Aankaa
26.02.11,07:18
Viem, že zakladám duplicitnú tému - tá z roku 2009 je zaradená v účtovníctve, ale nakoľko vediem internetový obchod, snáď patrí sem.
Nahlásila sa mi kontrola, predpokladám, že sa ku mne dovalia až z BA - čo teda nie je vôbec hen za rohom.
Má niekto takúto kontrolu za sebou? Kontrola spracovania osobných údajov...
Vďaka.:)
Dáša_
26.02.11,06:38
Aankaa
26.02.11,08:06
skús prečítať aj toto http://www.porada.sk/t146656-kedy-je-povinna-registracia-na-urad-pre-ochranu-osobnych-udajov.html

Neregistrovala som sa :confused: a pozerám, že je tam zaregistrovaných cca 242 subjektov..? Kde sú ostatní?
Fakturácie, objednávky si vediem sama, plus na ostatné veci využívam absolventku.
...takže sa môžem pripraviť na buzeráciu a pokutu :mee:
Dáša_
26.02.11,19:54
no ale ty sa nemusíš zrejme registrovať - teda ak nespracúvaš rodné čísla.

ty musíš iba viesť evidenciu u seba - http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/docs/formular_evidencie2.pdf napríklad do takejto tabuľky a pri registrácii zákazníka v obchode by si mala doplniť text v zmysle

zároveň by mali byť niekde uvedené - pri registrácii zákazníka alebo v obchodných podmienkach údaje podľa paragrafu 10.

Neviem, či nebudú chcieť vidieť zabezpečenie počítača - ale to iba hadam.

Možno zaheslovanie? Ale toto sú fakt dohady - aby sa ti k udajom nedostali nepovalani...

Som zvedava, co budu chciet
miko111
28.02.11,05:21
To aj keď nespracovávam rodné čísla , tak musím viesť tabuľku evidencie registrovaných?
Dáša_
28.02.11,06:07
To aj keď nespracovávam rodné čísla , tak musím viesť tabuľku evidencie registrovaných?

ano



citácia z prvého odkazu http://www.porada.sk/1501445-post2.html



O*informačných systémoch, ktoré nepodliehajú registrácii, prevádzkovateľ vedie evidenciu, a*to najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov v*týchto informačných systémoch (§ 29 ods.1 zákona č. 428/2002 Z . z. ).
Na Váš internetový e-shop je potrebné viesť evidenciu podľa § 25 ods. 2 písm. e) zákona č. 428/2002 Z. z. (§ 29).
Vypracovať bezpečnostný projekt nie ste povinní, keďže nespracúvate rodné čísla ani iné údaje podľa § 8 zákona č. 428/2002 Z. z. Prevádzkovateľ je však povinný prijať opatrenia podľa § 15 ods. 1 zákona č. 428/2002 Z. z.
miko111
28.02.11,08:06
To ako ručne mám vypisovať každého registrovaného? Alebo je tab. aj v excel? Či nemôže byť v elektronickej forme?
Aankaa
04.03.11,05:10
Mám to za sebou :)
Inšpekcia bola milá, konali si svoju prácu, až mi bolo trápne, že len kvôli mne traja ľudia precestovali 850 km.
- prišli na základe udania a postúpenia od SOI
- vyškolili ma zo zákona č. 428/2002
- skontrolovali systém objednávok, uloženia údajov
- nariadili opravu údajov na www stránke - mala som tam totiž uvedených nekorektných zákazníkov a NEMÁM ZAKLIKÁVAČKU pri ukončení objednávky, že objednávateľ súhlasí s mojimi obchodnými podmienkami a so SPRACOVANÍM OSOBNÝCH ÚDAJOV.
.... ak to teda nemáte vo svojich e-shopoch - doplňte si to.
Tak isto si stiahnite Formulár evidencie IS, vypíšte a nechajte založený u seba.

Na základe tohto upozornenia /už sme to raz na porade preberali/, že zverejním zákazníkov, ktorí si nepreberajú zásielky - sa mi ani jedna dobierka nevrátila zhruba 3/4 roka. Inšpektori sa vraj nikdy nestretli s tým, že by si niekto neprevzal zásielku, nikdy o tom nepočuli, úprimne sa čudovali.

No nič - každopádne ďakujem mojej konkurencii - o ktorej som doteraz netušila, že mojou konkurenciou je - spoznala som troch ďalších sympatických ľudí a viem ďalších pár vecí, ktoré budem v podnikaní naďalej potrebovať.
PS: ak chcete zistiť, kto je vašou konkurenciou, čítajte fóra, rôzne diskusie...ako napr. zdravie.sk - podľa príspevkov som zistila, komu ležím v žalúdku.
Možno chodieva aj sem, tak mu odkazujem tento citát:

"Hlupáky nikdo nezalévá - rostou sami."
Thomas Fuller
Dáša_
04.03.11,05:14
Mám to za sebou :)
Inšpekcia bola milá, konali si svoju prácu, až mi bolo trápne, že len kvôli mne traja ľudia precestovali 850 km.
- prišli na základe udania a postúpenia od SOI
- vyškolili ma zo zákona č. 428/2002
- skontrolovali systém objednávok, uloženia údajov
- nariadili opravu údajov na www stránke - mala som tam totiž uvedených nekorektných zákazníkov a NEMÁM ZAKLIKÁVAČKU pri ukončení objednávky, že objednávateľ súhlasí s mojimi obchodnými podmienkami a so SPRACOVANÍM OSOBNÝCH ÚDAJOV.
.... ak to teda nemáte vo svojich e-shopoch - doplňte si to.
Tak isto si stiahnite Formulár evidencie IS, vypíšte a nechajte založený u seba.

Na základe tohto upozornenia /už sme to raz na porade preberali/, že zverejním zákazníkov, ktorí si nepreberajú zásielky - sa mi ani jedna dobierka nevrátila zhruba 3/4 roka. Inšpektori sa vraj nikdy nestretli s tým, že by si niekto neprevzal zásielku, nikdy o tom nepočuli, úprimne sa čudovali.

No nič - každopádne ďakujem mojej konkurencii - o ktorej som doteraz netušila, že mojou konkurenciou je - spoznala som troch ďalších sympatických ľudí a viem ďalších pár vecí, ktoré budem v podnikaní naďalej potrebovať.
PS: ak chcete zistiť, kto je vašou konkurenciou, čítajte fóra, rôzne diskusie...ako napr. zdravie.sk - podľa príspevkov som zistila, komu ležím v žalúdku.
Možno chodieva aj sem, tak mu odkazujem tento citát:

"Hlupáky nikdo nezalévá - rostou sami."
Thomas Fuller

no to je fakt sila. A niekde som čítala, že aj za neprevzatými dobierkami je často konkurencia.
Dáša_
04.03.11,06:14
Tak isto si stiahnite Formulár evidencie IS, vypíšte a nechajte založený u seba.


ešte na doplnenie, registrovať sa teda naozaj nemusí, len to mať vyplnené u seba? A treba ešte prepisovať niekam údaje zákazníkov alebo stačí, keď sú registrované priamo v obchodnom systéme?
Aankaa
04.03.11,07:48
ešte na doplnenie, registrovať sa teda naozaj nemusí, len to mať vyplnené u seba? A treba ešte prepisovať niekam údaje zákazníkov alebo stačí, keď sú registrované priamo v obchodnom systéme?

http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/generate_page.php?page_id=446&buxus=fc0950d8516c9c27b1d6e72fb3a08399

tento formulár stiahnúť, vypísať a nechať u seba. V systéme kontrolovali, ako sú objednávky zadávané, ako je chránený počítač a či sú použité heslá na vstup do súborov. Ja som mala vytlačený zoznam zákazníkov - meno, priezvisko, číslo objednávky a suma objednávky-založený vo šanóne pri objednávkach. Ďalej musí byť uvedená v podmienkach doba uchovania týchto info a keď vediete aj marketing, musíte mať uvedenú repliku o tom, že zákazník môže kedykoľvek požiadať o vymazanie údajov. Vtedy sa podáva písomné oznámenie na Úrad - aj zákazníkovi o vymazaní jeho osob. údajov z databázy klientov. Avšak z účtovníctva minimálne 5 rokov nie / to som zdôvodnila potrebou archivácie dokladov pre DÚ/-
alinka582
08.03.11,13:44
trochu mám v tom zmätok - stačí ďo excelovskej tabuľky zapisovať len osoby ktoré sa u mňa v internetovom obchode registujú, alebo všetkých aj tých ktorí nakupujú (nie je nutnosť sa registrovať)?