carodejnica
28.02.11,10:51
Účtujem pre občianske združenie (OZ), JÚ, neplatca DPH, Alfa.
OZ dostalo zálohovú faktúru na 100% sumu. S dodaním tovaru prišla konečná faktúra. Som začiatočník.

Otázka:
Pri účtovaní som natrafila na takýto rozpor.

V príručke k programu Alfa sa uvádza -
....kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000044083/Poskytnute_preddavky_2010.pdf
Dodávatel vám vystavil preddavkovú faktúru vo výške 395,- €. Túto faktúru si zaevidujte do evidencie záväzkov.

V opatrení MF SR z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74 pre JÚ som však našla, že
"§ 5, odsek 1)
V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých
preddavkov."
....finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Salkovicova/podnikatelia/Opatrenie_MF_27076_2007_74.pdf

Dáva mi logiku, že prednosť má usmernenie MF pred príručkou a dáva mi logiku aj to zaúčtovanie do knihy pohľadávok, pretože za poskytnutý preddavok "pohľadávam" tovar.

Vie mi niekto vysvetliť, je potom v príručke chyba?
Alebo ako mám postupovať? Zaúčtovala som to do knihy pohľadávok, ale teraz neviem, ako ďalej.
Ďakujem.
jarof
07.05.12,16:07
Ako si ten rozpor vyriešila? Presne s týmto istým problémom sa teraz pasujem.
KEJKA
07.05.12,17:08
program rieši len evidenciu zalohovej faktúry - treba to brať v kontexte na ďalšie možnosti programu - automatické vypárovanie pri úhrade, alebo vygenerovanie platobného príkazu na úhradu zalohovej faktúry, alebo?..............to vie znalec príslušného programu, programátor. Určite však prijatím zálohovej fakttúry nevzniká žiaden záväzok, je to len forma výzvy na úhradu podľa skôr dohodnutých podmienok (objednávka, zmluva.....).

Platia PU, t.j. až úhradou, reálnym poskytnutím preddavku vznikne pohľadávka z titulu platby vopred a tú už účtujeme - v PU na účet preddavkov, v JU............? neviem. Platba sa dostane do peňažného denníka a z hľadiska evidencie netuším.