Funny24
27.02.11,12:19
Ahojte chcem sa opýtať,ak som živnostníčka a uplatním si 40% výdavky aké výkazy potrebujem k daňovému priznaniu???
rodina1
27.02.11,11:20
Ahojte chcem sa opýtať,ak som živnostníčka a uplatním si 40% výdavky aké výkazy potrebujem k daňovému priznaniu???
pri uplatnení paušálnych výdavkov, k DP nepotrebuješ žiadne výkazy.
Funny24
27.02.11,11:24
Ďakujeem.A ešte sa opýtam,ak nemám živnosť ale robím na mandátnu zmluvu a uplatňujem si skutočné výdavky tak tam čo??? Maslím nejaké výkazy alebo niečo?
Funny24
27.02.11,12:31
A ešte jesna vec...ja s týmto totiž nemám veľké skúsenosti. Ja si vypočítam 40% z výdavkov a k tomu ešte pripočítam výšku positného, ktorú som zaplazil do zdravotnej a sociálnej poi.?
veronikasad
27.02.11,12:34
Ďakujeem.A ešte sa opýtam,ak nemám živnosť ale robím na mandátnu zmluvu a uplatňujem si skutočné výdavky tak tam čo??? Maslím nejaké výkazy alebo niečo?
môžeš byť konkrétnejší o akú činnosť ide ?

V ktorom § DP uvádzaš príjmy z mandátnej zmluvy ?
Funny24
26.03.11,14:07
NO to práve ani ja neviem.Ide o vypracovanie projektu na vodné dielo.
Funny24
26.03.11,14:08
A ak mám aj živnosť ale na inú činnosť tam si môžem uplatniť skutočné výdavky a na mandátnu zmluvu zas percentom????
betka
26.03.11,20:58
Ja považujem mandátnu zmluvu za zmluvu v zmysle par. 5
Funny24
27.03.11,02:55
takže??
Danielle369
27.03.11,04:24
Funny24
27.03.11,05:02
Ďakujem,ale mandátna zmluva bola uzatvorená v období, keď bola živnosť pozastavená.
A ďalšia moja otázka je prečo mám príjem z mandátnej zmluvy považovať za závislú činnosť???Keby išlo o závislú činnosť bol by uzatvorený pracovný pomer a to nebol. Ja ako účtovník mám mandátnu zmluvu, mám živnosť, ktorá ale bola obnovená oveľa neskúr ako bola podpísaná mandátna zmluva.
Môžem považovať tento príjem ako príjem podľa par.8 a nechať na daňovníka,či si tú zmluvu bháji alebo nie???
A znovu môžem na tieto príjmy uplatniť percentuálne výdavky a na živnosť skutočné???
Tušim som už o takej možnosti niekde čítala.
betka
27.03.11,07:21
§ 5
Príjmy zo závislej činnosti


(1) Príjmami zo závislej činnosti sú

a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania,

DIEL X
Mandátna zmluva


§ 566


(1) Mandátnou zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.

(2) Ak je zariadenie záležitosti predmetom podnikateľskej činnosti mandatára, predpokladá sa, že odplata bola dohodnutá.

Živnosť pozastavená, neobnovená. Platiteľ dane, mandant podľa môjho názoru mal zraziť z tohto príjmu daň-zrážkovú daň v zmysle par. 43.

§ 8
Ostatné príjmy


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,

Neviem, či to bude príjem podľa par. 8, ale na druhej strane mandatár problém mať nebude, zdanil v zmysle par. 8, problém by mal mať mandant.

To je len môj názor, neberte ho vážne.
betka
27.03.11,07:36
Ešte som zabudla.
K par. 8 nie je možné uplatniť paušálne výdavky, iba výdavky skutočné.
Zuzanak1
27.03.11,08:11
ahojte, potrebujem radu. Fyzická osoba má pozastavenú živnosť, ale od mája 2010 začal robiť sprostredkovanie poistenia na základe Osvedčenia pod registračným číslom vedením v NBS. Takže jeho príjmy sú provízie z uzavretých poistiek. Moja otázka, môže si na takéto príjmy uplatniť 40% z príjmov a kde sa to uvedie v DP ? Ešte taká vec, že 10.01.2011 dostal od Štatistického úradu Potvrdenie o pridelení IČO, a dali mu to, čo mal na živnosť, ktorú má pozastavenú.
veronikasad
27.03.11,08:16
ahojte, potrebujem radu. Fyzická osoba má pozastavenú živnosť, ale od mája 2010 začal robiť sprostredkovanie poistenia na základe Osvedčenia pod registračným číslom vedením v NBS. Takže jeho príjmy sú provízie z uzavretých poistiek. Moja otázka, môže si na takéto príjmy uplatniť 40% z príjmov a kde sa to uvedie v DP ? Ešte taká vec, že 10.01.2011 dostal od Štatistického úradu Potvrdenie o pridelení IČO, a dali mu to, čo mal na živnosť, ktorú má pozastavenú.
príjmy zo sprostredkovania zdaňuješ podľa § 6 odst. 2 písm. d) ? (uvádzaš ich v tab. VI. na r. 8) ?
Zuzanak1
27.03.11,09:09
príjmy zo sprostredkovania zdaňuješ podľa § 6 odst. 2 písm. d) ? (uvádzaš ich v tab. VI. na r. 8) ?
ďakujem pekne a možem si uplatniť výdaje 40% z príjmov ?
veronikasad
27.03.11,09:27
ďakujem pekne a možem si uplatniť výdaje 40% z príjmov ?
neodpovedala si na moju otázku
Zuzanak1
27.03.11,10:05
príjmy zo sprostredkovania zdaňuješ podľa § 6 odst. 2 písm. d) ? (uvádzaš ich v tab. VI. na r. 8) ?
aha, to som si nevšimla , že to bola otázka, ja že odpoveď lebo som sa ja tiež pýtala, ako to mám zdaňovať, kam to mám uviesť v DP. (robím 10 vecí naraz).
Katy a R
27.03.11,10:15
Veď inde, ako na riadku 8 (tab 1) to ani uviesť nemôže ;)

Môžeš použiť paušálne výdavky ... ale pozor .. potom aj pri ostatných príjmoch podľa §6 odst 1 a 2 treba uplatniť paušálne výdavky. nemôžeš kombinovať.
len ak sú príjmy podľa odst 3 .. vtedy je možná kominácia
Zuzanak1
27.03.11,11:13
Veď inde, ako na riadku 8 (tab 1) to ani uviesť nemôže ;)

Môžeš použiť paušálne výdavky ... ale pozor .. potom aj pri ostatných príjmoch podľa §6 odst 1 a 2 treba uplatniť paušálne výdavky. nemôžeš kombinovať.
len ak sú príjmy podľa odst 3 .. vtedy je možná kominácia
ďakujem pekne, iné príjmy nemá.
Zuzanak1
27.03.11,12:06
Veď inde, ako na riadku 8 (tab 1) to ani uviesť nemôže ;)

Môžeš použiť paušálne výdavky ... ale pozor .. potom aj pri ostatných príjmoch podľa §6 odst 1 a 2 treba uplatniť paušálne výdavky. nemôžeš kombinovať.
len ak sú príjmy podľa odst 3 .. vtedy je možná kominácia
vyplňam to DP, a keď dám percetom s príjmov a uvediem tam ešte poistenie, tak to mi hodí do r.2. Ak si na r.8 dávam výdaje percentom,tak poistné už nepripočítavam ?
veronikasad
27.03.11,12:08
vyplňam to DP, a keď dám percetom s príjmov a uvediem tam ešte poistenie, tak to mi hodí do r.2. Ak si na r.8 dávam výdaje percentom,tak poistné už nepripočítavam ?
Ak robíš v ALFE, r. 8 si musíš vypočítať ručne - výdavky vrátane zaplateného poistného.
Zuzanak1
31.03.11,09:27
Ak robíš v ALFE, r. 8 si musíš vypočítať ručne - výdavky vrátane zaplateného poistného.
ďakujem. len som myslela, že či sa tam to poistné dáva, keď sú to ostatné príjmy. on splatil poistné ako samoplatiteľ