bui
16.12.05,12:47
Ak ma zamestnanec prac.zmluvu s dohodnutou nizsou mzdou kvoli nizsim odvodom do ZP....a v decembri mu ako kopenzaciu vyplatim vysoku odmenu, kde zaplatime ZP z max.sumy, tak pri rocnom zuctovani budeme musiet doplatit? Ak spolu z celeho prijmu za cely rok spolu s jednorazovou odmenou bude vychadzt odvod do ZP vyssi ako bolo povodne mesacne odvedene? Pochopila som to spravne?/ Neusetrim nic?
Jozef Mihál
16.12.05,12:33
Áno, nič neušetríte, v tom je okrem iného zmysel ročného zúčtovania.
vladan
16.12.05,13:02
Áno, nič neušetríte ...

ani vtedy neušetrí, ak by odmena + príjem za rok 2005 v súčte boli vyššie ako maximálny VZ?
bui
16.12.05,13:14
ale taketo rocne zuctovanie je len co sa tyka ZP,...pri soc. poisteni rocne zuctovanie nie je..nemylim sa?
beatap
16.12.05,13:16
jasné, spôsobom málo, málo, málo, veľa.... alebo iné kombinácie sa na sociálnom ešte stále dá niečo ušetriť
bui
16.12.05,13:17
az na urazove poistenie..tam niue je ziadna horna hranica..to je hroza.....
beatap
16.12.05,13:21
zasa až toľko šetriť nemusíte, niečo treba aj zaplatiť
matafe
16.12.05,13:24
ani vtedy neušetrí, ak by odmena + príjem za rok 2005 v súčte boli vyššie ako maximálny VZ?

Neušetrí za ZP ani v tomto prípade, lebo pokiaľ jeho príjem za rok 2005 aj s odmenami(ak sa zahŕňajú do VZ na ZP) bude väčší než maximum(517 140), potom tak, či tak v ročnom zúčtovaní musí doplatiť poistné z maxima.

Ak by dosahoval príjmy vo všetkých mesiacoch roka vyššie ako maximum VZ (43 095), potom poistné zaplatí tiež z maxima(517 140), ale už preddavkovým spôsobom a nemusí si robiť ročné zúčtovanie ZP. Ale v tomto prípade bude platiť vysoké odvody na soc. poist., kdežto v prípade "kolísavých" príjmov ušetrí na odvodoch do SP.
Jozef Mihál
16.12.05,13:42
ani vtedy neušetrí, ak by odmena + príjem za rok 2005 v súčte boli vyššie ako maximálny VZ?
Ušetrí len v tom zmysle, že poistné sa počíta zo základu maximálne 517140 Sk.
Takže ak by v súčte jeho celoročný započítateľný príjem (vym.základ) bol vyšší ako 517140, poistné si počíta len z 517140 Sk.
Jozef Mihál
16.12.05,13:43
ale taketo rocne zuctovanie je len co sa tyka ZP,...pri soc. poisteni rocne zuctovanie nie je..nemylim sa?

Ročné zúčtovanie je za rok 2005 zavedené len v zdravotnom poistení.
bui
16.12.05,14:13
Pojde o zamestnanca, ktory bude vyslany na pracu v zahranici a jeho prijem bude dost vysoky..takze na ZP usetri ak jeho celkovy rocny prijem bude nad maximum....ta to bude urcite...no tam sa neda nijeko uvazovat o setreni sposobom kolisavych prijmov..bude to za jedno..
No kolisave pre kolisave prijmy sa rozhodneme uz len z dovodu usetrenia na SP....okrem urazoveho...tam..aj ked jeho prijem bude viac ako 1 mil...tak zaplatime 0,8 %...co je dost...
Ja som tuto temu uz zadala, no nedostala som nejake napady..ako to vymysliet, aby to bolo co najvyhodnejsie aj pre nas aj pre cloveka vyslaneho na pracu do zahranicia...
Keby s nim bola spisana dohoda, platili by sme iba urazove poistenie, no rozah jeho prace by bol casovo obmedzeny...nemohol by mat dohodu na cely rok..
+ zaplatit mu cestovne nahrady...
Pri zamestnani na TPP,...tam su problemom tie odvody..co by bolo menej penazi aj pre neho a vacsie naklady pre nas...+ zase preplatenie cest. nahrad
No a uz jediny sposob, ktory ma napada, by bol, ze by si dany clovek urobil zivnost...a poslal by nam fakturu za jeho sluzby..s tym, ze by mal v cene dohodnutu hodinovu odmenu a zahrnute aj cest. nahrady...to by bolo mozno horsie pre neho ( odvody, dan. priznanie, uctovnictvo)...
ma niekto iny napad?
ajobs
18.12.05,11:01
Pojde o zamestnanca, ktory bude vyslany na pracu v zahranici a jeho prijem bude dost vysoky..takze na ZP usetri ak jeho celkovy rocny prijem bude nad maximum....ta to bude urcite...no tam sa neda nijeko uvazovat o setreni sposobom kolisavych prijmov..bude to za jedno..
No kolisave pre kolisave prijmy sa rozhodneme uz len z dovodu usetrenia na SP....okrem urazoveho...tam..aj ked jeho prijem bude viac ako 1 mil...tak zaplatime 0,8 %...co je dost...
Ja som tuto temu uz zadala, no nedostala som nejake napady..ako to vymysliet, aby to bolo co najvyhodnejsie aj pre nas aj pre cloveka vyslaneho na pracu do zahranicia...
Keby s nim bola spisana dohoda, platili by sme iba urazove poistenie, no rozah jeho prace by bol casovo obmedzeny...nemohol by mat dohodu na cely rok..
+ zaplatit mu cestovne nahrady...
Pri zamestnani na TPP,...tam su problemom tie odvody..co by bolo menej penazi aj pre neho a vacsie naklady pre nas...+ zase preplatenie cest. nahrad
No a uz jediny sposob, ktory ma napada, by bol, ze by si dany clovek urobil zivnost...a poslal by nam fakturu za jeho sluzby..s tym, ze by mal v cene dohodnutu hodinovu odmenu a zahrnute aj cest. nahrady...to by bolo mozno horsie pre neho ( odvody, dan. priznanie, uctovnictvo)...
ma niekto iny napad?

Tých optimalizačných schém ma veľa nenapadá, ale predsa len jedna s odvodmi do SP:
ak je odmena v 1 mesiaci roka naozaj vysoká (napr. december), potom sa ušetrí na odvodoch do SP (tam sa, ako už bolo povedané, žiadne ročné zúčtovanie nerobí) naozaj veľa.
A keď už príjmy sú naozaj MEGA, oplatí sa uvažovať o offshore. Z posledného obdobia mám veľmi dobré skúsenosti s Republikou Vanuatu
( žiadna korporátna ani osobná daň z príjmov, vyžaduje sa registrovaný miestny agent pre firmy ), kto má záujem, vstupné info na linke
http://www.vanuatu.net.vu/:)
jess
20.12.05,06:26
Ušetrí len v tom zmysle, že poistné sa počíta zo základu maximálne 517140 Sk.
Takže ak by v súčte jeho celoročný započítateľný príjem (vym.základ) bol vyšší ako 517140, poistné si počíta len z 517140 Sk.

...takže, ak som správne pochopila, tak ak má SZČO príjem za rok 700.000, tak ročné zúčtovanie robí len z 517140,- ? A keď ukončí živnosť k 31.12.2005 a RZ sa má urobiť do 30.6. , tak potom ako zaplatí, keď nebude mať účet v banke, resp. to si už do nákladov ani dať nemôže, keď už nebude podnikať ? :(
Jozef Mihál
20.12.05,06:44
Aj pre SZČO platí hranica max.VZ 517140 Sk. Pozor, VZ nie je príjem, ale základ dane z podnikania (§ 6 DZP, okrem § 6 ods.3), zvýšený o daňovo uplatnené výdavky na zdravotné poistenie, deleno 2,14.

Ak SZČO podnikanie skonči 31.12.2005, sú dve možnosti.

1. Ak sa dá, vypočíta si dopredu koľko bude vychádzať celoročné poistné a doplatí rozdiel (vo forme platby vyššieho preddavku) ešte do 31.12.2005, a dá to do nákladov.

2. Ak sa nedá, tak postupuje v roku 2006 podľa § 8 ods.1 písm.k) ZDP, citujem :

"k) vrátené poistné na zdravotné poistenie zaplatené bez právneho dôvodu a vrátené poistné na sociálne poistenie zaplatené bez právneho dôvodu alebo vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku poistného, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcom zdaňovacom období alebo predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjmy podľa § 5 a 6"

K detailom tejto operácie by sa malo vyjadriť MFSR v metodickom usmernení.

Samotný nedoplatok môže v pobočke ZP zaplatiť v hotovosti.
jess
20.12.05,06:58
....ak má zdaniteľný príjem (zle som to napísala) 700.000,- , potom VZ bude 700000/2,14 = 327.103,- ....a poistné z toho je 14% , t.j. 45795,- ? :eek:
Jozef Mihál
20.12.05,07:05
Nie.

VZ bude

(700000 + výdavky na zdravotné poistenie, zaúčtované do daňovo uznaných nákladov za rok 2005)/2,14
jess
20.12.05,07:09
ospravedlňujem sa ...ja som to pochopila, že sa to navýši o to, čo už zaplatil v roku 2005 a až potom sa to delí ... len som to tam zase nenapísala