ZUZANAzNR
28.02.11,10:55
Dobrý deň.
Bolo mi povedané jednou mzdárkou, že sú nejaké zmeny v odhlasovaní zamestnankýň, ktoré sú na RD. Vraj sa musia odhlásiť zo ZP a keby skončili PPV.... Ale na nete som o tom zatiaľ nič nenašla... Vie mi niekto v tom poradiť?
Ďakujem.
manus
28.02.11,12:29
Dobrý deň.
Bolo mi povedané jednou mzdárkou, že sú nejaké zmeny v odhlasovaní zamestnankýň, ktoré sú na RD. Vraj sa musia odhlásiť zo ZP a keby skončili PPV.... Ale na nete som o tom zatiaľ nič nenašla... Vie mi niekto v tom poradiť?
Ďakujem.
Áno, je to tak.
§ 11 ods.3 - "fyzická osoba sa nepovažuje za zamestnanca v tom kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti, náhradu príjmu pri dočasnej PN, nemocenské, ošetrovné alebo materské"

K 1.1.2011 bolo treba odhlásiť zo zdravotného poistenia zamestnankyňu, ktorá je k 31.12.2010 na rodičovskej dovolenke (t.z. nepoberá materské, ale rodičovský príspevok). Je to povinnosť zamestnávateľa a mala byť splnená do 31.1.2011. Ak ste tak ale neurobili, treba ju odhlásiť čím skôr.
ZUZANAzNR
28.02.11,13:08
Áno, je to tak.
§ 11 ods.3 - "fyzická osoba sa nepovažuje za zamestnanca v tom kalendárnom mesiaci, v ktorom nepoberá príjem zo závislej činnosti, náhradu príjmu pri dočasnej PN, nemocenské, ošetrovné alebo materské"

K 1.1.2011 bolo treba odhlásiť zo zdravotného poistenia zamestnankyňu, ktorá je k 31.12.2010 na rodičovskej dovolenke (t.z. nepoberá materské, ale rodičovský príspevok). Je to povinnosť zamestnávateľa a mala byť splnená do 31.1.2011. Ak ste tak ale neurobili, treba ju odhlásiť čím skôr.



Ďakujem
Tita
02.08.11,16:53
a čo mamičky na RD? maju nejaké nové povinnosti ?
brčko
02.08.11,19:11
a čo mamičky na RD? maju nejaké nové povinnosti ?

nové?

mamičky majú povinnost oznamovať zamestnávatelovi údaje týkajúce sa zdr.poistenia, teda hlavne poberania rodič.príspevku (odkedy začína poberať rp, kedy končí) nie som si istá, no asi aj poberanie mateského

ak by čerpala po RD aj nepl. volno, tak sama si musí vybaviť v zdr.poistnovni zdr.poistenie

zo zmien v zákonníku práce vypláva, že musí PIsomne požiadať o rodič.dovolenku /doteraz sa nevyžadovala písomna forma) a to požiadať má spravidla mesiac pred nástupom na RD. Myslím aj s nástupom na md je to podobne (ešte pozriem a doplním)

tu je priamo zo Zákonníka práce § 166 ods.3
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný de nástupu na materskú dovolenku a rodiovskú dovolenku, predpokladaný de ich prerušenia, skonenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skonenia materskej dovolenky a rodiovskej dovolenky.
zdroj:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=1152


v soc.poistovni myslím nie je zmena, stále platí, ak poberá materké a trvá jej prac.pomer, že prihlášku si treba dať najneskôr prvý den čerpania rd, ak chce súvislé dôch.poistenie. Aha, už sa vraj nedávajú Oznámenia o účasti na dôch.sporení (ak je v II.piliery) k prihláške, čo sa predtým muselo dávať vlastne 2x (A aj B)
Tita
02.08.11,20:24
Ok , zlakla som sa že musia napr ist do ZP a platiť si samé zdravotné poistenie...alebo niečo také.