ucitelkaSOS
25.02.11,12:18
Dobrý deň,
som učiteľka na strednej odbornej škole. Ak písomne ohlásim zamestnávateľovi, že som tehotná:
1. môžem žiadať od zamestnávateľa úľavu z chodenia na dozor? Momentálne mi býva často nevoľno a prestávky využívam skôr na návštevu WC, takže by som dozor ani nestíhala.
2. Mohla by som na základe § 164 Zákonníka práce požiadať aj o úpravu pracovného času? Momentálne máme minimálne 5,5 hodiny určenú prácu v škole (ktorá je samozrejme podľa rozvrhu niektoré dni aj dlhšia) a zostávajúci čas je práca na doma. Mohla by som teda vzhľadom na svoj stav žiadať takú pracovnú dobu, kde by som všetky činnosti mimo priamej vyučovacej mala určené ako prácu na doma?
3. Môžem odmietnuť zastupovanie (prácu nadčas)?

Za Vaše odpovede, prípadné skúsenosti, ak ste už boli tehotné vopred ďakujem!
ivka70
25.02.11,11:29
1. môžem žiadať od zamestnávateľa úľavu z chodenia na dozor? Momentálne mi býva často nevoľno a prestávky využívam skôr na návštevu WC, takže by som dozor ani nestíhala.
tehotenstvo nie je dovod, preco by si nemohla vykonavat dozor
ak ti byva zle, bud sa so zamestnavatelom dohodni, ze na nejaky cas ta od tejto povinnosti oslobodi alebo sa daj vypisat na PN
2. Mohla by som na základe § 164 Zákonníka práce požiadať aj o úpravu pracovného času? Momentálne máme minimálne 5,5 hodiny určenú prácu v škole (ktorá je samozrejme podľa rozvrhu niektoré dni aj dlhšia) a zostávajúci čas je práca na doma. Mohla by som teda vzhľadom na svoj stav žiadať takú pracovnú dobu, kde by som všetky činnosti mimo priamej vyučovacej mala určené ako prácu na doma? poziadat mozes, zavisi od zamestnavatela, ci uzna, ze prevadzkove dovody su take, aby ti mohol vyhoviet
3. Môžem odmietnuť zastupovanie (prácu nadčas)?
Plati sice, ze: Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom, ale podla mna zastupovanie v skole prebieha pocas pracovneho casu ucitela, takze to nie je klasicky nadcas, ktory by tehotna nemohla vykonavat

Vies, tehotenstvo nie je choroba, je to normalny fyziologicky stav.
Tezaurus
25.02.11,16:16
1. tehotne nevykonavaju dozor. Takze staci zamestnavatelovi pisomne oznamit ze si tehotna. Pre ivka7O je to z dovodu prekrocenia urcitej hladiny decibelov, ktore tehotnej skodia.
2. myslim ze s tymto bodom nepochodis
3. pokial by si sa dohodla ze nechces zastupovat, tak podla mna Ta zastupovat nebudu davat, pripadne iba v pripadoch ak nema kto ist
GABAZ
25.02.11,16:35
Ked som otehotnela, poprosila som zastupkynu , ci by bolo mozne, aby som nemusela vykonavat dozor. Nemala som sice vaznejsie problemy, ale moje tehotenstvo bolo rizikove, kedze som predtym mala jeden spontanny potrat. U nas s tym nebol problem, aj jednej kolegyni po mne vysli v ustrety. Takisto sa vedenie snazilo vyjst v ustrety aj kolegyniam, ktore sa vratili z MD - ci uz rozvrhom, poctom hodin, pripadne nedostali triednictvo. Vsetko je o dohode. Ak sa naozaj citis velmi zle, radsej sa daj vypisat na PN na nejaky cas, prilisne ulavy nemozes ocakavat.
Tezaurus
25.02.11,17:20
niektore veci su o dohode, a na niektore ma clovek narok. Ak pocuvate skolenia BOZP tak tam jasne hovoria ze tehotna zena nesmie vykonavat dozor.
ivka70
25.02.11,19:26
1. tehotne nevykonavaju dozor. Takze staci zamestnavatelovi pisomne oznamit ze si tehotna. Pre ivka7O je to z dovodu prekrocenia urcitej hladiny decibelov, ktore tehotnej skodia.


Je fakt, ze tehotne zeny nesmu pracovat v prostredi s vysokou hladinou hluku, ale ze by skola pocas dozoru bola takym prostredim ... no, neviem, ale hadat sa nebudem :)
GABAZ
02.03.11,07:43
Ja som ucila na SS, tam to nebolo s hlukom take hrozne. Parkrat som sa zastavila v triede mojho syna, ked bol na 1. stupni a veruze mi bolo ucitelky luto. Male deti by som nemohla ucit.
ucitelkaSOS
05.03.11,15:43
Ďakujem za Vaše odpovede. Čo sa týka toho dozoru, tak mi išlo hlavne o to, že sa chcem vyhnúť stresu a nechcem sa rozčuľovať. Dozor neznamená si iba postáť na chodbe, ale je to hlavne o tom dávať pozor na deti, čo pri kope puberťákov znamená aj to, že musím deti upozorňovať, aby nerobili určité veci a popri tom aj zvyšovať hlas, ale kto pracuje v tejto oblasti to isto dobre pozná :) Ako dopadnem u zamestnávateľa dám vedieť.