martin_ma
16.12.05,13:11
manzelka ma vazne zdravotne problemy, citi sa podvedena poistovnou, minimalne sa vam postazujem:

pred 4 mesiacmi vymenila zdravotnu poistovnu, statnu nahradila sukromnou, ktora spaja zdravotne poistenie so zivotnym, nezijeme na slovensku. kedze mala predtym urcite zdravotne problemy, nechala v poistovni kopiu vsetkych zdravotnych zaznamov. lekar poistovne rozhodol, ze je to v poriadku, ze ju poistia bez vyhrad ako standardne riziko, t.j. bez obmedzenia!

v tychto dnoch sa jej vratili zdravotne problemy, jej lekar prednostne vyziadal terminy na rad specialnych vysetreni; vcera nam z poistovne zavolali: POZADADOVANE VYSETRENIA VAM NASA POISTOVNA NEUHRADI, NAKOLKO TATO DIAGNOZA EXISTOVALA UZ PRED PODPISANIM ZMLUVY.

reagovali sme, ze predsa o tom vedeli pri podpisovani zmluvy, ze my sami sme na to upozornovali, keby nam dali taketo obmedzenie vtedy, ani vo sne by nas nenapadlo menit poistovnu; dnes nam zavolali: KEDZE STE NAM PRI PODPISOVANI ZMLUVY ZATAJILI UDAJE O VASOM ZDRAVOTNOM STAVE, SME NUTENI ZRUSIT S VAMI POISTENIE, jednoduchsie povedane vyhadzujeme vas.

osobne sme boli v pobocke, kde manzelka podpisovala zmluvu; osoba, s ktorou sme to podpisovali, nam povedala, ze podklady, ktore sme nechali v poistovni
pred podpisanim zmluvy, nearchivuju a ze sa "presne" nepamata, co vsetko sme vtedy odovzdali.

takze situacia je takato: manzelka je vazne chora, akutne potrebuje rad vysetreni a zdravotna poistovna jej zrusila zo dna na den poistenie.
Jozef Mihál
16.12.05,12:35
Nie som si istý, či hovoríte o povinnom zdravotnom poistení podľa zákona č.580/2004, ak áno, sťažujte sa na postup zdravotnej poisťovne na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

www.udzs.sk
Chobot
16.12.05,12:56
To, že nežíjete na Slovensku, znamená, že išlo o nejakú zahraničnú zdravotnú poisťovňu? Tam potom treba prihliadať na legislatívu platnú v príslušnej krajine, pretože takýto postup zdravotných poisťovní nie je podľa slovenskej legislatívy. Je to skôr postup súkromných životných poisťovní, ktoré si preverujú zdravotný stav poistenca pred uzavretím poistnej zmluvy.

Na druhej strane je to príbeh podaný len z jednej strany. Ak ste skutočne pri uzatváraní poistenia zamlčali niektoré podstatné skutočnosti o zdravotnom stave, tak poisťovňa má právo stornovať poistku alebo krátiť plnenie z poistnej zmluvy.

Ak ste si istý, že poisťovňa postupovala nezákonne, vždy existujú legálne možnosti, ako tento postup napadnúť (napr. súdnou cestou).
martin_ma
16.12.05,14:32
Na druhej strane je to príbeh podaný len z jednej strany. Ak ste skutočne pri uzatváraní poistenia zamlčali niektoré podstatné skutočnosti o zdravotnom stave, tak poisťovňa má právo stornovať poistku alebo krátiť plnenie z poistnej zmluvy.

nemali sme absolutne ziadny dovod nieco zamlcat, niekto si proste zle spravil svoju pracu.

zijeme a pracujeme vo francuzsku, uz dost dlho, samozrejme chceme to skonzultovat s pravnikom, ale podla vsetkeho sa nemame coho chytit, nemame ako dokazat, ze sme kopiu komletnej zdravotnej dokumentacie nechali v poistovni a ze sme specialne na to upozornovali, ich lekar to vtedy pred podpisanim zmluvy studoval a v podstate nas to prekvapilo, ze to bolo take bezproblemove vtedy.
ajobs
16.12.05,20:00
nemali sme absolutne ziadny dovod nieco zamlcat, niekto si proste zle spravil svoju pracu.

zijeme a pracujeme vo francuzsku, uz dost dlho, samozrejme chceme to skonzultovat s pravnikom, ale podla vsetkeho sa nemame coho chytit, nemame ako dokazat, ze sme kopiu komletnej zdravotnej dokumentacie nechali v poistovni a ze sme specialne na to upozornovali, ich lekar to vtedy pred podpisanim zmluvy studoval a v podstate nas to prekvapilo, ze to bolo take bezproblemove vtedy.

Bohužiaľ, takmer všade na svete platí Quod non est in actis, non est in mundo ( Čo nie je na papieri, neexistuje ). Nechcem vás kritizovať za ľahkovážny postup, ale také dôležité a aj osobne citlivé údaje, ako je zdravotná dokumentácia, sa neodovzdaúvajú len tak. Podľa mňa je úplne štandardný postup nielen s úplným súpisom odovzdaných dokumentov, s autorizačným podpisom o prevzatí, ale aj o spôsobe nakladania s takýmito informáciami. V USA by o tom vedeli rozprávať, tam postup pri nakladaní so zdravotnými informáciami pripomína postupy v tajných službách.:eek: :)
Nechcem mentorovať, iba som potreboval upozorniť na závažnosť takýchto info. Verím, že v spore s poisťovňou sa dokáže pravda a budete úspešní.