ondrej67
28.02.11,17:22
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak si študent vysokej školy dva roky platí dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, je možné po ukončení školy a prihlásení na úrade práce poberať podporu v nezamestnanosti?
veronikasad
28.02.11,16:43
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak si študent vysokej školy dva roky platí dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, je možné po ukončení školy a prihlásení na úrade práce poberať podporu v nezamestnanosti?
ano, potrebuje 730 kal. dní poistenia v posledných 3 rokoch.
ondrej67
28.02.11,17:01
je to určite tak? neprerobí na tom štát?
Katy a R
28.02.11,17:06
je to určite tak? neprerobí na tom štát?

.. však pozri v zák o SP ..:) (keď neveríš) .. veď preto si si ho hádam platil .. či?
ivka70
28.02.11,17:12
je to určite tak? neprerobí na tom štát?

Je to tak, urcite.

A maly vypocet pre max. poistenie:
Maximalny vymeriavaci zaklad je 2892.12 EUR.
Musis 2 roky, teda 24 mesiacov platit 57.80 EUR = 1387,20 EUR aby si mal narok na 6 mesiacov na 50% z tejto sumy, teda na 6 x 1446,06 EUR.
Stat na tom prerobi v pripade, ze sa hned zamestnas a nevyuzijes to.
ErikaDP
28.03.11,14:21
Kedy skončiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti?
Zamestnanec bol poistený viac ako 730 dní z titulu existencie pracovného pomeru. T.j. nárok na dávky v nezamestnanosti by mu mal vzniknúť. Popri tom sa prihlásil na dobrovoľné poistenie v nezamestnaneosti, toto si platil od novembra 2010. K 1.4.2011 sa stane evidovaným nezamestnaýmna UPSVaR.
Otázka: má sa odhlásiť z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti ? Toto dobrovoľné poistenie v nezamestaneosti mu bude travať k 31.3.2011 5 mesiacov. Nevadí že to nebude aspoň 6 mesiacov - mám dojem že som niekde čítala že dobrovoľné poistenie možno ukončiť až po 6 mesiacoch - len neviem či toto musí byť splnené aj vtedy, ak si tento poistene súčasne platiľ povinné poistenie aj z titulu zamestnania, kotré trvalo nepretržite niekoľko viac rokov dozadu? Môže sa k 31.3.2011 odhlásiť ? Alebo dokonca musí sa odhlásiť ? Ak sa neodhlási, je mi jasné že dobrovoľné poistenie musí platiť, len neviem či existuje súbeh: evidovaný nezamestnaný a súčasne platiteľ dobrovoľného poistného v nezamestnanosti.
Ide mi o to, aby mu pri výpočte dávky v nezamestanosti zohľadnili aj platenie dobrovoľného poistenia a neviem či pre tento účel má alebo nemá byť odhlásený k dátumu evidencie na UPSVaR z dobrovoľného pistenia v nezamestnanosti.
Ďakujem
rodina1
28.03.11,15:09
Kedy skončiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti?
Zamestnanec bol poistený viac ako 730 dní z titulu existencie pracovného pomeru. T.j. nárok na dávky v nezamestnanosti by mu mal vzniknúť. Popri tom sa prihlásil na dobrovoľné poistenie v nezamestnaneosti, toto si platil od novembra 2010. K 1.4.2011 sa stane evidovaným nezamestnaýmna UPSVaR.
Otázka: má sa odhlásiť z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti ? Toto dobrovoľné poistenie v nezamestaneosti mu bude travať k 31.3.2011 5 mesiacov. Nevadí že to nebude aspoň 6 mesiacov - mám dojem že som niekde čítala že dobrovoľné poistenie možno ukončiť až po 6 mesiacoch - len neviem či toto musí byť splnené aj vtedy, ak si tento poistene súčasne platiľ povinné poistenie aj z titulu zamestnania, kotré trvalo nepretržite niekoľko viac rokov dozadu? Môže sa k 31.3.2011 odhlásiť ? Alebo dokonca musí sa odhlásiť ? Ak sa neodhlási, je mi jasné že dobrovoľné poistenie musí platiť, len neviem či existuje súbeh: evidovaný nezamestnaný a súčasne platiteľ dobrovoľného poistného v nezamestnanosti.
Ide mi o to, aby mu pri výpočte dávky v nezamestanosti zohľadnili aj platenie dobrovoľného poistenia a neviem či pre tento účel má alebo nemá byť odhlásený k dátumu evidencie na UPSVaR z dobrovoľného pistenia v nezamestnanosti.
Ďakujem


Zákon o sociálnom poistení

ŠIESTA HLAVA

Dávka v nezamestnanosti

Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

§ 104


(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.


Odpoveď:
Môže sa odhlásiť z DPvN k 31. 03. 2011, ale poistné za mesiac marec musí byť zaplatené najneskôr do ôsmeho dňa nasledujúceho mesiaca.
Počas poberania dávok v nezamestnanosti môže platiť DPvN. Je len na ňom, ako sa rozhodne.