Krajčírová Eva
26.02.11,16:09
Ako vypočítať výšku odpočítateľnej položky na manželku, ktorá je na materskej dovolenke, keď sa manželia zosobášili v júli.
slovex
26.02.11,16:20
Ako vypočítať výšku odpočítateľnej položky na manželku, ktorá je na materskej dovolenke, keď sa manželia zosobášili v júli.
Manžel si môže uplatniť rozdiel nezdanitelnej časti a vyplatenej materskej za mesiace 7-12/2010
Tweety
26.02.11,16:22
Manžel si môže uplatniť rozdiel nezdanitelnej časti a vyplatenej materskej za mesiace 7-12/2010
Trochu poopravím, ak neboli manželmi na začiatku júla, tak si uplatní len 8.-12.
§11 Zákon o dani z príjmu
(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
ewita888
26.02.11,16:23
Ako vypočítať výšku odpočítateľnej položky na manželku, ktorá je na materskej dovolenke, keď sa manželia zosobášili v júli.
4025,7O : 12 x 5 mínus materská
katka50
26.02.11,16:31
4025,7O : 12 x 5 mínus materská
Nie, 4025,70 - materská /12 x 5
Krajčírová Eva
28.02.11,10:11
a ako je to s rodičovským príssevkom a rodinnými prídavkami ? tie sa tiež odpočítavajú ?
katka50
28.02.11,10:14
a ako je to s rodičovským príssevkom a rodinnými prídavkami ? tie sa tiež odpočítavajú ?
Nie, sú to štátne sociálne dávky a tie sa neodpočítavajú.
jankakle
15.03.11,11:17
doplňujem otázku, berie sa v takomto prípade do vlastného príjmu manželky príjmy za celý rok, alebo len počas trvania manželstva?
Ďakujem
jankakle
15.03.11,11:23
Nie, 4025,70 - materská /12 x 5


chcela by som sa len uistiť, na daňovom úrade mi pani práve povedala, že najprv si vypočítam odpočítateľnú položku, pomerovo k dĺžke trvania manželstva a tak odrátam od nej príjmy manželky za celý rok, tak neviem, aký je váš názor??
labutienka
15.03.11,11:39
Nie, 4025,70 - materská /12 x 5
Ja myslím, že je to (4025,70 - materská)/12 x 5. Matematické detaily, ale mení to výpočet, kto ich pozná... :)
ewita888
15.03.11,11:39
chcela by som sa len uistiť, na daňovom úrade mi pani práve povedala, že najprv si vypočítam odpočítateľnú položku, pomerovo k dĺžke trvania manželstva a tak odrátam od nej príjmy manželky za celý rok, tak neviem, aký je váš názor??
nie, treba rátať 4025,7 mínus príjem za celý rok : 12 x počet mesiacov nároku
labutienka
15.03.11,11:43
chcela by som sa len uistiť, na daňovom úrade mi pani práve povedala, že najprv si vypočítam odpočítateľnú položku, pomerovo k dĺžke trvania manželstva a tak odrátam od nej príjmy manželky za celý rok, tak neviem, aký je váš názor??
Ja myslím, že je to v poriadku, malo by vyjsť to isté. Ak postupuješ tak, že si vypočítaš pomernú časť nezdaniteľnej časti a následne pomernú časť príjmu a tie od seba odrátaš....
jankakle
15.03.11,12:07
to nie, ona mi svatosvete tvrdila, ze odpocitatelna polozka sa vypocita pomerovo a od toho odratat cele prijmy, ani mne sa to nezda, este ze mame take mudre tetusky na uradoch ))))-:
Katy a R
15.03.11,12:15
to nie, ona mi svatosvete tvrdila, ze odpocitatelna polozka sa vypocita pomerovo a od toho odratat cele prijmy, ani mne sa to nezda, este ze mame take mudre tetusky na uradoch ))))-:

.. tak vyskúšaj spraviť elektronicky (drsr) ... . Zadáš tam počet mesiacov, kedy bola manželkou .. a zadáš príjem manželky ... vypočíta ti to samé ... :)
A uvidíš, kto mal pravdu ;):D pani na DU nie;)
ivustek
15.03.11,12:16
skúsila som to nahodiť do DP a prerátalo to presne tak ako píše labutienka
ewita888
15.03.11,12:16
3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,

b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.

(4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj

a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
čiže takto to vysvetli pani na DÚ:)
labutienka
15.03.11,12:31
to nie, ona mi svatosvete tvrdila, ze odpocitatelna polozka sa vypocita pomerovo a od toho odratat cele prijmy, ani mne sa to nezda, este ze mame take mudre tetusky na uradoch ))))-:
Určite počítaš aj pomernú časť príjmov. Inak to nedáva logiku....