derek191919
28.02.11,17:01
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať na Váš názor. Našli sme si firmu, ktorá by chcela mať na našom panelovom činžiaku reklamnú plochu. My obyvatelia činžiaku s tým súhlasíme, ale predstavenstvo nášho okresného bytového a stavebného družstva ponuku tejto firmy zamietlo. Je nejaká možnosť, legálne obísť prestavenstvo a uzavriet s nimi zmluvu? Ďakujem za odpovede.
Mária27
28.02.11,16:12
Ak je celý dom alebo väčšina bytov vo vlastníctve družstva, má právo rozhodnúť. Ak je družstvo iba vaším správcom, môžete ho požiadať o uzatvretie zmluvy alebo zmluvu uzavrieť aj sami spoluvlastníci, ak sa o tom dohodnete.
Treba však aj prerokovať dôvod, pre ktorý družstvo zmluvu zamietlo, môže mať racionálne základy.
sito
28.02.11,21:46
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať na Váš názor. Našli sme si firmu, ktorá by chcela mať na našom panelovom činžiaku reklamnú plochu. My obyvatelia činžiaku s tým súhlasíme, ale predstavenstvo nášho okresného bytového a stavebného družstva ponuku tejto firmy zamietlo. Je nejaká možnosť, legálne obísť prestavenstvo a uzavriet s nimi zmluvu? Ďakujem za odpovede.

Treba si ujasniť toto: "na našom panelovom činžiaku", "My obyvatelia činžiaku"

My obyvatelia činžiaku, ak sú vlastníkmi bytov a majú väčšinu bytov prevedených do osobného vlastníctva, majú v dome rozhodujúce slovo, samozrejme na schôdzi.

V zákone nie je napísané, že rozhoduje predstavenstvo družstva. Len v tom prípade, že v dome nie je prevedená väčšina bytov do osobného vlastníctva.

182/1993, §14, odsek 2

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.
verkaz
01.03.11,08:41
To sa čudujem, lebo za takéto reklamy je pekný príjem .
Keby ste boli vlastníci bytov, tak si rozhodnete sami, tak ako je uvedené v príspevkoch predo mnou.
Ja sa pokúšam nájsť takúto firmu už niekoľko rokov.