Viliam84
26.02.11,18:55
Dobrý deň, mám nasledovný problém:
Som študent vysokej školy, denné štúdium 2. ročník - odbor chémia. V minulosti som študoval iný odbor na rovnakej VŠ, ale v 2. ročníku som štúdium prerušil na 2 roky. Počas nich som pracoval v zahraničí. Po návrate zo zahraničia som v roku 2009 ako 24 ročný začal opäť študovať, ale iný odbor, ktorý študujem aj v súčasnosti. Za prekročenie štandardnej dĺžky štúdia si platím niekoľko stoviek Eur ročne. Veľmi ma prekvapilo, že si musím od januára každý mesiac platiť zdravotné poistenie, čo činí 46,06. Keďže som v škole každý deň a vo voľnom čase sa musím venovať opäť školským povinnostiam (z dôvodu náročnosti odboru), zaujímalo by ma, odkiaľ mám mať prostriedky na platenie tejto povinnosti. Niekoľkokrát som sa pokúšal kontaktovať Úrad práce, soc. vecí a rodiny, no neúspešne, pretože buď mi nevedeli poskytnúť patričné informácie.
Z toho vyplýva moja otázka - Mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, alebo ako je možné riešiť túto situáciu?
Za akékoľvek vecné odpovede vopred ďakujem.
Viliam
Katy a R
26.02.11,18:05
.. a čo rodičia :confused:
BXLmiami
26.02.11,18:28
V prvom rade by mali nabehnuť rodičia.
Viliam84
26.02.11,18:30
Áno, mám rodičov, u ktorých bývam.Sú to obyčajní ľudia. Poskytujú mi strechu nad hlavou, stravu, platia za mňa energie a iné životu nevyhnutné potreby. Zaťažovať ich ešte aj platením zdravot. poistenia nemám nielen odvahu, ale hlavne drzosť.
Preto sa opäť pýtam, ako môže človek, ktorý nemá jednoducho finančné prostriedky a snaží sa doštudovať náročný odbor, ktorý si vyžaduje obetovanie voľného času (takže si ani brigádu nemám možnosť nájsť). Rodičia mi dosť pomáhajú, takže by som ocenil iné pripomienky. Ďakujem
Katy a R
26.02.11,18:49
Áno, mám rodičov, u ktorých bývam.Sú to obyčajní ľudia. Poskytujú mi strechu nad hlavou, stravu, platia za mňa energie a iné životu nevyhnutné potreby. Zaťažovať ich ešte aj platením zdravot. poistenia nemám nielen odvahu, ale hlavne drzosť.
Preto sa opäť pýtam, ako môže človek, ktorý nemá jednoducho finančné prostriedky a snaží sa doštudovať náročný odbor, ktorý si vyžaduje obetovanie voľného času (takže si ani brigádu nemám možnosť nájsť). Rodičia mi dosť pomáhajú, takže by som ocenil iné pripomienky. Ďakujem

Viliam .. nemáš sa prečo urážať. V prvom rade sú povinní rodičia sa o teba postarať ... že im chceš pomôcť, to je pekné. Iní to riešia tak, že si nájdu prácu. Ešte existujú aj študentské pôžičky - toto by asi najskôr u teba prichádzalo do úvahy ... možno niekto doplní konkrétnejšie. O možnom štipendiu asi na škole najlepšie zistíš.
Treba zvážiť dopredu, že ak idem študovať náročný odbor ... či na to mám:confused:
K hmotnej núdzi - ako rodina ste posudzovaní spoločne (zatiaľ) ... pozri tu, či by niečo prichádzalo do úvahy http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina.html?page_id=212.
Sú tam dosť tvrdé podmienky ...
Viliam84
26.02.11,19:08
Ďakujem, v žiadnom prípade sa neurážam, len som sa ocitol v nepriaznivej situácií a preto by som sa rád dostal k možnostiam, ktoré sa odchyľujú od pomoci rodičov - keďže oni sami majú dosť na "pleciach".
Čo sa týka poznámky, že je nutné zvážiť, či na štúdium mám - odbor, ktorý študujem sa študovať externe nedá. Samozrejme, rád by som si našiel prácu, avšak v mojom prípade je to nemožné.
Z pôžičky mám obavy - reálne. Skôr som myslel, či existujú možnosti nejakej štátnej, či inej pomoci.
Ďakujem
ErinErin
26.02.11,19:52
Pred pár dňami problém platenia za VŠ riešili v správach. Môžeš skúsiť požiadať školu o odpustenie alebo zníženie školného.
veronikasad
27.02.11,11:00
Ďakujem, v žiadnom prípade sa neurážam, len som sa ocitol v nepriaznivej situácií a preto by som sa rád dostal k možnostiam, ktoré sa odchyľujú od pomoci rodičov - keďže oni sami majú dosť na "pleciach".
Čo sa týka poznámky, že je nutné zvážiť, či na štúdium mám - odbor, ktorý študujem sa študovať externe nedá. Samozrejme, rád by som si našiel prácu, avšak v mojom prípade je to nemožné.
Z pôžičky mám obavy - reálne. Skôr som myslel, či existujú možnosti nejakej štátnej, či inej pomoci.
Ďakujem
Na úrade práce ťa ako denného študenta nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie. Na dávku v hmotnej núdzi (predpokladám, že už máš vek 26 rokov, keď píšeš o platení odvodov do ZP), budeš mať zrejme nárok len v prípade, ak budeš mať súdom stanovené výživné od rodičov.
Ak by si študoval externe, máš nárok na dávku v hmotnej núdzi.
BXLmiami
27.02.11,14:47
No ved preto som zareagovala,že čo rodičia.:)Musel by si mať od nich stanovené výživné:).
veronikasad
27.02.11,14:58
Pred pár dňami problém platenia za VŠ riešili v správach. Môžeš skúsiť požiadať školu o odpustenie alebo zníženie školného.
nerieši školné, ale platenie preddavkov na zdr. poistenie.
ErinErin
27.02.11,16:19
Z textu otázky "Mám nárok na dávku v hmotnej núdzi, alebo ako je možné riešiť túto situáciu?" mi vyplynulo, že hľadá akúkoľvek pomoc: Ak dáva, ako píše "niekoľko stoviek Eur ročne", aj toto by snáď pomohlo.
Viliam84
27.02.11,17:52
Na úrade práce ťa ako denného študenta nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie. Na dávku v hmotnej núdzi (predpokladám, že už máš vek 26 rokov, keď píšeš o platení odvodov do ZP), budeš mať zrejme nárok len v prípade, ak budeš mať súdom stanovené výživné od rodičov.
Ak by si študoval externe, máš nárok na dávku v hmotnej núdzi.

Ďakujem, tomuto už rozumiem lepšie. Skúsim sa obrátiť na školu, či existujú výnimky takéhoto typu na zníženie školného pri prihliadnutí na moju situáciu.
Rodičov nechcem do toho zaťahovať, pretože sa mi to skutočne zdá nefér, aby na to opäť oni doplácali. Som im vďačný za množstvo neoceniteľných vecí, takže v tejto hre rolu hrať nebudú - aspoň, pokiaľ bude možné sa tomu vyhnúť.
ErinErin
27.02.11,19:40
So školou by to malo byť v tom zmysle, že môže ale nemusí odpustiť časť alebo celý poplatok za štúdium. V každom prípade podaním žiadosti niet čo stratiť... Držím palce!