tekken
25.02.11,18:05
Zdravim
chcem sa opýtat,chcem odkupit pozemok,ale ten ma 4 majitelov.troch som skontaktoval ale štvrtý je mrtvy.ostali po nom dospele vnučata,ale žiju v Prahe,chcu podiel predat ale čakaju vraj na dedicke konanie.Viem že treba dat žiadost na okresný súd o vykonanie dedičskeho konania.
Možu ho podat aj v Prahe alebo musia tu kde su pozemky v BB?
Musia ho podat len oni alebo može aj niekto iný? lebo ostatný traja su ich príbuzný a su tu v BB.Ako postupovat?
Ako dlho trva dedicke konanie?
musim zdokladovat banke kupu pozemkov
arizona
25.02.11,17:27
Zdravim
chcem sa opýtat,chcem odkupit pozemok,ale ten ma 4 majitelov.troch som skontaktoval ale štvrtý je mrtvy.ostali po nom dospele vnučata,ale žiju v Prahe,chcu podiel predat ale čakaju vraj na dedicke konanie.Viem že treba dat žiadost na okresný súd o vykonanie dedičskeho konania.
Možu ho podat aj v Prahe alebo musia tu kde su pozemky v BB?
Musia ho podat len oni alebo može aj niekto iný? lebo ostatný traja su ich príbuzný a su tu v BB.Ako postupovat?
Ako dlho trva dedicke konanie?
musim zdokladovat banke kupu pozemkov

1, To je normalne, ze cakaju pokym skonci ded. konanie. Zatial pozemok nie je ich majetkom, takze ho nemozu predat.

2, Dedicia nemusia davat ziadost na vykonanie ded.konania. Notara ( podla bydliska zomreleho) urci sud, dedicom pride oznam...

3,Nemusia sa osobne dostavit ani na ded.konanie, ani k predaju nehnutelnosti, mozu niekoho splnomocnit,aby konal v ich mene

4, Ako dlho trva ded konanie? zalezi hlavne na dedicoch. Niektori sa dohodnu uz na prvom sedeni, niektori sa dohaduju na sude este dlhe roky .

Nieco o priebehu ded. konania pozri napr TU : http://www.tvojdom.sk/print.aspx?t=clanek&path=c%3A%2Finetpub%2Fwwwroot%2F_cmsdata_tvujdum3% 2Fdata%2Ft_clanky%2Fpriebeh-dedicskeho-konania.aspx&url=/financie-pravo/priebeh-dedicskeho-konania.aspx
tekken
27.02.11,17:34
dakujem za odpoved.
je možne aby odpredali pozemok skvor?
Počul som že notár ktorý ded.konanie vybavuje može spisat zmluvu o odpredaji a do dedickeho konania ten pozemok pojde ako odpredaný,alebo tak nejak.neviem presne znenie.
Dá sa to?
Mária27
27.02.11,18:57
Dá sa to - s privolením súdu. Do skončenia konania o dedičstve sa považujú dedičia za spoluvlastníkov so všetkými právami, teda môžu s nehnuteľnosťou aj nakladať.

Občiansky súdny poriadok
§ 175r

Dedičia môžu veci patriace do dedičstva počas dedičského konania predať alebo urobiť iné opatrenia presahujúce rámec obvyklého hospodárenia len s privolením súdu.
tekken
28.02.11,09:10
dakujem.
ale prave som zistil že dedicke konanie prebehlo už davno a ten štvrtý majitel bol nezistený vlastnik.najdený dediči este zatial nedali navrh na sud.že este len teraz idu dat.čo stým?
potrebujem to rýchlo odkupit
Mária27
28.02.11,10:10
Oprávnený dedič, ktorý sa nezúčastnil konania, môže žiadať svoju časť od tých, ktorí dedili. Ak to neurobili do troch rokov od potvrdenia dedičstva, už je to premlčané (§ 105 obč.z.).
Ak mu to chcú ostatní vydať (§ 485), možu sa dohodnúť, že pozemok predajú a dajú mu peniaze.

§ 485
(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

§ 105
Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.