zuzana
23.08.04,08:18
Zamestnanec má od 18.8.2004 absenciu.Treba ho odhlásiť so soc.poisťovne?Treba ho odhlásiť aj zo zdrav.poisťovne?Do koľkých dní ho treba odhlásiť, ak neviem kedy príde do práce?Ako je to potom pri výplate za daný mesiac s odvodmi, neplatí odvody ani on ani zamestnávateľ, sme s.r.o..Môže mu dať zamestnávateľ okamžite výpoveď, ak má neospravedlnenú absenciu?
vladan
23.08.04,06:24
sociálnej poisťovni posielaš registračný list FO, kde označíš "prerušenie" a vyplníš dátum vzniku prerušenia - to by si mala stihnúť do 8 dní od prvého dňa absencie tvojho zamestnanca. Zo zdravotnej poisťovne ho odhlasovať nemusíš. Odvody platí zamestnanec a zamestnávateľ len zo mzdy nadobudnutej, teda za odpracované dni. Okamžite mu výpoveď nesmieš dať, resp. ak je to jeho prvý prehrešok a v posledných 6 mesiacoch nedostal písomne upozornenie na porušovanie pracovnej disciplíny, tak výpoveď nemôžeš zrealizovať. Ja by som mu napísala list, že jeho neprítomnosť v práci klasifikuješ ako neopravedlnenú absenciu a opätovné porušenie pracovnej disciplíny bude viesť k výpovedi. Neviem, či máte vo firme zástupcu zamestnancov - pozrela by som ustanovenia zákonníka práce, ktoré sa týkajú výpovede - myslím, že to musí odsúhlasiť zástupca zamestnancov.
zuzana
23.08.04,06:50
A ak nastúpi po absencii do práce, na akom tlačive a aké kolonky vyplním do Soc.poisťovni?
vladan
23.08.04,07:38
opäť registračný list FO a kolonky prerušenie a dátum zániku prerušenia
Romana
25.08.04,14:41
Pre Zuzana,

mávam podobné prípady ako ty. Ak zamestnanec bezdôvodne nenastúpi na svoju smenu, napíšem mu písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplýny a na deň keď nenastúpil mu prislúcha neospravedlnená absencia - pošlem sociálke registr.list FO - prerušenie. Ak sa umúdri a nastúpi tak po celý čas má absenciu a sociálke opäť pošlem registr.list FO a vypíšem kolonky prerušenie a dátum zániku ako spomína vladan. Pri výplate potom odvody len za odpracované dni, prerušenie sa neplatí aj na prílohe k výkazu uvediem za koľko dní odvádzam poistné.
A ak opätovne niekedy nenastúpi tak dostáva znova porušenie pracov.discipl. ale už závažné a okamžité skončenie prac.pomeru.
Angelika
14.09.05,06:47
Chcem sa opytat, ako je to s platením odvodov do zdravotnej poistovne, ak ma zamestnanec absenciu ?
Mam zamestnnaca, ktory mal 5 dni, absenciu, potom odrobil 10 dni a do konca mesiaca ma neplatene volno. Hrubu mzdu za odpracovane dni ma 6200 Sk. Aky bude mat vymeriavaci zaklad na zdravotne poistenie ? Vobec, ako je to s vym. zakladom pre Zp v pripade absencie a aj neplateneho volna od 1.9.2005 ? Dakujem.
zuzanar
14.09.05,06:56
My máme podobný problém. Dvaja zamestnanci majú vedenú absenciu už viac ako 3 mesiace. Šéf im nechce dať výpoveď nakoľko majú voči nemu nejaké záväzky. Lenže oni odišli za prácou von z republiky a nič ich nezaujíma. Zo sociálnej sme im urobili prerušenie poistenia. Do zdravotnej som písala list, že majú absenciu a nulový príjem. Odvody im neplatíme. Myslím si, že by sme mali. Ale šéf o tom nechce ani počuť. A zo zdravotnej sa neozvali. Môžu mať vôbec tak dlho evidovanú absenciu?
hron
15.09.05,05:43
My máme podobný problém. Dvaja zamestnanci majú vedenú absenciu už viac ako 3 mesiace. Šéf im nechce dať výpoveď nakoľko majú voči nemu nejaké záväzky. Lenže oni odišli za prácou von z republiky a nič ich nezaujíma. Zo sociálnej sme im urobili prerušenie poistenia. Do zdravotnej som písala list, že majú absenciu a nulový príjem. Odvody im neplatíme. Myslím si, že by sme mali. Ale šéf o tom nechce ani počuť. A zo zdravotnej sa neozvali. Môžu mať vôbec tak dlho evidovanú absenciu?
Obavam sa ze bude platobny pruser:
vid http://www.porada.sk/showthread.php?t=10711
Jana Motyčková
15.09.05,07:28
Pre Zuzanar a Angeliku. Do 31.8. ak mal absenciu, nič sa neplatilo do ZP, nie je tam problém. Od 1.9. sa minimálna mzda nekráti o dni poskytnutého neplateného voľna (myslím, že do toho treba zahrnúť aj absenciu). T.j. treba vypočítať minimálny VZ za mesiac. Ak je odmenňovaný mesačnou mzdou, jeho minimum je 6500 Sk. T.j. aj pri príjme 6200 Sk alebo 0 Sk musí sa odviesť preddavok na poistné z 6500 Sk. Ak je odmeňovaný hodinovou mzdou - min.VZ za september je 22 dní x 8 hodín x 37,40 = 6583 Sk, čiže musí odviesť preddavok zo 6583 Sk.
zuzanar
16.09.05,06:52
Pre Zuzanar a Angeliku. Do 31.8. ak mal absenciu, nič sa neplatilo do ZP, nie je tam problém. Od 1.9. sa minimálna mzda nekráti o dni poskytnutého neplateného voľna (myslím, že do toho treba zahrnúť aj absenciu). T.j. treba vypočítať minimálny VZ za mesiac. Ak je odmenňovaný mesačnou mzdou, jeho minimum je 6500 Sk. T.j. aj pri príjme 6200 Sk alebo 0 Sk musí sa odviesť preddavok na poistné z 6500 Sk. Ak je odmeňovaný hodinovou mzdou - min.VZ za september je 22 dní x 8 hodín x 37,40 = 6583 Sk, čiže musí odviesť preddavok zo 6583 Sk.Ďakujem za odpoveď. Mala som obavy, že sme to nezvládli s tou zdravotnou. Ak je to ale takto tak je to super.
anitram
11.11.05,08:16
Dobry den,

nechcem reagovat, ale nechcem ani zakladat novu temu, takze moj problem, ktory spada pod otazku absencie je nasledovny:
pracujem vo velkej firme, presla som uz viacerymi zamestnaniami, ale s takym sefom akeho mam tu som sa este nestretla, doma je pod papucou, tak si to vybija na jedinej zene, ktora je jeho podriadenou a to som ja. Nestiham si robit ani svoju robotu, stale mi priklada jeho robotu, je velmi arogantny a bezcitny. Pocas skusobnej doby bol ako anjelik, nic z toho nerobil, keby mi to spravil vtedy odidem na sekundu. teraz je to take ze chodim do roboty z crevnymi problemami, casto sa doma s priatelom hadam, lebo som podrazdena z roboty. To aby ste vedeli okolnosti pripadu. A teraz k veci
Z uvedenych dovodov som sa rozhodla hladat si pracu inde. Lenze vznika problem. Ked si nieco najdem a budem chciet dat vypoved dohodou, tak nebude suhlasit, lebo on je spokojny, take tabulky co mu porobim, na tomto oddeleni este nevideli. Takze by z toho bola 2-mesacna vypovedna doba, co nepripada do uvahy, lebo vsetci chcu noveho zamestnanca hned.
Otazka znie: Ak nepridem do prace napr. par dni a dostanem absenciu a napomenutie a potom nepridem zas na par dni a ako pisete uz mozem dostat vypoved. Hrozia mne ako zamestnancovi okrem vypovede aj nejake ine problemy z pravneho hladiska?? Mzdoveho?? Financneho?? Alebo do buducnosti nejaka nalepka neporiadneho nezodpovedneho zamestnanca?? Hoci taka nie som, len okolnosti ma donutili??
Viem, ze som sa dost rozpisala, ale to len preto, aby moj problem bol jasne definovany a dalo sa na otazku odpovedat
Dakujem velmi pekne za reakcie.
M
Tweety
11.11.05,08:24
Dobry den
Otazka znie: Ak nepridem do prace napr. par dni a dostanem absenciu a napomenutie a potom nepridem zas na par dni a ako pisete uz mozem dostat vypoved. Hrozia mne ako zamestnancovi okrem vypovede aj nejake ine problemy z pravneho hladiska?? Mzdoveho?? Financneho?? Alebo do buducnosti nejaka nalepka neporiadneho nezodpovedneho zamestnanca?? Hoci taka nie som, len okolnosti ma donutili??
Viem, ze som sa dost rozpisala, ale to len preto, aby moj problem bol jasne definovany a dalo sa na otazku odpovedat
Dakujem velmi pekne za reakcie.
M
Ak Ťa práca baví a problém je v šéfovi, skúsila by som sa s nim otvorene porozprávať a potom budeš podľa toho konať, ale neriešila by som to takto absenciou. :rolleyes: :cool: :cool:
anitram
11.11.05,08:33
Tweety, dakujem za reakciu, ale ani praca nie je bohvieco, mna asistencenie a sekretarcenie vobec nebavi, radsej by som sa rypala v cislach a v tabulkach, preto si uz hladam iba uctovnictvo. Bavilo ma to na strednej, teraz ked mam nieco robit podobne som stastna a vzdy sa do toho tak zazeriem. hladam aj pomocnu uctovnicku, reagujem na vsetko kde nechceli prax. Ale zial z 10 ziadosti co som poslala, mi akurat jedna odpisala, ze vybrali ineho kandidata, ini sa ani neozvali. Preto ked ma nahodou niekto vyberie, nechcem prist o tu sancu dostat sa k uctovnictvu. Akoby niekto povedal, beriem zivot do vlastnych ruk a idem za svojim cielom. K tomuto rozhodnutiu mi dopomohol dnesny sef a doterajsie sekretarcenia.

dakujem
VERONIKA6
11.11.05,08:52
My za bezdôvodne vymeškaný deň v práci udeľujeme absenciu s krátením dovolenky 2 dni /môže byť podľa zákonníka 1-2 dni/. Samozrejme píšeme napomenutie za porušenie pracovnej disicplíny s upozornením, že v prípade opakovaného porušenia pracovnej dsiciplíny bude s menovaným rozviazaný pracovný pomer v zmysle ZP.
Ak sa to zopakuje, ukončíme pracovným pomer výpoveďou za porušovanie pracovnej disciplíny. Finančne by si nemala byť postihnutá, iba ak máš prémie alebo iné osobné ohodnotenie, s tým môže Tvoj nadriadený disponovať.
STRELEC
11.11.05,08:59
..... Z uvedenych dovodov som sa rozhodla hladat si pracu inde. Lenze vznika problem. Ked si nieco najdem a budem chciet dat vypoved dohodou, tak nebude suhlasit....
Otazka znie: Ak nepridem do prace napr. par dni a dostanem absenciu a napomenutie a potom nepridem zas na par dni a ako pisete uz mozem dostat vypoved. Hrozia mne ako zamestnancovi okrem vypovede aj nejake ine problemy z pravneho hladiska?? Mzdoveho?? Financneho?? Alebo do buducnosti nejaka nalepka neporiadneho nezodpovedneho zamestnanca?? Hoci taka nie som, len okolnosti ma donutili??
Žiadny zamestnávateľ nemôže držať zamestnanca násilím. Možno by som postupoval takto: V novom zamestnaní by som podpísal pracovnú zmluvu alebo písomný prísľub na prijatie do zamestnania. V otázke nového zamestnania by som chcel mať istotu. Zamestnávateľovi (terajšiemu) by som dal návrh na ukončenie pracovného pomeru dohodu. V prípade nesúhlasu by som dal výpoveď a prestal chodiť do práce.
Možné dopady: nepríjemnosti z titulu prípadnej osobitnej hmotnej zodpovednosti, nepríjemnosti z titulu neukončenej práce resp. neodovzdaných vecí prevzatých od zamestnávateľa na používanie, negatívna "reklama" z jeho strany, možno aj nutnosť vymáhať doplatok svojej mzdy.
Skutočným nebezpečím môže byť ak zamestnávateľ by náhodou vedel preukázať, že svojím náhlym odchodom spôsobil zamestnanec takú a takú škodu. Túto by mohol prípadne vymáhať aj súdne.
ajobs
11.11.05,14:23
Súhlasím s názorom Strelca, ale naozaj byť tebou by som dal radšej prednosť dohode o rozviazaní pracovného pomeru. Myslím, že keď im to vysvetlíš, že máš lepšiu a zaujímavejšiu prácu, musia to pochopiť. Až pri odmietnutí by som začal realizovať ďalšie kroky a nechodiť do práce. ;)
endrju
11.11.05,16:43
Na doplnenie prikladám ešte odkaz na tému, kde sme podobný problém pred niekoľkými mesiacmi prediskutovali veľmi podrobne:

http://www.porada.sk/showthread-t_13295.html
milagros208
05.12.07,09:23
Máme v práci takýto problém. Zamestnanec chcel silou mocou
ukončiť pracovný pomer dohodou k 1.12.2007. Keďže za ňho na pracovné zmeny nemáme náhradu, s dohodou sme nesúhlasili. Ešte pripomeniem, že dohodu o skončení prac. pomeru nám odovzdal nepodpísanú, čo nepovažujem za platný dokument. Ďalej sa nám vyhrážal, že ak nepristúpime na dohodu, udá nás na Inšpektorát práce, Daňový úrad alebo hocikde, len aby sme na túto dohodu pristúpili, pričom pracovný pomer mu končí 31.12.2007 uplynutím doby určitej.
Chcem sa spýtať ako to ďalej riešiť, keďže 1.12. nenastúpil na pracovnú zmenu, neoznámil ani dôvod neprítomnosti v práci.
Mala by som mu poslať upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny / absencia je hrubé porušenie prac. disciplíny?/? Ako postupovať vo vzťahu s poisťovňami? Na sociálku nahlásiť prerušenie a na zdravotnú sa tiež niečo hlási?
Ďakujem za každú odpoveď ako ďalej postupovať.
Ináč už sa nám ohlásila kontrola z Inšpektorátu práce. Nedávno nám jedna skončila.
STRELEC
05.12.07,09:48
[quote=milagros208;584026] .... s dohodou sme nesúhlasili. Čím je vec vybavená - na dohodu treba dvoch. Dôvody ani nie sú podstatné. ..... pracovný pomer mu končí 31.12.2007 uplynutím doby určitej.
Chcem sa spýtať ako to ďalej riešiť, keďže 1.12. nenastúpil na pracovnú zmenu, neoznámil ani dôvod neprítomnosti v práci.
Mala by som mu poslať upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny / absencia je hrubé porušenie prac. disciplíny?/? Ako postupovať vo vzťahu s poisťovňami? Na sociálku nahlásiť prerušenie a na zdravotnú sa tiež niečo hlási? Áno. Poslal by som mu výzvu, aby oznámil čo s ním je a či má taký vážny dôvod, že si nesplnil svoju povinnosť a neoznámil svoje zdravotné či iné dôvody nenastúpenia do práce. Jeho návrh dohody by som vôbec nespomínal. Vec bola vyriešená Vaším zamietnutím návrhu na dohodu.
Oznámenie by som dal na SP aj prísl. zdrav. poisťovňu.
Vo výzve by som ho upozornil na možné vyčíslenie škody a jej uplatňovanie. Spísal by som si interný záznam o možnej absencii. Išpektorát práce, ak by jeho návšteva bola vyvolaná tým zamestnancom, sa bude o riešenie jeho prac. pomeru zaujímať.
K 31.12. by som mu poslal ďalšiu výzvu, aby sa dostavil na vybavenie agendy súvisiacej s UPP uzatvoreným na dobu určitú. Na absenciu by som nezabudol najmä pri vystavovaní zápočtového listu.

Ďakujem za každú odpoveď ako ďalej postupovať.
Ináč už sa nám ohlásila kontrola z Inšpektorátu práce. Nedávno nám jedna skončila.[/]
milagros208
05.12.07,10:32
Ďakujem za odpoveď. Medzitým som už spísala upozornenie na hrubé porušenie pracovnej disciplíny. V podstate tam spomínam všetko čo mi odporúčaš. Ešte tam spomínam, že je to hrubé porušenie pracovnej disciplíny podľa bodu .... Pracovného poriadku našej firmy, keďže som to v našom firemnom poriadku našla.
Ešte raz vďaka.
milagros208
06.12.07,10:39
Ešte by som sa chcela spýtať na krátenie dovolenky z dôvodu neospravedlnenej absencie.
Za každú neodpracovanú zmenu mu môžme krátiť dovolenku o 1-2 dni? Koľko dní mu môžme max. krátiť? Ďakujem.
Chobot
06.12.07,11:14
Ešte by som sa chcela spýtať na krátenie dovolenky z dôvodu neospravedlnenej absencie.
Za každú neodpracovanú zmenu mu môžme krátiť dovolenku o 1-2 dni? Koľko dní mu môžme max. krátiť? Ďakujem.

Veď si sama napísala, že za každý deň o 1-2 dní. Krátiť môžeš len nárok dovolenky za ten rok, v ktorom na krátenie je dôvod (napr. minuloročnú dovolenku nemôžeš krátiť), teda maximálne krátenie je to, čo mu zostalo ku dňu kráteniu z jeho ročného nároku 20 resp. 25 dní. Ak mu zostáva 5 dní a absentoval 6 pracovných zmien, tak krátiš maximálne o 5 dní.

Kde nič nie je ani čert neberie.:D
Orsz
08.12.07,15:25
Prosím o pomoc pri výpočte mzdy. Zamestnanec je odmeňovaný hodinovou mzdou 53,-Sk/hod, PPU =50/hod. V mesiaci november odpracoval 12 prac.dní, bol 1 SV, a 9 dní mal absenciu. Ukončenie PP bolo k 30.11.2007. Mal aj prečerpanú dovolenku 1,5dňa, tú som mu teraz strhla. Výpočet VZ na ZP:
Základná mzda: 53,-x12x8 = 5088,-Sk
náhr.za SV: 8x50,- = 400,-Sk
prečerp.dov.: 1,5x8x50 = -600,-Sk
Celkom VZ: 4888,-Sk, keďže je nižší ako minimálny za celý mesiac, počítam minimálny VZ: 43,70 x 8 x 22 = 7692,-Sk - použijem tento, je to správne vypočítané?
Na SP: bude tých 4888,Sk
Trošku som teraz dopletená, ak je dovolenka storno, tak o to ponižujem VZ do SP aj ZP, však? Ďakujem.
Orsz
08.12.07,16:14
Posúvam............
Orsz
08.12.07,17:26
Ešte skúsim raz posunúť...............