Gaia1
26.02.11,21:43
Dobry den,
zaujimalo by ma, ci pocas mojej doteraz mesacnej pracovnej neschopnosti ma zamestnavatel pravo odo mna ziadat vykon pracovnej cinnosti z domu. Ide len o par mailov/telefonatov par krat do tyzdna.
Ma pravo mi vycitat, ze s nim nekomunikujem/neodpovedam mu okamzite po tom co ma kontaktuje? Mam k dispozicii firemny mobil.
Vopred dakujem za radu.
danushka
26.02.11,22:41
Tak keďže si PN, tak v princípe nemôže zamestnávateľ od Teba požadovať nič.
Na druhej strane však, keď Ťa obťažuje služobný mobil, treba ho nechať v práci, nech Ťa kolegovia zastúpia počas neprítomnosti a riešia pracovné povinnosti za Teba.

Ty sama si odpovedz, či si zastupiteľná a či neexistujú veci, ktoré môžeš riešiť len sama.
terezamaria
27.02.11,07:43
Dobry den,
zaujimalo by ma, ci pocas mojej doteraz mesacnej pracovnej neschopnosti ma zamestnavatel pravo odo mna ziadat vykon pracovnej cinnosti z domu. Ide len o par mailov/telefonatov par krat do tyzdna.
Ma pravo mi vycitat, ze s nim nekomunikujem/neodpovedam mu okamzite po tom co ma kontaktuje? Mam k dispozicii firemny mobil.
Vopred dakujem za radu.
Myslím, že pár e-mailov alebo telefonátov Ťa nemôže vytočiť, ani narušiť Tvoj liečebný režim, navyše keď máš služobný telefón. Tu ide len a len o dobré vzťahy zamestnávateľ - zamestnanec.:) A Ty si daj sebe odpoveď, či ich máte.
truch
27.02.11,11:00
Tiež som PN, snažím sa, aby firma nemala problémy a termínované úlohy a veci, ktoré mám na starosti robím z domu, dá sa, len treba chcieť:) Ide nielen o vzťahy, ale trochu aj o osobný vzťah k práci, ktorú vykonávam. A to nemám ani firemný mobil:)
luja5
27.02.11,11:43
Mne sa stávalo, že okrem telefonátov a e-mailov chodili dokonca počas mojej PN za mnou s prácou aj do nemocnice, alebo domov. Ja som bola rada, lebo som to pociťovala, že je to aj v mojom záujme. Oni o všetkom nevedeli, kde, čo a ako mám uložené, s kým som, ako a prečo v kontakte, čo sa dá riešiť telefonicky, čo treba písomne, kde čo vyžiadať alebo predložiť, ako spracovať ... Vždy mi bolo lepšie, keď som mala prehľad, ako keby za mňa to najnutnejšie robil niekto iný a ja by som po návrate do práce možno musela aj dávať "do poriadku" veci, ktoré nechtiac neurobili kolegovia ako bolo treba, lebo oni mali svoju prácu a v tej mojej sa prirodzene nevedeli orientovať tak rýchlo a do podrobností, ako ja .... Dokonca som dostala domov aj pracovný notebook a robila som aspoň niečo, čo sa ako-tak dalo.
evina
27.02.11,11:48
Keď bola založená táto téma, nebola tu ani jedna odpoveď, aj som začala písať aj prestala - lebo reku načo sa vystavím kritike s názorom, ktorý som tu už niekoľkokrát i prezentovala, že väčšinou hľadáme práva zamestnanca a povinnosti zamestnávateľa. Prípadov opačných je minimum...

Súhlasím so všetkými predchádzajúcimi príspevkami - áno si na PN a "nemusel by".- principiálne nemá právo - ale aké teraz právo myslíme - zákonné, morálne?
Pracovné úlohy sa plniť musia a zamestnávateľ si musí poradiť aj bez Teba /mimochodom je povinný prvých desať dní Tvojej PN platiť zo svojich prostriedkov a nie každý zamestnávateľ je bohatý výrobný gigant a pod./

Samozrejme nie je zanedbateľný ani Tvoj zdravotný stav, t.j., či napriek PN TI dovolí tých pár hovorov a mailov do týždňa firemným mobilom. Ak Ti dovolí a nie je až natoľko vážny, že nie, určite je to ako tu bolo spomínané o vzájomných vzťahoch a vzťahu k práci - a ja by som sa mu snažila vyhovieť. Nebudem skrývať ani takú odpoveď, jednoducho je to tak - prácu mám a prácu mať nemusím - vždy je to v živote o kompromisoch na oboch stranách.
Ak by ten zdravotný stav bol natoľko komplikovaný, že by mi to neprospievalo otvorene by som mu to povedala....