maartin
27.02.11,13:10
Ahojte Poradaci,
chcel by som sa vas opytat, spracuvavam danove priznanie a mam tu taky problem:

Do maja minuleho roka mal student prijmy z dohody o vykonani prace, nasledne bola tato dohoda zrusena, student ukoncil studium statnou skuskou a od juna do oktobra bol evidovany ako nezamestnany, od 15 oktobra ma trvaly pracovny pomer.

Predpokladam ze je nutne pouzit danove priznanie pre FO typu A, avsak neviem ako mi ovplyvni ciastkovy zaklad dane obdobie v ktorom bol nezamestnany, stat za neho predsa platil odvody do zdravotnej poistovne.

dakujem
Katy a R
27.02.11,12:14
.. nijako.;) V DP sa uvádzajú všetky príjmy FO (celosvetové dokonca) .. a prípadne poistné, ktoré zaplatil. To, čo platil štát sa určite neuvádza v DP daňovníka.:)
veronikasad
27.02.11,12:30
Ahojte Poradaci,
chcel by som sa vas opytat, spracuvavam danove priznanie a mam tu taky problem:

Do maja minuleho roka mal student prijmy z dohody o vykonani prace, nasledne bola tato dohoda zrusena, student ukoncil studium statnou skuskou a od juna do oktobra bol evidovany ako nezamestnany, od 15 oktobra ma trvaly pracovny pomer.

Predpokladam ze je nutne pouzit danove priznanie pre FO typu A, avsak neviem ako mi ovplyvni ciastkovy zaklad dane obdobie v ktorom bol nezamestnany, stat za neho predsa platil odvody do zdravotnej poistovne.

dakujem
uveď prosím výšku príjmu (hrubej mzdy) zo zamestnania a z dohody.
Mal zrazenú daň ?
maartin
28.02.11,16:06
takze hruba mzda bola 3100 a z dohody bolo 2100. Predavky na dan boli platene aj zo mzdy aj z dohody
veronikasad
28.02.11,16:13
takze hruba mzda bola 3100 a z dohody bolo 2100. Predavky na dan boli platene aj zo mzdy aj z dohody
DP a daň z príjmu to nijako neovplyvní. DU mu vráti daň zjednodušene zo sumy nezd.časti základu dane = 19 % z 4025,70. DP treba správne vyplniť a uviesť zrazené preddavky od zamestnávatela.

Predpokladám, že príjem počas evidencie na UP neprekročil sumu cca 136€ mesačne a nevznikne mu povinnosť podať RZZP v zdr. poisťovni.
tokoska
28.02.11,16:24
Daňové priznanie typ A.
Potvrdenie o príjmoch FO:
- ako zamestnanec
- ako dohodár


riadok 32 - úhrn príjmov /zo závislej činnosti + dohody spolu/
riadok 33a - povinné poistenie /iba z potvrdenia zo závislej činnosti - zamestnanec/

riadok 37 - odpoč. položka 4025,70

riadok 62 - zrazené preddavky /ako zamestnanec/
riadok 63 - zrážková daň /ako dohodár/


Otvorte si stránku drsr.sk, vpravo tlačivá na internete. Vybrať daň z príjmu a vypísať priamo, všetko sa prepočítava.
maartin
28.02.11,21:45
super, dakujem vam krasne.

pripadne, vedel by som este zaratat zrazenu dan z urokov na terminovom ucte?
Xanti
28.02.11,21:59
Samozrejme,
ale v DP typu B.
maartin
01.03.11,05:47
cize ovplyvni mi to riadok 32? ku kumulovenemu ciastkovemu zakladu dane z dohody a prac pomeru v riadku 32 na tlacive B priratam prijem z urokov v uhrne za cely rok?
veronikasad
01.03.11,05:55
cize ovplyvni mi to riadok 32? ku kumulovenemu ciastkovemu zakladu dane z dohody a prac pomeru v riadku 32 na tlacive B priratam prijem z urokov v uhrne za cely rok?
Martin, ak je základ dane na r. 36 (DP typu A) vyšší ako 4025,70€ nemá význam robiť DP typu B - žiadnu daň z úrokov ti nevrátia
maartin
01.03.11,06:23
aha, dakujem teda za radu, chcel som to len urobit co najlepsie :)
maartin
03.03.11,07:01
uz len taku "organizacnu"vec sa chcem spytat,v pripade aj chcem poukazat 2% z dane, je treba este aj cosi ine vypisat okrem odielu v danovom priznani na to urcenom?
KEJKA
03.03.11,07:06
nie-ale musíš mať daň vysporiadanú.
a vypočítať 2% zo skutočne zaplatenej dane - bez preplatku na vrátenie.
maartin
05.03.11,11:12
kejka, vysporiadana dan znamena sprave vypocitana?
cize z riadku 56 tlaciva pre FO A, ze? takto to uvadza aj tlacivo.

lebo chcel by som ich dat utulku a na stranke maju tieto tlaciva:
Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane (RTF)
Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti (RTF)
- asi sa budu tykat viac zamestnavatela, aby vedel postupovat pri rocnom zuctovani dane.

este sa chcem spytat, resp ujistit - v pripade ak dohodar zarobil v roku 2010 urcite mesiace aj pod 165, 97 eura a bola mu teda uplatnena zrazkova dan (neuplatnoval si nezdanitelnu ciastku), stale je to tlacivo A a suma dane vybranej zrazkov ide do riadku 63?
V pripade ak je z potvrdenia o prijme jasne, ze dosial z dohody aj prijmy ktore nepodliehali zrazkovej dani podla podľa § 43 ods. 3 písm. j) ale bola z nich zaplatena preddavkova dan podla §35, pisem to do riadka 62, ze?
maartin
08.03.11,07:09
a este mam dalsi dotaz,,, ak danovnik plati poistnena zivotne poistenie, tak jeho rocny uhrn navysuje nezdanitelnu ciastku vsak, ale len do vysky limitovanej v legislative. ze?
Tweety
08.03.11,07:14
a este mam dalsi dotaz,,, ak danovnik plati poistnena zivotne poistenie, tak jeho rocny uhrn navysuje nezdanitelnu ciastku vsak, ale len do vysky limitovanej v legislative. ze?
Nenavyšuje NČ na daňovníka , je to ďalšia NČ- samostatná, presne limitovaná zákonom.
maartin
08.03.11,08:17
jasne, tomu rozumiem,,, mam tu taky pripad ze student brigadnik zarobil uhrnom pod nezdanitelnu ciastku, uplatnit potom aj zaplatene poistne ktore platil ako nezdanitelnu cast?