format4
18.12.05,06:19
Kto poradí , či výsluhový dochodca teraz 60 ročný bude mať nárok ešte na starobný dochodok, ak má odpracovaných viac ako 10 rokov v civilnom sektore, ale v rokoch 1960 až 1975 ?
endrju
18.12.05,09:00
Kto poradí , či výsluhový dochodca teraz 60 ročný bude mať nárok ešte na starobný dochodok, ak má odpracovaných viac ako 10 rokov v civilnom sektore, ale v rokoch 1960 až 1975 ?

Nárok na starobný dôchodok má:
- poistenec, ktorý bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a dosiahol dôchodkový vek (§65 ods. 1 zákona 461/2003)
Podrobnosti o priznávaní starobného dôchodku si treba pozrieť najmä v prvom a druhom dieli tretej hlavy zákona 461/2003 (§60 - §66).
V tomto prípade je asi vhodné aj osobne navštíviť príslušnú pobočku sociálnej poisťovne.
jerryl
05.02.06,20:00
CHcem sa spýtať.
Poberám výsluhový dôchodok.Chcel by som si v tomto obdobý založiť živnosť.Čo všetko ma čaká ohladom platieb a zdanovacích čiastok?Ako je to s príspevkom na deti,ktorý poberá manželka v zamestnaní?.
ajobs
06.02.06,08:54
CHcem sa spýtať.
Poberám výsluhový dôchodok.Chcel by som si v tomto obdobý založiť živnosť.Čo všetko ma čaká ohladom platieb a zdanovacích čiastok?Ako je to s príspevkom na deti,ktorý poberá manželka v zamestnaní?.

Prečítaj na Porade príspevky ohľadne založenia živnosti, je tu toho kvantum, čo by ti mohlo pomôcť.
Pri začatí živnosti platíš iba zdravotné poistenie preddavkovo vo výške 966 Sk, od 1.7. nasledujúceho roka, ak dosiahneš príjmy vyššie ako 82.800 Sk, budeš povinne platiť aj odvody do Sociálnej poisťovne (minimálne v tomto roku je 2288 Sk, na budúci rok bude viac).
Ak myslíš prídavky na deti, alebo daňový bonus, ktorý poberá manželka, tvoja živnosť to nijako neovplyvní, bude ich poberať naďalej.
jerryl
06.02.06,21:00
Prečítaj na Porade príspevky ohľadne založenia živnosti, je tu toho kvantum, čo by ti mohlo pomôcť.
Pri začatí živnosti platíš iba zdravotné poistenie preddavkovo vo výške 966 Sk, od 1.7. nasledujúceho roka, ak dosiahneš príjmy vyššie ako 82.800 Sk, budeš povinne platiť aj odvody do Sociálnej poisťovne (minimálne v tomto roku je 2288 Sk, na budúci rok bude viac).
Ak myslíš prídavky na deti, alebo daňový bonus, ktorý poberá manželka, tvoja živnosť to nijako neovplyvní, bude ich poberať naďalej.

Ďakujem ti za odbornú odpoveď.

Chcem sa ešte spýtať,ak mi budeš vedieť poradiť.
Mám známeho,ktorý zamestnáva živnostníkov.Ponúkol mi,že by ma zamestnal na dohodu.
Čo všetko s tohoto pracovného vzťahu vyplýva pre neho,/odvody,dane/ a čo pre mňa, čo sa týka daňového priznania atď.
Som v tomto totálny laik.Prepáč.
Ďakujem za Tvoju odpoveď.
S pozdravom. Jaro.
ajobs
07.02.06,18:56
Ďakujem ti za odbornú odpoveď.

Chcem sa ešte spýtať,ak mi budeš vedieť poradiť.
Mám známeho,ktorý zamestnáva živnostníkov.Ponúkol mi,že by ma zamestnal na dohodu.
Čo všetko s tohoto pracovného vzťahu vyplýva pre neho,/odvody,dane/ a čo pre mňa, čo sa týka daňového priznania atď.
Som v tomto totálny laik.Prepáč.
Ďakujem za Tvoju odpoveď.
S pozdravom. Jaro.

Keď ťa zamestná na dohodu (nemôže to byť na opakujúca sa činnosť), môžeš robiť max. 300 hodín do roka, výška tvojej odmeny nie je ničím obmedzená.
Za teba platí zamestnávateľ iba 0,8% úrazové poistenie do SP, ZP si musíš vysporiadať sám v ročnom zúčtovaní (ak niekde nerobíš, alebo nie si SZČO).
DP po skončení zdaňovacieho obdobia si podá buď sám, alebo ti urobí zamestnávateľ ročné zúčtovanie (ak ho o to požiadaš).
jerryl
07.02.06,21:21
Ďakujem ti za odpovede.
Prajem veľa pracovných úspechov.
S pozdravom Lauko.