GABAZ
18.12.05,14:59
Spoločník s. r. o. si odkúpil firemné vozidlo po ukončení leasingu ako súkromná osoba, následne ho ďalej predal za vyššiu sumu. Moje otázky :
1/ mala byť použitá pri odpredaji vozidla z s. r. o. spoločníkovi cena obvyklá na trhu ?
2/ má si spoločník zahrnúť príjem z odpredaja vozidla do dane z príjmu fyzických osôb ?
Vopred ďakujem za odpoveď.
KEJKA
18.12.05,14:15
A) áno - viď §17, úprava ZD pri obchodoch medzi závislými osobami
B) áno - §8-ostatné príjmy
nájdeš v zákone 595/2003 Z.z.
andrej_rv
18.12.05,14:49
Spoločník s. r. o. si odkúpil firemné vozidlo po ukončení leasingu ako súkromná osoba, následne ho ďalej predal za vyššiu sumu. Moje otázky :
1/ mala byť použitá pri odpredaji vozidla z s. r. o. spoločníkovi cena obvyklá na trhu ?
2/ má si spoločník zahrnúť príjem z odpredaja vozidla do dane z príjmu fyzických osôb ?
Vopred ďakujem za odpoveď.
1 - nepochybne mala - viď § 17 ods. 5 ZDP
2 - podľa môjho názoru nie (ak ho kúpil a predal ako súkromná osoba)
V § 8 ods. 1 písm. c) sa síce medzi ostatné príjmy zaraďujú príjmy z predaja hnuteľných vecí, ale od dane je oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. d) príjem " z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku". Na portáli DRSR medzi všeobecnými daňovým informáciami k § 9 http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/par009.doc
je aj nasledovné stanovisko:
"Príjem z predaja hnuteľnej veci
Podľa § 9 ods. 1 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) je od dane oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci, okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Ak daňovník predá hnuteľnú vec, ktorú nemal zahrnutú v obchodnom majetku, bez ohľadu na dobu vlastníctva tejto veci ide o príjem oslobodený od dane."
Ak vychádzame z predpokladu, že konateľ odkúpené auto nezaradil do svojho obchodného majetku, podľa môjho názoru sa na jeho následný odpredaj vzťahuje oslobodenie od dane podľa § 9 a preto tento príjem v daňovom priznaní uvádzať nemá.
bepo
18.12.05,14:58
2 - podľa môjho názoru nie (ak ho kúpil a predal ako súkromná osoba)
"Príjem z predaja hnuteľnej veci
Podľa § 9 ods. 1 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) je od dane oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci, okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Ak daňovník predá hnuteľnú vec, ktorú nemal zahrnutú v obchodnom majetku, bez ohľadu na dobu vlastníctva tejto veci ide o príjem oslobodený od dane."
Ak vychádzame z predpokladu, že konateľ odkúpené auto nezaradil do svojho obchodného majetku, podľa môjho názoru sa na jeho následný odpredaj vzťahuje oslobodenie od dane podľa § 9 a preto tento príjem v daňovom priznaní uvádzať nemá.
Príjem z predaja je oslobodený až po piatich rokoch po vyradení z obchodného majetku,ak to predá skôr ide to do §8-ostatné príjmy a zdaňuje sa.
Oprava-pri kúpe od PO sa nezdaňuje
eviketa
18.12.05,15:10
No ale podľa otázky si auto odkúpil ako sukromná osoba. Ak sledujem majetok tejto sukromnej osoby a ona ho do svojho majetku nezaradí, príjem by mal byť oslobodený. Ročná lehota by platila podľa mna pre s.r.o. Ak by som to auto kupovala napr. ja, vobec ma nemuselo zaujímať či bolo v majetku niekoho alebo nie. Zaujíma ma, ako s nim urobim ja v mojej FO.
andrej_rv
18.12.05,15:13
Príjem z predaja je oslobodený až po piatich rokoch po vyradení z obchodného majetku,ak to predá skôr ide to do §8-ostatné príjmy a zdaňuje sa. Áno, zdaňuje sa. Ale len keby bolo v obchodnom majetku predávajúceho - FO, teda konateľa.
Podľa § 2 ZDP - na účely tohto zákona sa rozumie:
"m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo svojom vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11;obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu".
Podľa mňa auto odkúpené od s.r.o. a nezaradené do podnikania u konateľa definíciu obchodného majetku nespĺňa. A v zákone ani usmernení DRSR sa podľa mňa nehovorí o majetku, ktorý kedysi slúžil na podnikanie inému subjektu, len o obchodnom majetku daňovníka - FO. Ale samozrejme sa môžem mýliť...:)
bepo
18.12.05,17:10
Je to zvláštne že človek musí čakať iba pri FO 5 rokov aby hnuteľnú vec mohol predať oslobodenú od dane a pri PO je to hneď ale je to tak.
andrej_rv
18.12.05,17:34
Je to zvláštne že človek musí čakať iba pri FO 5 rokov aby hnuteľnú vec mohol predať oslobodenú od dane a pri PO je to hneď ale je to tak.Pokiaľ ja viem, tak predaj majetku u PO nikdy nie je oslobodený od dane. Aj tržby z predaja vyradeného majetku sa účtujú na výnosové účty 641 (prípadne 642), a nie sú položkou odpočítateľnou zo základu dane (bez ohľadu na dobu uplynutú medzi ich vyradením a prípadným predajom)..
bepo
18.12.05,17:54
Ja ani nepíšem že predaj majetku u PO je oslobodený ale predaj u FO keď kúpi od PO tak to môže okamžite predať oslobodené od dane.
KEJKA
18.12.05,18:20
k príspevku 2 - opravujem v kontexte s príspevkami 3 a nasl.
B) je oslobodené za predpokladu, že ide o nákup predaj auta mimo zaradenia do obchodného majetku.
Vidím tam však daňové riziko pre PO. Miestne zisťovanie..... DU môže označiť tieto transakcie za špekulatívne s cieľom znížiť daňové zaťaženie.
Preto by som dporúčala, aby sa v PO dodanil rozdiel medzi cenou predajnou a trhovou.
GABAZ
19.12.05,06:30
Ďakujem za reakcie, potvrdili môj názor. Ešte upresním, že daný konateľ, ktorý si auto kúpil je aj podnikateľom - živnostníkom - auto si však do živnosti nevložil. /Momentálne má živnosť pozastavenú/. Radila som im taký postup, aby si auto pri predaji dali oceniť znalcom, prípadne zistili cenu v autobazároch a takú cenu použili na odpredaj z s. r. o. Niekto iný im však poradil takýto postup, ktorý aj zrealizovali. Podľa mňa zvolili postup, s ktorým môžu byť problémy - výstižne to nazvala Lida.
ada159
09.08.12,15:59
S.r.o. A Zakupila v 2008 auto na úver, účtovné aj daňovo auto opísala. Teraz majetok odpredava Fo - nepodnikatel, ktorá auto následne odpreda inej po - oznacim ju C. Bude tento prijem pre Fo prijem oslobodený podľa Pár. 9 od. C?- predpokladám že áno.
S.r.o. A - prijem z predaja zdani -
Moze si po - označená c, toto auto zakúpene cez úver odpisovat ďalšie 4 roky?
Tweety
09.08.12,17:08
S.r.o. A Zakupila v 2008 auto na úver, účtovné aj daňovo auto opísala. Teraz majetok odpredava Fo - nepodnikatel, ktorá auto následne odpreda inej po - oznacim ju C. Bude tento prijem pre Fo prijem oslobodený podľa Pár. 9 od. C?- predpokladám že áno.
S.r.o. A - prijem z predaja zdani -
Moze si po - označená c, toto auto zakúpene cez úver odpisovat ďalšie 4 roky?
Nenapísala si o aké MV ide, to je dosť podstatné. Ak to je OMV kde nebola možnosť uplatnenie odpočtu dph a MV bolo zakúpené s dph, predaj bude oslobodený od dph. C ho bude môcť naďalej odpisovať.
ada159
09.08.12,17:21
Aky je v tom rozdiel? Teraz potrebujem z hľadiska dani z príjmu. Berme v úvahu, že sa jedna o vozidlo s odpoctom DPH. predávajúca spoločnosť ho odpreda Fo s DPH, Fo odpreda inej po.
Tweety
09.08.12,17:27
Aky je v tom rozdiel? Teraz potrebujem z hľadiska dani z príjmu. Berme v úvahu, že sa jedna o vozidlo s odpoctom DPH. predávajúca spoločnosť ho odpreda Fo s DPH, Fo odpreda inej po.
FO nepodnikateľ, MV nebude predmetom dane z príjmu. Ale v prvom príspevku to máš trochu zmätočne napísané.
ada159
09.08.12,17:39
Ďakujem za odpoved, a z hľadiska odpisov moze PO - c odpisovat 4 roky, ked kedysi ho iná PO uz odpisovala? Verím že ano
Tweety
09.08.12,17:39
Ďakujem za odpoved, a z hľadiska odpisov moze PO - c odpisovat 4 roky, ked kedysi ho iná PO uz odpisovala? Verím že ano
To som už zodpovedala hneď v prvej odpovedi.
ada159
09.08.12,17:47
Aha, veľmi pekne ďakujem. Nejak som to preskocila
KatarinaNR
09.08.12,17:52
ja by som sa v tejto súvislosti chcela opýtať,
živnostník kúpil v polovici júla auto na živnosť na leasing, živnosť tento týždeň zrušil a založil sro, samozrejme, že auto používa v sro, čo treba urobiť, ísť do leasingovej spol. a "pozmeniť" zmluvu, aká má byť cena,...prosím poraĎte, ďakujem
Tweety
09.08.12,17:55
ja by som sa v tejto súvislosti chcela opýtať,
živnostník kúpil v polovici júla auto na živnosť na leasing, živnosť tento týždeň zrušil a založil sro, samozrejme, že auto používa v sro, čo treba urobiť, ísť do leasingovej spol. a "pozmeniť" zmluvu, aká má byť cena,...prosím poraĎte, ďakujem
ÁNo, musí navštíviť lízingovku.
ada159
09.08.12,17:55
Treba v leasingovej spoločnosti spraviť prepis- pokracovatel leasingu.
KatarinaNR
09.08.12,17:56
čiže sa urobí prepis a hotovo? :-)
Ďakujem
ada159
09.08.12,17:56
Twetty bola rýchlejšia
ada159
09.08.12,17:58
A samozrejme oznámenie na danovy ohľadom Dmv
KatarinaNR
09.08.12,17:59
díky moc :-)
Tweety
09.08.12,18:00
čiže sa urobí prepis a hotovo? :-)
Ďakujem
Áno, urobí. MV sa potom zaradí do majetku a bude sa odpisovať.( samozrejme, ak sa bude používať na podnikanie)
Tweety
09.08.12,18:00
aj ja