuj niekoho ineho, ked nevies... ja sa tu na nic nehram, normalne pisem ze sa v ucotvnictve nevyznam, ma vysoku skolu zameranu na ine a preto som sa tu chcela opytat, ale ako vidim, ked sa niekto nevyzna, tak odpoved je ze vsetko zapatrosil a

Ja nikoho neobviňujem.
Zdá sa mi, že skôr ty obviňuješ tú účtovníčku.
Ani si nenapísala, čoho sa konkrétne dopustila, a chceš aby sme sa hrali na porotu a ju odsúdili:confused:
Ak niečo pobabrala, tak pýtaj od nej náhradu. Ak nebude súhlasiť, tak ju daj na súd. Tú zmluvu potom budeš potrebovať, takže hľadaj.
Ak ju nemáš, tak sa s účtovníčkou rozlúč a nájdi si lepšiu.
Myslím, že som to napísal dosť zrozumiteľne. Aj keď máš inú školu.:confused:
Carlie
25.02.11,19:58
zuziku - dakujem, tie cenove uz planujem poriesit, aspon nech viem, ved mozno jej krivdim, ospravedlnujem sa, ano - nie je to ,,len zauctuje" /zakony atd/ - troska som si to zacala pozerat a ja ako nepodcenujem tuto robotu, myslela som to skor pristupovo, ze ,,len zauctuje" - akoze nas het het odpinka a len vypyta rychlo peniaze a bezi prec.... inak naozaj nemame nic zlozite, jednoduche uctovne pripady, ziadne zahranicie
zmluvu pohladam, dakde som ju raz zazrela,len som si povedala ze to je muzove a nebudem sa v tom hrabat, tak som to nechala tak a on ten sanon asi dakde dal....pohrabem vsetky sanony
este raz dakujem
Carlie
25.02.11,20:06
marjankaj - ved to, ze ja neviem, co je bezne u uctovniciek, len podla toho co som citala, dostava asi dost penazi za pracu , ale ja mam z nej ten pocit ze urobi najnutnejsie a ostatne v duchu - pomozte si ako chcete... zhrabne a pada.... nepaci sa mi pristup, spravanie.... uctuje asi dobre - ale neviem na 100pro , aj ked napr, teraz dovrzala priznanie a take detaily, ze keby si to manzel nevsimol, uz je problem... a zas volaju...
dam si urobit cenove ponuky a potom to s nou prebereme...