demo331
25.02.11,15:15
Dobry den,

chcel by som sa spytat ci by bolo mozne uspiet resp. dokazat nasledovny podnet na inspektorat prace.

- zamestnanec pracuje na plny uvazok vo Firme1

- jeho nadriadeny casom kupi Firmu2 - ktora nijak majetkovo ani cinnostou nesuvisi s Firmou1

- pocasnej pracovnej doby zoberie zamestnanca z Firmy1 do Firmy2 kde nema tento zamestnanec ziadny prac. vztah a ulozi mu pracu, ktoru ma vykonat, firma je v uplne inom meste pracuje tam viac ako 12hod a nedostane od "zamestnavatela" ani stravny listok pripadne inu kompenzaciu stravy

- toto sa opakuje cca 6 mesiacov

- zamestnanec nedostane z Firmy2 ziadnu mzdu

- nie je predpoklad ze by zamestnanec este isiel do tejto firmy pracovat cize kontrola zo strany IP nie je mozna, zamestnanec vsak disponuje podpismi na fakturach, preberacich podkladoch, komunikoval s mnozstvom inych firiem v mene Firmy2

Bolo by mozne spatne na zaklade podkladov, riesit tuto situaciu?
Chobot
25.02.11,14:43
Dobry den,

chcel by som sa spytat ci by bolo mozne uspiet resp. dokazat nasledovny podnet na inspektorat prace.

- zamestnanec pracuje na plny uvazok vo Firme1

- jeho nadriadeny casom kupi Firmu2 - ktora nijak majetkovo ani cinnostou nesuvisi s Firmou1

- pocasnej pracovnej doby zoberie zamestnanca z Firmy1 do Firmy2 kde nema tento zamestnanec ziadny prac. vztah a ulozi mu pracu, ktoru ma vykonat, firma je v uplne inom meste pracuje tam viac ako 12hod a nedostane od "zamestnavatela" ani stravny listok pripadne inu kompenzaciu stravy

- toto sa opakuje cca 6 mesiacov

- zamestnanec nedostane z Firmy2 ziadnu mzdu

- nie je predpoklad ze by zamestnanec este isiel do tejto firmy pracovat cize kontrola zo strany IP nie je mozna, zamestnanec vsak disponuje podpismi na fakturach, preberacich podkladoch, komunikoval s mnozstvom inych firiem v mene Firmy2

Bolo by mozne spatne na zaklade podkladov, riesit tuto situaciu?

Ide o nelegálnu prácu vo firme č. 2 - neexistuje zmluva, na základe ktorej by zamestnanec firmy č. 1 vykonával prácu. Ale keby si dal podnet, tak by konateľ spätne "vyrobil" zmluvu o zapožičaní zamestnanca alebo nejak inak by to dodatočne poriešil.

Zostáva ti len jednoznačne odmietnuť prácu vo firme č. 2.
arizona
25.02.11,14:54
Co mas v prac. zmluve napisane, ako miesto vykonu prace? mas tam aj firmu c.2?
Keby sa ti nahodou stal nejaky uraz vo firme c.2, myslis, ze by ti to zamestnavatel uznal ako prac. uraz?...
demo331
25.02.11,14:56
dakujem za info, da sa takato zmluva uzatvorit aj bez suhlasu dotycneho zamestnanca? mozes ma naviest na presnu citaciu zakona alebo presnejsi vyklad paragrafu na zaklade ktoreho by sa takato zmluva dala "vyrobit"
demo331
25.02.11,14:58
Co mas v prac. zmluve napisane, ako miesto vykonu prace? mas tam aj firmu c.2?
Keby sa ti nahodou stal nejaky uraz vo firme c.2, myslis, ze by ti to zamestnavatel uznal ako prac. uraz?...

nie Firma c.2 v case uzatvorenia zmluvy neexistovala, v prac. zmluve mam uvedene miesto vykonu: Slovenska republika
terezamaria
25.02.11,15:50
nie Firma c.2 v case uzatvorenia zmluvy neexistovala, v prac. zmluve mam uvedene miesto vykonu: Slovenska republika
To Ti nevadilo, že podpisuješ v pracovnej zmluve zlé miesto výkonu práce?
Miesto výkonu práce Slovenská republika nie je správne. Je správne napr. miesto výkonu práce Štúrovo, ulica Sasinkova.

Keď máš takto v PZ napísané miesto výkonu práce, máš potom len nárok na stravný lístok, ale nie na diéty, pokiaľ chodíš po celej republike.

Podstatné je to, že Ty si celkom bez odporovania išiel pracovať do firmy 2, ešte si tam aj podpisoval faktúry a pod. Keby si vtedy bol oznámil Inšpektorátu práce, že si pod nátlakom bol prinútený ísť do firmy2, tak by niečo robili a aj zistili skutkový stav, teda že Teba nájdu vo firme 2 bez toho, aby si mal platnú PZ pre firmu 2. Myslím, že IP nebudú zaujímať Fa a na nich Tvoje podpisy, riešia hlavne pracovno - právne vzťahy.
demo331
25.02.11,16:12
miesto vykonu prace Slovenska republika som musel akceptovat nakolko firma ma pobocky vo viacerych mestach
terezamaria
25.02.11,16:28
miesto vykonu prace Slovenska republika som musel akceptovat nakolko firma ma pobocky vo viacerych mestach

Nič si nemusel, ale akceptoval si, možno sa Ti to vtedy zdalo " normálne ".
Má to náväznosti a dosť dôležité. Miesto výkonu práce SR nemôže byť.