wieninger
26.02.11,10:36
Dobrý deň poraďáci, potrebujem poradiť v tomto:
Sme spoločnosť zaoberajúca sa predajom montovaných rodinných domov. Získali sme kontrakt na stavbu montovaného rodinného domu v Rakúsku pre súkromnú osobu. Zaregistrovali sme sa pre DPH na DU v Rakúsku. Ako však budem postupovať pri odpočte DPH za tovar a služby, ktoré nakúpim na Slovensku. Mám nakúpený materiál, z ktorého mi dodávateľ vyrobí panely (na Slovensku). Následne tieto panely sú naložené na kamión (zabezpečuje ďalší dodávateĺ, ktorý mi tiež vystaví faktúru so slovenskou DPH) a odvezené do Rakúska, kde ich zmontujú naši zamestnanci. Dodávateľ, ktorý vyrába panely mi vystaví faktúru s DPH je to správne? môžem si odpočet uplatniť alebo uvedená faktúra má byť vystavená bez DPH a ja si ju mám dodaniť a následne odpočítať v rakúskom daňovom priznaní. A ako si to zdokumentuje náš dodávateľ, že vyfaktúroval faktúru bez DPH, ja mu predsa nemusím dať vedieť, že uvedené panely idú do Rakúska. Ďalej nakúpim strešnú krytinu na Slovensku, ktorú naložím a odveziem do Rakúska a tam následne ju naši zamestnanci položia na dom. Môžem si taktiež uplatniť DPH z daňového dokladu alebo faktúra má byť vystavená bez DPH. Po ukončení jednotlivých etáp faktúrujem odberateľovi domu faktúru s Rakúskou DPH. Ďakujem všetkým za odpovede.
IvoM
28.02.11,06:21
Všetko záleží na tom pod akým IČ-DPH nakupuješ tovar na Slovensku, zrejme by bolo pre Teba jednoduchšie nakupovať stavebný materiál na Slovensku s rakúskym IČ-DPH keďže tento je odvážaný do Rakúska a v Rakúsku tento tovar samozdaniť.
wieninger
28.02.11,10:56
Ďakujem za odpoveď. Nad takouto možnosťou som si nedovolila ani uvažovať. Tovar sme však nakúpili pod slovenským IČ DPH no a aj tie panely nám vyrobili pod slovenským IČ DPH. Takže teraz čo? Majú mi ich vyfaktúrovať bez DPH alebo s DPH? Môžem alebo nemôžem si uplatniť odpočet. A aké doklady k tomu potrebujú, aby to mohli vyfaktúrovať bez DPH.