karacenka
28.02.11,19:22
Ahojte všetci :-)

Robím 1 rok účtovníctvo urbariátu bez právnej subjektivity, ktoré má 200 členov.
CElkové príjmy za rok 2010 boli cca 10000 EUR, výdavky: 8000 EUR.

POtvrdenie pre každého člena tohto urbariátu som dávala také, že prímy a výdavky som podelila počtom členov - 200 a každý člen spoločenstva musí zdaniť príjmy vo výške 50 EUR a výdavky: 40 EUR, (podľa zákona 595/2003 Z.z., § 6, ods. 1, písm a).

Teda každý člen spoločnosti je povinný dávať DPFO typ.B a uvedie tie príjmy (50 EUR) a výdavky (40 EUR) na str. 3 daňového priznania typu B , VI oddiel, tab.1, riadok 1.

JE TO SPRÁVNE??


Prosím, prosím poradiť čím skôr. ;)

Ozývajú sa mi členovia tohto urbariátu, že nikdy takéto potvrdenia nedostávali, ani to nezdaňovali a nechápu čo som im dala za potvrdenie.....no všade na internete aj na DRSR sa píše , že príjmy a výdavky spoločenstiev bez právnej subjektivty sa podelia rovnakým dielom medzi jednotlivých členov a zdaňuje každý člen takého spoločenstva sám.
Zdenka175
01.03.11,06:37
Ste vznikli na základe akého zákona??
Zdenka175
01.03.11,07:01
Daňové priznanie sa nepodáva, ak ročné zdaniteľné príjmy nepresiahli 2012,85 EUR.
karacenka
01.03.11,07:08
ups.....tak to teda neviem, ale je to bežný urbariát, ako každý iný, len bez právnej subjektivity, pozostáva z 200 členov - sú to členovia, ktorí majú nejakú tú čiastku lesa zdedenú po rodičoch atď. v jednej lokalite . O ten celok lesa sa stará predseda urbariátu, zabezpečuje predaj dreva, sadenie stromčekov a iné práce . Na konci roka sa vyplácajú podiely zo zisku /ak nejaký je/ a sú bez právnej subjektivity. Nikdy nepodávali daňové priznanie. ...A je v tom rozdiel ? Zakladateľskú zmluvu má predseda urbariátu a ten je momentálne mimo SK. Urbariát má cca 15 rokov.
karacenka
01.03.11,07:12
..no nepodáva, to je pravda a to sa bude v mojom prípade týkať asi dôchodcov, lebo tí mali len dôchodok + urbariát. Ale máme aj takých členov,ktorí sú riadne zanmestnaní,príp. sú SZČO, teda majú príjmy určite vyššie ako 2012 EUR + urbariát, teda by to mali zahrnúť do daňového priznania
luja5
01.03.11,14:26
Píšem len informáciu, ako je to v mojom prípade novej členky združenia (podľa LV spoločný majetok je vedený ako urbár), s čím som sa stretla prvýkrát, tak nemám zatiaľ kompletný prehľad.

Dostala som od združenia podklad k DP za rok 2010, v ktorom sa uvádza:
- potvrdenie o príjme FO z pozemkových spoločenstiev bez právnej subjektivity v súlade s § 6 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z.,
- moje osobné údaje,
- môj podiel na príjmoch a na výdavkoch v €,
- údaje o spracovateľovi potvrdenia, DIČ, adresa ....
Predtým ma účtovníčka združenia informovala, že daň z podielov si zabezpečuje-platí každý účastník združenia sám a vysvetlila mi, že preto, lebo združenie nemá právnu subjektivitu. Nezaoberala sa tým, aké mám celkové príjmy a či som alebo nie som povinná podať DP z hľadiska celkových mojich dosiahnutých príjmov.

Ja som mala ako dôchodkyňa ešte inú nejasnosť. Chcem požiadať o vrátenie dane zrazenej z úrokov a nevedela som, či mám k úrokom pripočítať aj nezdanené podiely, keď súčet úrokov a podielov (ďalší príjem bol už len dôchodok) neprekročil sumu 2012,85 €. Tu na Porade som dostala súhlas (príspevok č. 29 v téme "daňové priznanie pre dôchodcu"), t.j. ak chcem požiadať o vrátenie dane z úrokov, pripočítam k úrokom aj nezdanené podiely, daňovú povinnosť budem mať nulovú a zrazenú daň z úrokov mi vrátia - teda tak som to pochopila a dúfam, že správne :). Z toho mi vyšlo, že potvrdenie od združenia potrebujem aj pre uvedený účel.
karacenka
01.03.11,15:03
súhlasím s luja5 :-), veľmi ste mi pomohli. Ďakujem. Ja som tie potvrdenie už rozposlala, len títo členovia takéto potvrdenia nikdy nedostávali, teda im to bolo čudné. Každému vysvetľujem, že mojou povinnosťou je dať všetkým členom urbariátu potvrdenie o ich podiele na príjme a výdavkoch, presne ten zákon som uviedla do potvrdenia. Taktiež ich odkazujem na DÚ , aby sa išli presvedčiť, že si musia podávať Daňové priznania.
aňuša
05.03.12,14:56
potvrdenie o príjme FO z pozemkových spoločenstiev bez právnej subjektivity v súlade s § 6 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z.,....je na to originálne tlačivo?
slavus
05.03.12,17:26
Ahojte všetci :-)

Robím 1 rok účtovníctvo urbariátu bez právnej subjektivity, ktoré má 200 členov.
CElkové príjmy za rok 2010 boli cca 10000 EUR, výdavky: 8000 EUR.

POtvrdenie pre každého člena tohto urbariátu som dávala také, že prímy a výdavky som podelila počtom členov - 200 a každý člen spoločenstva musí zdaniť príjmy vo výške 50 EUR a výdavky: 40 EUR, (podľa zákona 595/2003 Z.z., § 6, ods. 1, písm a).

Teda každý člen spoločnosti je povinný dávať DPFO typ.B a uvedie tie príjmy (50 EUR) a výdavky (40 EUR) na str. 3 daňového priznania typu B , VI oddiel, tab.1, riadok 1.

JE TO SPRÁVNE??


Prosím, prosím poradiť čím skôr. ;)

Ozývajú sa mi členovia tohto urbariátu, že nikdy takéto potvrdenia nedostávali, ani to nezdaňovali a nechápu čo som im dala za potvrdenie.....no všade na internete aj na DRSR sa píše , že príjmy a výdavky spoločenstiev bez právnej subjektivty sa podelia rovnakým dielom medzi jednotlivých členov a zdaňuje každý člen takého spoločenstva sám.


Pri PS bez právnej subjektivity si svoj podiel na príjmoch a výdajoch musí zdaniť každý člen sám či sa im to páči alebo nie.My sme tiež PS bez právnej subjektivity ale my rozdelujeme celkové príjmy a výdaje každému podľa jeho podielu podľa LV na celkovom podiele na majetku urbarátu.t.z ak má člen podľa svojho LV uvedené,že vlastní 3/15 z celkového urbáru tak sa mu celkové príjmy a výdaje rozdelia podľa jeho podielu na spoločnom majetku. U vás by to asi znamenalo,že každý vlastní rovnaký podiel.Aj pri výplate podielov u nás potom dostane len podľa vlastníctva,lebo ten kto vlastní napr.1/2 majetku z celkového urbáru musí dostať viac kto má podiel nejakú 1/3 na celkovom majetku.
karacenka
06.03.12,10:18
My to v stanovách nemáme, ako sa delia príjmy a výdavky, tak to dávame rovnakým dielom. Tak mi to poradili na Daňovom úrade. Ale ináč súhlasím :-)
Ďakujem za odpoveď