Janusa
25.02.11,14:05
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu:
Mám v účtovníctve pohľadávky z r. 2007 a chcela by som ich odpísať. Nikdy som to nerobila a nejako nechápem princíp odpisovania. Zo zákona som si prečítala v akom prípade môžem pohľadávky odpísať do nákladov (z rozhodnutia súdu, atď.) ale tieto pohľadávky sú voči firmám, ktoré normálne fungujú, len sa proste rozhodli že mám pohľadávku neuhradia. Opravné položky som k nim netvorila.
Ak by bol niekto taký dobrý a prihodil prípadne nejaký "rýchly" návod na posúdenie pohľadávok pre tvorbu opravných položiek a odpisu aj z hľadiska daňových nákladov aj spôsobu zaúčtovania, bola by som vďačná.
KEJKA
25.02.11,13:17
ak si si prečítala a rozumieš podmienkam a niekto zodpovedný ti podpíše, že sa pohľadávky vymáhať nebudú, pričom boli účtované do výnosov, tak odpíšeš 546/311. Najskôr si ešte pozri, či voči dlžníkom nemáte nejaké záväzky na započítanie.
O princípe OP, ....... obsah tvojho zadania je tu x-krát diskutovaný, takže sadnúť a čítať, čítať, čítať.
Janusa
25.02.11,21:15
...Kejka, takže stačí ak mi konateľ napíše vyjadrenie že z jeho rozhodnutia sa upúšťa od vymáhania? ... potom na základe toho zaúčtujem na 546/311 ako daňový náklad, lebo od splatnosti pohľadávky uplynulo 36 mesiacov? ... je to takto správne?
Janusa
25.02.11,21:23
...ešte teda pridám podotázočku:
mala som pohľadávku z r. 2005, ktorú firma postupne splácala, no potom prestala tak sme ich dali na súd, exekútor vymohol z dlžnú sumu v r. 2009 a poslal nám ju na účet zníženú o jeho náklady a odmenu ...
takže ... pohľadávka 2000,- EUR
úhrada od exek 1800,- EUR 221/311
zostatok 200,- EUR ... tak táto suma mi tam svieti ako neuhradená, doteraz som s ňou nič nerobila, neviem či to môžem odpísať alebo čo s tým???
KEJKA
25.02.11,22:41
to chceš každú jednotlivú pohľadávku odobrovať na Porade? princíp je jasný a platí pre všetky pohľadávky a zostatky pohľadávok so splatnosťou od 1.1.2004.
To už platí siedmy rok.
Janusa
28.02.11,18:37
nie len túto ...
odpíšem do nákladov 546/311? a bude nákladom daňovo uznateľným?

... Kejka, fakt to pomôže keď Ti niekto potvrdí vec, ktorú si ešte nerobila, pretože výklad zákona nie je vždy úplne jasný a v praxi sa veci riešia ťažšie ...
KEJKA
28.02.11,19:54
v poriadku, áno.
Janusa
28.02.11,20:07
Ďakujem