Štefánia44
01.03.11,07:25
Dobrý deň!

Prosím Vás o radu, lebo už druhý deň sa snažím dopátrať k nasledovnému, čo sa mi nedarí:

Daňové priznanie - príjem zo SR a ČR.
Na potvrdení z ČR sú údaje:
1. riadok - úhrn zúčt. príjmov zo záv. čin. a funkč.pôžitkov 147 922 CZK
6.riadok - poistné 50 296 CZK
8. riadok - základ dane 198 218 CZK.

Prosím Vás, ktorý príjem mám uviesť do DP na r. 32????? Lebo na našom potvrdení je základ dane = úhrn príjmov - poistné. A na tom českom práve naopak...základ dane = úhrn príjmov + poistné. Tak som z toho už nešťastná....

Ďašia otázka - akou formou mám zdaniť príjem z ČR? Zápočtom alebo vyňatím? Čítala som na nete, že tou formou, ktorá je pre mna výhodnejšia...Je to tak? Alebo je v tom nejaký háčik?

A ktorú sumu potom uvediem do r. 46, resp. do r. 49???? 147 922 CZK alebo 198 218 CZK ????? (samozrejme prepočítanú na euro).

Veľmi pekne Vám ďakujem....
veronikasad
01.03.11,06:29
Na potvrdení z ČR máš superhrubú mzdu = poistné zamestnávatela, nie zamestnanca. Treba si vyžiadať doklad o uhrade poistného za zamestnanca.

Môžeš sa rozhodnúť či použiješ metodu vyňatia alebo zápočtu - metoda vyňatia je spravidla pre zamestnanca výhodnejšia.
betka631
01.03.11,07:25
Dobrý deň!

Prosím Vás o radu, lebo už druhý deň sa snažím dopátrať k nasledovnému, čo sa mi nedarí:

Daňové priznanie - príjem zo SR a ČR.
Na potvrdení z ČR sú údaje:
1. riadok - úhrn zúčt. príjmov zo záv. čin. a funkč.pôžitkov 147 922 CZK
6.riadok - poistné 50 296 CZK
8. riadok - základ dane 198 218 CZK.

Prosím Vás, ktorý príjem mám uviesť do DP na r. 32????? Lebo na našom potvrdení je základ dane = úhrn príjmov - poistné. A na tom českom práve naopak...základ dane = úhrn príjmov + poistné. Tak som z toho už nešťastná....

Ďašia otázka - akou formou mám zdaniť príjem z ČR? Zápočtom alebo vyňatím? Čítala som na nete, že tou formou, ktorá je pre mna výhodnejšia...Je to tak? Alebo je v tom nejaký háčik?

A ktorú sumu potom uvediem do r. 46, resp. do r. 49???? 147 922 CZK alebo 198 218 CZK ????? (samozrejme prepočítanú na euro).

Veľmi pekne Vám ďakujem....


Na riadok 32 uvádzaš príjem z r.1 českého potvrdenia o príjme.

r.6 na potvrdení je poistné za zamestnavateľa
r.8 na potvrdení je tzv. superhrubá mzda = hrubá mzda+poistné za zamestnávateľa - pre potreby DP na Slovensku je r.8 nepodstatný

ak sa rozhodneš pre metódu vyňatia príjmov tak do r.46 uvedieš ZD t.z. 147 922 CZK - poistné za zamestnanca(prepočet kurzom).
rodina1
01.03.11,07:29
Len doplním, že môžu byť použité aj výplatné pásky, kde je uvedený odvod za zamestnanca (ak by zamestnávateľ nevydal nové potvrdenie)
Štefánia44
02.03.11,08:45
Ďakujem všetkým za pomoc....:) vrelá vďaka...:)
Štefánia44
02.03.11,08:57
Ešte sa chcem opýtať, mám iba mzdový list za celý rok zamestnanca. nemám iné potvrdenie. A tam je.... SP zaměstnanec a ZP zaměstnanec...mám zrátať tie obe sumy? Dakujem.
betka631
02.03.11,09:04
Ešte sa chcem opýtať, mám iba mzdový list za celý rok zamestnanca. nemám iné potvrdenie. A tam je.... SP zaměstnanec a ZP zaměstnanec...mám zrátať tie obe sumy? Dakujem.

áno :)
Štefánia44
02.03.11,10:30
Vďaka...:)
Štefánia44
07.03.11,07:22
Dobrý deň!
Mám ešte otázku, lebo hľadám to tiež už dlhšie na nete, ale názory sa rozchádzajú. Takže, vie mi niekto 100% odpovedať na tieo otázky?

Ak mal niekto príjmy z ČR a zo SR, má si podať daňové priznanie v oboch štátoch? Ale stačí iba na Slovensku? Daň, ktorá bola zaplatená v ČR, sa tým pádom nevráti? Ako to vlastne je.?Už fakt ničomu nerozumiem....

Ďakujem.
betka631
07.03.11,13:37
Aj daňový nerezident ČR je povinný vysporiadať daň buď RZD u zamestnávateľa alebo podaním DP ak jeho príjem za zdaňovacie obdobie presiahol 15 000 CZK.
Daň zaplatenú v zahraničí ti slovenský DÚ nevráti.
Ak si daňový rezident SR tak na Slovensku priznávaš celosvetové príjmy.
Štefánia44
08.03.11,04:53
Ďakujem...:)