plamienka
26.02.11,09:39
Ahojte poraďáci. Chcem sa opýtat ako učtovať auto na úver. Učtujeme v JU a kúpili sme osobné auto na úverovú zmluvu s dobou splácania 24 mesiacov. V technickom preukaze sme zapísaní len ako držiteľ vozidla. Môžem zaúčtovať na konci roka 1/4 odpisu auta do výdavkov?
Čítala som názor, že ak splácam auto a doba trvania úveru je menej ako 36 mesiacov, a niesom majiteľom auta, tak musím počkať, kým auto dosplácam, prepíšem a až potom ho môžem začať odpisovať.
Viete niekto ako to teda je?V uverovej zmluve nieje napisane, kto auto odpisuje.
Ďakujem
Tweety
26.02.11,09:55
Ahojte poraďáci. Chcem sa opýtat ako učtovať auto na úver. Učtujeme v JU a kúpili sme osobné auto na úverovú zmluvu s dobou splácania 24 mesiacov. V technickom preukaze sme zapísaní len ako držiteľ vozidla. Môžem zaúčtovať na konci roka 1/4 odpisu auta do výdavkov?
Čítala som názor, že ak splácam auto a doba trvania úveru je menej ako 36 mesiacov, a niesom majiteľom auta, tak musím počkať, kým auto dosplácam, prepíšem a až potom ho môžem začať odpisovať.
Viete niekto ako to teda je?V uverovej zmluve nieje napisane, kto auto odpisuje.
Ďakujem
AK je MV zaradené v majetku, na konci účtovného obdobia uplatníš ročný odpis, teda 1/4. MV je 1. 0S-4 ročný odpis.
slovex
26.02.11,10:23
Ahojte poraďáci. Chcem sa opýtat ako učtovať auto na úver. Učtujeme v JU a kúpili sme osobné auto na úverovú zmluvu s dobou splácania 24 mesiacov. V technickom preukaze sme zapísaní len ako držiteľ vozidla. Môžem zaúčtovať na konci roka 1/4 odpisu auta do výdavkov?
Čítala som názor, že ak splácam auto a doba trvania úveru je menej ako 36 mesiacov, a niesom majiteľom auta, tak musím počkať, kým auto dosplácam, prepíšem a až potom ho môžem začať odpisovať.
Viete niekto ako to teda je?V uverovej zmluve nieje napisane, kto auto odpisuje.
Ďakujem
úver sa v JÚ účtuje nasledovne: splátka úveru mesačne VNZD, úrok z úveru cez ID ako VOZD - prevádzková réžia, celý úver zapísať do záväzkov, mesačná splátka ho ponižuje, auto pokiaľ je zaradené v majetku - k 31.12.2010 spraviť odpis 1/4 s obstarávacej ceny
plamienka
27.02.11,13:06
Ďakujem vám poraďáci za odpovede. Tiež som zistila, že odpisovať majetok, ktorý je kúpený na úverovú zmluvu môžeme odpisovať podľa §24 (1) Zákona o dani z príjmu.
vladino45
12.03.11,14:17
úver sa v JÚ účtuje nasledovne: splátka úveru mesačne VNZD, úrok z úveru cez ID ako VOZD - prevádzková réžia, celý úver zapísať do záväzkov, mesačná splátka ho ponižuje, auto pokiaľ je zaradené v majetku - k 31.12.2010 spraviť odpis 1/4 s obstarávacej ceny
FO účtuje v JÚ. Kúpili sme auto na úver v r. 2009 . Istinu som zaúčtoval cez ID ako úver. A potom ešte každú jednu splátku som zaevidoval do ostatných záväzkov . Pri uzávierke v tom zmätku som si nevšimol že vo výkaze majetku a záväzkov mám duplicitne zostatok úveru aj v záväzkoch aj v úvere...čo asi "trošku" skresľuje výkaz.Mám pri uzávierke 2010 zrušiť splátky z r. 2011 a 2012 ? a vykazovať iba v úvere? ďakujem
kkamka2
25.03.11,07:51
Podnikatel si kupil auto na uver v roku 2010( zaradene v majetku ),od 01.01.2011 prerušuje živnosť :

1.uplatním si odpis za rok 2010
2.Vo vykaze bude v majetku : ZC auta
3.+ zostatok uveru
Ma to byt takto zapisane vo vykaze ?
dakujem
kkamka2
25.03.11,08:45
posuvam
Katrina13
29.09.11,05:35
úver sa v JÚ účtuje nasledovne: splátka úveru mesačne VNZD, úrok z úveru cez ID ako VOZD - prevádzková réžia, celý úver zapísať do záväzkov, mesačná splátka ho ponižuje, auto pokiaľ je zaradené v majetku - k 31.12.2010 spraviť odpis 1/4 s obstarávacej ceny

Dobrý deň, viem že je to staršia téma ale ak môžete prosím poraďte, uvádzate, že celý uver nahodiť do záväzkov a jednotlivé mesačné splátky ho ponižujú, mňa jedna známa účtovníčka opravila, vraj musím celý splátkový kalendár nahodiť jednotlivo podľa splátok a až tak uhrádzať mesačné splátky, je to podstatné či je celý úver v záväzkoch a postupne sa znižuje alebo jednotlivo splátky podľa splátkového kalendára?