anira7
01.03.11,09:57
Dobrý deň. Prečítala som si zákonník práce i mnoho iných článkov, no vychádzajú mi rôzne odpovede, skúsim sa opýtať tu. Pracujem pre súkromnú zuš na skrátený prac. čas. na dobu určitú- od septembra do júna. Týždenne odučím 11,5 hodiny počas 4 prac. dní, čo je celkový čas, podľa zmluvy (s prípravou) 18,20 hodiny týždenne. Avšak každý deň mám iný počet hodín. Pondelok 3, streda 2, štvrtok 1,5 a piatok 5.
Máme marec a mám údajne nárok len na 3,3 dni dovolenky, pričom som žiadnu ešte nečerpala. Našla som si rovnicu na nete, kde sa to vyrátava a vyšlo mi vyššie číslo. Ako správne to vyrátať?
logomania
02.03.11,10:08
Ja som tiež pracovala do 28.2.2011 na skrátený úväzok (mala som zmluvu od septembra 2010 do júna 2011, ale som išla do dôchodku od 1. marca lebo predčasný dôchodca nemôže brať dôchodok aj pracovať) a tiež som sa čudovala, že za január a február 2011 mám len 4 dni dovolenky. Nemáme nárok na dovolenku za február, lebo vo februári je len 20 pracovných dní a na nárok na dovolenku vznikne iba vtedy ak v mesiaci odpracuješ 21 alebo 22 dní (neviem presne). Je to preto, že v roku 2011 neodpracujeme u toho istého zamestnávateľa celý rok.:mad:
Ja mám nárok na 45 dní dovolenky za rok - výpočet na jeden mesiac je 45:12= 3,75 dňa zaokrúhlené na 4 dni. U teba je to asi 40 dní dovolenky za rok - výpočet na jeden mesiac je 40:12=3,3 zaokrúhlené na 3 dni.
Pripojím v druhej odpovedi odkaz, kde je to vysvetlené.
logomania
02.03.11,10:11
Sabadka
02.03.11,17:16
Dobrý deň. Prečítala som si zákonník práce i mnoho iných článkov, no vychádzajú mi rôzne odpovede, skúsim sa opýtať tu. Pracujem pre súkromnú zuš na skrátený prac. čas. na dobu určitú- od septembra do júna. Týždenne odučím 11,5 hodiny počas 4 prac. dní, čo je celkový čas, podľa zmluvy (s prípravou) 18,20 hodiny týždenne. Avšak každý deň mám iný počet hodín. Pondelok 3, streda 2, štvrtok 1,5 a piatok 5.
Máme marec a mám údajne nárok len na 3,3 dni dovolenky, pričom som žiadnu ešte nečerpala. Našla som si rovnicu na nete, kde sa to vyrátava a vyšlo mi vyššie číslo. Ako správne to vyrátať?

Ak týždenný pracovný čas nemáš rozvrhnutý na 5 dní v týždni ale len na 4, tak sa ti dovolenka prepočítava a samozrejeme nemáš nárok na plných 45 dní v roku ale na menej.

Mne to vychádza takto:
Ak je pracovná doba rozvrhnutá na 5 dní v týždni nárok na dovolenku je 45 (40) dní v roku
ak je pracovná doba rozvrhnutá na 4 dni v týždni nárok na dovolenku je 36 (32) dní v roku , takže za obdobie január až jún mi vychádza nárok na dovolenku 18 dní (16).

PS. Čísla v zátvorkách sú dni dovolenky v prípade ak máte ročný nárok len 8 týždňov teda tých 40. dní.
anira7
03.03.11,10:45
ďakujem veľmi pekne aj Sabadke, aj logomanii. Teda rovnica, ktorú som našla na minedu.sk by mala byť v poriadku. Nečerpala som žiadnu dovolenku od septembra, preto by sa mi mala preniesť do tohto roka, zhruba 10 dní.. avšak na výplatnej páske z roka 2011 to nemám.
Ide o to, že mi zamestnávateľ tvrdí, že od septembra mi zarátavali do dovolenky iba piatky, kedy odučím nad 4 hodiny denne. Tým pádom kým sa mi nazbiera 21 piatkov.. prejde skoro celý čas prac. zmluvy.
Neplatia náhodou nejaké iné pravidlá v tejto veci v súkromnej zuške, ako na klasickej zš? V prac. zmluve som uvedená normálne, ako pedagóg. Ak ste sa s tým stretli, alebo viete o nejakej výnimke, prosím, napíšte mi, dajte linku. Budem Vám vďačná!
mi75
18.04.13,03:08
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť v tomto smere tiež. Kamarátka pracuje ako učiteľka tiež na 3/4 úväzok. V piatky neučí. Dovolenky má 45 dní ako ostatní. Cez jarné prázdniny musela čerpať dovolenku aj za piatok, keď nechodí do práce. V iných prípadoch jej nekázali v piatok vypísať dovolenku ani §, keď išla k lekárovi. Je to OK?
ZlaticaB
18.04.13,11:04
Ak kamarátka v piatok neučí, dovolenku si v tento deň nemôže vypisovať. Nemá však nárok na dovolenku 45 dní, ako ostatní učitelia, ktorí učia celý úväzok. Nárok na dovolenku sa jej prepočítava podľa vzorca y= d.a.DPD : 12.VPD
y - počet pracovných dní dvolenky, na ktorú vznikne nárok
d - zákonný nárok na dovolenku - 45 dní
a - počet dvanastin (koľko mesiacov v kal. roku trva prac. pomer)
DPD - dohodnutý počet prac. dní ( v tomto prípade 4 )
VPD - všeobecný počet prac. dní v týždni

t.j. y = 45.12.4 : 12.5 = 2160: 60 = 36 dní dovolenky
mi75
18.04.13,20:00
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.