Jana V.
25.02.11,14:26
ahojte, mám len krátku otázočku. Pri odpisovaní daňovej straty treba túto stratu v daňovom priznaní zapísať aj s eurocentami, alebo zaokrúhliť (ak áno, akým smerom). )Ďakujem.
IvoM
25.02.11,13:51
Daňová strata sa nezaokrúhľuje a je aj v centoch.
apo
26.02.11,08:50
DP právnických osôb za rok 2010.

Z ktorého roku môžeme umoriť najstaršiu daňovú stratu.

Ak by bola v roku 2010 už nejaká strata "prepadnutá" môžeme dodatočným DP umoriť takúto stratu napríklad v roku 2008.

Riešim daňovú stratu z roku 2005.

Ďakujem.

apo
Anja111
26.02.11,08:55
DP právnických osôb za rok 2010.

Z ktorého roku môžeme umoriť najstaršiu daňovú stratu.

Ak by bola v roku 2010 už nejaká strata "prepadnutá" môžeme dodatočným DP umoriť takúto stratu napríklad v roku 2008.

Riešim daňovú stratu z roku 2005.

Ďakujem.

apo
Stratu z roku 2005 môžeš ešte umoriť v roku 2010...
Tiež si myslím, že napr. v DDP za rok 2008 by si mohol umoriť stratu napr. z roku 2003...
apo
01.03.11,21:02
Ďakujem.

apo
Anja111
02.03.11,12:21
Daňovník ukončil podnikateľskú činnosť ako SZČO v januári 2009.
Z podnikania mu zostala neuplatnená strata za rok 2005.
Teraz má príjem už len z prenájmu nehnuteľnosti, podľa § 6, odst. 3 Zákona o dani z príjmov. Sú to stále príjmy podľa § 6...
Môže si túto stratu (z podnikania) uplatniť v daňovom priznaní za rok 2010 (z príjmov za prenájom nehnuteľnosti)?
Vopred ďakujem za každú reakciu.
Marína
03.03.11,11:35
Daňovník ukončil podnikateľskú činnosť ako SZČO v januári 2009.
Z podnikania mu zostala neuplatnená strata za rok 2005.
Teraz má príjem už len z prenájmu nehnuteľnosti, podľa § 6, odst. 3 Zákona o dani z príjmov. Sú to stále príjmy podľa § 6...
Môže si túto stratu (z podnikania) uplatniť v daňovom priznaní za rok 2010 (z príjmov za prenájom nehnuteľnosti)?
Vopred ďakujem za každú reakciu.
ZDP
§ 4 Základ dane
(2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.
§ 30
Odpočet daňovej straty
(2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov. Právny nástupca môže odpočítať daňovú stratu, ak je zanikajúca právnická osoba a jej právny nástupca daňovníkom dane z príjmov právnickej osoby a súčasne, ak účelom tohto zániku nie je len zníženie alebo vyhnutie sa daňovej povinnosti.

Tu si kladiem otázku, na ktorú zatiaľ neviem odpoveď, zanikol ako daňovník zrušením živnosti, keď z hľadiska poberania príjmu podľa § 6 ods. 3 je považovaný tiež za registrovaného daňovníka?(je povinný sa na DU registrovať) Ak nezanikol, stratu si podľa § 4 ods. 2 môže naďalej odpočítavať z príjmov uvedených v §§ 6-8.
Anja111
03.03.11,12:19
ZDP
§ 4 Základ dane
(2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.
§ 30
Odpočet daňovej straty
(2) Ak daňovník, ktorý začal odpočítavať daňovú stratu alebo mu vznikol nárok na odpočítavanie daňovej straty podľa odseku 1, zanikol v dôsledku zrušenia bez likvidácie, daňovú stratu odpočítava právny nástupca; ak je právnych nástupcov viac, daňová strata sa odpočítava u každého z nich pomerne, a to podľa výšky vlastného imania zaniknutého daňovníka, v akej prešlo na jednotlivých právnych nástupcov. Právny nástupca môže odpočítať daňovú stratu, ak je zanikajúca právnická osoba a jej právny nástupca daňovníkom dane z príjmov právnickej osoby a súčasne, ak účelom tohto zániku nie je len zníženie alebo vyhnutie sa daňovej povinnosti.

Tu si kladiem otázku, na ktorú zatiaľ neviem odpoveď, zanikol ako daňovník zrušením živnosti, keď z hľadiska poberania príjmu podľa § 6 ods. 3 je považovaný tiež za registrovaného daňovníka?(je povinný sa na DU registrovať) Ak nezanikol, stratu si podľa § 4 ods. 2 môže naďalej odpočítavať z príjmov uvedených v §§ 6-8.

Ďakujem veľmi pekne.
Presne tak to čítam aj ja...
Skúsila som už aj cez DR SR, ale zatiaľ nič. Keď budem mať odpoveď, prilepím ju sem.
Timka1
10.03.11,08:59
viete mi niekto povedať, uplatnená strata v DP sa má prejaviť aj vo výkaze o príjmoch a výdajoch? ďakujem
wallie
10.03.11,09:02
nie, veď kde by sa ti to tam malo prejaviť? strata sa týka minulého obdobia a okrem toho nie je možné ju zaradiť medzi príjem ani výdavok, ani majetok a záväzok
Timka1
10.03.11,09:09
nie, veď kde by sa ti to tam malo prejaviť? strata sa týka minulého obdobia a okrem toho nie je možné ju zaradiť medzi príjem ani výdavok, ani majetok a záväzok

súhlasím s tebou, nikdy som ju neprenášala do DP, kamoška mi pred chvíľou písala, že ako sa prenáša, tak ma tak zmiatla, že som si už nebola istá ničím :) tiež som jej vravela aký výdaj by na to použila :confused:
Anja111
17.03.11,07:37
Daňovník ukončil podnikateľskú činnosť ako SZČO v januári 2009.
Z podnikania mu zostala neuplatnená strata za rok 2005.
Teraz má príjem už len z prenájmu nehnuteľnosti, podľa § 6, odst. 3 Zákona o dani z príjmov. Sú to stále príjmy podľa § 6...
Môže si túto stratu (z podnikania) uplatniť v daňovom priznaní za rok 2010 (z príjmov za prenájom nehnuteľnosti)?
Vopred ďakujem za každú reakciu.
Tak som sa predsa len dočkala...
Odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
§ 4 ods. 2) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp. (ďalej ZDP) sa základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.
Podľa § 30 ods. 1) ZDP od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich vo (Vašom prípade piatich, nakoľko ide o stratu z roku 2005 t.j. najneskôr za rok 2010) bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná
Maxinka
18.03.11,10:04
Podľa § 30 ods. 1) ZDP od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich vo (Vašom prípade piatich, nakoľko ide o stratu z roku 2005 t.j. najneskôr za rok 2010) bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná
to zn., že už ani stratu z roku 2004 si nemôžem uplatniť v roku 2010?
hmm...škoda v r.08,09 som si nemala z čoho a teraz zrovna mám a už nemôžem:o
sara-ke
18.03.11,10:07
prosim Vas o radu: ak SZCO mal za rok 2010 stratu z podnikania (-5 230 eur), ale v roku 2010 odpredal svoj podiel v s.r.o. z toho mal prijem 60 000 eur teda mu vychadza kladny ZD, moze si od toho ZD odratat danovu stratu zo zivnosti (-1125) ktoru vykazal v roku 2009?

dakujem velmi pekne.
Anja111
18.03.11,11:38
to zn., že už ani stratu z roku 2004 si nemôžem uplatniť v roku 2010?
hmm...škoda v r.08,09 som si nemala z čoho a teraz zrovna mám a už nemôžem:o
Správne.
Gong
15.03.13,11:05
ak sa nemôže strata z roku 2004 odrátať, čo potom s ňou ako sa to potom rieši v účtovníctve? Dakujem
Tweety
15.03.13,11:09
ak sa nemôže strata z roku 2004 odrátať, čo potom s ňou ako sa to potom rieši v účtovníctve? Dakujem
Stratu je možné uhradiť zo zisku alebo ju uhradia spoločníci.
Gong
15.03.13,11:12
Stratu je možné uhradiť zo zisku alebo ju uhradia spoločníci.
čiže stratu z roku 2004 si v roku 2012 umoriť nemôžem, a spoločníci ju môžu uhradiť?
Žabinka
15.03.13,11:15
čiže stratu z roku 2004 si v roku 2012 umoriť nemôžem, a spoločníci ju môžu uhradiť?
Trošku to máš domotané. Umoruješ daňovú stratu v DP, ak je z r.2004, tak už nie. Účtovnú stratu uhrádzaš z účtovného zisku, alebo ju uhradia spoločníci.