Naďa
23.08.04,08:58
Slovenská firma zabezpečuje odbyt podľskému výrobcovi (2 sro - 1 majiteľ). Tovar je špecifický, na Slovensku sa urobia konkrétne objednávky, v Poľsku sa tovar vyrobí a a dovezie slovenskej firme, ktorá zabezpečí dodávku konečnému spotrebiteľovi. Poliak je platcom DPH, Slovák sa stal platcom od 1.7. Slovenská firma začala svoju činnosť v 06.
Teraz:
V 06 Poliak doviezol na Slovensko 2 krát tovar do skladu (objednávky ešte neboli kompletné). Mám tovar, faktúru a úhradu faktúry. DPH v Poľsku neodviedol, Slovák ešte nebol platca DPH, tovar nikomu neexpedoval a nefakturoval.
Objednávky Poliak skompletizoval až v 07. a Slovák ich už ako platca DPH začína fakturovať odberateľom.
Nekompletné objednávky navezené do skladu z 06 si "samozdaním" v 07 z titulu nakúpených zásob 12 mesiacov pred tým, ako som sa stala platcom DPH.
Otázka: nevzniknú problémy s tým, že nekompletný tovar z 06 samozdaním v 07? Veď v 06 som nebola platcom DPH a tento tovar som len skladovala a čakala na kompletizáciu pre konkrétneho odberateľa. Všetka DPH je odvedená na Slovensku.