evelien
28.02.11,15:26
Ako uctovat o zahranicnej DPH?
V r. 2010 - davala som priamo na nakladovy ucet
V r. 2011 sa rozhodnem, ze budem podavat ziadost o vratenie DPH zaplatenej v r. 2010, cize do vynosov davam az datumom podania ziadosti, alebo mi to ovplyvni uz aj r. 2010?
A ako uctovat v priebehu roku 2011? (nachadzam na porade info, ze ako doteraz, ale aj rozuctovat na naklad a DPH ako pohladavku).

Rozmyslam, ze ak DPH za PHM neoductujem hned, ovplyni mi to cenu za jednotku, a to mi ovplyvni aj vypocet pripadnej nadspotreby. Ako to je? Prosim, usmernite ma aspon trosku.
zanetka68
28.02.11,18:41
Čo sa týka účtovania, účtovala by som sumu bez DPH na PHM, sumu DPH do nákladov s inou analytikou a až Ti vrátia DPH tak do výnosov. Sumu DPH, ktorú budeš žiadať, Ti nemusia vrátiť v plnej výške. Praktickú skúsenosť s tým nemám, pretože sme ešte neprekročili minimálny limit. Budem rada, ak mi to niekto ďalší potvrdí alebo usmerní.
zanetka68
28.02.11,19:10
Našla som to vo FS 4/2006. Nárok účtuješ hneď a podľa sumy, ktorú Ti vrátia upravíš (viď. FS 4/2006):

http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_4_06.pdf

I. Účtovanie dane z pridanej hodnoty (DPH) Účtovná jednotka o nároku na vrátenie DPH z tovarov a služieb obstaraných v zahraničí účtu je na ťarchu účtu 378 – Iné pohľadávky súvzťažne v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Nárok na vrátenie DPH z tovarov a služieb obstaraných v zahraničí vzniká v cudzej mene a pohľadávka sa účtuje kurzom NBS platným v deň účtovného prípadu. Ak sa nárok uplatňuje viackrát za účtovné obdobie, prípadné rozdiely medzi uplatňovaným a uznaným nárokom sa účtujú podľa charakteru v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
evelien
28.02.11,19:42
kedy vznika narok? myslim, ze dnom podania ziadosti o vratenie. ale od noveho roku sa to trosku s tou dph pomenilo. takze "babo rad"
zanetka68
01.03.11,05:46
Nárok na čo? Na vrátenie? Záleží z ktorého štátu a na limitu. Musíš si preštudovať ich zákon.
evelien
01.03.11,06:48
ano, ved sa rozpravame o naroku na vratenie DPH. limity som si nasla. mna len zaujima, ako uctovat tu DPH. ci na konci roka preuctovat vsetku zahranicnu DPH. nasla som na porade, ze niektori ju hned uctuju na 548. pri podani ziadosti 378/648. a kedze je trochu rozdiel medzi minulym a tymto rokom z pohladu dane z prijmov, chcela som vediet, ako postupovat.
zuzanna
01.03.11,08:16
no ja účtujem faktúry alebo aj bločky napr.
100 eur do nákladov501/
20eur DPH rovno 378/
120eur spolu /321

dufám ze to robím dobre a potom ked mi vrátia DPH tak rovno ako 221/378 vzdy mi vsetko vratili halooo moze to tak byt nedávam DPH do nákladov ani do výnosov???
zanetka68
01.03.11,08:19
Nákupy môžu byť v cudzej mene, vznikajú rozdiely. Treba postupovať podľa FS 4/2006 (viď. hore) v mojom príspevku.
zuzanna
01.03.11,08:28
zanetka a ked k 31.12.2010 spravim kurzove rozdiely z tej 378 napr. ked je to v českých korunách a zaúčtujem a potom ked mi príde celá vrátka tak zase zaúčtujem kurzový rozdiel tak by to malo byť v poriadku nie?
evelien
01.03.11,08:40
ja tomu stale nerozumiem :-(
cize cely rok 2010 blocky a faktury za phm 501/321 (211) vratane DPH
v r. 2011 podam napr. v juni ziadost, cize uctujem o naroku 378/648 (dan z prijmov v r. 2010 mi to neovplyvni)
blocky a faktury z r. 2011 tiez komplet do nakladov. ako zauctovat, ked sa rozhodnem, ze nebudem ziadat o vratenie tej DPH i ked budem mat narok?
zanetka68
01.03.11,08:47
S KR k 31.12. je to ok. Podľa mňa účtovanie 378/648 vzniká pri nároku na vrátenie, tzn. pri požiadaní a nie v priebehu roka, preto by som DPH z dokladov účtovala do nákladov, kam patrí súvisiaci náklad a potom pri žiadosti naúčtovala 378/648. Pri vratke 221/378 a rozdiel, ak by vrátili inú sumu, tak by som účtovne dorovnala, tak ako je uvedené 548,648. Aj keď neviem, v akom prípade by nám vrátili viac. ??? Ak mám zlý názor, dovoľujem si požiadať o usmernenie. Ďakujem.
Od 1.1.2011 už musíme žiadať vrátenie DPH nad limit, aby DPH zostala daňová, pod limitom zostane daňová, aj keď nepožiadame.
evelien
01.03.11,09:03
dakujem. stale mi je vsak proti srsti to, ze nikde si v uctovnictve nevediem vysku zahranicnej DPH. ked si predstavim, ze mam za cely rok skontrolovat doklady, zratavat DPH za jednotlive krajiny, tak mi je z toho blbo. a viest nejake bocne "tabulecky" - no fuj. (a prosim, ak mi viete niekto odporucit niekoho, kto sa zaobera refundaciou, budem vdacna za SS. zatial som vygooglila iba bratislavske firmy a rada by som nieco zo ZA)
zanetka68
01.03.11,09:07
Riešila by som to napr. u nákupu PHM 501001 PHM bez DPH, 501100 DPH ČR a do textu sumu v CZK. Lepšie mi zatiaľ nenapadlo. :-)
zanetka68
01.03.11,09:36
Refundácia DPH sa žiada cez DRSR elektronicky. Ja som to ešte neskúšala, je to komplikované?
evelien
01.03.11,09:47
ak sa nepletiem, treba mat zaruceny el. podpis - co sa mi skutocne nechce vybavovat ani platit
evelien
01.03.11,09:54
Riešila by som to napr. u nákupu PHM 501001 PHM bez DPH, 501100 DPH ČR a do textu sumu v CZK. Lepšie mi zatiaľ nenapadlo. :-)

Tato moznost napadla aj mne... avsak neviem, ci je to spravne. Taketo uctovanie bude mat vplyv na vypocet pripadnej nadspotreby phm. Najviac by sa mi pacilo, keby som zahr. DPH mohla hned uctovat na 548.
zanetka68
01.03.11,10:02
Áno, máš pravdu, potrebuješ ZEP. Naša firma to vybavila bez problémov a rýchlo. Ak chceš žiadať DPH, musíš už iba elektronicky a so ZEPom.
zanetka68
01.03.11,10:04
Tato moznost napadla aj mne... avsak neviem, ci je to spravne. Taketo uctovanie bude mat vplyv na vypocet pripadnej nadspotreby phm. Najviac by sa mi pacilo, keby som zahr. DPH mohla hned uctovat na 548.

Me by sa páčilo všeličo, ale toto je FS vydané Ministerstvom financií. :-(
evelien
01.03.11,10:17
:-))) co uz... cele je to ako hra na vadi-nevadi. cize nadspotrebu phm mam v r. 2011 takisto vyratavat z cien vratane zahr. dph?
pokusam sa este dovolat danovemu poradcovi, uvidim, ci ma to posunie dalej
evelien
09.03.11,13:42
vysledok zistovania, ak niekoho zaujima - hned pri z uctovani dokladu zauctovat zahr. DPH na 548 (anal. pre jednotlive krajiny). jednoduche, prehladne.
Luba
10.03.11,20:48
Keď sa vrátime k príspevku č.3 a citovanému usmerneniu FS, tak v ňom sa ďalej píše:

Ak účtovná jednotka nezaúčtovala nárok na vrátenie DPH z tovarov a služieb obstaraných v zahraničí počas účtovného obdobia a neurobila tak ani v rámci účtovných operácií podľa § 2a ods. 1 postupov účtovania pre podnikateľov a v nasledujúcom účtovnom období si uplatňuje nárok na vrátenie DPH z iného členského štátu, postupuje pri významnej sume podľa § 59 ods. 14 postupov účtovania a účtuje nárok ako opravu chyby minulých účtovných období voči nerozdelenému výsledku hospodárenia minulých rokov. Ak ide o opravu nevýznamnej sumy, postupuje účtovná jednotka podľa § 5 ods. 1 postupov účtovania a účtuje nárok do výnosov z hospodárskej činnosti.
Atď..
Chápem to tak, že podľa toho treba účtovať celý zahraničný nákup 5xx/321 a zároveň v tom istom období 378/648 sumu DPH. Toto účtovanie vlastne dostane do nákladov iba základ dane, podobne ako pri slovenskej DPH.
Podľa toho sa dá tiež pekne vidieť, koľko bolo zahraničnej DPH, vidno to na zápise 378/648. Ak sa to nenecháva na koniec roka, ale sa to účtuje priebežne, tak s tým nemusí byť problém, aj ak je tých nákupov viac.
Rozalka
10.03.11,20:59
Svoj názor som vyjadrila http://www.porada.sk/1661455-post8.html
evelien
11.03.11,06:50
Svoj názor som vyjadrila http://www.porada.sk/1661455-post8.html

Asi by sme mali predsa len cakat na nejake usmernenie. Sledovat v priebehu roku, ci sme dosiahli limit a potom hned preuctovavat na 378/648 sa mi zda trochu komplikovane. Nemalo by sa o 648 uctovat az v case, ked budem o DPH ziadat? Ved co ak nebudem? Avsak na druhej strane, ja mozem rok uzavriet s tym, ze o dph nebudem ziadat, i ked dosiahnem limit, ale po datume podania DP sa predsa len rozhodnem, ze o nu poziadam. :confused:
Rozalka
11.03.11,19:00
Môžeme čakať na usmernenie, ale dovtedy nemôžem mať doklady odložené bokom.

Ako by si chcela sledovať v priebehu roka, či sa neprekročil limit? na konci roka hľadať doklady je podstatne komplikovanejšie.

Ak spôsob účtovania 548 AÚ/xxx počas roka nebude správne, stále môžem preúčtovať.
evelien
14.03.11,06:31
samozrejme, i ked mam obavu, ci sa nejakeho usmernenia dockame. A ked budem uctovat na tej 548, tak predsa prehlad o vyske budem mat (aspon tak odporucal dan.poradca). ale zda sa mi divne, aby som hned po prekroceni limitu uctovala na 378/648.
Rozalka
14.03.11,17:17
Nemusíš pri prekročení limitu, až pri žiadaní, no najneskôr k uzávierke.
Ak nepožiadaš, nebudeš účtovať 378/648, len treba ustrážiť, či zostane/nezostane daňovým výdavkom.
Žabinka
14.03.11,17:39
Nemusíš pri prekročení limitu, až pri žiadaní, no najneskôr k uzávierke.
Ak nepožiadaš, nebudeš účtovať 378/648, len treba ustrážiť, či zostane/nezostane daňovým výdavkom.
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi :confused: vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.
Žabinka
15.03.11,05:39
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi :confused: vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.
Dobré ránko, nikto?
karinc
15.03.11,11:02
Dotaz na evidenciu zahraničných faktúr na PHL, ktoré sú vystavené s DPH - pri evidencii ich zapísať ako s nulovou DPH, alebo ako klasickú zahraničnú faktúru podľa §11 a §11a - vyrátať a odrátať DPH. Výsledok povinnosti, resp. odpočtu to neovplyvní, ide len o to, čo je správne.
Luba
15.03.11,20:14
Dotaz na evidenciu zahraničných faktúr na PHL, ktoré sú vystavené s DPH - pri evidencii ich zapísať ako s nulovou DPH, alebo ako klasickú zahraničnú faktúru podľa §11 a §11a - vyrátať a odrátať DPH. Výsledok povinnosti, resp. odpočtu to neovplyvní, ide len o to, čo je správne.
Keď máš na zahraničnej faktúre uvedenú zahraničnú DPH (napr. za PHL), tak to nie je "klasická zahraničná faktúra" - ak tým myslíš samozdaňovanie. Nemáš čo vyrátavať. Zaevidovať je najlepšie s 0 DPH - to asi záleží na SW, ktorý používaš. Ale z hľadiska slovenskej DPH je to naozaj nulové.
Luba
15.03.11,20:21
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi :confused: vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.
Zákon o dani z príjmov, §19 (3) - Daňovými výdavkami sú aj
k) daň z pridanej hodnoty

1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba,
ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)
4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom
mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,
Rozalka
15.03.11,20:36
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi :confused: vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.


Áno, pochopila si správne.
Ale 548 nielen od apríla bude pripočítateľná, ale celá za konkrétny štát, ak si mala nárok požiadať a nepožiadala si - preto je potrebné analyticky rozlišovať podľa štátov.


Dobré ránko, nikto?
večer o 7:39, ráno o 7:39 -čakala si so stopkami?
alušik
16.03.11,09:21
Pracujem vo firme, ktorá žiada tieto vratky zahraničnej DPH. Za r.2010, keď ešte mohlo byť daňovým nákladom, ak by sme o DPH z dôvodu nesplnenia limitu danej krajiny nakoniec ani nežiadali, prišlo mi celé to usmernenie vo FS naozaj logické. Keďže teraz je to inak a v prípade, že zahraničnú DPH z nejakého dôvodu žiadať nebudeme, tiež sa mi zdá nelogické, aby som si komplikovala život účtovaním v zmysle usmernenia z r.2006 a DPH účtovala na 501. Aj mne sa zdá oveľa prehľadnejšie účtovať to priamo na doklade na 548 - zistím tak ľahko aj to, či som už požadovaný limit danej krajiny splnila/nesplnila. V práci moja nadriadená zvolila zatiaľ ten horší postup - držíme sa starého usmernenia a na konci roka budeme hľadať bločky.:(
Účujem však aj iné firmy, ktoré tankujú v zahraničí, a preto sa chcem tiež zariadiť u nich inak. No osobne mám ešte problém so samotným účtom 548.
Niekedy dávnejšie ma auditorka inej firmy vo všeobecnosti usmernila, že v prípade, že ak DPH v tuzemsku z nejakého dôvodu neodpočítam, tak by som ju mala účtovať tam, kde účtujem základ. T.j. ak sa viaže k PHM, tak si mám na 501 vytvoriť nedaňovú analytiku a účtovať to tam. Ak by sa tá neodpočítaná DPH viazala k službám (napríklad pri chýbajúcom podklade diaľničnej známky), tak mám mať analytiku na 518. Nikde však neviem nejaké takéto usmernenie nájsť... Ak by som sa teda držala tohoto pravidla, tak očakávam, že ak existuje nejaké takéto usmernenie pre tuzemskú DPH, tak asi by v nejakom novom usmernení pre zahraničnú DPH potom dali niečo podobné a tým pádom by mi nesedel účet 548, ale malo by to byť 501-nedaňová. Prosím, neviete niečo o tom staršom usmernení pre tuzemsko?:confused:
karinc
16.03.11,12:31
ďakujem, aj som si myslela, ale chcela som si to potvrdiť
Luba
16.03.11,20:23
alušik: ja si myslím, že to sledovanie na AÚ napr. 501 alebo 518 tiež nie je nejako veľmi náročnejšie než sledovanie na 548. Lebo veď zo zahraničia sa môže DPH viazať najpravdepodobnejšie na nákup nejakého materiálu (PHL) alebo služby. T.j. netreba si viesť veľa rôznych AÚ, kde by sa sledovala zahraničná DPH. Ja tú 548 v zmysle toho starého usmernenia chápem tak, že až keď mi neuznajú DPH, ktorú žiadam zo zahraničia alebo jej časť, až potom ju preúčtujem na 548.
My účtujeme tak, že celý náklad včítane zahraničnej DPH dáme na 501 alebo 518, ani nevydeľujeme z toho na AÚ zahraničnú DPH, ale účtujeme zároveň aj na 378/648. Takto sa dá tiež odsledovať zahraničná DPH.
alušik
17.03.11,07:17
mimotemyJa som taký detailistia :o, že to chcem mať aj metodicky správne, keď DÚ môže dávať pokuty už aj za metodiku, keď na dani z príjmu nenájde nič. :cool:
V starom roku mi to nerobilo problém, lebo som vedela, že ide len o faktúry firmy SHELL, pri ktorých budem žiadať o vratku DPH zo zahraničia. Teraz už musím uvažovať nad všetkými bločkami z PL, ČR, či iných krajín.
evelien
17.03.11,07:28
ja budem uctovat tu dph na 548 AU pre kazdy stat. tak poradil p. Ozimny. a co on povie, je pre mna svate :-)
heluška
30.03.11,10:31
Prosím niekoho o radu ako postupujete pri platbe za dialnice v zahraničí /medzinárodné preprava-je to pre mňa nové od januára totižto firma firma rozšírila činnosť o prepravu do EU/, platby za dialničnú známku v Polsku, mám doklad o platbe buď kartou alebo v hotovosti a známku a nie je tam vôbec vyčíslená DPH a tak isto aj v Maďarsku a teraz mi pribudli aj poplatky za dialnice v Taliansku a tam tiež nie vyčíslená DPH a viem že v týchto krajinách dialničné poplatky podliehajú DPH. Ako to mám potom žiadať od toho štátu, treba pýtať ešte iný doklad, som z toho zúfalá, lebo je tých blokov veľa. Prosím niekoho kto s tým má skúsenosti.
alicacka
29.04.11,08:29
Aj ja mám plno dokladov, kde je napísaná len suma spolu a je poznámka, že vrátane DPH. Z takéhoto bločku, ale asi nemôžeme pýtať späť DPH, keďže nie je jasné, koľko to DPH presne je. Na môj dopyt z DRSR mi odpovedali totiž, že ak to nie je vyčíslené, tak sa nedá vypýtať.
Jajina
02.05.11,06:24
Nad tým rozmýšlam aj ja, čo so zahraničnými bločkami, na ktorých je uvedená suma spolu s DPH a suma DPH neni uvedená.

Dopredu vieme,že zahraničnú DPH nevrátia,preto je zbytočné nárokovať si ju.
Keď si nenárokujeme jej vrátenie, môžeme si dať do nákladov celú sumu bločku vrátane DPH ?

Ako to riešite Vy ?
detektív
12.05.11,07:50
Nad tým rozmýšlam aj ja, čo so zahraničnými bločkami, na ktorých je uvedená suma spolu s DPH a suma DPH neni uvedená.

Dopredu vieme,že zahraničnú DPH nevrátia,preto je zbytočné nárokovať si ju.
Keď si nenárokujeme jej vrátenie, môžeme si dať do nákladov celú sumu bločku vrátane DPH ?

Ako to riešite Vy ?

Ahojte, aj mna by zaujímalo ako to je s tými dialničnými poplatkami?
A ak na doklade nie je uvedené IČ DPH predávajúceho, môžem si nárokovať na vrátenie DPH?

Ďakujem.
evelien
13.05.11,06:08
Jeden z mojich klientov si zvolil fiskalneho zastupcu v Dansku. Pred tyzdnom som im posielala vacsinu dokladov, aby mu vyziadali DPH. Ked to bude vybavene, dam vediet, z coho mi vratili a z coho nie. mna skor zaujima, ako mam vediet z coho ktora krajina vracia DPH. uz ked vymysleli takyto zakon, tak by danove riaditelstvo malo vydat riadne usmernenie. napr. cesi nevracaju z hotovostnych platieb, v niektorych krajinach je obmedzena suma dokladu z RP, nad urcitu sumu musi uz byt faktura. v belgicku vraj ak poslete kopie dokladov z registracky na benzinovu pumpu, tak vam poslu namiesto nich fakturu a az z faktury je mozne poziadat o vratenie dph. a takych srandiciek je kopec. ako sa v tom vyznat?!!!
Betina2
14.10.11,11:38
evelien, skús pozrieť jednotlivé štáty tu
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=26
Jana1303
15.10.11,20:07
Dobrý večer, konečne som sa dopátrala a dočítala účtovanie zahraničnej DPH, ale mám otázočku:
Faktúra alebo blok z ERP z ČR kde je vyčíslený základ dane + DPH sa vo výkaze Daňové priznanie DPH nevykazuje? Pri účtovaní mám zadať typ DPH: Nezaradiť do priznania DPH .... alebo ..... neviem.
Jana1303
17.10.11,08:42
:confused:nikto neporadí????.................
Betina2
17.10.11,09:00
evelien, skús pozrieť jednotlivé štáty tu
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=26

žial, je to vraj už neaktuálne :(
Žabinka
17.10.11,09:56
nika.sum
17.10.11,12:24
Ja mam firmu kt. ziada vratky DPH cez DKV. Neuctujete to niekto? Neviem s tym pohnut. Ako to zauctovat? A to ze som z tych ich faktur uplny jelen ani nehovorim.
nika.sum
17.10.11,18:03
prosim naozaj sa tu nenajde nikto kto by uctoval DKV faktury a vratenie DPH cez DKV?
nika.sum
19.10.11,07:28
Ahoj, prosim skuste mi poradit, co sa tyka zauctovania lebo naozaj mam v tom chaos, citam to tu dookola. Nenasla som nikde ci uz vyslo nejake usmernenie a ani konkretny priklad. Mam firmu ktora ziada o vratenie DPH z DKV faktur za PHM, dialnice a popripade nejake sluzby ktore boli fakturovane s DPH danej krajiny z ICS.Vratenie ziada prostrednictvom belgickej firmy a cez DKV faktury im bude DPH odpocitavana. Faktury za PHM som uctovala 501,548 (AE podla jednotl.statov)/321 ale co teraz:
1. prisiel mi dobropis za vratenu DPH ako to zauctovat. Ja totiz neviem presne kedy bolo poziadane, mne uz len pride vratena ciastka:
A) moze byt uctovanie taketo 648 (AE podla jednotl.statov)/321 suma je minusom, kedze ide o dobropis.
B) Alebo musim ist cez 378/648 - to by bolo uctovane hned pri nakupe a potom by dobropis dobropis bol zauctovany 378/321 (minusom).

B) riesenie sa mi zda dost komplikovane, ale potrebujem to mat zauctovane spravne, tak neviem.

2. Tiez mi prisiel doklad, ktory ma cislo a vsetky udaje ako faktura ale nazov PAYMENT EXTENSION NOTICE, mala by to byt vycislena DPH o ktoru poziadali, ak to spravne chapem, ale este DPH neposlali, ale DKV si aj tuto sumu odpocitava od svojich platieb, takze tiez je to nieco ako dobropis, je za nu strhnuty poplatok a uz viac ziaden iny doklad na to nepride, uctovanie ako pri klasickom dobropise.

3. A este ked si porovnam sumu DPH, kt. bola na fakturach a sumu ktoru nakoniec firma vracia, je nizsia je tam este strhnuty poplatok. Priklad: IT - DPH na vratenie 30,35 EUR, vyska poplatku 7,28 EUR, vyplatena suma 23,07 EUR. Ako to chcem rozuctovat:
- 30,35 648/321
7,28 518/321 zostava mi vysledna suma dobropisu -23,07
Ale kedze mi faktura prisla pod IC DPH z DE, sumu 7,28 musim samozdanit a nasledne uplatnit odpocet.

Prosim skuste sa na to pozriet a napisat ci uvazujem spravne alebo je to zle, popripade chyby opravit. Naozaj som zufala, neviem kam sa uz obratit.
nika.sum
19.10.11,21:16
posuvam - neviem, ci s tym nikto nemate skusenosti, alebo sa tak hlupo pytam.
lenka_bodorova
20.10.11,04:42
Neviem či ti odpoviem, či chápem tvoju otázku správne. Ale ja účtujem DPH od 1.1.2011 zo zahraničia na nákladový účet napr. 501 999, ako nedaňový náklad, keďže nebudem žiadať o vrátenie. A predtým som účtovala na nákladový účet, napr. tam kde aj PHM. Neviem ako sa presne počíta nadspotreba, ale tam ide o litre, prečo by ti to mala ovplyvniť.
zuzanna
20.10.11,05:57
Ahoj, prosim skuste mi poradit, co sa tyka zauctovania lebo naozaj mam v tom chaos, citam to tu dookola. Nenasla som nikde ci uz vyslo nejake usmernenie a ani konkretny priklad. Mam firmu ktora ziada o vratenie DPH z DKV faktur za PHM, dialnice a popripade nejake sluzby ktore boli fakturovane s DPH danej krajiny z ICS.Vratenie ziada prostrednictvom belgickej firmy a cez DKV faktury im bude DPH odpocitavana. Faktury za PHM som uctovala 501,548 (AE podla jednotl.statov)/321 ale co teraz:
1. prisiel mi dobropis za vratenu DPH ako to zauctovat. Ja totiz neviem presne kedy bolo poziadane, mne uz len pride vratena ciastka:
A) moze byt uctovanie taketo 648 (AE podla jednotl.statov)/321 suma je minusom, kedze ide o dobropis.
B) Alebo musim ist cez 378/648 - to by bolo uctovane hned pri nakupe a potom by dobropis dobropis bol zauctovany 378/321 (minusom).

B) riesenie sa mi zda dost komplikovane, ale potrebujem to mat zauctovane spravne, tak neviem.

2. Tiez mi prisiel doklad, ktory ma cislo a vsetky udaje ako faktura ale nazov PAYMENT EXTENSION NOTICE, mala by to byt vycislena DPH o ktoru poziadali, ak to spravne chapem, ale este DPH neposlali, ale DKV si aj tuto sumu odpocitava od svojich platieb, takze tiez je to nieco ako dobropis, je za nu strhnuty poplatok a uz viac ziaden iny doklad na to nepride, uctovanie ako pri klasickom dobropise.

3. A este ked si porovnam sumu DPH, kt. bola na fakturach a sumu ktoru nakoniec firma vracia, je nizsia je tam este strhnuty poplatok. Priklad: IT - DPH na vratenie 30,35 EUR, vyska poplatku 7,28 EUR, vyplatena suma 23,07 EUR. Ako to chcem rozuctovat:
- 30,35 648/321
7,28 518/321 zostava mi vysledna suma dobropisu -23,07
Ale kedze mi faktura prisla pod IC DPH z DE, sumu 7,28 musim samozdanit a nasledne uplatnit odpocet.

Prosim skuste sa na to pozriet a napisat ci uvazujem spravne alebo je to zle, popripade chyby opravit. Naozaj som zufala, neviem kam sa uz obratit. prosím aj ja by som potrebovala na toto odpoved
nika.sum
20.10.11,07:16
Neviem či ti odpoviem, či chápem tvoju otázku správne. Ale ja účtujem DPH od 1.1.2011 zo zahraničia na nákladový účet napr. 501 999, ako nedaňový náklad, keďže nebudem žiadať o vrátenie. A predtým som účtovala na nákladový účet, napr. tam kde aj PHM. Neviem ako sa presne počíta nadspotreba, ale tam ide o litre, prečo by ti to mala ovplyvniť.

Lenka, poprosim Vas ak odpovedate na otazku, ktora nie je hned pred vasim prispevkom (napr. na tu povodnu) prosim odpovedajte s citaciou :-). Lebo chvilu som rozmyslala, co som tam napisala, ked mam taku odpoved ako ste dali. Neberte to v zlom.
nika.sum
20.10.11,07:17
prosím aj ja by som potrebovala na toto odpoved

uctujete DKV? ja som z tych ich faktur, vypisov a neviem este ako tie doklady nazyvaju zufala.
Rozalka
22.10.11,08:31
Účtovanie počas účtovného obdobia:
FAKTÚRA DKV: zaúčtujeme na ťarchu nákladových účtov, v pripade PHM na účte 112 (pri spôsobe A účtovania zásob), teda

112 / 321 - suma vrátane DPH
548 / 321 - suma vrátane DPH
378 / 648 - len suma DPH (odporúčam AE k 378 k jednotlivým členským štátom)


Oznámenie o vráteni DPH nie je dobropisom, je len oznámením o priznaní nároku na DPH z iČš - už sme predsa zaúčtovali 378 a čakáme
na inkaso tejto pohľadávky.
úhrada 221/378,
prípadne, keď je kompenzovaná s úhradou faktúr DKV, 321/221 a hneď aj 221/378 alebo len 321/221 a zvyšok cez ID 321/378 resp. 221/378 a zvyšok cez ID 321/378 - záleží od toho, čo faktúra DKV je vyššia ako inkaso DPH z iČš alebo nižšia

Poplatok za vybavenie služby vrátenia DPH podlieha Reverse Charge, takže je nutné samozdaniť túto čiastku a zaúčtovať:
518/321 (+ 343/343)


Účtovanie prípadu:
30,35 sme predsa zaúčtovali na faktúre, takže v súvahe evidujeme na účte 378 pohľadávku
zároveň prišla faktúra za službu vybavenia vrátenia DPH na sumu 7,28

Úhradu účtujeme:
221/378 sumu 30,35
321/221 sumu 7,28
alebo zápočtom 321/378 7,28 a úhradu 221/378 sumu 23,07.
nika.sum
22.10.11,10:23
Účtovanie počas účtovného obdobia:
FAKTÚRA DKV: zaúčtujeme na ťarchu nákladových účtov, v pripade PHM na účte 112 (pri spôsobe A účtovania zásob), teda
1.krok
112 / 321 - suma vrátane DPH
548 / 321 - suma vrátane DPH
378 / 648 - len suma DPH (odporúčam AE k 378 k jednotlivým členským štátom)

2.krok
Oznámenie o vráteni DPH nie je dobropisom, je len oznámením o priznaní nároku na DPH z iČš - už sme predsa zaúčtovali 378 a čakáme
na inkaso tejto pohľadávky.
úhrada 221/378,
prípadne, keď je kompenzovaná s úhradou faktúr DKV, 321/221 a hneď aj 221/378 alebo len 321/221 a zvyšok cez ID 321/378 resp. 221/378 a zvyšok cez ID 321/378 - záleží od toho, čo faktúra DKV je vyššia ako inkaso DPH z iČš alebo nižšia

Poplatok za vybavenie služby vrátenia DPH podlieha Reverse Charge, takže je nutné samozdaniť túto čiastku a zaúčtovať:
518/321 (+ 343/343)


Účtovanie prípadu:
30,35 sme predsa zaúčtovali na faktúre, takže v súvahe evidujeme na účte 378 pohľadávku
zároveň prišla faktúra za službu vybavenia vrátenia DPH na sumu 7,28

Úhradu účtujeme:
221/378 sumu 30,35
321/221 sumu 7,28
alebo zápočtom 321/378 7,28 a úhradu 221/378 sumu 23,07.

Rozalka, dakujem velmi pekne, len mne chodia 2 doklady k vratenej DPH:
1.doklad: DPH ktora je ziadana z DE tam mi pride nejaky doklad z nazvom nieco ako Oznamenie, ma vsak vsetky udaje ake obsahuje faktura, v doklade je priamo pri DPH, ktoru mame poziadanu vycisleny poplatok, ktory sa strhava z tej sumy a je v doklade poznamka,ze podlieha ten poplatok Reserve Carge.Napr.:
Vratena celkova suma 104,47 EUR
poplatok 13,59 EUR
Suma na vyplatenie 90,98 EUR a tuto sumu mi DKV odpocita z celkovej sumu, ktoru im mam zaplatit, na to mam sumarnu fakturu, ktora pride spolu so vsetkymi fakturami za urcite obdobie.
2. doklad: za vratenu DPH ma aj nazov Dobropis, to je za ostatne staty. V tomto doklade je okrem poplatku za vratenu DPH, zvlast vycisleny poplatok za vystavenie dokladov k vratenej DPH za kazdy stat osobitne. Tiez je tam samozrejme poznamky ze podlieha Reverse Charge.

Skusila som nieco co by mi to viac sprehladnilo, dovolila som si okrokovat Vas prispevok.
Pretoze doklady oba doklady obsahuju uz aj poplatok, ktory musim samozdanit, mne pripada jednoduchsie cely doklad uctovat na 321.
1.krok - tak ako pises (len ja uctujem sposob B) takze pouzijem namiesto 112 ucet 501
2.krok (sumy som dala ako v prvom prispevku na ktory si odpovedala)
prijaty dobropis (tak je nazvany), alebo oznamenie o vratenej DPH spolu s vycislenym poplatkom
-30,35 EUR vratena DPH 378/321 (pohladavka je tymto vlastne splatena)
7,28 EUR poplatok 518/321 (samozrejme samozdanim+odpocet)
- 23,07 EUR zostatok na fakture pri uhrade sumarnej faktury 221/321.

Myslite, ze toto by bol problem. Mne sa to zda prehladne. Len neviem, ci aj z uctovneho hladiska spravne. Pouzila som vsetky ucty co bolo treba nie?
Žabinka
16.12.11,10:01
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi :confused: vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.


Áno, pochopila si správne.
Ale 548 nielen od apríla bude pripočítateľná, ale celá za konkrétny štát, ak si mala nárok požiadať a nepožiadala si - preto je potrebné analyticky rozlišovať podľa štátov.


Vraciam sa k tejto téme. Vyšlo už konečne dáke usmernenie? Alebo budem postupovať tak, ako je tu písané? Nakoľko všetky moje bločky sú za PHM, a nemám k nim faktúry, nebudem žiadať o vrátenie DPH, potom sumy na 548-AU budú pripočítateľné položky v DP. Aký je váš názor?
Rozalka
16.12.11,17:00
Usmernenie FS 4/2006 (pre účtovanie) stále platí, tak nečakaj na nové.
Sumy DPH treba zaúčtovať na SU tam, kde je zaúčtovaný pôvodný výdavok - ak na 548, potom je to správne, predpokladám však, že PHM zaúčtuješ na 501, tak aj zahraničnú DPH treba účtovať na 501 XXX.
Ak nepresiahneš sumu 50 € samostatne v každom štáte, ide o daňový náklad.
Ešte treba preskúmať, či si môžeš požiadať o vrátenie, či sú doklady vhodné, napr. Francúzi z PHM nevracajú, ak sú len bločky, Maďari nevracajú, ak na jednotlivom doklade nie je určitá suma DPH (neviem presne, no dosť vysoká).
Žabinka
16.12.11,17:08
Usmernenie FS 4/2006 (pre účtovanie) stále platí, tak nečakaj na nové.
Sumy DPH treba zaúčtovať na SU tam, kde je zaúčtovaný pôvodný výdavok - ak na 548, potom je to správne, predpokladám však, že PHM zaúčtuješ na 501, tak aj zahraničnú DPH treba účtovať na 501 XXX.
Ak nepresiahneš sumu 50 € samostatne v každom štáte, ide o daňový náklad.
Ešte treba preskúmať, či si môžeš požiadať o vrátenie, či sú doklady vhodné, napr. Francúzi z PHM nevracajú, ak sú len bločky, Maďari nevracajú, ak na jednotlivom doklade nie je určitá suma DPH (neviem presne, no dosť vysoká).
Rozalka, ďakujem.
ingak
19.01.12,23:12
Usmernenie FS 4/2006 (pre účtovanie) stále platí, tak nečakaj na nové.
Sumy DPH treba zaúčtovať na SU tam, kde je zaúčtovaný pôvodný výdavok - ak na 548, potom je to správne, predpokladám však, že PHM zaúčtuješ na 501, tak aj zahraničnú DPH treba účtovať na 501 XXX.
Ak nepresiahneš sumu 50 € samostatne v každom štáte, ide o daňový náklad.
Ešte treba preskúmať, či si môžeš požiadať o vrátenie, či sú doklady vhodné, napr. Francúzi z PHM nevracajú, ak sú len bločky, Maďari nevracajú, ak na jednotlivom doklade nie je určitá suma DPH (neviem presne, no dosť vysoká).
V priebehu r. 2011 uctujem zahranicnu DPH na 501xxx (pri PHM), na konci r.2011 kedze sa presiahla vyska DPH 50 EUR mam zauctovat na 378/648? Ziadost o vratenie podavam az v r. 2012 a este v r. 2011 zauctujem kurzovy rozdiel kurzom z 31.12.2011. Analytiku 501xxx - zahr. DPH, ktoru budem ziadat vratit, budem povazovat ako danovu, kedze nauctujem aj do vynosov 648 v r. 2011?
ingak
20.01.12,12:46
posuvam.
ingak
21.01.12,21:06
V priebehu r. 2011 uctujem zahranicnu DPH na 501xxx (pri PHM), na konci r.2011 kedze sa presiahla vyska DPH 50 EUR mam zauctovat na 378/648? Ziadost o vratenie podavam az v r. 2012 a este v r. 2011 zauctujem kurzovy rozdiel kurzom z 31.12.2011. Analytiku 501xxx - zahr. DPH, ktoru budem ziadat vratit, budem povazovat ako danovu, kedze nauctujem aj do vynosov 648 v r. 2011?

Zaúčtujete ešte do r.2011 to, čo očakávate, že Vám vrátia, aj keď fyzicky je žiadosť podaná až v r.2012.
Na účtovanie DPH zaplatenej v zahraničí sa vzťahuje Usmernenie MF/014716/2006-721. Faktúra sa má zaúčtovať celá na príslušný nákladový účet.
Na konci roka sa účtuje cez 378/648 príslušná suma DPH.
Ak by sa stalo, že Vám vrátia menej, ako ste žiadali, tak v danom roku, keď zistíte,
že Vám z nejakého dôvodu vrátili menej sa má účtovať do nákladov cez 548.
Žiadne podávanie dodatočného daňového priznania. Takto je to v tom usmernení.
http://www.finance.gov.sk/Documents/...va/FS_4_06.pdf

akurat este tu nie su spomenute kurzove rozdiely z precenenia na konci roka - ucet 378. Nasla som na porade, otazka je vyriesena. Uvadzam pre druhych, ktory hladaju info :)
elizabeth7
20.02.12,12:19
Firma nakupovala v ČR v r. 2011 tech. kyslík, zaúčtovala som celú sumu fa do nákladov. Teraz pozerám, že ak platiteľ dane nepožiada o vrátenie dane, nie je považovaná za daňový výdavok. Ako mám zaúčtovať dph? Účtujem v JU.
Tweety
20.02.12,12:56
Firma nakupovala v ČR v r. 2011 tech. kyslík, zaúčtovala som celú sumu fa do nákladov. Teraz pozerám, že ak platiteľ dane nepožiada o vrátenie dane, nie je považovaná za daňový výdavok. Ako mám zaúčtovať dph? Účtujem v JU.
Dph je nedaňovým výdavkom- účet 548AE.
babi2
20.02.12,13:08
Firma nakupovala v ČR v r. 2011 tech. kyslík, zaúčtovala som celú sumu fa do nákladov. Teraz pozerám, že ak platiteľ dane nepožiada o vrátenie dane, nie je považovaná za daňový výdavok. Ako mám zaúčtovať dph? Účtujem v JU.
V prípade, že platiteľom DPH je daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva, resp. daňovník, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14 zákona o dani z príjmov, zahrnie DPH do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie podaním elektronickej žiadosti o jej vrátenie.
Ak platiteľ DPH, ktorý má nárok na refundáciu DPH zaplatenej v zahraničí, túto možnosť nevyužije, potom suma zaplatenej DPH preňho predstavuje nedaňový výdavok.
Ak platiteľ DPH nemá nárok na vrátenie v členskom štáte Európskej únie z dôvodu, že suma DPH nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, je táto DPH daňovým výdavkom za predpokladu, že tovar alebo služba, ku ktorým sa DPH vzťahuje, je uznaným daňovým výdavkom. Daňovo uznaným výdavkom je DPH v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ DPH fyzicky uhradil cenu nakúpeného tovaru alebo služby.


kuk tu:

http://www.pp.sk/1562/DPH-zaplatena-slovenskym-platitelom-v-zahranici-a-zaklad-dane-z-prijmov_DUPP33037.aspx
nika.sum
20.02.12,17:33
Dph je nedaňovým výdavkom- účet 548AE.

Uctuje v JU:)
nika.sum
20.02.12,17:40
Vediem DPH na 548 - analyticke rozdelene podla statov. Ak mi zostane napr. DPH z Nemecka , ktora mi do konca roka nebola vratena - tak to bude pripocitatelna polozka v r.2011a ak mi bude ta DPH vratena v 07/2012, tak to bude v roku odpocitatelna polozka v r. 2012 alebo sa mylim? Uctujem takuto DPH prvykrat.
Rozalka
20.02.12,17:51
Aj ja som ju takto účtovala, kým metodička z MF ma "vyviedla z omylu" - DPH sa musí účtovať tam, kde základ.
nika.sum
20.02.12,17:56
Aj ja som ju takto účtovala, kým metodička z MF ma "vyviedla z omylu" - DPH sa musí účtovať tam, kde základ.

to akoze ak je to napr. DPH za PHM tak potom aj DPH uctovat na 501? Ale ved to bude v tom strasny chaos nie? Takto ked ju mam na 548, na konci roka presne vidim kolko mi DPH nebolo vratenej. Ja som z tejto DPH uplne mimo. Firma ma dost velke vratky DPH - PHM, dialnicne poplatky a sem-tam nejake drobne bloky.
elizabeth7
21.02.12,06:17
Takže DPH zaúčtovať do VNZD, pretože si nežiadali vrátenie. Ak si budú v r. 2012 žiadať vrátenie DPH, ako to potom zaúčtujem? Dúfam že tam netreba potom dodatočné daňové priznanie.
hanicka22
06.03.12,13:22
Ahojte, chapem to spravne?
V r. 2011 uctuje DF zo zahranicia:
501AE1/321 (zaklad)
501AE2/321 (DPH)
K 31.12.2011 zauctujem 378AE/648 sumu podla 501AE2?
Žabinka
06.03.12,19:23
Tomuto ešte nie celkom rozumiem:

1.Ak platiteľ DPH, ktorý má nárok na refundáciu DPH zaplatenej v zahraničí, túto možnosť nevyužije, potom suma zaplatenej DPH preňho predstavuje nedaňový výdavok.
2.Ak platiteľ DPH nemá nárok na vrátenie v členskom štáte Európskej únie z dôvodu, že suma DPH nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, je táto DPH daňovým výdavkom za predpokladu, že tovar alebo služba, ku ktorým sa DPH vzťahuje, je uznaným daňovým výdavkom. Daňovo uznaným výdavkom je DPH v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ DPH fyzicky uhradil cenu nakúpeného tovaru alebo služby
Napr. v Rakúsku mi nevrátia DPH z PHM. Takže ani nebudem žiadať o jej vrátenie. Je potom takáto DPH pre mňa nedaňový výdavok podľa bodu 1.? Nie je mi jasný pojem " má/nemá nárok". Podľa celkovej výšky zahraničnej DPH nárok žiadať naspäť mám, čiže mám nárok, ale podľa rakúskych predpisov mi to nevrátia, čiže nemám nárok?
Rozalka
06.03.12,20:11
1) ak máš nárok a požiadaš - VOZD
2) ak máš nárok a nepožiadaš - VNZD
3) ak nemáš nárok - VOZD
Máš nárok: ak suma v konkrétnom štáte je minimálne 50 €.
Ak teda v konkrétnom štáte máš aspoň 50, skúmaj ďalej, či sú doklady správne, či spĺňajú náležitosti, ak teda nie sú splnené podmienky, tak nárok nie je.
ingak
07.03.12,14:31
Chcem poprosit o radu, citala som tuto temu, ale aj tak neviem co a ako ...
Mam fakturu od firmy, ktora za nas ziadala o vratenie dph zo zahranicia. Je tam vycisnena suma v CZK, potom v EUR, dalej ich provizia a bankove poplatky. Celkova suma faktury je ale minusom - to je suma, ktoru nam vratia po odratani svojej provizie a bankovych poplatkoch. Ja som uz narok na vratenie uctovala na 378. A teraz ako zauctovat fakturu? Ignorovat sumu dph a zauctovat len proviziu+poplatky, nebude mi to ale sediet s celkovou sumou faktury???
dph -1670,81
provizia 250,62
bank.popl. 7
celkom -1413,19
ingak
08.03.12,10:36
posuvam.
ingak
09.03.12,13:07
ako uctovat?


Chcem poprosit o radu, citala som tuto temu, ale aj tak neviem co a ako ...
Mam fakturu od firmy, ktora za nas ziadala o vratenie dph zo zahranicia. Je tam vycisnena suma v CZK, potom v EUR, dalej ich provizia a bankove poplatky. Celkova suma faktury je ale minusom - to je suma, ktoru nam vratia po odratani svojej provizie a bankovych poplatkoch. Ja som uz narok na vratenie uctovala na 378. A teraz ako zauctovat fakturu? Ignorovat sumu dph a zauctovat len proviziu+poplatky, nebude mi to ale sediet s celkovou sumou faktury???
dph -1670,81
provizia 250,62
bank.popl. 7
celkom -1413,19
Jana Acsová
09.03.12,13:16
A teraz ako zauctovat fakturu? Ignorovat sumu dph a zauctovat len proviziu+poplatky, nebude mi to ale sediet s celkovou sumou faktury???
dph -1670,81
provizia 250,62
bank.popl. 7
celkom -1413,19Nemusíte účtovať to, čo už máte v predpise. V predpise 378/648 je DPH. Sprostredkovateľ vrátenia DPH musí uviesť sumu, aby mohol urobiť jednostranný zápočet. Vy účtujte náklady.
ingak
09.03.12,14:09
dakujem.
ingak
09.03.12,14:10
dakujem.
ingak
09.03.12,14:11
Dakujem.
kvieta
14.03.12,08:28
Ahojte,

chcem sa opytat k madarskym dialniciam. Soferi za taketo dialnice platia v hotovosti. Na blockoch nie je uvedena cena bez DPH ani DPH, je tam len cena spolu 3375 HUF.

Nakolko neviem, ci nam z takejto dialnice vratia DPH, pre istotu ju budem ziadat a uctovat zvlast na ucte. Len neviem, aka je suma DPH v r. 2012 za tieto dialnice. Mozte mi napisat ak viete rozdelenie tejto sumy na zaklad.. dph?

Dakujeeem :)
Zuzanak1
18.03.12,11:21
Ahojte, tak som si prešla celú tému, v podstate mi to je jasné, ale chcem si to potvrdiť na konkretnom prípade.
Podaná Žiadosť v r.2011 za bločky roku 2010. V r. 2010 DPH VNZD žiadaná v r.2011
1. ak splňam nárok z titulu, že dosiahnem minimálne 50 eur, pošlem žiadosť o vrátenie v r. 2011 v sume cca 600 eur, oni posúdia moju žiadosť a niektoré bločky neuznajú na vrátenie, preto mi pošlú cca 500 eur.
2. cca 500 eur zaúčtujem ako POZD ?
3. cca 600 eur zaúčtujem ako VOZD ?
4. DPH z krajín kde nesplňam limit zaúčtujem hneď v r.2011 na VOZD.
4. niektoré krajiny mi vrátia až v r.2012 za bločky roku 2010, tak až keď vrátia, zaúčtujem vratku v tom roku kedy vrátili
a tiež sumu žiadanej DPH z r.2010 ?
Chápem to správne ??? Ďakujem za ujasnenie :)
jolika
23.03.12,07:48
http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=35 - viete prosim o tomto ? je to pravda, pretoze potom toto cele je zase blud
Ajulka33
18.07.12,07:26
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak sme v roku 2011 mali nárok na vrátenie DPH z PHL v zahraničí, ale nežiadali sme si ju späť (mali sme ju zaúčtovanú na 548) a v roku 2012 nám bolo mýto vrátené, tak na aký účet mám účtovať základ + DPH????? V roku 2012 došlo ešte k tomu aj k fúzii, takže tento náklad nebol účtovaný v novej firme.
Jónás Marica
19.06.13,13:24
Verím, že Vám pomôže moja informácia: v Maďarsku ak dostanete doklad,ktorý sa nazýva "NYUGTA" z toho si nemôžete nárokovať DPH,ale keď si vyžiadate pri platbe "EGYSZERUSíTETT SZÁMLA", tak Vám vrátia.KeĎ budete mať Egyszerusített számla/zjednodušený daňový doklad,budete mať nárok na DPH,aj keď to bude zaplatené v hotovosti.S radosťou som pomohla :)
zuzana164
24.07.13,15:33
Bločky z nákupu phm zo zahraničia dávate v rámci priznania DPH ako nezahrňovať do dph alebo ako Nadobudnutie tovaru z iného štátu EU - bez nároku (§ 49 ods. 2 písm.c)?
janka369
14.02.14,06:41
AE[QUOTE=ingak;1950554]V priebehu r. 2011 uctujem zahranicnu DPH na 501xxx (pri PHM), na konci r.2011 kedze sa presiahla vyska DPH 50 EUR mam zauctovat na 378/648? Ziadost o vratenie podavam az v r. 2012 a este v r. 2011 zauctujem kurzovy rozdiel kurzom z 31.12.2011. Analytiku 501xxx - zahr. DPH, ktoru budem ziadat vratit, budem povazovat ako danovu, kedze nauctujem aj do vynosov 648 v r. 2011?

Zaúčtujete ešte do r.2011 to, čo očakávate, že Vám vrátia, aj keď fyzicky je žiadosť podaná až v r.2012.
Na účtovanie DPH zaplatenej v zahraničí sa vzťahuje Usmernenie MF/014716/2006-721. Faktúra sa má zaúčtovať celá na príslušný nákladový účet.
Na konci roka sa účtuje cez 378/648 príslušná suma DPH.
Ak by sa stalo, že Vám vrátia menej, ako ste žiadali, tak v danom roku, keď zistíte,
že Vám z nejakého dôvodu vrátili menej sa má účtovať do nákladov cez 548.
Žiadne podávanie dodatočného daňového priznania. Takto je to v tom usmernení.
http://www.finance.gov.sk/Documents/...va/FS_4_06.pdf



Poprosila by som vás o radu, účtujem zahr. DPH prvý krát, účtujem tak, že ju účtujem na účet ako základ,napr. základ 501AE, DPH 5019xx. Potom na základe žiadosti zaúčtujem 378AE/648, ale čo potom s tou DPH, na ktorú viem,že sa refundácia nevzťahuje, resp. nie je uznaná a tak to automaticky ani nedávam do žiadosti,tým pádom ju nemám ani na 378.Nechám tú zahr. DPH na účte 5019xx alebo ju preúčtujem na 548? Detto keď nedosiahnem limit, nechám na 5019xx alebo preúčtujem? Už som z toho zúfalá