durcan
25.02.11,23:58
Tento týždeň mi zástupca generálneho riaditeľa bez jeho prítomnosti poslal výzvu o porušení pracovnej disciplíny. Bez možnosti vyjadrenia sa a bez akejkoľvek zápisnice spísanej za mojej prítomnosti o riešení tohto problému.
Upozorňuje ma, že som nedodala Personálnemu oddeleniu špecifikáciu k hmotnej zodpovednosti zamestnancov.Upozorňujem, že mi zamestnávateľ neposkytol žiaden vzor, žiadne bližšie vysvetlenie k špecifikácii. Bolo to všetko riešené len ústne alebo bežným mailovým dialógom s impertinentnými poznámkami Personálneho odd. Navyše mám v maily uloženú žiadosť už k 20.7.2010 o spísanie HZ personálnym odd. Vo svojej náplni práce nemám taxatívne vypísané vypracovávanie personálnych dokumentov pre zamestnancov,iba bod o plnení ďalších úloh od nadriadeného.Navyše Personálne odmieta poskytnúť osobné údaje podriadených.
Po bližšom prečítaní výzvy som zistila, že ma zamestnávateľ upozorňuje na možnosť výpovede podľa § 63, ods.1, pís.d, teda porušenie vnútorného predpisu.Ale nie je vo výzve presne určený odsek, bod tohot vnútorného predpisu.Podľa mňa by to mal byť Pracovný poriadok.
Z Organizačno-právneho odd. mi ústne potvrdili, že ide skôr o chybu v komunikácií ako porušenie disciplíny.
Vzhľadom k tomu som podala žiadosť generálnemu riaditeľovi o zrušenie výzvy pre nesprávne riešenie problému subjektívnym pohľadom zástupcu a chýbajúce presné určenie mojej chyby podľa vnútorného predpisu.
Navyše mi zástupca nariadil doriešiť tento problém behom 2 dní, pričom podriadení odmietajú nezákonné postupy a trvajú na prebehnutí riadnej inventarizácie pričom komisia doposiaľ nebola určená.
Navyše je mi divné, ak zamestnávateľ žiada vypracovať pracovnú náplň a HZ pre seba samú.
Ako sa mám ešte obrániť, chrániť a riešiť tento problé? O zástupcovi je známe, že vyhadzuje ľudí kedy-ako chce podľa sympatií.

Adriana
IvetaH
26.02.11,08:42
No čo ti poradiť, jedine z vlastnej skúsenosti: aká úloha, také plnenie. Urob čo sa urobiť dá, ak ti personalisti nedali osobné údaje, tak tam zadaj len meno, funkciu asi vieš, špecifikáciu urob podľa niektorých vzorov čo sú na nete, ktoré sa ti budú páčiť, alebo si povymýšľaj a predlož to písomne s poznámkou, že toto a toto bolo urobené takto a takto z dôvodu neúplnosti podkladov, alebo ešte lepšie - daj tam poznámku ostatné údaje doplní personálne oddenie. Len mu nehovor, že sa nedá. A k inventarizácii, napíš po vymenovaní komisie bude vykonaná inventarizácia a zamestnanci podpíšu. Vždy sa dá. A k možnosti výpovede - to až keby si ju dostala. Zákon udáva podmienky pre výpoveď.
Skús trochu s nadhľadom, nejde o život.
Veľa šťastia.
durcan
26.02.11,09:46
Ďakujem.Aj toto je celkom dobrá rada. Odovzdám to v takej forme ako mi doposiaľ poskytli aj keď viem, že to nie je dobre. Ale robotu de facto odovzdám.
Bola som zvyknutá veci odovzdávať kompletné a doriešené a preto ma takéto riešenie úplne zaskočilo. Poučila som sa.Jeho termín dodržím.
No a nemala som sa ohradiť, že s tou výzvou nesúhlasím a nie je tam riadne definovaný bod, ktorý som porušila?

No a dostala som k tomu vyrozumenie, že zmluvy musia byť podpísané do 1.3.2011, čo z dôvodu inventarizácie s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. Znova mi dá zápis, že som to nesplnila?
IvetaH
26.02.11,15:13
Samozrejme, že ohradiť sa treba, vecne a stručne, bez zloby. Ak zmluvy nebudú podpísané, neviem čo urobí šéf. Možno príde s dobrou náladou a ešte ťa pochváli. Ak ťa bude chcieť sfúknuť, tak to urobí, aj keby boli zmluvy podpísané. Skús začať tým, že zmluvy sú pripravené na podpis, len treba výsledky inventarizácie. Alebo ľudí vyzvi písomne zmluvy na podpis s tým, že tam uvedieš, že inventarizácie ešte nie sú, ľudia buď podpíšu alebo nie, ale asi podpíšu keď majú čierne na bielom, že inventarizácia nie je, je jasné, že HZ je neplatná bez inventarizácie. Ale všetko bude podpísanéa šéf bude spokojný, ľudia asi tiež a ty sa s tým musíš vysporiadať sama, že všetko sa nedeje tak akoby sa malo. To je život.
terezamaria
26.02.11,15:34
Tento týždeň mi zástupca generálneho riaditeľa bez jeho prítomnosti poslal výzvu o porušení pracovnej disciplíny. Bez možnosti vyjadrenia sa a bez akejkoľvek zápisnice spísanej za mojej prítomnosti o riešení tohto problému.
Upozorňuje ma, že som nedodala Personálnemu oddeleniu špecifikáciu k hmotnej zodpovednosti zamestnancov.Upozorňujem, že mi zamestnávateľ neposkytol žiaden vzor, žiadne bližšie vysvetlenie k špecifikácii. Bolo to všetko riešené len ústne alebo bežným mailovým dialógom s impertinentnými poznámkami Personálneho odd. Navyše mám v maily uloženú žiadosť už k 20.7.2010 o spísanie HZ personálnym odd. Vo svojej náplni práce nemám taxatívne vypísané vypracovávanie personálnych dokumentov pre zamestnancov,iba bod o plnení ďalších úloh od nadriadeného.Navyše Personálne odmieta poskytnúť osobné údaje podriadených.
Po bližšom prečítaní výzvy som zistila, že ma zamestnávateľ upozorňuje na možnosť výpovede podľa § 63, ods.1, pís.d, teda porušenie vnútorného predpisu.Ale nie je vo výzve presne určený odsek, bod tohot vnútorného predpisu.Podľa mňa by to mal byť Pracovný poriadok.
Z Organizačno-právneho odd. mi ústne potvrdili, že ide skôr o chybu v komunikácií ako porušenie disciplíny.
Vzhľadom k tomu som podala žiadosť generálnemu riaditeľovi o zrušenie výzvy pre nesprávne riešenie problému subjektívnym pohľadom zástupcu a chýbajúce presné určenie mojej chyby podľa vnútorného predpisu.
Navyše mi zástupca nariadil doriešiť tento problém behom 2 dní, pričom podriadení odmietajú nezákonné postupy a trvajú na prebehnutí riadnej inventarizácie pričom komisia doposiaľ nebola určená.
Navyše je mi divné, ak zamestnávateľ žiada vypracovať pracovnú náplň a HZ pre seba samú.
Ako sa mám ešte obrániť, chrániť a riešiť tento problé? O zástupcovi je známe, že vyhadzuje ľudí kedy-ako chce podľa sympatií.

Adriana

Adriana, toto máš prvé upozornenie. Stačí ešte jedno a naozaj máš výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.d/ odrážka 4 ZP.

Urýchlene napíš priamo generálnemu riaditeľovi, že nesúhlasíš s uvedeným upozornením, nakoľko s Tebou nebola napísaná zápisnica a nemohla si sa k uvedenej veci vyjadriť a písomne si nebola vyzvaná k vypracovaniu Hmotnej zodpovednosti pre pracovníkov.

Pokiaľ sú to Tvoji pracovníci, ktorým si nadriadená, samozrejme že špecifikáciu, t.j. body, ktoré má obsahovať HZ, teda za čo pracovníci priamo hmotne zodpovedajú, si mala predložiť Personálnemu oddeleniu Ty. Pokiaľ to nie sú Tvoji podriadení pracovníci, predkladáš uvedené veci až na písomný podnet generálneho riaditeľa, resp. jeho zástupcu. Držím palce, aby Ti uvedená záležitosť dobre dopadla.:)
durcan
26.02.11,16:44
Nebola som poučená zamestnávateľom o tom, čo konkrétne chce v HZ. T.j. či to majú byť len skladové zásoby alebo aj prístroje a doklady. Presné možnosti boli až súčasťou výzvy. Navyše mi Personálne dalo protichodné informácie ako mi teraz dal Organizačno-právny odbor. Podľa čoho som ich mala vypracovať?
durcan
26.02.11,16:47
Nie je tu na Porade vzor Preberacieho protokolu? K hmotným zodpovednostiam.
durcan
26.02.11,16:52
A ešte sa nedopatrením vyskytol jeden problém: vypracovávala som náplne práce pre všetkých v súlade s vyhláškou 198/2001 a platným katalógom pracovných činností a zas ma Personálne neupozornilo, že existujú "určené" pracovné pozície v organizácii a že treba k tomu žiadať o zmenu prac.zaradenia. Trvám na ich zmene, pretože človek má funkciu správca skladu a vôbec nemá zdravotnícke vzdelanie. Navyše vyhláška tento post nepozná...
No a keď došlo k spojeniu organizácií, niektorí zamestnanci nemajú ešte nové pracovné zmluvy, hoci som tie náplne práce odovzdala. Hmotnú zodpovednosť im môžem napísať na post predchádzajúcej organizácie? Je evidentné, že došlo k "prechodu práv a povinností".
terezamaria
26.02.11,16:53
Nebola som poučená zamestnávateľom o tom, čo konkrétne chce v HZ. T.j. či to majú byť len skladové zásoby alebo aj prístroje a doklady. Presné možnosti boli až súčasťou výzvy. Navyše mi Personálne dalo protichodné informácie ako mi teraz dal Organizačno-právny odbor. Podľa čoho som ich mala vypracovať?
Tak toto všetko napíš generálnemu v nesúhlase s upozornením. Zajtra to napíš a v pondelok to daj na podpis sekretárke, kde Ti kópiu potvrdí aj s dátumom.
Nečakaj, je to pre Teba jediná obrana.:)

Ono tieto veci by mali byť spracované v Organizačnom,prípadne Pracovnom poriadku, kde by mali byť uvedené všetky konkrétne body hmotnej zodpovednosti jednotlivých profesií. Stručne povedané kto za čo zodpovedá, kto sa z čoho " spovedá ". :rolleyes:
durcan
26.02.11,16:57
No je pravda, že tieto základné dokumenty boli zverejnené v organizácií na iNtranete vo forme smerníc.Dávno potom ako sme podpisovali zmluvy. Cca posledného pol roka. Musím pozrieť, aké sú tam dátumy. Je pravda, že kopec vecí sa u nás robí narýchlo a ešte k tomu aj so spätnými dátumami...
durcan
27.02.11,11:30
Tak toto všetko napíš generálnemu v nesúhlase s upozornením. Zajtra to napíš a v pondelok to daj na podpis sekretárke, kde Ti kópiu potvrdí aj s dátumom.
Nečakaj, je to pre Teba jediná obrana.:)

Ono tieto veci by mali byť spracované v Organizačnom,prípadne Pracovnom poriadku, kde by mali byť uvedené všetky konkrétne body hmotnej zodpovednosti jednotlivých profesií. Stručne povedané kto za čo zodpovedá, kto sa z čoho " spovedá ". :rolleyes:
Ukladá tieto hmotné zodpovednosti jednotlivých profesií v PP nejaký zákon? Všeobecne to je iba ustanovené podľa ZP § 182-185.
terezamaria
27.02.11,12:09
Ukladá tieto hmotné zodpovednosti jednotlivých profesií v PP nejaký zákon? Všeobecne to je iba ustanovené podľa ZP § 182-185.

Nie, organizácia musí logicky zvážiť, s čím konkrétny zamestnanec prichádza do styku počas výkonu práce a za čo je hmotne zodpovedný. Hmotná zodpovednosť je vlastne zábezpekou pre zamestnávateľa, že v prípade
" manka ", zmiznutia nejakej dôležitej súčiastky, stroja a pod. môže od zamestnanca toto požadovať. Áno, tieto paragrafy sa v ZP hmotnou zodpovednosťou zaoberajú. Skús ešte pozrieť § 222 ZP.
durcan
05.03.11,12:00
Ešte sa chcem spýtať: keby náhodou došlo k druhej výzve (generálny bude mať dovolenku....) a ja som tú prvú napadla, bude tá prvá predsa len platná? Nemám ešte žiadne vyrozumenie o mojom nesúhlase s prvou. Jednoduchšie je odísť, ale konečne po 5 rokoch, čo som všetko musela dať doporiadku, mám pokoj v práci a nechcem kvôli nejakému .... odísť. Ak môj nesúhlas nebudú riešiť, mám sa obrátiť na súd alebo až keď mi položia druhú výzvu a výpoveď?
terezamaria
05.03.11,17:07
Ešte sa chcem spýtať: keby náhodou došlo k druhej výzve (generálny bude mať dovolenku....) a ja som tú prvú napadla, bude tá prvá predsa len platná? Nemám ešte žiadne vyrozumenie o mojom nesúhlase s prvou. Jednoduchšie je odísť, ale konečne po 5 rokoch, čo som všetko musela dať doporiadku, mám pokoj v práci a nechcem kvôli nejakému .... odísť. Ak môj nesúhlas nebudú riešiť, mám sa obrátiť na súd alebo až keď mi položia druhú výzvu a výpoveď?

To už hádam až tak ďaleko nepoženú. Pokiaľ nedostaneš vyrozumenie, že prvé napomenutie o porušení pracovnej disciplíny je neplatné, tak platí.

Teda budem uvažovať ako Ty. Pokiaľ by si dostala druhé napomenutie a zároveň aj výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.d-4, resp. § 63, ods. 1 e/ ZP, potom by si dala na súd podanie o Neplatnosť výpovede.
Ale nad tým ešte neuvažuj, až to bude aktuálne - dúfam, že nie - tak pomôžeme.
durcan
05.03.11,20:12
Ja tiež dúfam, že sa až tak ďaleko nedostanem.... aj keď chodiť pol roka so stiahnutým žalúdkom do práce a dúfať, že sa dotyčný dobre vyspal, nie je nič príjemné.
Stále sú tam nedostatky ohľadom základných tlačív. Organizačno právne s právničkou nevedia podať riadne informácie. Najradšej by všetko hodili na ŠEVT.Ja už neviem, kto mi vlastne dá riadne podklady k práci...
terezamaria
06.03.11,06:16
Ja tiež dúfam, že sa až tak ďaleko nedostanem.... aj keď chodiť pol roka so stiahnutým žalúdkom do práce a dúfať, že sa dotyčný dobre vyspal, nie je nič príjemné.
Stále sú tam nedostatky ohľadom základných tlačív. Organizačno právne s právničkou nevedia podať riadne informácie. Najradšej by všetko hodili na ŠEVT.Ja už neviem, kto mi vlastne dá riadne podklady k práci...

Adriana nemysli na najhoršie, lebo so stiahnutým žalúdkom veľa toho "nevyprodukuješ".

Zober ŠEVT-ácke tlačivá, naskladni sa na personálne, nech Ti nadiktujú osobné údaje pracovníkov, ktorých sa to týka a svojím úsudkom, za pomoci internetu a starých hmotných zodpovedností, ktoré v spise každý musí mať založené, povypisuj nové zadania. Hlavne sa netras, či to bude dobré! Bez podkladov od priamych nadriadených tej-ktorej profesie, viac urobiť nemôžeš. Ale urobíš to a nikto Ti nebude môcť vyčítať, že si nič nedala na papier.:):):)