leo334
26.02.11,09:16
Dobry den.
Som studentom vysokej skoly a prilezitostne niekomu naprogramujem webovu stranku.
Pri poslednom takomto projekte som z roznych dovodov (choroba, studijne povinnosti a pod.) nedodrzal termin. Ponukol som vratenie penazi, no objednavatel ma strasi tym, ze siahne po pravnych sankciach.

Nepodpisali sme standardnu zmluvu o dielo, podpisali sme len dohodu o mlcanlivosti ohladom projektu, ostatne veci ohladom terminov, specifikacii a ina komunikacia prebiehala cez e-mail. Dohodu o mlcanlivosti sme podpisali ako dve fyzicke osoby.

Chcel by som sa opytat, ma takyto objednavatel pravo ziadat odo mna nahradu skody, ktora mu udajne vznikla tym, ze som projekt nedokoncil nacas?
Mária27
26.02.11,16:01
Zmluva o dielo nemusí mať písomnú podobu, musí mať však podstatné náležitosti. Ak sa dielo nevykoná na počkanie, mala by sa objednávka potvrdiť (§ 632 obč.por.). Pravdepodobne vaša emailová komunikácia nahradila tieto požiadavky.

Ak dielo nie je vykonané včas, objednávateľ má právo odstúpiť od zmluvy, zrušiť zmluvu a žiadať náhradu nákladov:

§ 639
Ak objednávateľ poskytne riadne a včas potrebnú súčinnosť, zhotoviteľ však v určený čas nepristúpi k vykonaniu diela, patrí mu právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré mu tým vznikli. Toto právo musí uplatniť u zhotoviteľa najneskôr do jedného mesiaca od prevzatia veci; ak z tohto dôvodu odstúpi od zmluvy, musí ho uplatniť najneskôr do jedného mesiaca od odstúpenia; inak právo zanikne.