weverka
28.02.11,16:18
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či máme nárok na dávky v hmotnej núdzi, keď manžel je nezamestnaný evidovaný na úrade práce bez podpory, ja poberám zaopatrovatelský príspevok 256,17 € na ťažko zdravotne postihnutú dcérku /11ročná/ o ktorú sa osobne celodenne starám, výživné na syna 60 € a rodinné prídavky, žijeme v rodinnom dome, ktorý vlastním ja, spoločne vychovávame tri deti.

Na nete som našla pár info .... no mám z toho peknú španielsku dedinu, či sa ráta do príjmu na posúdenie hmotnej núdze zaopatrovatelské alebo sa neskúma občan, ktorý sa osobne celodenne stará o postihnuté dieťa...
weverka
01.03.11,15:51
to sa nikto nenájde... že by poradil ? :(
Xanti
01.03.11,19:12
Nepíšeš v akom veku sú dalšie dve deti. Takže skúsim to trošku zrátať.
Tvoj príjem je
prídavky 3x22,01 € ........ 66,03 €
opatrovateľský príspevok 256,17 €
výživné na syna ............ 60,- €
spolu ..........................316,17 € s prídavkami 382,20 €

Podľa zákona
Za príjem sa nepovažujú:
· peňažné príspevky občanov s ťažkým zdravotným postihnutím na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ich ťažkého zdravotného postihnutia okrem príspevku za opatrovanie,
· prídavok na dieťa

To značí, že tvoj príjem je ako som hore zrátala 316,17 € mesačne.

Dávka v hmotnej núdzi pre rodinu s troma deťmi je vo výške
pre dvojicu s 1-4 deťmi .................................................. ......... 157,60 €
ak máš školopovinné deti príspevok je 17,20 € na jedno dieťa tj. 2x ... 34,40 €
príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 eur osoba tj. 5x.....................10,- €
príspevok na bývanie ak sa posudzuje viac osôb..............................89,20 €
spolu .................................................. ...............................291,20 €

Podľa môjho názoru, nemáš nárok na dávku v hmotnej núdzi, nakoľko príjem rodiny prevyšuje túto dávku :( Ale najrelevantnejšiu odpoveď Ti dajú na UPSVaR.
weverka
02.03.11,13:24
Xanti ďakujem za odpoveď/ radu.
Ďalšie dve deti majú 6 a 18 rokov, najmenšia navštevuje škôlku, syn strednú, 11ročná dcérka je tiež školopovinná napriek postihnutiu.

Na UPSVaR som sa informovala, manžela pred štyrmi mesiacmi poslali preč, ma skôr zarazilo že odpovede boli rozdielne, jemu povedali, že nemáme nárok a mne že áno 3€ a plus pre deti by preplacať mali obedy.
K tomu výpočtu dávky v hmotnej núdzi prirátali ochranný príspevok, ale nerátali prispevok na školopovinné deti... a vraj prídavky sa tam nerátajú.

Iné neostáva, pôjdem na UPSVaR a nenechám sa len tak odbiť.
Xanti
02.03.11,17:25
Xanti ďakujem za odpoveď/ radu.
Ďalšie dve deti majú 6 a 18 rokov, najmenšia navštevuje škôlku, syn strednú, 11ročná dcérka je tiež školopovinná napriek postihnutiu. Tak potom len jedno dieťa máš školopovinné. A to tú 11 r . dcérku ,
6r. chodí do škôlky a nie je školopovinná až ked začne chodiť do školy, a najstaršie dieťa má viac ako 16rokov kedy sa končí školopovinná dochádzka pre decká takže tiež už nie je školopovinný.
Na UPSVaR som sa informovala, manžela pred štyrmi mesiacmi poslali preč, ma skôr zarazilo že odpovede boli rozdielne, jemu povedali, že nemáme nárok a mne že áno 3€ a plus pre deti by preplacať mali obedy.
K tomu výpočtu dávky v hmotnej núdzi prirátali ochranný príspevok, ale nerátali prispevok na školopovinné deti... a vraj prídavky sa tam nerátajú. Prídavky sa nerátajú. Preto som vo svojom výpočte a posúdení použila len sumár bez prídavkov.

Iné neostáva, pôjdem na UPSVaR a nenechám sa len tak odbiť.
Ochranný príspevok
Podmienky vzniku nároku:
osobná, celodenná a riadna starostlivosť o dieťa, ktoré je podľa posudku príslušného orgánu dieťa s ŤZP,
Výška príspevku 63,07 € mesačne.

be ak by som to prerátala teraz 157,60 + 17,2+ 2x5 + 89,20 + 63,07 tak výjde suma 337,07 € ak je výška ochranného príspevku 63,07 eur
ak je výške 34,69 tak suma je 308,69 €

Pri nižšom ochrannom príspevku nárok na dávku v hmotnej núdzi nevznikne nakoľko príjem rodiny 316,17 € je viac ako 308,69 €

Pri vyššom ochrannom príspevku nárok na dávku v hmotnej núdzi by bol 337,07-316,17 vo výške 20,90 € mesačne.
weverka
03.03.11,09:01
Veľmi pekne Ti ďakujem Xanti :-)