robovi
26.02.11,16:07
Moja mamina po prezreti nejakych strych dokladov a KN na internete zistila nasledovne:
Jej stari rodicia mali pozemky, ktore neboli po ich umrti prededene. Takze dodnes su v KN vedene na ich mene. Zaujima ma, ci v pripade, ze by moja mamina podala navrh na dedicske konanie novoobjaveneho dedicstva, je jej povinnostou vyhladat, pripadne oznamit dalsich opravnenych dedicov? Totiz tito jej predkovia mali hafo deti, z ktorych uz vacsina nezije a ich deti (rovesnici mojich rodicov) su (ak este vobec ziju) roztruseni po celom Slovensku a ani ich mamina vsetkych nepozna.

Tieto pozemky su len kadejake jarky a cesty v extravilane obce, takze necely hektar. Ci ma vobec zmysel podavat navrh na prejednavanie takehoto dedicstva a v pripade ak ano, poradte prosim, ako postupovat.
Dakujem.
Mária27
26.02.11,15:35
Môže podať návrh a uviesť známych dedičov, prípadne aj ostatných bez známej adresy. Možno ďalší dedičia budú niekoho poznať, resp. ich pobyt. Ostatných súd vyzve vyhláškou.
Dedičské konanie prebehne a nezúčastnení oprávnení dedičia majú 3 roky na to, že sa môžu domáhať svojho práva na dedičstvo, potom sa im premlčí.

Obč.z.
§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.