Janashka
16.12.05,13:54
Dobrý deň,

Účtujem v JÚ. Začali sme predávať film na DVD a VHS, ktoré si sami vyrábame. To znamená, že sme získali autorské práva na výrobu DVD a VHS. Komplet si to robíme sami, napaľujeme, tlačíme obaly, a robíme potlač DVD nosičov. Problém je, že neviem, či mám takto vyrobené DVD a VHS prijať na sklad a pri predaji urobiť výdajku, alebo neevidovať na sklade a rovno to predávať len cez faktúru. Prosím poraďte ako to robiť správne, ja s účtovaním len začínam.
Zita5
16.12.05,13:08
Dobrý deň,

Účtujem v JÚ. Začali sme predávať film na DVD a VHS, ktoré si sami vyrábame. To znamená, že sme získali autorské práva na výrobu DVD a VHS. Komplet si to robíme sami, napaľujeme, tlačíme obaly, a robíme potlač DVD nosičov. Problém je, že neviem, či mám takto vyrobené DVD a VHS prijať na sklad a pri predaji urobiť výdajku, alebo neevidovať na sklade a rovno to predávať len cez faktúru. Prosím poraďte ako to robiť správne, ja s účtovaním len začínam.

Treba výrobky prijať na sklad a pri predaji urobiť výdajku .
renča1
16.12.05,13:15
áno treba príjmať na sklad kúpené dvd, vhs, vedľaj.náklady s tým spojené a potom pri predaji urobiť výdaj zo skladu. Na základe fyzickej inven., ktorú vykonáš na skladoch ku koncu roku zistíš či ti sedí účtovný stav na sklade s fyzic.stavom, ale môže ti vzniknúť manko alebo prebytok. Tento rozdiel treba naúčtov. pri uzavier.operácií.
Janashka
16.12.05,13:27
Ďakujem, správne to chápem tak, že jednoducho výrobky príjmem na sklad a vystavím príjemku a ako prijaté od koho, dám samu seba a s akou cenou to mám prijať na sklad? Ostatné náklady spojené s výrobou budem evidovať v peňažnom denníku ako prevadzková réžia?
renča1
16.12.05,13:47
Predpokladám, že kúpiš väčšie množstvo dvd,vhs od dodávateľa. Dodávateľ ti vystaví fa, alebo bloček z ERP. Na základe tohto dokladu si vystavíš skladové karty a urobíš príjem na sklad od dodávateľa, ako nákup tovaru. Na sklad príjmeš s obstar.cenou-nákupnou a ak máš k tomu vedľaj.náklady tak ju o tieto náklady navýšiš, napr.tlačenie obalov... Potom, ked predáš urobíš výdaj zo skladu už v predajnej cene. Záleží aj na tom , akú metódu si zvolíš.
marcik
21.10.06,06:47
Prosím o radu, ako účtovať sklad cukrárenskej výrobne. Takže nákup ako cukor,muka ...a tak ide ako nákup materiálu na sklad.kartu podľa druhu.Ale ako s výdajom? lebo predáva sa na ERP jednotlivé zákusky.Takže to je predaj tovaru.Podľa mňa je najjednoduchsšie nákup materiálu dávať do spotreby, ale aj tak cez. skl.karty/príjem - výdaj/ aby bol prehľad o nákupoch.A na konci roka urobiť invent. zaúčtovať zostatky.Výrobu som zatiať neúčtovala, poradí niekto?alebo kde to mám hľadať? ďakujem!
Lucy
21.10.06,07:01
Predpokladám, že kúpiš väčšie množstvo dvd,vhs od dodávateľa. Dodávateľ ti vystaví fa, alebo bloček z ERP. Na základe tohto dokladu si vystavíš skladové karty a urobíš príjem na sklad od dodávateľa, ako nákup tovaru. Na sklad príjmeš s obstar.cenou-nákupnou a ak máš k tomu vedľaj.náklady tak ju o tieto náklady navýšiš, napr.tlačenie obalov... Potom, ked predáš urobíš výdaj zo skladu už v predajnej cene. Záleží aj na tom , akú metódu si zvolíš.

Renča1 nesúhlasím s tvrdením, že výdaj zo skladu urobíš v predajnej cene.
Asi to len bol preklep, ale pre istotu a pre nemýlenie iných, skúsim to opraviť.

Na sklade evidujeme materiál v obstarávacej cene + vedľajšie obstarávacie náklady (príp. vlastnými nákladmi - v prípade zásob vytvorených vlastnou činnosťou) - teda pri predaji - výdaj výrobku zo skladu urobím v obstarávacej cene ;) (nákup na sklad za 100 - výdaj zo skladu za 100 - fifo metóda). O predajnej cene účtujem na základe vystavenej faktúry na odberateľa, alebo bločku z ERP - pri predaji výrobkov.
marcik
21.10.06,07:06
Lenže ako viem koľko cukru,muky??zdalo sa mi najvýhodnešie hneď do spotreby, a potom na konci roka prijem na sklad neminuté zásoby.Inak to neviem ako urobim.
Lucy
21.10.06,07:18
Skúsenosti s účtovaním cukrárenskej výroby nemám, ale pri pečení zákuskov používaš receptúru, teda sama vieš, koľko múky, cukru atď spotrebuješ, teda v podstate vieš, koľko surovín by si mala odpísať zo skladových kariet..
Je to v podstate materiál, ktorý sa používa na výrobu.
marcik
21.10.06,07:27
Veď to že ja to neviem.Lebo ja som exter.účtovník.Aj tak som rada za radu!Lebo dnes to musim nahodiť.Dostala som sa do takej čas.tiesni.Lebo robim DPH za 3/4r.a len včera mi to doviesol,a úplne cudzej firme.A robila som tam aj opravné mzdy za r.2004,2005,2006.Po inej účtovníčke.A asi budem aj daň.priznanie za roky 2004,2005. Ach.Asi ešte potrápim PORADU. Ďakujem Vám poraďákom! Ste super!
Lucy
21.10.06,07:37
A prečo to musíš mať hneď, s DPH to zatiaľ nemá nič spoločné.
A čo sa týka JU - nákup materiálu sa účtuje na základe zaplatenia faktúry - hotovosť, bankový výpis, bločku ERP. priamo do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane v členení nákup materiálu.

Evidencia zásob je pomocná evidencia. skús pohľadať v poradách, určite je to niekde v poradách rozobrané.
- možno keby si mala napísanú dennú výrobu, tak podľa receptúr vieš odpisovať zo skladových kariet.

Inventúrou na konci roka porovnáš stav na sklade so skutočným množstvom.

Ale určite ti poradia aj iní poraďaci, len je víkend, takže je tu menej ľudí.
Jana Acsová
21.10.06,07:37
Skúsenosti s účtovaním cukrárenskej výroby nemám, ale pri pečení zákuskov používaš receptúru, teda sama vieš, koľko múky, cukru atď spotrebuješ, teda v podstate vieš, koľko surovín by si mala odpísať zo skladových kariet..
Je to v podstate materiál, ktorý sa používa na výrobu.To je prvý krok.

Druhý krok: výdajom zo skladu vydávame materiál do výroby, je to tzv. priamy materiál. Pripočítame náklady súvisiace so mzdami a odvodmi (osobné náklady) na mzdy pracovníkov cukrárskej výroby, ostatné priame náklady súvisiace napríklad s "pekárňou" resp. výrobnými priestormi, prípadne aj časť nepriamych nákladov a dostaneme vlastné náklady. Čiže:

1) priame mzdy,
2) priamy materiál,
3) ostatné priame náklady,
4) nepriame náklady súvisiace s výrobou.
= vlastné náklady

V tejto cene prijmeme na sklad hotové výrobky - koláče, pečivo, zákusky.

A pri predaji predávame vlastné výrobky v predajnej cene. Zo skladu ich dostávame výdajkou vo výške vlastných nákladov.

Trošku zjednodušene podané, ale v jednoduchom účtovníctve veru dosť zložitá problematika a náročná na vedenie "skladu", resp. preukázania skladovej evidencie.
marcik
21.10.06,07:52
Ja viem, že zatiaľ len DPH, ale ja si rada robím naraz aj hneď príjem na sklad popri prij.fakt.aj zaplatení ERP bločkov.Učtujem v Alfe,Olympe,ale toto v POHODE a tam mi ide naraz naskladniť hneď ako prijmem fakt.tak si ušetrím robotu. Podnikatelia neradi zverejňujú svoje údaje o zisku a ja sa to ani nepýtam, tak si pomáham ako viem. A dúfam že sa aj na školení budem môcť popýtať aj mimo aktuálnej témy. Určite pôjdem.Ďakujem za radu skúsim ísť na to výpočtom. Lebo mzdy som už mu robila ja takže to viem koľko bolo.Uf, aj tak mám rada túto robotu núti ma to vzdelávať sa!Vďaka!