Mária Vopěnková
28.02.11,10:45
Som na dôchodku. Za minulý rok som mala dôchodok cca 4 405 € a príjem len z úrokov v banke. Tie boli v sume 2 013,70 €. Môžem si podať daňové priznanie a žiadať späť daň z úrokov 2012,85 €.
truch
28.02.11,10:14
Nie, bohužiaľ si presiahla 1/2 NČZD ! o necelé euro:(
Ak máš úroky z viacerých vkladov, nielen z jedného, tak sa dá vybrať len 1, alebo 2 účty, alebo VK, aby to vyšlo do 1/2 NČZD, ak máš len jeden účet, máš smolu
oprava!!!! viď vyššie
Mária Vopěnková
28.02.11,11:03
Ďakujem, to je ale smola...
Mária Vopěnková
28.02.11,12:25
Prosím ešte o doplnenie, záleží aj na výške dôchodku pri žiadosti o vrátenie dane? Keďže môj je vyšší ako 4 405 €, prejaví sa to potom na r. 70 daňového priznania a ako. Ďakujem
truch
28.02.11,12:27
Prosím ešte o doplnenie, záleží aj na výške dôchodku pri žiadosti o vrátenie dane? Keďže môj je vyšší ako 4 405 €, prejaví sa to potom na r. 70 daňového priznania a ako. Ďakujem

Na výške dôchodku v tomto prípade nezáleží
Mária Vopěnková
28.02.11,13:01
Ďakujem pekne...
Katy a R
28.02.11,13:35
Nie, bohužiaľ si presiahla 1/2 NČZD ! o necelé euro:(
Ak máš úroky z viacerých vkladov, nielen z jedného, tak sa dá vybrať len 1, alebo 2 účty, alebo VK, aby to vyšlo do 1/2 NČZD, ak máš len jeden účet, máš smolu

.. nesúhlasím a nemyslím, že má smolu;) Mária - len to ešte využi - posledný rok

... aj tu http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/03/14/ako-ziska-dochodca-spat-dan-z-urokov-za-rok-2009/ ... pozri "poznámky";)

.. aj v témach na porade je to rozoberané (konkrétne hľadanie by mi dlho trvalo .. ale tak pred rokom;) ) .. do DP treba uviesť presne sumu 1/2 NZDČ.:):)
truch
28.02.11,13:42
Máš pravdu, myslela som, že ak presiahne, tak sa nedá požiadať. z blogu, citujem:" aby úroky za rok 2009 boli v celkovej sume vyššej ako 2012,85 €, tak v daňovom priznaní môže dôchodca uviesť sumu len 2012,85 €. Ak by uviedol vyššiu sumu, žiadna daň by mu nebola vrátená. Ak uvedie v daňovom priznaní sumu príjmov – úrokov, presne vo výške 2012,85 € Sk, potom aj daň v riadku 99 bude daná ako 19% zo sumy 2012,85 €, čo je 382,44 € a dôchodcovi sa vráti táto suma.iadať o vrátenie".
Vždy je lepšie ak to dopadne takto:)
Mária Vopěnková
28.02.11,13:49
...prečítala som si odpoveď aj ten blog, týka sa síce r. 2009, ale je to vlastne to isté, znova prosím poradiť, môžem doložiť doklad o úroku 2 013,70 € a v daňovom priznaní uviesť sumu 2 012,85 € alebo nie? Podľa pána ministra Mihála by to tak mohlo byť, nie? Čo sa stane, keď si takto podám DP a nebude to dobre? Dostanem nejakú pokutu, alebo mi len nevrátia daň. Za pokus to stojí.
Mária Vopěnková
28.02.11,14:39
Teraz som na rozpakoch, nakoľko v Pravde som objavila článok "Ako získať naspäť dane z úrokov" a tam sa píše, keďže za minulý rok je nezdaniteľné minimum vo výške 4 025,70 €, každý, kto vlani zarobil na úrokoch menej a okrem úrokov nemal iný príjem, by nemal platiť žiadnu daň. Aj dôchodcovia majú možnosť získať daň z úrokov späť, ak na úrokoch nezrarobili viac, ako je polovica nezdaniteľného minima. Dôchodcovia, ktorí zarobili na úrokoch viac, môžu požiadať o vrátenie aspoň časti dane v prípade, že ich mesačný dôchodok bol vlani nižší ako 335 €. Dôchodcom sa totiž výška nezdaniteľného minima znižuje o vyplatený dôchodok. Hore v odpovedi píšete, že na výške dôchodku nezáleží. Teda ako je to vlastne? Vôbec nie som múdrejšia ako to bolo na začiatku. Prosím o odpoveď, prosím...
marjankaj
28.02.11,14:55
Máš pravdu, myslela som, že ak presiahne, tak sa nedá požiadať. " aby úroky za rok 2009 boli v celkovej sume vyššej ako 2012,85 €, tak v daňovom priznaní môže dôchodca uviesť sumu len 2012,85 €. Ak by uviedol vyššiu sumu, žiadna daň by mu nebola vrátená. Ak uvedie v daňovom priznaní sumu príjmov – úrokov, presne vo výške 2012,85 € Sk, potom aj daň v riadku 99 bude daná ako 19% zo sumy 2012,85 €, čo je 382,44 € a dôchodcovi sa vráti táto suma.iadať o vrátenie".
Vždy je lepšie ak to dopadne takto:)

A je to legálne zatajovať príjmy?
Ak zarobí viac ako 2012,85 € tak to už nemusí priznávať?
Že by to platilo aj na iné príjmy? Podľa akého paragrafu?
Doteraz som si myslel, že sa nemusia uplatňovať iba výdavky.:eek:
Mária Vopěnková
28.02.11,15:06
Tu sa jedná o vrátenie dane z úrokov, ktorá je zrážaná ako zrážková daň, čiže je vysporiadaná, ale dôchodca, ktorý nemá iný príjem si môže časť úrokov pýtať späť...
truch
28.02.11,15:16
A je to legálne zatajovať príjmy?
Ak zarobí viac ako 2012,85 € tak to už nemusí priznávať?
Že by to platilo aj na iné príjmy? Podľa akého paragrafu?
Doteraz som si myslel, že sa nemusia uplatňovať iba výdavky.:eek:

Janko, to nie je moja odpoveď, je to citát z blogu p. ministra. Tiež mám zafixované, že do 1/2 NČZD, preto som na začiatku tak odpovedala. Po prečítaní blogu som svoj príspevok opravila.
truch
28.02.11,15:19
radšej už budem ticho, človek chce pomôcť a ešte to zamotá viac:(
marjankaj
28.02.11,15:48
Janko, to nie je moja odpoveď, je to citát z blogu p. ministra. Tiež mám zafixované, že do 1/2 NČZD, preto som na začiatku tak odpovedala. Po prečítaní blogu som svoj príspevok opravila.

Ja si myslím, že pán minister to trochu prekombinoval.:eek:
Katy a R
28.02.11,16:47
A je to legálne zatajovať príjmy?
Ak zarobí viac ako 2012,85 € tak to už nemusí priznávať?
Že by to platilo aj na iné príjmy? Podľa akého paragrafu?
Doteraz som si myslel, že sa nemusia uplatňovať iba výdavky.:eek:

Ja si myslím, že pán minister to trochu prekombinoval.:eek:

... aké zatajovanie príjmov:confused:
Veď daň už bola zrazená zrážkou. Pri zrážkovej dani sa môžeš rozhodnúť, či to necháš tak - tým pádom je to vysporiadané. Alebo využiješ § 43 odst 7.
A ak ho zadávateľka využije .. tak do DP uvedie 2012 (príjem §7) , z ktorých daň bude považovať za preddavkovú a požiada o vrátenie .. podľa § 46.
Zo zvyšku nie .. to bude považovať za vysporiadané;)
Všetko podľa litery zákona ... či :confused:
marjankaj
01.03.11,00:51
... aké zatajovanie príjmov:confused:
Veď daň už bola zrazená zrážkou. Pri zrážkovej dani sa môžeš rozhodnúť, či to necháš tak - tým pádom je to vysporiadané. Alebo využiješ § 43 odst 7.
A ak ho zadávateľka využije .. tak do DP uvedie 2012 (príjem §7) , z ktorých daň bude považovať za preddavkovú a požiada o vrátenie .. podľa § 46.
Zo zvyšku nie .. to bude považovať za vysporiadané;)
Všetko podľa litery zákona ... či :confused:

Tak teda citujem zákon.


Prvý oddiel
Daň fyzickej osoby

§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

Teda ak si uplatní §43 ods(7)


(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) .......

Tak potom sa do príjmu zahŕňajú aj príjmy, kde bola vykonaná zrážková daň. A to v celej výške.
Príjem je príjem ako celok. Nikde v zákone sa nespomína alikvotná časť príjmu, to je iba v tom blogu. Súhlasím s tým, že si príjmy môže nasčítať tak aby nepresiahli 2012,85 € ostatné neuvedie. Ale rozdeľovať ich? Na základe akého paragrafu? Či toho blogu?
Katy a R
01.03.11,02:00
Tak teda citujem zákon.

Teda ak si uplatní §43 ods(7)



Tak potom sa do príjmu zahŕňajú aj príjmy, kde bola vykonaná zrážková daň. A to v celej výške.

.. prečo v celej výške :confused::confused::confused:. ja to tam nikde nevidím..;)
Ale nechcem ťa o tom presviečať .... každý si sám rozhodne, ako naloží so svojimi peniažkami - aj ako urobí DP.
Čiže teoreticky - môj názor;) .. mne takéto niečo nehrozí - len tíško závidím:D
Kebyže som mala také úroky, ako zadávateľka .. ja si vlastne sama môžem určiť, koľko z tej dane budem považovať za vysporiadané - a koľko za preddavok- nikde tam obmedzenie nevidím:confused: ( ak si poviem, že polovicu .. tak do DP uvediem polovicu, alebo štvrtinu, alebo 2012;))
Ak by zadávateľka mala dve potvrdenia (z dvoch účtov) .. a v súčte by presahovali 1/2 NZDČ .. na jednom napr - 2010 eur a na druhom - 5 eur úrokov ... to by už podľa teba mohla urobiť .. len s tým prvým potvrdením :confused:
Nie je to to isté ???
Alebo ak by mala príjem(zrážková daň) z §5 - 2000.... a príjem z úrokov (zráž daň) napr 20 eur .. tiež musí uviesť v celej výške:confused:
Podľa mňa nemusí :)
Nuž a do budúcna to aj tak neplatí ...;)
uf, uf - som sa rozpísala .. už idem držať bobríka mlčanlivosti..
Marína
01.03.11,06:53
Katka, pred dvoma rokmi som podávala dopyt na DR SR, dostala som takúto odpoveď ( je aj v téme http://www.porada.sk/1294105-post29.html). Zvýrazňujem modrou.

16. 2. 2009

Dobrý deň,
prosím o posúdenie a vyjadrenie k priznaniu dane z príjmov zo závislej činnosti(ďalej ZČ)
Dôchodca v r. 2008 poberal príjmy zo ZČ, z ktorých
- bola odvedená daň podľa § 34 Zák. o dani z príjmov
príjmy 30.000 Sk, daň 5.700 Sk(jedno potvrdenie o príjme)
- bola daň zrazená podľa § 43 Zák. o dani z príjmov(jedno potvrdenie o príjme)
príjmy 40.000 Sk, daň 7600 Sk

Je možné do daňového priznania priznať(uviesť)
- príjem 30000 Sk a daň 5700 Sk(§ 34)
a súčasne
- rozdeliť časť príjmov a dane tak, že v daňovom priznaní priznať len časť príjmu 19248 Sk a dane 3514 Sk(§ 43)?

Ak bolo k tejto problematike vydané usmernenie, pokyn a pod., prosím o jeho uvedenie.

25. 2. 2009

Dobrý deň,

daňová správa poskytuje inf. v š e o b e c n é h o charakteru, nerieši konkrétne situácie v praxi.
Čo sa týka aplikácie § 46 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. v zn. n. p.:

Daň sa v súlade s § 46 ZDP neplatí a nevyrubí, ak v zdaňovacom období nepresiahne 500 Sk alebo ak celkové zdaniteľné príjmy fyzickej osoby nepresiahnu 50 % sumy uvedenej v § 11 ods. 2 písm. a/ ZDP (v roku 2008 sumu 49 248 Sk). Je to dôležité ustanovenie najmä pre poberateľov dôchodkov uvedených v § 11 ods. 7 ZDP s dôchodkom nad 98 496 Sk ročne, ktorí nemajú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
V cit. ustanovení je uvedené, že tento postup sa neuplatní v prípade:
·ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 ZDP,
·pri vyberaní dane zrážkou podľa § 43 (teda v momente zrážky dane),
·pri zrážaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti podľa § 35,
·ak sa zrážajú preddavky podľa § 44.

Aj na príjem zdanený zrážkou či preddavkovo možno po uplynutí zdaňovacieho obdobia (kalendárneho roka) cit. ustanovenie vztiahnuť.

Z Vášho podania vyplýva, že celkové zdaniteľné príjmy DS predstavovali 70 000 Sk, teda viac než 49 248 Sk. Pri presnom dodržaní litery zákona sa na daňovníka cit. ust. nevzťahuje. Na bud. rok sa bude postupovať podľa zmeneného ust. § 46, ktorý bude umožňovať do celk. príjmov nezahrnúť príjmy zdanené zrážkou. Poznamenávať, že aj teraz sa nad rámec zákona akceptuje takýto postup, ale v žiadnom prípade nie to, čo chcete Vy – z príjmu zdanen. zrážkou „vyseparovať“ 19 248 Sk, každý príjem musí byť zachovaný ako celok.
K § 46 ZDP bol vydaný met. pokyn, je k dispozícii na internetovej stránke DR SR (zbytočne Vám uvediem číslo, lebo na stránke sú aj tak bez uvedenia čísla).

Katuška, k sviatku želám len to najlepšie.;):)
Mária Vopěnková
01.03.11,07:20
Dobrý deň. Som zadávateľka konkrétnej otázky s udaním sumy vyplatených úrokov v sume 2013,70 €. Som len dôchodkyňa a prvý a posledný krát som si chcela podať daňové priznanie. Tak by som prosila jednoznačnú odpoveď, ako postupovať, prosím.
veronikasad
01.03.11,07:24
Dobrý deň. Som zadávateľka konkrétnej otázky s udaním sumy vyplatených úrokov v sume 2013,70 €. Som len dôchodkyňa a prvý a posledný krát som si chcela podať daňové priznanie. Tak by som prosila jednoznačnú odpoveď, ako postupovať, prosím.
úroky boli z jedného účtu, alebo z viacerých? Ak z jedného, odpoveď je v stanovisku DR SR v predch. príspevku, ktorý priložila Marína.
Príjem prekročil 1/2 NČZD, nie je možné uplatniť § 46 ZoDzP.

(aj keď musím dodať, že v minulých rokoch DU akceptoval len sumu 1/2 NČZD a úroky pri správne vyplnenom DP vrátil)
Muška
01.03.11,22:11
Pri "zrážkovej dani" si môže vypísať príjem v DP iba do sumy 1/2 NČZD /čiže môže krátiť takto zdanený príjem/.

Pri "preddavkovej dani" musí vypísať príjem celý /nemôže ho krátiť/.

klikni:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/03/14/priklad-ako-poda-danove-priznanie-za-rok-2009-dochodca/
veronikasad
02.03.11,06:55
Muši, čo hovoríš na stanovisko DR SR, ktoré v príspevku č. 19 priložila Evka (Marína) ?
truch
02.03.11,07:16
Mám trošku iný problém. Robím svokre DP typ B, mala príjem na dohodu 1.196€ - preddavková daň - tu mi je všetko jasné, chcem jej nárokovať aj vrátenie dane z úrokov. Má vkladnú knížku, kde sme ako spolumajiteľa zapísali môjho manžela, pre prípad, že by sa svokre niečo stalo. Mám príjem z úrokov deliť na polovicu, alebo môžem svokre nárokovať celé pripísané úroky? Pri vkladnej knížke sa nedal manžel uviesť len ako disponent, tak ako je to pri založení účtu, je spolumajiteľ VK.
m.hladka
02.03.11,07:19
Mám trošku iný problém. Robím svokre DP typ B, mala príjem na dohodu 1.196€ - preddavková daň - tu mi je všetko jasné, chcem jej nárokovať aj vrátenie dane z úrokov. Má vkladnú knížku, kde sme ako spolumajiteľa zapísali môjho manžela, pre prípad, že by sa svokre niečo stalo. Mám príjem z úrokov deliť na polovicu, alebo môžem svokre nárokovať celé pripísané úroky?

Mám ten istý problém, ale čakám na potvrdenie z banky a podľa ich potvrdenia to spracujem.
ewita888
02.03.11,07:24
celé na jedného by sa to dalo iba keby boli manželia .. vo vašom prípade to ide na polovicu..
truch
02.03.11,07:26
Mám ten istý problém, ale čakám na potvrdenie z banky a podľa ich potvrdenia to spracujem.
Tiež som myslela, že vypýtam potvrdenie z banky, len neviem, či to dajú presne na meno. Myslím, že slov. sporiteľňa dáva tieto potvrdenia bezplatne, skúsim tam zájsť. Myslím však, že ewita 888 má pravdu.
Muška
02.03.11,07:28
Veronika, to čo pripla Marínka, to platilo pre rok do 31.12.2008

§ 46 platný do 31.12.2008
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.


§ 46 platný od 1.1:2009
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Muška
02.03.11,07:33
každý príjem musí byť zachovaný ako celok.
K § 46 ZDP bol vydaný met. pokyn, je k dispozícii na internetovej stránke DR SR (zbytočne Vám uvediem číslo, lebo na stránke sú aj tak bez uvedenia čísla).


Evka,
toto platilo pre zdaňovacie obdobie r. 2008.:-)
m.hladka
02.03.11,07:40
Tiež som myslela, že vypýtam potvrdenie z banky, len neviem, či to dajú presne na meno. Myslím, že slov. sporiteľňa dáva tieto potvrdenia bezplatne, skúsim tam zájsť. Myslím však, že ewita 888 má pravdu.

To potvrdenie potrebuješ priložiť ako prílohu, minuly rok to DU nepožadoval, teraz áno. Overené, podávala som to už dcére ako študentke.
Marína
02.03.11,10:15
Evka,
toto platilo pre zdaňovacie obdobie r. 2008.:-)
Mušenka:), ja viem, podľa mňa však zmena ustanovenia zákona v zásade nemení nič na tom, že príjem, či už jeden(jedno potvrdenie o príjme) alebo jeden z viacerých, sa nemá deliť podľa vlastných potrieb daňovníka. Vyvstáva otázka, ako rozdelíš daň? Ako ju zaokrúhliš ak ti jej %-ne rozdelenie vyjde na viac desatinných miest? Podľa zákona ju máš zaokrúhliť nadol, z čoho ti vyplynie, že zo zostávajúceho príjmu, ktorý nepriznávaš, si odviedla vyššiu daň. Čo s tým? Aj keď ide o €c, podstata je v tom, že štát má voči tebe záväzok.
Zle rozmýšľam?;):---
Muši, pozri ešte raz v prísp. 19 môj dopyt na DR SR, ide o prípad, keď si daňovník chce "svojvoľne" rozdeliť jeden príjem, alebo jeden z príjmov tak, aby sa "zmestil" do 1/2 NČZD.
Muška
02.03.11,11:16
Evka,
Tvoj príspevok je pre rok 2008.
Už za rok 2009 platilo...klikni:
http://www.porada.sk/t127150-ako-ziska-dochodca-spat-zaplatenu-dan-za-rok-2009-a.html#post1335322
mne sa to tiež zdalo "na hlavu", že mám ja vypočítať daň z Potvrdenia a v DP ju upraviť :eek:....., ale už minulý rok tu o tom prebehla búrlivá diskusia a z DÚ za rok 2009 nebola žiadna negatívna odozva.
Takže pre tento rok /posledný krát/ to platí rovnako ako pre r. 2009.

P.S.
Príjmy, kde bola preddavková daň musíš zdaňovať všetky
Príjmy, kde bola zrážková daň môžeš uviesť iba, ktoré chceš a ak je to viac, tak môžeš sama vypočítať príjem aj daň , aby si sa "vpratala" do 1/2 NČZD
Marína
02.03.11,11:40
Evka,
Tvoj príspevok je pre rok 2008.
Už za rok 2009 platilo...klikni:
http://www.porada.sk/t127150-ako-ziska-dochodca-spat-zaplatenu-dan-za-rok-2009-a.html#post1335322
mne sa to tiež zdalo "na hlavu", že mám ja vypočítať daň z Potvrdenia a v DP ju upraviť :eek:....., ale už minulý rok tu o tom prebehla búrlivá diskusia a z DÚ za rok 2009 nebola žiadna negatívna odozva.
Takže pre tento rok /posledný krát/ to platí rovnako ako pre r. 2009.

P.S.
Príjmy, kde bola preddavková daň musíš zdaňovať všetky
Príjmy, kde bola zrážková daň môžeš uviesť iba, ktoré chceš a ak je to viac, tak môžeš sama vypočítať príjem aj daň , aby si sa "vpratala" do 1/2 NČZD
Muška, ja so všetkým súhlasím, až na toto. Ja stále nevidím oporu v zákone, že jeden príjem môžem rozdeliť podľa vlastných potrieb.
Napr. takto:
príjem 1000 €, daň podľa § 34
príjem(1.=500, 2.=400, 3.=516,86) = 1416,86 €, daň § 43
Do DP
príjem = 1000 €, daň § 34
príjem = 500+400+112,85 €, daň(§43)=95+76+????(koľko?) *

* Ešte v predchádzajúcom príspevku som spomenula, aká bude jej výška, ako zaokrúhlená, ako ju "spravodlivo" rozdeliť, na základe akého ustanovenia zákona?

Veronika, Dáška, vidím, že súhlasíte s Muškou, aj vás poprosím o oporu v zákone. Možno len ja ju tam nevidím a vidieť chcem tak ako vy.;):)
Muška
02.03.11,11:48
Evinka, keďže § 43 hovorí:
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.

...myslím, že to "stojí" na slovíčku môže a teda sa môže rozhodnúť koľko a akú výšku si uplatní.
Marína
02.03.11,11:57
Evinka, keďže § 43 hovorí:
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.

...myslím, že to "stojí" na slovíčku môže a teda sa môže rozhodnúť koľko a akú výšku si uplatní.
Mušenka, ešte mi dovoľ a už padám, lebo nič neurobím.:confused:
Ja súhlasím, môže, ale v danom ustanovení sa hovorí o preddavku ako celku a nikde nie je uvedená časť preddavku.
Cmuk, už padám.:) Ja sa neskôr vrátim.;)
Muška
02.03.11,12:06
Evinka, keďže § 43 hovorí:
(7) Daň vybraná zrážkou tu si vyberie časť :), ak nejde o prípady podľa odseku 6,a potom sa už len tá časť považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.

...myslím, že to "stojí" na slovíčku môže a teda sa môže rozhodnúť koľko a akú výšku si uplatní.
...:):);)
Marína
02.03.11,12:16
Tak to neberiem, že tu:D:---, ja chcem vedieť, na základe čoho, akého § si "tu" môže časť vybrať.;) Veď my sa do konca marca dohodneme, no nie?:) Musím sekať dobrotu, potrebujem pomoc s X-kovým.;):D
Nejdeme robiť niečo užitočnejšie? Aj okná by bolo načim umyť.:---
Muška
02.03.11,12:18
mimotemy

Aj okná by bolo načim umyť.:---
...aj u mňa máš neumyté okná :D
Marína
02.03.11,12:21
:D:---:D:---:D
Gapo
04.03.11,17:54
Ja som našťastie už daňové A-čko aj B-čko podal. Pretože teraz by som bol na pochybách.;)
Podávam to už niekoľký krát a vždy to robím rovnako, tak ako som si to vyhádal s vedením metodického odd. na DRSR. A tak isto aj podľa ing. Mihála to je , resp. bolo správne. (škoda že zmenil názor a už to končí, holt je na inej strane teraz:mee:)
Uplatňujem si z jedného príjmu celú časť a z druhého dopočet do 2012,85 EUR, tak som to podal a je to dobre. Žiadna výška dôchodku sa neuvádza, iba treba zaixnúť že ste poberateľom dôchodku, ak ste dôchodca.
Keby to nebolo jasné, napíšem aj ktoré kolonky treba vyplniť.:cool:
Marína
04.03.11,19:31
Ja som našťastie už daňové A-čko aj B-čko podal. Pretože teraz by som bol na pochybách.;)
Podávam to už niekoľký krát a vždy to robím rovnako, tak ako som si to vyhádal s vedením metodického odd. na DRSR. A tak isto aj podľa ing. Mihála to je , resp. bolo správne. (škoda že zmenil názor a už to končí, holt je na inej strane teraz:mee:)
Uplatňujem si z jedného príjmu celú časť a z druhého dopočet do 2012,85 EUR, tak som to podal a je to dobre. Žiadna výška dôchodku sa neuvádza, iba treba zaixnúť že ste poberateľom dôchodku, ak ste dôchodca.
Keby to nebolo jasné, napíšem aj ktoré kolonky treba vyplniť.:cool:
Viď v DP_typ B poznámka 6) pod odd. III
6) Ak daňovník vypĺňa r. 29, na r. 30 uvedie úhrnnú sumu dôchodku (ov) podľa § 11 ods. 7 zákona za zdaňovacie obdobie vždy, aj keď mu nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti podľa § 11 zákona. Tento údaj je potrebný na účely výpočtu poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov na daň podľa § 34 zákona.
Mária Vopěnková
05.03.11,07:32
Daňové B-čko som už podala, vyplnila sumu na 2012,85 € a doložila doklad na 2013,69 €. Poradili mi to aj na Daňovom úrade, aby som to "vraj" riskla. Takže už to neriešim, ale ďakujem všetkým...
Gapo
05.03.11,08:54
Viď v DP_typ B poznámka 6) pod odd. III
6) Ak daňovník vypĺňa r. 29, na r. 30 uvedie úhrnnú sumu dôchodku (ov) podľa § 11 ods. 7 zákona za zdaňovacie obdobie vždy, aj keď mu nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti podľa § 11 zákona. Tento údaj je potrebný na účely výpočtu poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov na daň podľa § 34 zákona.

Je mi jedno čo a kde je napísané, podstatné je, že mi to ako správne vyplnené daňové akceptuje.;):D
Okrem toho minulý rok, keď som bol osobne s mojím daňovým referentom konzultovať, a tak isto aj v poradni, všetci to zhodne tvrdili a dokonca keď som to v tom oddiele nemal zaixnuté, mi to pán poradca povedal, že treba iba ten X:cool:
Takže aj teraz, ako som napísal, to mám tak a je to, ako mi volal môj referent, v poriadku. Ale kto chce, môže aj inak.
Toto nie ja, ale to som našiel, takže?
tak, teraz som bol podat danove, vyska dochodku nema vplyv na vratenie urokov. v danovom staci zaskrknut, ze ste poberatelom dochodku, uhrn sa tam nemusi davat. moj nazor je taky, ze zalezi na danom pracovnikovi, ktory priznanie prebera, ci bude vyzadovat ten uhrn alebo nie. toto su take malickosti, ktore zalezia na danom danovom urade, kde patrite.


0

0
0
Pridané: 12.3. 2010, 12:08 Reagovať
Marína
05.03.11,09:21
Je mi jedno čo a kde je napísané, podstatné je, že mi to ako správne vyplnené daňové akceptuje.;):D
Okrem toho minulý rok, keď som bol osobne s mojím daňovým referentom konzultovať, a tak isto aj v poradni, všetci to zhodne tvrdili a dokonca keď som to v tom oddiele nemal zaixnuté, mi to pán poradca povedal, že treba iba ten X:cool:
Takže aj teraz, ako som napísal, to mám tak a je to, ako mi volal môj referent, v poriadku. Ale kto chce, môže aj inak.
Ako myslíš, každý je zodpovedný sám za svoje DP. Môj odkaz bol aj pre iných, určite si ho väčšina zoberie za "svoje". Prepáč, ale musela som tvoju radu poopraviť, aby si iných neuvádzal do omylu.
Ak by si si overil, porovnal DP pre r. 2009 s DP za r. 2010 zistil by si, že v minuloročnom DP priznaní táto poznámka v DP uvedená nie je, takže čo neplatilo vlani, dnes už platiť môže. Konzultoval si s poradcom aj tento rok?
Liptáčik
05.03.11,09:49
Vkladná knižka má majiteľa - dôchodcu a spolumajiteľa - jeho dcéru. Nemôže si v tomto prípade dôchodca uplatniť nárok na vrátenie celej dane z úrokov?
Gapo
05.03.11,09:57
Ako myslíš, každý je zodpovedný sám za svoje DP. Môj odkaz bol aj pre iných, určite si ho väčšina zoberie za "svoje". Prepáč, ale musela som tvoju radu poopraviť, aby si iných neuvádzal do omylu.
Ak by si si overil, porovnal DP pre r. 2009 s DP za r. 2010 zistil by si, že v minuloročnom DP priznaní táto poznámka v DP uvedená nie je, takže čo neplatilo vlani, dnes už platiť môže. Konzultoval si s poradcom aj tento rok?
V pohode, ja sa nehnevám, veď od toho táto diskusia je;)
Uviedol som iba fakty, ktoré som vedel a podľa nich som aj tento rok postupoval, hneď druhý deň mi volal môj referent, že som urobil chybu v tlačive vrátiť daň o jeden cent, totiž tam som mal diferenciu medzi potvrdením a automatickým výpočtom. Dohodli sme sa, že to opraví on a inak je to v poriadku. A mám to tak ako som písal, tak teraz už len čakám až mi zabrble mobil, že peniažky nabehli na účet, teda dúfam:cool:.
truch
05.03.11,11:40
Vkladná knižka má majiteľa - dôchodcu a spolumajiteľa - jeho dcéru. Nemôže si v tomto prípade dôchodca uplatniť nárok na vrátenie celej dane z úrokov?

Nie, ak je dcéra spolumajiteľka môže si nárokovať len 1/2. Keby mala len dispozičné právo, vtedy by si mohol nárokovať vrátenie celej dane z úrokov.
Liptáčik
05.03.11,12:10
Ďakujem za odpoveď. Podobného názoru som bola aj ja, ale nebola som si istá.
Kvaka
05.03.11,12:32
V pohode, ja sa nehnevám, veď od toho táto diskusia je;)
Uviedol som iba fakty, ktoré som vedel a podľa nich som aj tento rok postupoval, hneď druhý deň mi volal môj referent, že som urobil chybu v tlačive vrátiť daň o jeden cent, totiž tam som mal diferenciu medzi potvrdením a automatickým výpočtom. Dohodli sme sa, že to opraví on a inak je to v poriadku. A mám to tak ako som písal, tak teraz už len čakám až mi zabrble mobil, že peniažky nabehli na účet, teda dúfam:cool:.
Ja som vypĺňala za rok 2010 tlačivo B na internete, keby som tam neuviedla výšku dôchodku, tak mi to nevezme. Zaškrtla som, že poberám dôchodok, a rovnako ako vlani som tam uviedla sumu 4025,70€. Tak mi poradili na DÚ. Za rok 2010 si uplatňujem daň z úrokov, aj z manželovho účtu aj zo stavebného sporenia. Vlani som podávala typ A, mala som tam v roku 2009 nejaké príjmy, aj zrážkové, a tiež som dopočítavala príjem presne do sumy 2012,85€. Vrátili mi 382,42€ ešte v apríli.
ewita888
05.03.11,14:23
Tiež som myslela, že vypýtam potvrdenie z banky, len neviem, či to dajú presne na meno. Myslím, že slov. sporiteľňa dáva tieto potvrdenia bezplatne, skúsim tam zájsť. Myslím však, že ewita 888 má pravdu.
Tak dnes som také potvrdenie zo SLSP videla, je to na VK - dvaja majitelia /manželia/. Potvrdenie je vystavené len na meno, kto žiadal potvrdenie, ale je tam veta, že vklady sú formou spoločného vkladu, aj keď meno druhého majitela tam uvedené nie je..
Katy a R
05.03.11,14:32
Tak dnes som také potvrdenie zo SLSP videla, je to na VK - dvaja majitelia /manželia/. Potvrdenie je vystavené len na meno, kto žiadal potvrdenie, ale je tam veta, že vklady sú formou spoločného vkladu, aj keď meno druhého majitela tam uvedené nie je..

.. keby bolo vystavené aj na dve mená (robia aj tak - že vystavia na kždého zvlášť) .. môže si to v DP uplatniť aj len jeden z manželov - ten, ktorému sa to viac oplatí .. do poznámky sa uvedie, že manželia majú BSM - a takto sa rozhodli;)
Kvaka
05.03.11,14:37
Tak dnes som také potvrdenie zo SLSP videla, je to na VK - dvaja majitelia /manželia/. Potvrdenie je vystavené len na meno, kto žiadal potvrdenie, ale je tam veta, že vklady sú formou spoločného vkladu, aj keď meno druhého majitela tam uvedené nie je..
Môže to byť aj výpis z účtu, ja mám napr. v službe banky zasielanie ročného výpisu, na ňom mám vyčíslený úrok za celý rok a rovnako aj daň. Poslala mi ho banka poštou, priložím k DP.
ewita888
05.03.11,14:38
.. keby bolo vystavené aj na dve mená (robia aj tak - že vystavia na kždého zvlášť) .. môže si to v DP uplatniť len jeden .. do poznámky sa uvedie, že manželia majú BSM - a takto sa rozhodli;)
Katy, to mi je jasné, len chceli baby vedieť, ako SLSP vystavuje potvrdenie na spoločnú VK... a ešte, aby to niekoho nepomýlilo, tvoja veta -može si to v DP uplatniť len jeden- by mala znieť, že sa manželia možu rozhodnúť, že si to v DP uplatní len jeden.. lebo takto to vyznie, že može iba jeden..:)
Kvaka
05.03.11,14:42
.. keby bolo vystavené aj na dve mená (robia aj tak - že vystavia na kždého zvlášť) .. môže si to v DP uplatniť aj len jeden z manželov - ten, ktorému sa to viac oplatí .. do poznámky sa uvedie, že manželia majú BSM - a takto sa rozhodli;)
V poznámke mám napísané: Spoločné dosiahnuté príjmy, meno manžela, jeho adresu a r.č., potom uvádzam, že na základe dohody si uplatňujem vrátenie celej zrážkovej dane na všetkých našich účtoch, spoločné príjmy na úrokoch boli ... a daň ... .
Katy a R
05.03.11,14:44
.. v našej SLSP dali potvrdenie zo spoločnej VK na každého zvlášť ..;) - ale je to jedno (BSM)
Melnick
05.03.11,23:09
V pohode, ja sa nehnevám, veď od toho táto diskusia je;)
Uviedol som iba fakty, ktoré som vedel a podľa nich som aj tento rok postupoval, hneď druhý deň mi volal môj referent, že som urobil chybu v tlačive vrátiť daň o jeden cent, totiž tam som mal diferenciu medzi potvrdením a automatickým výpočtom. Dohodli sme sa, že to opraví on a inak je to v poriadku. A mám to tak ako som písal, tak teraz už len čakám až mi zabrble mobil, že peniažky nabehli na účet, teda dúfam:cool:.

mimotemyGapo, ešte sa načakáš, kým Ti mobil zabrble. :D:D:D:D
rrrrr
06.03.11,17:12
ak je prijem z urokov dosiahnuty v zahranici a v zahranici sa tento prijem nezdanuje az od urcitej vysky. Je potrebne to brat v DP ako prijem z kapitaloveho majetku? zamestnanec je povinny z titulu zamestnania poziadat o RZD aleob urobit DP. Len sme mu povedali, ze si musi robit DP a zahrnut tam prijem z urokov v zahranici. JE to spravne?
Marína
06.03.11,18:43
ak je prijem z urokov dosiahnuty v zahranici a v zahranici sa tento prijem nezdanuje az od urcitej vysky. Je potrebne to brat v DP ako prijem z kapitaloveho majetku? zamestnanec je povinny z titulu zamestnania poziadat o RZD aleob urobit DP. Len sme mu povedali, ze si musi robit DP a zahrnut tam prijem z urokov v zahranici. JE to spravne?
Podľa ZDP § 7 ods. 3 sa výnosy z redemácie(spätný predaj) podielových listov zo zdrojov plynúcich zo zahraničia zahŕňajú do základu dane. Do základu dane sa zahrnie suma, ktorá prevyšuje úhrn vkladov.

Poznámka: Ak daňovník kúpi prostredníctvom slovenského obchodníka s cennými papiermi podielové listy, ktoré sa zhodnocujú v zahraničí, t. z. že zdroj príjmu plynie zo zahraničia, obchodník z takto dosiahnutého príjmu nezráža daň(§ 43) ale tento príjem si daňovník vysporiada sám prostredníctvom daňového priznania(§ 7/1/g).
rrrrr
07.03.11,06:13
Podľa ZDP § 7 ods. 3 sa výnosy z redemácie(spätný predaj) podielových listov zo zdrojov plynúcich zo zahraničia zahŕňajú do základu dane. Do základu dane sa zahrnie suma, ktorá prevyšuje úhrn vkladov.

Poznámka: Ak daňovník kúpi prostredníctvom slovenského obchodníka s cennými papiermi podielové listy, ktoré sa zhodnocujú v zahraničí, t. z. že zdroj príjmu plynie zo zahraničia, obchodník z takto dosiahnutého príjmu nezráža daň(§ 43) ale tento príjem si daňovník vysporiada sám prostredníctvom daňového priznania(§ 7/1/g).



Tu ide o uroky z vkkladov na terminovanom ucte.
Marína
07.03.11,08:18
Tu ide o uroky z vkkladov na terminovanom ucte.

Už si medzitým mohol pozrieť mnou uvádzaný § 7 ods. 3 ZDP (http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html#7), zistil by si, že

(3) Z príjmov uvedených v odseku 1 písm. a), b)*, d), e) a g) a v odseku 2, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. V prípade dlhopisov a pokladničných poukážok predávaných pod ich menovitú hodnotu sa príjem vo výške rozdielu medzi ich menovitou hodnotou a nižšou obstarávacou cenou u majiteľa zahrnie do základu dane pri ich splatnosti. Ak príjmy uvedené v odseku 1 písm. a), b)*, d), e) a g) a v odseku 2 plynú zo zdrojov v zahraničí, zahŕňajú sa do základu dane (čiastkového základu dane).

(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú
* b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
Gapo
07.03.11,09:23
mimotemyGapo, ešte sa načakáš, kým Ti mobil zabrble. :D:D:D:D

Dám vedieť až to bude:D
rrrrr
07.03.11,10:01
Ja viem. pozerala som to, len som sa chcela uistit, ci v zakone nie je nieco este naviac. cize zahrniem to do dan. priznania. dkaujem
nadaskat
07.03.11,10:59
Dobrý deň,a ak bol úrok za vklad pripísaný k 03.01.2011 ,tak daň z urokov terminovanáho vkladu nemôžem dať pre študentku do DP za rok 2010...aspoň si myslím,musí to byť pripísané a zdanené daňou z úrokov k 31.12.2010
Katy a R
07.03.11,20:57
Dám vedieť až to bude:D

mimotemy .. tipujem tak o 57 dní :D .. ale budem rada (aj za teba) ...ak to bude náhodou skôr o nejakých pár dní :);):):)
Gapo
08.03.11,12:39
Neviem či je to vhodná otázka, mám na účte pomerne peknú sumu a je na moje meno, manželka má teraz málo a tak vrátená daň nebude bohvie čo. Myslíte, že by banka mohla prepísať majiteľa účtu? Veď peniaze sú aj tak naše.
truch
08.03.11,13:02
Neviem či je to vhodná otázka, mám na účte pomerne peknú sumu a je na moje meno, manželka má teraz málo a tak vrátená daň nebude bohvie čo. Myslíte, že by banka mohla prepísať majiteľa účtu? Veď peniaze sú aj tak naše.
Nezáleží na koho meno je účet napísaný, ak ste manželia a máte BSM, je jedno, kto z Vás si bude nárokovať vrátenie dane z úrokov, záleží na vašej dohode, manželka si môže nárokovať vratku, aj keď je účet písaný na manžela.
Jajina
09.03.11,18:25
Dcéra je študentka na vysokej škole. Nemala žiadny príjem zo zárobkovej činnosti.
Má nárok na vrátenie zrážkovej dani z úroku v banke ak si podá daňové priznanie?
Kvaka
09.03.11,18:38
Dcéra je študentka na vysokej škole. Nemala žiadny príjem zo zárobkovej činnosti.
Má nárok na vrátenie zrážkovej dani z úroku v banke ak si podá daňové priznanie?
Áno. Podá daňové priznanie typ B.
branislavp
18.03.11,05:29
Áno. Podá daňové priznanie typ B.
Až teraz som sa dozvedela, že sa môže nárokovať daň z úrokov.
Žiadne skúsenosti v tom nemám. Prosím o postup, čo potrebujem, aké potvrdenie k DP a aké kolónky vyplňujem v daňovom priznaní. Som dôchodkyňa, nemám žiadny iný príjem. U manžela je to isté. Je možné si tento nárok uplatňovať na jednom tlačive, alebo každý osobitne. A ešte jedna otázka, či je rozhodujúca pre uplatnenie si nároku na vrátenie zrážkovej dane i výška dôchodku. Ďakujem.
jana007
18.03.11,05:56
truch
18.03.11,07:18
Až teraz som sa dozvedela, že sa môže nárokovať daň z úrokov.
Žiadne skúsenosti v tom nemám. Prosím o postup, čo potrebujem, aké potvrdenie k DP fotokópiu výpisu z BÚ, alebo potvrdenie od banky a aké kolónky vyplňujem v daňovom priznaní pozri priložený blog . Som dôchodkyňa, nemám žiadny iný príjem. U manžela je to isté. Je možné si tento nárok uplatňovať na jednom tlačive, alebo každý osobitne. podľa dohody, ak máte BSM, stačí, keď DP podá jeden z vás A ešte jedna otázka, či je rozhodujúca pre uplatnenie si nároku na vrátenie zrážkovej dane i výška dôchodku na výške dôchodku nezáleží. Ďakujem.
odpoveď v texte
tu máš postup
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/03/14/ako-ziska-dochodca-spat-dan-z-urokov-za-rok-2009/
truch
18.03.11,07:52
Ivana, vďaka za neužitočné, je to ocenenie snahy niekomu pomôcť:(
http://www.porada.sk/1680248-post66.html
branislavp
20.03.11,05:50
NIkto mi nevie poradiť?
branislavp
20.03.11,05:51
branislavp
30.03.11,12:58
Ja som našťastie už daňové A-čko aj B-čko podal. Pretože teraz by som bol na pochybách.;)
Podávam to už niekoľký krát a vždy to robím rovnako, tak ako som si to vyhádal s vedením metodického odd. na DRSR. A tak isto aj podľa ing. Mihála to je , resp. bolo správne. (škoda že zmenil názor a už to končí, holt je na inej strane teraz:mee:)
Uplatňujem si z jedného príjmu celú časť a z druhého dopočet do 2012,85 EUR, tak som to podal a je to dobre. Žiadna výška dôchodku sa neuvádza, iba treba zaixnúť že ste poberateľom dôchodku, ak ste dôchodca.
Keby to nebolo jasné, napíšem aj ktoré kolonky treba vyplniť.:cool:
Gapo, som v tiesni, prosím o udanie kolóniek, ktoré mám vyplniť. Nemám žiadny iný príjem okrem dôchodku. Ďakujem.