kataria
26.02.11,11:05
dobrý deň, prosím Vás...ked živnostník zrušil živnosť a o tri mesiace ju znova otvoril, výdavky ktoré platil v čase, ked bola živnosť zrušená, napr. dlžná suma do sociálnej a zdravotnej poisťovne a platby za telefón, ktoré ešte vznikli v čase ked bol szčo...
sú tieto výdavky považované za ovplyvňujúce daň z príjmu? môžeme si ich zahrnúť do účtovníctva?
dakujem
slovex
26.02.11,12:26
dobrý deň, prosím Vás...ked živnostník zrušil živnosť a o tri mesiace ju znova otvoril, výdavky ktoré platil v čase, ked bola živnosť zrušená, napr. dlžná suma do sociálnej a zdravotnej poisťovne a platby za telefón, ktoré ešte vznikli v čase ked bol szčo...
sú tieto výdavky považované za ovplyvňujúce daň z príjmu? môžeme si ich zahrnúť do účtovníctva?
dakujem
zrušil alebo prerušil? Predpokladám, že zrušil a o 3 mesiaci otvoril NOVÚ živnosť. Pri zrušení živnosti treba k dátumu zrušenia uzatvoriť účtovné knihy, čiže PD, kniha pohľadávok a záväzkov a postupovať podľa par. 17 ods. 8,9,10 a novú živnosť začať s "čistým štítom"
kataria
27.02.11,06:38
áno živnosť bola úplne zrušená, po troch mesiacoch sa otvorila nová. takže tie dlžné sumy do sociálky a zdravotnej tam nepatria? dakujem
maska2
27.02.11,07:31
Ahojte. A čo s tým ak SZCO zrušila živnosť viedla paušálne výdaje .Skončenie napr.31.01.2010 . Vo februari 2010 ešte z účtu odišlo TP platby do SP a ZP.A v máji 2010 mu ešte nabehla platba za vykonané služby.
Ako potom použiť správne paušál?
Môže si do DP zahrnúť ešte aj odídené platby za ZP a Sp?
Ďakujem za radu.
Zita5
27.02.11,07:49
Ahojte. A čo s tým ak SZCO zrušila živnosť viedla paušálne výdaje .Skončenie napr.31.01.2010 . Vo februari 2010 ešte z účtu odišlo TP platby do SP a ZP.A v máji 2010 mu ešte nabehla platba za vykonané služby.
Ako potom použiť správne paušál?
Môže si do DP zahrnúť ešte aj odídené platby za ZP a Sp?
Ďakujem za radu.

Malá poznámka, paušálne výdavky sa nevedú, ale sa uplatňujú.

Daňovník, ktorý ukončil podnikanie zrušením živnostenského oprávnenia,uplatňuje paušálne výdavky §6 odst.10, upravuje základ dane v tom zdaňovacom období , kedy prišlo k zrušeniu živnosti v súlade so Zákonom o dani z príjmu §17 odst.8 písm.c), to znamená základ dane upravuje o nespotrebované zásoby, o výšku neuhradených pohľadávok (s výnimkou pohľadávok §19 ods.2 písm.h a i)

T.j. spočítate pohľadávky ktoré mu boli skutočne uhradené v čase aktívnej živnosti + pripočítate neuhradené pohľadávky.Z príjmu celkom vypočítate napr. 40% paušálne výdavky(neviem koľko uplatňuje) a k cene paušálnych výdavkov pripočítate preukázateľne uhradené platby do SP a ZP za dobu podnikania .
slovex
27.02.11,08:19
áno živnosť bola úplne zrušená, po troch mesiacoch sa otvorila nová. takže tie dlžné sumy do sociálky a zdravotnej tam nepatria? dakujem
patria do starej živnosti ale treba to upraviť (pripočítateľné a odpočítatelné položky) podľa zákona o dani z príjmu par. 17 - tak ako som písala v predošlom príspevku. Nová živnosť musí začať vždy od nuly
kataria
27.02.11,09:46
patria do starej živnosti ale treba to upraviť (pripočítateľné a odpočítatelné položky) podľa zákona o dani z príjmu par. 17 - tak ako som písala v predošlom príspevku. Nová živnosť musí začať vždy od nuly

prosím Vás ešte jedna otázka: ako to bude s odpismi... už teraz mám z toho hlavu v smútku, je to zbytočná komplikácia zrušiť a znova založiť:-(
slovex
27.02.11,12:39
prosím Vás ešte jedna otázka: ako to bude s odpismi... už teraz mám z toho hlavu v smútku, je to zbytočná komplikácia zrušiť a znova založiť:-(
vzhľadom na to že majetok, ktorý bol v pôvodnej živnosti a živnosť nie je k 31.12.2010 - nárok na odpis majetku zanikol. Vy sa na tieto dve živnosti musíte pozerať bez súvisu, oni so sebou nemajú nič spoločné. Jedna zanikla a druhá vzápätí na to vznikla - to je všetko.
To znamená že majetok v starej živnosti musí FO vyradiť (predať novej FO) a nová FO ho zaradiť vo výške v akej ho odkúpila od starej FO, zaradí ho to odpisových skupín a nanovo odpisuje
kataria
27.02.11,17:50
vzhľadom na to že majetok, ktorý bol v pôvodnej živnosti a živnosť nie je k 31.12.2010 - nárok na odpis majetku zanikol. Vy sa na tieto dve živnosti musíte pozerať bez súvisu, oni so sebou nemajú nič spoločné. Jedna zanikla a druhá vzápätí na to vznikla - to je všetko.
To znamená že majetok v starej živnosti musí FO vyradiť (predať novej FO) a nová FO ho zaradiť vo výške v akej ho odkúpila od starej FO, zaradí ho to odpisových skupín a nanovo odpisuje

ďakujem za radu...živnosť k 31.12. 2010 bola, ale myslím že som to pochopila
Zita5
27.02.11,17:52
prosím Vás ešte jedna otázka: ako to bude s odpismi... už teraz mám z toho hlavu v smútku, je to zbytočná komplikácia zrušiť a znova založiť:-(

A o aký majetok sa jedná ? Ako SZČO naložila s majetkom, vložila ho do OM v novej živnosti ?
kataria
27.02.11,18:02
A o aký majetok sa jedná ? Ako SZČO naložila s majetkom, vložila ho do OM v novej živnosti ?

jedná sa o automobil a ešte nejaký malý stroj.. áno stále ten majetok považuje za OM...
aj tak mi to príde divné, že ho raz musí vyradiť, potom zase vložiť, však k 31.12. 2010 živnosť je a majetok používa, tak som myslela, že to stačí len na konci roka zaúčtovať, ale asi to tak nemôžem urobiť
ak som to správne pochopila, tak najskôr ho zaúčtujem pri zrušení živnosti v zostatkovej cene a potom ho opať vložím pri novej živnosti v tej zostatkovej cene a na konci roka ho odpíšem...ale potom sa znova bude odpisovať podľa nového odpisového plánu? lebo bez zrušenia by sa mal už len dva roky
dakujem
Zita5
27.02.11,18:37
jedná sa o automobil a ešte nejaký malý stroj.. áno stále ten majetok považuje za OM...
aj tak mi to príde divné, že ho raz musí vyradiť, potom zase vložiť, však k 31.12. 2010 živnosť je a majetok používa, tak som myslela, že to stačí len na konci roka zaúčtovať, ale asi to tak nemôžem urobiť
ak som to správne pochopila, tak najskôr ho zaúčtujem pri zrušení živnosti v zostatkovej cene a potom ho opať vložím pri novej živnosti v tej zostatkovej cene a na konci roka ho odpíšem...ale potom sa znova bude odpisovať podľa nového odpisového plánu? lebo bez zrušenia by sa mal už len dva roky
dakujem

Váš klient predpokladám, že má to isté IČO a to isté DIČ a že živnosť zrušil v období 6/2010.A činnosti v živnostenskom osvedčení má tie isté ?
marjankaj
27.02.11,19:00
jedná sa o automobil a ešte nejaký malý stroj.. áno stále ten majetok považuje za OM...
aj tak mi to príde divné, že ho raz musí vyradiť, potom zase vložiť, však k 31.12. 2010 živnosť je a majetok používa, tak som myslela, že to stačí len na konci roka zaúčtovať, ale asi to tak nemôžem urobiť
ak som to správne pochopila, tak najskôr ho zaúčtujem pri zrušení živnosti v zostatkovej cene a potom ho opať vložím pri novej živnosti v tej zostatkovej cene a na konci roka ho odpíšem...ale potom sa znova bude odpisovať podľa nového odpisového plánu? lebo bez zrušenia by sa mal už len dva roky
dakujem

Ukončením živnosti obchodný majetok prejde do osobného majetku.
Doporučujem to auto ponechať v osobnom majetku a uplatňovať si paušálne náhrady za používanie auta podľa prejazdených km (PHL +0,183 €/km)
Na odpisy sa vykašli.
kataria
27.02.11,19:35
Váš klient predpokladám, že má to isté IČO a to isté DIČ a že živnosť zrušil v období 6/2010.A činnosti v živnostenskom osvedčení má tie isté ?

hej živnosť bola tak zrušená v júli a v októbri otvorená, činnosti v živnosti sú iné ako pred tým a ičo a dič sú rovnaké ako pred tým
maska2
28.02.11,08:38
Ďakujem veľmi pekne za radu.Andrea
kataria
28.02.11,10:20
Ukončením živnosti obchodný majetok prejde do osobného majetku.
Doporučujem to auto ponechať v osobnom majetku a uplatňovať si paušálne náhrady za používanie auta podľa prejazdených km (PHL +0,183 €/km)
Na odpisy sa vykašli.

no to by bolo najlepšie, ale čo ked je auto prihlásené na dič...takže s týmto neurobím nič
Anik
22.06.12,11:59
manžel prevzal prevádzku po manželke -napriek tomu, že manželka už viac ako rok nepodniká, u dodávateľov energii to ešte doteraz nie je prepísané z manželky na manžela - faktúry sú samozrejme uhrádzané, nemôžu sa dať u manžela do výdavkou, chcela by som vedieť či ak sa platí môže byť zato nejaký postih - z dôvodu, že vlastne živnosť neexistuje
slavka124
07.11.12,07:06
ahojte, ja sa chcem spýtať- ak živnostník ukončil živnosť v 09mesiaci a nanovo chce novú živnosť otvoriť v 12mesiaci: čo všetko potrebuje spraviť? dostane isté ičo a dič alebo nové?( živnosť bude tá istá)
takže starú živnosť ukončiť podľa §17 a novú začať od nuly. ak mal nejaký ddhm môže si ho sám od seba kúpiť - ako to správne urobiť, je na to nejaká zmluva?
mondes
07.11.12,07:13
ahojte, ja sa chcem spýtať- ak živnostník ukončil živnosť v 09mesiaci a nanovo chce novú živnosť otvoriť v 12mesiaci: čo všetko potrebuje spraviť? dostane isté ičo a dič alebo nové?
takže starú živnosť ukončiť podľa §17 a novú začať od nuly. ak mal nejaký ddhm môže si ho sám od seba kúpiť?

Tak to, či dostane nové ičo a dič, ti presne neviem povedať (ale myslím si, že áno, pretože ide o novú živnosť, pokiaľ by mal len pozastavenú a by ju chcel obnoviť, tak vtedy ostáva rovnaké ičo aj dič), ale určite nemôže sám od seba kúpiť žiadny majetok, pretože je to stále len tá jedna a istá osoba. Ale pozor, pokiaľ ukončil živnosť kvôli odvodom, že platil vysoké, tak ak si otvorí opäť živnosť, tak odvody mu plynú v tejto výške ďalej.
slavka124
07.11.12,07:21
nie, kvôli odvodom to nebolo- je to opatrovateľka v nemecku a pred tým im kázali, nech ukončia živnosti že pôjdu na zmluvu-
takže pri prerušení bude mať to isté ičo, dič ale pri zrušení si myslím, že dostane nové- alebo sa mýlim?
ale... strašne si to komplikujú, stále niečo vymýšľajú.
kn-alka
07.11.12,07:25
Tak to, či dostane nové ičo a dič, ti presne neviem povedať (ale myslím si, že áno, pretože ide o novú živnosť, pokiaľ by mal len pozastavenú a by ju chcel obnoviť, tak vtedy ostáva rovnaké ičo aj dič), ale určite nemôže sám od seba kúpiť žiadny majetok, pretože je to stále len tá jedna a istá osoba. Ale pozor, pokiaľ ukončil živnosť kvôli odvodom, že platil vysoké, tak ak si otvorí opäť živnosť, tak odvody mu plynú v tejto výške ďalej.

Pri SZČO ostáva IČO aj DIČ stále rovnaké, aj keď zruší živnosť, alebo len preruší. Majetok sám od seba kúpiť nemôže, môže ho len zaradiť do užívania (pokiaľ viem, tak s nulovou hodnotou). S odvodmi máš pravdu, tie sa nemenia, zrušenie živnosti nemá vplyv na pokračovanie a výšku platby odvodov. ( z toho aj logicky vyplýva, že mu IČO, DIČ, IČZ do SP zostáva rovnaké, nezbaví sa ani svojich podlžností z minulosti)
kn-alka
07.11.12,07:27
IČO aj DIČ zostáva podnikateľovi do konca života stále rovnaké !!! (teda pokiaľ nezmenia legislatívu)
slavka124
07.11.12,10:28
ďakujem, pekný deň- ste zlatí