Caggie
01.03.11,09:12
Ahojte,

Mam uz nejaky cas po svadbe (par mesiacov :) ) a stale si neviem najst cas obehat urady a zmenit si doklady :(
Viem ze su nejake lehoty do akej doby sa ma ohlasit zmena udajov... nemate niekto osobnu skusenost, co sa stalo ak ste priezvisko menili neskor?
GabiZ
01.03.11,08:43
No nemám skúsenosť osobnú, ale najmenej môžeš mať tento problém.

Ak si zmenu údajov neuviedla vo svojej zdravotnej poisťovni, tak podľa Zák. č. 580/2004 Zákon o zdravotnom poistení a § 23 ods. 1
"Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní:
a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu",...

Pri nesplnení si tejto oznamovacej povinnosti ti hrozí pokuta až do výšky 331 € podľa §36 tohto zákona.

Taký stručný prehľad, kde asi treba ísť nahlásiť zmenu a kde hrozia prípadné sankcie:

Pri zmene mena alebo trvalého bydliska je nutné zmeniť si i príslušné dokumenty - občiansky preukaz, cestovný doklad, vodičský preukaz a preukaz poistenca.



Občiansky preukaz
Ak sa zmení niektorý údaj v ňom zapísaný, je občiansky preukaz neplatný. Do 15 dní od tejto zmeny (neplatnosti) je občan povinný požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu. V prípade, že je OP neplatný a nepožiadaš o vydanie nového,tiež sú tam sankcie do 33 €


Cestovný doklad
Rovnako ako v prípade občianskeho preukazu je cestovný doklad neplatný, ak obsahuje už neplatné alebo nesprávne údaje. Občan, ktorý je držiteľom cestovného dokladu je povinný odovzdať neplatný cestovný doklad orgánu, ktorý ho vydal. V tomto prípade nie je stanovená lehota, rozhodne však by bolo vhodné pri najbližšom vycestovaní do zahraničia dať údaje obsiahnuté v doterajšom cestovnom doklade do súladu so skutočnosťou.


Vodičský preukaz
Držiteľ vodičského preukazu je povinný oznámiť do 7 dní zmenu osobných údajov vo vodičskom preukaze okresnému dopravnému inšpektorátu príslušnému podľa miesta trvalého pobytu.


Preukaz poistenca
Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 8 dní zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu.


Potvrdenie pre zamestnávateľa
Ak máte svadbu v kostole, sobášny list vám vystavia asi 4 dni po svadbe. Toľko trvá, kým z farského úradu pošlú zápisnicu o svadbe na matriku. Na matriku pre sobášny list a potvrdenia pre zamestnávateľa (o ne treba požiadať) musí ísť osobne aspoň jeden z manželov.
Caggie
01.03.11,12:49
Dakujem GabiZ za info, ale toto som sa uz docitala... rada by som pocula nieciu osobnu skusenost. Nie su tu nejake vydate baby? Kolko po svadbe ste si vybavovali doklady? Ci ste vsetky poctive a stihli ste to vcas? :)
calawen
01.03.11,12:53
Ja som išla hneď ako som dostala sobášny list...
GabiZ
01.03.11,12:57
Nemáš za čo, ale asi ťa nepoteším. Lebo ak to aj niektorá nestihla, ako ty, tak asi ti nič nové ako že zaplatili pokutu nepovedia. Ale nechám to teda na voľnej diskusii.
Dáša_
01.03.11,13:20
ja som občiansky menila cca 1,5 roka po svadbe. Kontrolovala som to priamo na doklade teraz.

Jedine čo som mala zmenené, bola socialka a zdavotná - to ale súviselo s tehotenstvom a hospitalizáciou - bola som donútená ..

Na žiadnu pokutu si nespomínam...
LenkaBr
01.03.11,13:28
takže trojtýždňová svadobná cesta, na ktorú sa odchádza priamo zo svadby nehrozí?

Tak teda, OP do 15 dní... A ostatné doklady nevydávajú až na základe platného OP?
lorelei
01.03.11,20:59
Ja som menila asi pred mesiacom a to po pol roku od sobasa. Nastastie nic mi nikde nehrozilo, aj ked som sa im vsade pekne ospravedlnila, za oneskorenie. Robila som najrpv OP, spolu aj s vodicskym, potom zdravotnu, socialku a banky. Nikto mi nic neuctoval, chvalabohu teda. Takze asi to bude zavisiet aj od daneho miesta, kde.... a aki tam budu ludia. Ale bolo by dobre, keby si si to dala spravit. Mne este chyba aj tak prepis na technickom preukaze od auta, ten som este nestihla teda tiez.
GabiZ
02.03.11,07:15
Nemáš za čo, ale asi ťa nepoteším. Lebo ak to aj niektorá nestihla, ako ty, tak asi ti nič nové ako že zaplatili pokutu nepovedia. Ale nechám to teda na voľnej diskusii.


Takže vraciam späť. Vidím, že aj na niektorých úradoch sú ešte stále ľudia;) a nie "suchí úradníci". Takže zrejme ide o to, na koho pri vybavovaní narazíš, keď sa chce, tak sa dá aj bez sankcií. Držím palce, ale radšej to neodkladaj.
Caggie
04.03.11,17:22
Takze uz mam za sebou prvy krok - obciansky a vodicak - na moje velke prekvapenie to cele prebehlo za 5 minut aj s fotenim... pani som dala len stare doklady, ona si ma nejak nasla v systeme a hned vedela ako sa uz volam, ani sobasny list nechceli... ziadost mi hned vypisali a vytlacili, odfotili a za par dni mi ma prist sms, ked budem mat hotove... ani slovo o tom, ze preco tak neskoro... normalne som sa citila ako v inej krajine :)
S novym OP pojdem vybavovat dalej... potom napisem ako som pochodila :)
deha
05.05.11,04:41
A ako sa zariadiť v takejto situácii:
Ex partner, sa odsťahuje niekam -jeho partnerka ho na základe vlast. bytu odhlási z trvalého pobytu , má o tom doklad z ohlasovne príslušného MÚ.
Od Ex-partnera však dostáva vyhrážky, že ten na základe /už neplatného /OP
si dá odvŕtať zámky a vyčká si ju v byte a vyhráža sa jej ujmou na zdraví. Je možné niečo riešiť s políciou v súvislosti s platnosťou resp. už neplatnosťou tohto občianskeho preukazu.