jarkakon
26.02.11,12:13
Dobrý deň!
Chcela som sa spýtať , manžel dostal v r. 2010 dotáciu z UP. Účtujem v JU. V porade som sa dočítala, že to treba zaúčtovať do PNZD a potom to treba preúčtovať cez ID. On tú dotáciu dostal v auguste a do decembra ju celú minul na nákup náradia , tak som sa chcela spýtať či to nemôžem dať rovno do POZD a tie výdaje na nákup náradia VOZD ?
slovex
26.02.11,11:15
Dobrý deň!
Chcela som sa spýtať , manžel dostal v r. 2010 dotáciu z UP. Účtujem v JU. V porade som sa dočítala, že to treba zaúčtovať do PNZD a potom to treba preúčtovať cez ID. On tú dotáciu dostal v auguste a do decembra ju celú minul na nákup náradia , tak som sa chcela spýtať či to nemôžem dať rovno do POZD a tie výdaje na nákup náradia VOZD ?
Nie musíte dodržať postupy účtovania, čiže príjem dotácie PNZD, nákup náradia VOZD (materiál príp. prevádzková režia) a nakoniec cez závierkové operácie ID na preúčtovanie vyčerpanej dotácia ako POZD
jarkakon
26.02.11,11:29
Prosím Vás môžete mi to nejako podrobnejšie vysvetliť, mám program alfu. Ešte som čítala, že tú dotáciu musím dať ako záväzok ÚP. Neviem ako urobím to preúčtovanie?
slovex
26.02.11,11:45
Prosím Vás môžete mi to nejako podrobnejšie vysvetliť, mám program alfu. Ešte som čítala, že tú dotáciu musím dať ako záväzok ÚP. Neviem ako urobím to preúčtovanie?
pokiaľ máte ALFU tak účtujete nasledovne: prijatú dotáciu zapíšete do knihy záväzkov, v peňažnom denníku ju zapíšete buď ako príjem v hotovosti alebo na bankový účet vo výške a s dátumom kedy ste ju prijali ako PNZD. Počas roka účtujete nákupy z tejto dotácie ako VOZD (hotovosť, banka) s dátumom kedy ste nakúpený materiál alebo tovar obstarali. Na konci roka, čiže s dátumom 31.12.2010 zaúčtujete cez Interný doklad dotáciu ako POZD vo vyčerpanej výške (u Vás celá) a dáte doklad uložiť ako závierkový (ostane zelené políčko, po uložení dokladu). V knihe záväzkov len odpíšete sumu cez úhrady s dátumom 31.12.2010 - aby ste mala doklad vysporiadaný, aby Vám nevstupoval do záväzkov, pretože je už dotácia vyčerpaná v plnej výške
jarkakon
26.02.11,12:14
Ďakujem, už tomu ako tak rozumiem, až teraz som si všimla, že keď otvorím peňažný denník tak na konci tabuľky je interný doklad, takže cez neho to na konci roka zaúčtujem .
slovex
26.02.11,13:33
Ďakujem, už tomu ako tak rozumiem, až teraz som si všimla, že keď otvorím peňažný denník tak na konci tabuľky je interný doklad, takže cez neho to na konci roka zaúčtujem .
presne tak
Lenka1979
03.03.11,12:31
Ak mal už niekto kontrolu z UP na čerpanie dotácie, môžu sa ako oprávnené výdavky preukázať aj faktúry napr. na nákup náradia, alebo LEN bločky z ERP?

Ďakujem.
Timka1
03.03.11,12:33
Ak mal už niekto kontrolu z UP na čerpanie dotácie, môžu sa ako oprávnené výdavky preukázať aj faktúry napr. na nákup náradia, alebo LEN bločky z ERP?

Ďakujem.

Lenka, aj faktúry, len nesmie byť použité náradie, len nové
Lenka1979
03.03.11,12:44
Lenka, aj faktúry, len nesmie byť použité náradie, len nové

Určite? Mala si už niekoho, kto takú kontrolu absolvoval? Najnovšie robia dodatky, že 70% dotácie musíš vydokladovať skôr... len neviem,či môžu byť aj faktúry alebo len bločky.
Timka1
03.03.11,12:50
Určite? Mala si už niekoho, kto takú kontrolu absolvoval? Najnovšie robia dodatky, že 70% dotácie musíš vydokladovať skôr... len neviem,či môžu byť aj faktúry alebo len bločky.

áno bola kontrola a faktúry uznali, ale museli byť uhradené

ako vydokladovať skôr 70% dotácie? toto som ešte nepočula, skôr ako ju dostane?
Lenka1979
03.03.11,12:53
áno bola kontrola a faktúry uznali, ale museli byť uhradené

ako vydokladovať skôr 70% dotácie? toto som ešte nepočula, skôr ako ju dostane?


Nie skôr ako ju dostane. Do určitého obdobia po prijatí dotácie musí zdokladovať 70% uznaných výdavkov ktoré použil z dotácie. Ak nepreukáže, vracia rozdiel medzi prijatou dotáciou a nevyčerpanými 70%.
Timka1
03.03.11,12:59
Nie skôr ako ju dostane. Do určitého obdobia po prijatí dotácie musí zdokladovať 70% uznaných výdavkov ktoré použil z dotácie. Ak nepreukáže, vracia rozdiel medzi prijatou dotáciou a nevyčerpanými 70%.

fíííha, u nás to ešte zrejme nerobia, dnes bol jeden pán, dostal dotáciu pred pár dňami, mala som zmluvu v rukách, ale také niečo nebolo ešte uvedené ..... ale verím tomu, že v najbližších dňoch bude

a myslím, že je to správne, pretože drvivá väčšina použije dotáciu na úplne iný účel a pred uplynutím 2 rokov živnosti naháňa doklady :confused:
veronikasad
03.03.11,13:05
Určite? Mala si už niekoho, kto takú kontrolu absolvoval? Najnovšie robia dodatky, že 70% dotácie musíš vydokladovať skôr... len neviem,či môžu byť aj faktúry alebo len bločky.
Lenka, čo je to skôr ? Dokedy ? Prečo by nemohli byť faktúry uhradené z bežného účtu, na ktorý prišla dotácia (u hotovostných by to mohlo mať opodstatnenie).
Lenka1979
03.03.11,13:06
fíííha, u nás to ešte zrejme nerobia, dnes bol jeden pán, dostal dotáciu pred pár dňami, mala som zmluvu v rukách, ale také niečo nebolo ešte uvedené ..... ale verím tomu, že v najbližších dňoch bude

a myslím, že je to správne, pretože drvivá väčšina použije dotáciu na úplne iný účel a pred uplynutím 2 rokov živnosti naháňa doklady :confused:

Možno to ešte u Vás nemáte, ale asi budete aj vy.
Timka1
03.03.11,13:08
Leni, kým to ku nám dôjde na ďaleký východ -:), aj dotácie prestanú dávať -:)
Lenka1979
03.03.11,13:14
[QUOTE=veronikasad;1674893]Lenka, čo je to skôr ? Dokedy ? Prečo by nemohli byť faktúry uhradené z bežného účtu, na ktorý prišla dotácia (u hotovostných by to mohlo mať opodstatnenie).[/QUOTE

Do roka od prijatia dotácie. Pýtala som sa práve u faktúr, ktoré sú v hotovosti, či môžu byť alebo musí byť bloček z ERP.
Timka1
03.03.11,13:16
[QUOTE=veronikasad;1674893]Lenka, čo je to skôr ? Dokedy ? Prečo by nemohli byť faktúry uhradené z bežného účtu, na ktorý prišla dotácia (u hotovostných by to mohlo mať opodstatnenie).[/QUOTE

Do roka od prijatia dotácie. Pýtala som sa práve u faktúr, ktoré sú v hotovosti, či môžu byť alebo musí byť bloček z ERP.

u nás prešli aj faktúry hradené v hotovosti, skús prečítať v zmluve, či nebude uvedené, že uznateľné sú len doklady z ERP a faktúry hradené na účet, ak nebude, si myslím, že nemajú dôvod neuznať
Lenka1979
03.03.11,13:18
[QUOTE=Lenka1979;1674906]

u nás prešli aj faktúry hradené v hotovosti, skús prečítať v zmluve, či nebude uvedené, že uznateľné sú len doklady z ERP a faktúry hradené na účet, ak nebude, si myslím, že nemajú dôvod neuznať


Ani v dohode, ani v dodatku nie je uvedený spôsob platby. Len sa pýtam, či môže byť aj FA uhradená v hotovosti...
veronikasad
03.03.11,13:22
[QUOTE=veronikasad;1674893]Lenka, čo je to skôr ? Dokedy ? Prečo by nemohli byť faktúry uhradené z bežného účtu, na ktorý prišla dotácia (u hotovostných by to mohlo mať opodstatnenie).[/QUOTE

Do roka od prijatia dotácie. Pýtala som sa práve u faktúr, ktoré sú v hotovosti, či môžu byť alebo musí byť bloček z ERP.
Ak uchádzač o zamestnanie podpíše takýto dodatok k zmluve, potom je to platné. Nemám teraz klienta, ktorý dostal dotáciu v roku 2010.

Nesúvisí úhrada faktúr s novelizovaným zákonom o ERP, keď aj za úhradu hotovostných faktúr mali byť úhrady cez ERP a UP "nepostrehol" odklad účinnosti zákona ?

Inak, nečudovala by som sa, keby dali len uhradu cez BU. Z mnohých príspevkov začínajúcich podnikatelov je viac ako evidentné, ako sa poskytnuté príspevky z dotácie zneužívajú, najmä v súvislosti s paušálnymi výdavkami, keď si mnohí myslia, že už potom nemusia dokladovať nič, keď celú dotáciu v prvom roku zdania.
Lenka1979
03.03.11,13:26
[QUOTE=Lenka1979;1674906]
Ak uchádzač o zamestnanie podpíše takýto dodatok k zmluve, potom je to platné. Nemám teraz klienta, ktorý dostal dotáciu v roku 2010.

Nesúvisí úhrada faktúr s novelizovaným zákonom o ERP, keď aj za úhradu hotovostných faktúr mali byť úhrady cez ERP a UP "nepostrehol" odklad účinnosti zákona ?

Inak, nečudovala by som sa, keby dali len uhradu cez BU. Z mnohých príspevkov začínajúcich podnikatelov je viac ako evidentné, ako sa poskytnuté príspevky z dotácie zneužívajú, najmä v súvislosti s paušálnymi výdavkami, keď si mnohí myslia, že už potom nemusia dokladovať nič, keď celú dotáciu v prvom roku zdania.

To neviem Veronika. V novom dodatku nič spomenuté ohľadom zákona o ERP nie je.
veronikasad
03.03.11,13:27
Lenka, napíš prosím ako je formulovaný ten dodatok
Lenka1979
03.03.11,13:29
Lenka, napíš prosím ako je formulovaný ten dodatok


Dodatok má 5 strán, neviem ako by som to tu formulovala...:rolleyes::confused:
... a nemám ho tu pri sebe, až večer keď budem doma .
veronikasad
03.03.11,13:30
Tak riadne pritvrdzujú ...
Lenka1979
03.03.11,13:34
Tak tak, poriadne začínajú pritvrdzovať.
Lenka1979
04.03.11,07:48
Včera som poriadne čítala ten 5-stranový dodatok k dohode, ohľadom dokladov,ktoré je možné predložiť ako oprávnený výdavok, na použitie dotácie tam bolo uvedené len toľko,že :
"ako oprávnený výdavok pre účely čerpania dotácie je možné uznať len výdavok riadne zaúčtovaný v účtovníctve poberateľa dotácie v súlade so zákonom o účtovníctve, ktorý je preukázateľný ako výdavok súvisiaci s jeho podnikateľskou činnosťou v súlade s predloženým podnikateľským zámerom."

Ohľadom bločkov z ERP, faktúr platených či v hotovosti alebo cez účet tam nie je ani zmienka... tak neviem...
Lenka1979
04.03.11,17:07
Ešte by som rada doplnila jeden odsek v dodatku, či mu správne rozumiem:

Oprávnenými výdavkami sú výdavky v súlade so schváleným podnik. zámerom, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok, okrem prípadov prevyšujúcich 10% navýšenie ceny.

To mám tomu chápať tak, že ked som už niečo nakúpila za 250 eur a v pláne mám 220 eur, tak to nemôžem dať ako oprávnený výdavok? To si mám ísť kupiť nové náradie, ktoré je lacnejšie hoci už jedno mám? Či to zle chápem tento odsek?
Lenka1979
04.03.11,17:46
... posúvam..
Anik
17.03.11,12:52
mám prosbu
-manželka vlastníčka chaty
manžel ju využíva na podnikanie a na jej vybavenie dostal aj dotáciu z UP
1. Musí byť medzi nimi písomná nájmná zmluva. Na jej meno chodia Fa za energie, z poisťovne, daň z nehnuteľnosti
-aby som ich dostala do účta najprv to dám ako VNZD a na konci roka preúčtujem cez int. nep. do prevádzkovej réžie- tieto poplatky a opakované plnenia za ener. sa platia z podn. účtu
2. Podaril sa im husársky kúsok na základe výpisu je jasné že z dotácie sa vyplatilo auto na leasing nesúvisiace s podnikaním.
Následne sa nakúpilo to čo sa nakúpiť malo v hotovosti.
Ako to teraz zaúčtujem peniaze z účtu odišli ale do pokladne sa nedostali a následne v hotovosti bolo zakúpené to čo malo byť.
Môžem to dať cez priebežné položky do pokladne ? alebo ako dostanem do pokladne spomínané peniaze?
jarkakon
19.03.11,14:47
pokiaľ máte ALFU tak účtujete nasledovne: prijatú dotáciu zapíšete do knihy záväzkov, v peňažnom denníku ju zapíšete buď ako príjem v hotovosti alebo na bankový účet vo výške a s dátumom kedy ste ju prijali ako PNZD. Počas roka účtujete nákupy z tejto dotácie ako VOZD (hotovosť, banka) s dátumom kedy ste nakúpený materiál alebo tovar obstarali. Na konci roka, čiže s dátumom 31.12.2010 zaúčtujete cez Interný doklad dotáciu ako POZD vo vyčerpanej výške (u Vás celá) a dáte doklad uložiť ako závierkový (ostane zelené políčko, po uložení dokladu). V knihe záväzkov len odpíšete sumu cez úhrady s dátumom 31.12.2010 - aby ste mala doklad vysporiadaný, aby Vám nevstupoval do záväzkov, pretože je už dotácia vyčerpaná v plnej výške
Dobrý deň!
Chcem Vás ešte poprosiť o radu. Takže vyčerpanú dotáciu som zaúčtovala ako ste mi poradlili cez ID doklad ako POZD, políčko ostalo zelené. Nie je mi jasné ako uhradím záväzok UP