Poradite?
26.02.11,16:22
Chcel by som sa opytat zasoby sa uvadzaju vzdy na vykaze? lebo niektori z mojich znamych mi povedali cosi ine tak sa chcem opytat vas moze sa stat ze trebars poviem priklad tento rok zasoby neuvediem len buduci? prosim vas o radu trochu ma zmiatli dakujem
durisovad
26.02.11,15:27
Ak by sa do vykazu zasoby neuviedli, asi by vykaz "nesedel". To dvojrocne obdobie bolo pravdepodobne myslene na inventarizaciu. Odporuca sa ale robit inventuru kazdy rok, dvojrocne obdobie je dost dlhe na hladanie pripadnych chyb.
Poradite?
26.02.11,15:29
takze je to velky problem ked sa trebars tento rok zasoby neuvedu ale len dalsi? viete ze ci hrozi za to nejaky postih pokuta ci ine
durisovad
26.02.11,15:35
Kedze je otazka zaradena ako Uctovna trieda 1-zasoby, predpokladam, ze vedies podvojne uctovnictvo. Ak vo vykaze neuvedies zasoby, suvaha predsa nemoze sediet.
Poradite?
26.02.11,15:36
nie je to jednoduche uctovnictvo nie podvojne zrejme som zase zle zaradil temu ospravedlnujem sa
Poradite?
26.02.11,15:47
ja len chcem vediet ci hrozi za to nejaky postih ked sa neuvedu zasoby v jednoduchom uctovnictve teraz ale trebars o rok pozdejsie dakujem
marjankaj
26.02.11,16:05
ja len chcem vediet ci hrozi za to nejaky postih ked sa neuvedu zasoby v jednoduchom uctovnictve teraz ale trebars o rok pozdejsie dakujem

Keďže to tam nevieš uviesť, tak asi nevedieš evidenciu zásob a porušuješ zákon o účtovníctve.

Zákon o účtovníctve


§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh

(3) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy

a) ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu.

(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.





OSMA ČASŤ
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

§ 38

(1) Za porušenie ustanovení tohto zákona, s výnimkou podľa odseku 2, môže daňový úrad uložiť pokutu do 1 % celkovej sumy majetku

a) zisteného zo súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva,
b) vykázaného vo výkaze o majetku a záväzkoch zostaveného za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, účtovnej jednotke účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva.

(2) Daňový úrad môže uložiť pokutu za porušenie povinností ustanovených v § 4 ods. 1, § 6, § 7 ods. 1, § 8 ods. 1, § 17 ods. 3 a 4, § 17a , § 19, § 19a, § 20, § 21, § 22,§ 22a, § 24, § 37a, § 37b, § 37c a § 37d do 3 % celkovej sumy majetku

a) zisteného zo súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva,
b) vykázaného vo výkaze o majetku a záväzkoch zostaveného za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, účtovnej jednotke účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva,
c) z konsolidovanej súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení upravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke, ktorá zostavuje konsolidovanú účtovnú závierku.
Poradite?
26.02.11,16:11
takze ked sa stane cosi take treba opravit vykazy o majetku a zavezkov?
Zita5
26.02.11,16:14
ja len chcem vediet ci hrozi za to nejaky postih ked sa neuvedu zasoby v jednoduchom uctovnictve teraz ale trebars o rok pozdejsie dakujem

Je potrebné k 31.12.2010 vykonať inventarizáciu zásob.Stav zásob či už tovaru , alebo materiálu je potrebné uviesť do Výkazu o majetku a záväzkoch.
Zostaviť účtovné výkazy - o príjmoch a výdavkoch ,Výkaz o majetku a záväzkoch k 31.12..... je povinnosť účtovnej jednotky , ktorá vedie účtovníctvo .

SZČO , ktorý uplatňuje paušálne výdavky, účtovné výkazy nezostavuje, nie je účtovnou jednotkou , ale .....je povinný viesť v časovom slede evidenciu o príjmoch ,o pohľadávkach a o zásobách ....§ 6 odst.10

Ale nie je mi jasné , čo Vašou otázkou konkrétne sledujete .
Poradite?
26.02.11,16:17
dobre ale ked sa tak neurobi treba urobit opravny vykaz majetku a zavezkov? za ten rok kedy zasoby uvedene neboli?
Zita5
26.02.11,16:20
dobre ale ked sa tak neurobi treba urobit opravny vykaz majetku a zavezkov? za ten rok kedy zasoby uvedene neboli?

Napíšte konkrétne o čo ide , o aké zásoby sa jedná , či sa viedla evidencia, či bola v tom roku prevedená inventarizácia ...a pod. Potom Vám môžeme prípadne poradiť .
Poradite?
26.02.11,16:23
rok predtym cize v roku 2008 sa viedla evidencia zasob materialu je to kadernictvo v roku 2009 nie je potrebne urobit opravny vykaz majetku a zavezkoch za rok 2009?
marjankaj
26.02.11,16:40
takze ked sa stane cosi take treba opravit vykazy o majetku a zavezkov?


dobre ale ked sa tak neurobi treba urobit opravny vykaz majetku a zavezkov? za ten rok kedy zasoby uvedene neboli?


rok predtym cize v roku 2008 sa viedla evidencia zasob materialu je to kadernictvo v roku 2009 nie je potrebne urobit opravny vykaz majetku a zavezkoch za rok 2009?

A čo treba opraviť? Čo sa líši od skutočnosti? Akosi stále to neviem vypátrať.:eek:
Poradite?
26.02.11,16:42
praveze urobit opravny vykaz ci treba za rok 2009 kedy zasoby uvedene neboli
Dáša_
26.02.11,17:16
a bolo v roku 2009 vedené účtovníctvo? nefungovalo sa cez 40% paušálne výdaje?
Poradite?
26.02.11,17:31
nie bolo vedene jednoduche uctovnictvo