MC Zornicka
18.12.05,19:49
Od 3. 10. 2005 mame zamestnankynu na polovicny uvazok - teda na 4 hod. denne.
Zároven ma svoju zivnost.

Mohol by mi niekto povedat, co vsetko sa od tejto situacie odvija?
Napr: socialny fond - ako ho potom pouzit?, ma narok na stravne?
Čo narok na dovolenku - a ako ju vypocitavam, aky priemer sa berie?
...
...
...
- platime jej minimalnu mzdu 3450,- Sk, z toho jej odvadzame fondy, aj za zamestnavatela, vykazy davame

- podpisala vyhlasenie k dani, teda dan jej nevyjde - ze treba stvrtrocne a rocne hlasenia to viem, dieta si neuplatnuje, ani invalidna nieje

- teraz je momentalne na OCR.
Ako mam postupovat, ked neviem aky mala vymeriavaci zaklad minuly rok.
Viem len to, že bola SZČO a platila si minimalne odvody ale doklad na to nemam.
Prosim pomôzte mi.:confused:
MC Zornicka
21.12.05,18:18
Niečo som našla, ale aj tak neviem či je to všetko. A žiaľ, moje možnosti,
ako maminy na materskej sú trochu - dosť obmadzene.
Ale to vieš, že budem hľadať.
Ďakujem - aspon niekto mi odpisal.:o
Tweety
22.12.05,07:44
Od 3. 10. 2005 mame zamestnankynu na polovicny uvazok - teda na 4 hod. denne.
Zároven ma svoju zivnost.
Napr: socialny fond - ako ho potom pouzit?, ma narok na stravne?
Prosim pomôzte mi.:confused:
Nárok na stravenku zo zákona nie je. Musí odpracovať denne viac ako 4 hodiny,ak organizácia má KZ alebo zástupcov zamestnancov, tak je možné aj za takú krátku pracovnú dobu dať stravenku.:o ;)
ajobs
22.12.05,08:01
Od 3. 10. 2005 mame zamestnankynu na polovicny uvazok - teda na 4 hod. denne.
Zároven ma svoju zivnost.
- teraz je momentalne na OCR.
Ako mam postupovat, ked neviem aky mala vymeriavaci zaklad minuly rok.
Viem len to, že bola SZČO a platila si minimalne odvody ale doklad na to nemam.
Prosim pomôzte mi.:confused:

Jej vymeriavací základ na výpočet ošetrovného ( to, čo nazývaš OČR ), je príjem dosiahnutý od 3.10.2005 do 30.11.2005 (ak má ošetrovné vyplácané za december 2005) deleno počet kalendárnych dní obdobia bez PN a ošetrovania, takže ak by odpracovala všetky dni, je to 6900/59=116,9492 Sk. Ošetrovné je 55% DVZ, to znamená 64,322 Sk.
Za 10 dní je to 644 Sk.
Janika
13.02.06,15:10
Ako je to s výplatou cestovného, ak zamestnanec pracuje mimo svojho bydliska a iba na 4 hodiny? Má nárok na výplatu v plnej výške?
liba2
13.02.06,15:39
Ako je to s výplatou cestovného, ak zamestnanec pracuje mimo svojho bydliska a iba na 4 hodiny? Má nárok na výplatu v plnej výške?Na náhradu cestovných výdavkov nárok má, na sumu stravného mu nevznikne nárok (ten vzniká až po piatej hodine trvania pracovnej cesty - tuzemskej).
stuko
13.02.06,19:49
zamestnanec na ciastocny pracovny pomer ma narok na vsetky vyhody ako clovek riadne zamestnany (stravne listky, prisl. pocet dni dovolenky, a pod. )

ak ma dotycna zamestnankyna zicnost pre firmu bude istotne vyhodnejsia, aby vam sluzby fakturovala a nepracovala na KPP
jankasm
14.02.06,08:17
Mám kamarátku, ktorá pracuje na polovičný úväzok, hrubá mzda 3450,-Sk. Z januárovej výplaty mala ale odvody do poisťovní zo sumy 6900,-Sk. Je to správne? Nemali by byť odvody len zo sumy 3450,-Sk? Ďakujem
Magma
14.02.06,08:33
[quote=stuko]zamestnanec na ciastocny pracovny pomer ma narok na vsetky vyhody ako clovek riadne zamestnany (stravne listky, prisl. pocet dni dovolenky, a pod. )

Na stravné lístky má zamestnanec nárok, ak má dojednanú dĺžku pracovnej doby viac ako 6 hodín §91 ZP.
jankasm
14.02.06,08:42
Mám kamarátku, ktorá pracuje na polovičný úväzok, hrubá mzda 3450,-Sk. Z januárovej výplaty mala ale odvody do poisťovní zo sumy 6900,-Sk. Je to správne? Nemali by byť odvody len zo sumy 3450,-Sk? Ďakujem

Prosím, nikto neporadí?
bea
14.02.06,08:55
[quote=stuko]zamestnanec na ciastocny pracovny pomer ma narok na vsetky vyhody ako clovek riadne zamestnany (stravne listky, prisl. pocet dni dovolenky, a pod. )

Na stravné lístky má zamestnanec nárok, ak má dojednanú dĺžku pracovnej doby viac ako 6 hodín §91 ZP.

Pre stravovanie zamestnancov platí § 152 a tam sa uvádza, že na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny (ods. 2)
liba2
14.02.06,09:30
zamestnanec na ciastocny pracovny pomer ma narok na vsetky vyhody ako clovek riadne zamestnany (stravne listky, prisl. pocet dni dovolenky, a pod. )

ak ma dotycna zamestnankyna zivnost pre firmu bude istotne vyhodnejsia, aby vam sluzby fakturovala a nepracovala na KPP
Ja viem , že teraz to bude mimotemy , ale spýtam sa: prečo? živnostník predsa musí zakalkulovať do svojej ceny - okrem ceny práce, t.j. mzda + odvody, aj všetky režijné výdavky v súvislosti s vykonávaním živnosti, teda aj tie, ktoré počas prac. pomeru platí zaňho zamestnávateľ. Myslíte si, že tá faktúrovaná suma bude nižšia ako doterajšie náklady zamestnávateľa? omyl.
liba2
14.02.06,09:34
Mám kamarátku, ktorá pracuje na polovičný úväzok, hrubá mzda 3450,-Sk. Z januárovej výplaty mala ale odvody do poisťovní zo sumy 6900,-Sk. Je to správne? Nemali by byť odvody len zo sumy 3450,-Sk? ĎakujemNie som mzdárka, ale domnievam sa, že správne mali byť odvody zo sumy 3450 sk.
JankaV
14.02.06,10:08
Prosím o radu, mám zamestnanca na polovičný úväzok t.j. 4 hod denne v minimálnej mzde, ale v 1/2006 mal 9 dní len pohotovosť doma. Aké sú odvody? Z akého vymeriavacieho základu?
Ďakujem.
liba2
14.02.06,10:25
Prosím o radu, mám zamestnanca na polovičný úväzok t.j. 4 hod denne v minimálnej mzde, ale v 1/2006 mal 9 dní len pohotovosť doma. Aké sú odvody? Z akého vymeriavacieho základu?
Ďakujem.a čo má za január zaplatené ? a koľko brutto ?
JankaV
14.02.06,10:32
Pre Liba2:
Má zaplatené 52 hod výkonu 2.080 sk; 36 hod pohotovosť 1.440 sk. Hrubá mzda je 3520 Sk. A náhrada za pohotovosť sa do VZ nezapočítava. Aspoň si to myslím.
liba2
14.02.06,10:41
Pre Liba2:
Má zaplatené 52 hod výkonu 2.080 sk; 36 hod pohotovosť 1.440 sk. Hrubá mzda je 3520 Sk. A náhrada za pohotovosť sa do VZ nezapočítava. Aspoň si to myslím.Pdmienku minimálneho mzdového nároku má splnenú; má brutto 3520 sk čo je viac ako polovica MM.
Uvádzaš, že náhrady za pohot. nevchádzajú do VZ. Potom VZ bude len 2080 sk.