Janosik2000
28.02.11,18:47
Dobrý deň, poprosil by som vás o radu.

Moja mama a jej dve setri (Sestra A a Sestra B) vlastnili pozemky v podielovom spoluvlastníctve (každá tretinu). Sestra A sa rozhodla predať svoj podiel bez toho aby ho ponúkla ostatným spoluvlastníkom podľa predkúpného práva.

Od spomínaného predaja uplynul rok. Medzitým moja mama zomrela a ja som sa stal dedičom jej podielu v danom pozemku. Sťahuje sa predkúpne právo na mňa ako dediča? Inými slovami mám nárok ako dedič dovolať sa relatívnej neplatnosti právneho úkonu (mysliac tým predaja podielu Sestry A) alebo toto právo sa sťahovalo iba na moju nebohú mamu a jej Sestru B?

Vopred ďakujem
Mária27
01.03.11,19:03
Ak bol prevod urobený pred smrťou matky, môžeš sa dovolať relatívnej neplatnosti prevodu len vtedy, ak matka pred smrťou urobila právny úkon k tomu vedúci. Ak bol prevod urobení po smrti matky, stala si sa dedičkou v momente úmrtia a aj oprávnenou spoluvlastníčkou.

Podľa § 140 občianskeho zákonníka "Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe."

Podľa judikatúry (R 122/1953) na zákonné predkupné právo spoluvlastníkov scudzovanému podielu spoločnej veci treba použiť čo do obsahu, účinkov a výkonu ustanovenia zákona o zmluvnom predkupnom práve.

Podľa § 604 obč.z. o zmluvnom predkupnom práve platí, že "Predkupné právo neprechádza na dediča oprávnenej osoby a nemožno ho previesť na inú osobu."

Aj keď judikatúra (napr. R 45/1986) však aj hovorí, že "Smrťou účastníka nestráca právny úkon povahu relatívne neplatného právneho úkonu, a preto môže relatívnu neplatnosť (§ 40a) uplatniť aj dedič", neplatí to pre právne úkony zákonom priznané len presne určeným adresátom v presne vymedzených právach (vrátenie daru - darca, prevod podielu - spoluvlastník).