marijko
27.02.11,09:42
Vážení poraďáci.
Obraciam sa na Vás s prosbou o radu ohľadne nutnosti podať daňové priznanie.
Sme športový klub - občianske združenie. Za rok 2010 sme mali príjmy len vo forme členských prispevkov ktoré máme zakotvené v stanovách a ich výška bola upravená členskou schôdzou.
Tieto príjmy boli vo výške 3455,00 eur a boli učtované ako príjmy neovplyvňujúce základ dane (dary, dotácie, ...).
Výdavky boli len na trénerov, ktorí sú SZČO a fakturovali nám svoju činnosť. Spolu s inými drobnymi výdavkami na rôzne registrácie a pod to bolo dokopy 2015,37 eur. Všetko zaučtované v denníku ako výdavky na dosiahnutie a udržanie príjmov - prevádzková réžia.
Vedieme JU a nie sme platcami DPH.
Jediné zdaniteľné príjmy sú z úrokov v banke a to vo výške 0,09 eur.
Na základe vyššie uvedených skutočností Vás prosím o radu či musíme podať DP a zároveň či naše príjmy a výdavky boli zaučtované v správnych kolonkách pen. denníku.

Ďakujem Vám !
ludeko
27.02.11,12:03
Daňovníci, ktorí nie sú založení, alebo zriadení na podnikanie, Národná banka Slovenska
a Fond národného majetku SR nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba

- príjmy, ktoré nie sú predmetom dane a
- príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 zákona o dani z príjmov.
Títo daňovníci majú povinnosť podať daňové priznanie aj vtedy, ak dosiahnu príjem
z vykonávania činnosti, na ktorú boli zriadení, ktorý je oslobodený od dane podľa § 13 ods. 1
písm. a) zákona o dani z príjmov (oslobodený od dane môže byť len ten príjem, ktorý je podľa
§ 12 ods. 2 zákona o dani z príjmov predmetom dane).

Občianske združenia ako právnické osoby však nemusia podať daňové priznanie, ak majú
iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa §
43 a príjmy oslobodené od dane, ale len podľa § 13 ods. 2 písm. b) t.j. členské príspevky.
Ak dosiahli aj iné príjmy, majú povinnosť podať daňové priznanie.

Toto je výňatok z usmernenia DÚ. Mne z toho vyplýva, že ak máte iba príjem z členských príspevkov a úrokov z účtu - nemusíte podávať DP. Moje OZ má príjmy i z organizovania worshopov (je to ich činnosť vyplývajúca zo stanov - príjem, ktorý je predmetom dane, ale zároveň je oslobodený od dane) - teda musí podať DP. Takto som si to bola odkonzultovať aj osobne na DÚ.
Pekný deň! Ľ
marijko
27.02.11,18:17
Dakujem veľmi pekne, vyzerá to tak že fakt to DP podať nemusíme.

Ešte raz dakujem za radu!
dobrava
01.03.11,11:05
Môžete poradiť aj mne? Účtujem športový klub, nezisková organizácia, založená za účelom podpory športu detí a mládeže ... V stanovách majú, že môžu vykonávať podnikateľskú činnosť v zmysle osobitných predpisov /neviem akých/. Príjmy majú:
-členské príspevky /tento príjem je uvedený v stanovách/
- 2 % daní z príjmu /detto/
- úroky na účte
- dotácie od VÚC
-poskytnutie služby /lyžiarska služba na svahu/
Predpokladám, že DP musím podať, môžete mi napísať, ktoré kolonky v DP mám vyplniť? Ďakujem za odpoveď.
dobrava
04.03.11,11:34
Môžete poradiť aj mne? Účtujem športový klub, nezisková organizácia, založená za účelom podpory športu detí a mládeže ... V stanovách majú, že môžu vykonávať podnikateľskú činnosť v zmysle osobitných predpisov /neviem akých/. Príjmy majú:
-členské príspevky /tento príjem je uvedený v stanovách/
- 2 % daní z príjmu /detto/
- úroky na účte
- dotácie od VÚC
-poskytnutie služby /lyžiarska služba na svahu/
Predpokladám, že DP musím podať, môžete mi napísať, ktoré kolonky v DP mám vyplniť? Ďakujem za odpoveď.
Prosím, vie mi niekto odpovedať?
marijko
21.03.11,10:58
Dnes som sa dozvedel jednu info ktora sa podla mna nezaklada na pravde ale chcem si ju overit.
Kedze klubu nevznikla povinnost podat DP tak DP ako take na DU nepodavam, ale vraj mam podat na DU vykaz o prijmoch a vydavkoch a o majetku a zavazckoch. Je to prosim pravda?

Podla mna nie, ved su to prilohy DP. Alebo sa myslim?
ego.mc
21.03.11,11:03
Nie je to pravda. Povinnosť podať výkazy majú iba OZ účtujúce v PÚ.
marijko
21.03.11,11:10
Dakujem
janacer
07.04.11,07:05
Ja by som si chcela overiť vec, ktorá s tým súvisí. Aj napriek tomu, ža nemajú takéto OZ povinnosť podávať daňové priznania, majú povinnosť sa registrovať ako plátcovia dane? Podľa mňa áno, ale teraz sa na mňa obrátilo jedno OZ a nie je prihlásené na DÚ, lebo vraj im bývalá účtovníčka povedala, že je to zbytočné.
marijko
07.04.11,07:08
Nam povedali priamo na DU ze dokial nebudeme nikoho zamestnavat a mat prijmy iba s clenskych prispevkov nemusime sa ani registrovat. Je to info z konca roku 2009 no neviem. Riadime sa stale podla nej. Verim ze nic neporusujeme :-)
Dana7
08.05.11,08:24
Prosím o radu, keďže prvýkrát účtujem OZ a nie som si celkom istá. OZ má ako predmet činnosti podporu a rozvoj tenisu u detí a mládeže. Má príjem 2% z daní. Toto OZ má aj príjmy z prenájmu tenisovej haly, ktorú ale nevlastní. Vlastník haly je s.r.o., ktorej konateľ sa rozhodol, že halu bezplatne poskytne OZ, / kde je konateľ zároveň predsedom OZ / na organizovanie turnaja. Ten turnaj neorganizovalo OZ, ale iný tenisový klub, ktorý zaplatil za prenájom haly. Je tento príjem z pohľadu OZ zdaňovaný alebo nie. Súvisí s hlavnou činnosťou - s rozvojom tenisu, ale vôbec si nie som istá. Ďakujem:confused: