mata1983
01.03.11,11:45
Ahojte!
Chcela by som si kúpiť počítač, ale neviem si vybrať, aký procesor by mal mať:
Intel Penthium Dual Core,
AMD Athlon,
Intel Core ,
Intel Celeron,
AMD Sempron

Aký je v nich rozdiel???
Počítač by som chcela na bežné domáce používanie /ukladať fotky, hrať sa .../
Dik
Andy Kralik
01.03.11,11:43
Výkonnosť jednotlivých procesorov porovnáš napríklad tu: http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

Výkon počítača ale nezávisí len od procesoru. Ak sa "tom moc nevyznáš" nechaj si poradiť v predajni. Prípadne si pozri podobné fóra na internete. "bežné domáce používanie" je príliš všeobecný pojem...
KoxXxo
01.03.11,13:06
Ak sa pýtaš len na procesor, znamená to že ostatné komponenty máš vybraté?
salvosko
01.03.11,13:29
Toto je velmi siroka problematika a ludia to casto riesia podla for a to co hovoria znamy co sa "vyznaju". Vsetko zle. Treba si nechat poradit od odbornika ale nie v predajni kde ti preda zastaraly hardver co im trci na sklade.
Na domace pouzitie treba zacat na Core i3 2100, resp. jeho predchodcovi i3 560 alebo 540. Do nicoho starsieho by som dneska nesiel.
KoxXxo
01.03.11,13:36
Fero11
01.03.11,14:21
Ja osobne by som si kupil v pohode aj dual core, pred dvoma rokami ked uz boli core i5 ci i7 som si kupil dual core E6300 2,8GHz a vlastne ani ten nedokazem na max vyuzit (obcas pri rendeerovani).
Treba si urcit co chcem robit a potom si to nechat vyskladat a netreba zbytocne predimenzovavat
Svoro
01.03.11,15:47
Veľmi ťažká otázka, hlavne že to bude na "bežné použitie". Pod týmto pojmom si totižto každý predstavuje niečo iné. Ak to bude naozaj len PC na internet, ukladanie fotiek a sem-tam nejaké napálenie DVD-čka, tak do toho netreba trepať nejaké peniaze. Toto dnes bez problémov zvládne aj ten najlacnejší PC. Horšie by to bolo, ak by povedzme sa napríklad syn chcel hrávať na takomto PC, tam už ani tak nejde o výkon procesoru /aj keď aj o to/, ale hlavne výkon grafickej karty, veľkosti pamätí RAM, výkone zdroja a pod. Ak naozaj nemáš okolo seba niekoho, čo by Ti pomohol, tak radšej na tvojom mieste by som povedzme sem do tejto porady alebo na nejakú stránku, ktorá sa zaoberá PC-čkami napísal, do koľko sa treba "finančne" zmestiť a určite ti ľudia v danej cenovej kategórií pomôžu vybrať niečo dobré. Hlavne by som sa určite nespoliehal na predavača v predajni.
Flinstone
01.03.11,17:09
ja by som skôr doporučil aby si navštívila odborníka, zaoberajúceho sa skladaním pc a vysvetlila mu na čo všetko to chceš používať a koľko chceš investovať do zostavy. Navrhne ti vyváženú zostavu a nie trabant s motorom ferrarri.
newmi
01.03.11,21:45
na domace pouztie jej staci aj lacny AMD Athlon X2 alebo X3 a nie tie predrazene Intel core i3.
Napr.:


Procesor: AMD Athlon II X3 450, 3.2GHz
Pamäť RAM: 4 GB (2x2GB) DDR3 1333MHz
Grafická karta: Powercolor Radeon HD 5750 1GB
Pevný disk: 500 GB WD 5000AAKS 7200RPM, 16MB cache
Zdroj: Zdroj be quiet! Pure Power L7-430W 80plus
Zakladna doska: MSI 770-C45, AMD 770, DualDDR3-1600
a samozrejme + k tomu skrinka, monitor, mys, klavesnica, citacka pamatovych kariet, DVD napalovacka a cele sa to da zohnat za cca 580-600€

na takej zostave si pekne zahras aj hry :)
Flinstone
02.03.11,20:22
zabudol si na Operačný systém... ak win tak ďalších 100-130 eur... a chipset AMD 770 je min. 2 roky starý... a prečo Athlon a nie Phenom... a tých otázok by sa našlo...
newmi
02.03.11,20:55
o operacnom systeme rec nebola. Ale hej, to je tak + 130€.

A preco Athlona a stary chipset? No lebo naco by mu bol Phenom a novy chipset na ukladanie fotiek a hranie sa ked, ten Athlon a 770 chipset na to bohate stacia a za o dost nizsiu cenu ;-) Tak ale ked na to ma...nech napise teda rozpocet, daju sa vybrat aj vykonnejsie a drahsie komponenty samozrejme (najma pri grafickej sa da ist s vykonom a cenou riadne hore) :-)
mecky
02.03.11,20:59
flinstone: lebo v tejto vykonnostnej kategorii mas s athlonom lepsi pomer cena/vykon
a 770 je stary len relativne, 800vkova rada je v podstate len premenovana 700vka
ja osobne by som to postavil inak, ale ani tamtej zostave nieje velmi co vycitat, to sa ale asi bavime velmi hypoteticky, kedze nieje dana cena ani nic :)
Flinstone
02.03.11,21:09
rozdiel medzi Athlonom II 450 a Phenonom 555 BE je rozdiel cca 12 eur... čo považujem za zanedbateľný rozdiel, tak by som vybral phenom II
a zostava sa robí ne dlhšiu dobu, tak by som volil tak, aby o 4-5 rokov netrebalo skladať nový, ale max. by sa niečo pridalo do starého alebo vymenilo.
mecky
02.03.11,21:11
a medzi Athlonom II x3 450 a phenomom II X2 555 je rozdiel jedno procesorove jadro :)

pokial nechystas vecsie OC a/alebo pokus o odomknutie na plnohodnotny Phenom X4 nema velky zmysel nad tym cpu uvazovat
newmi
02.03.11,21:22
ten phenom X2 555 nie je o moc lepsi (ak vobec) od Athlonu X3 450 vid test (http://www.cpu-world.com/Compare/720/AMD_Athlon_II_X3_450_vs_AMD_Phenom_II_X2_550_%28re v._C3%29.html). Skor to vyzera, ze ten Phenom 555 je horsi ako Athlon 450
Flinstone
02.03.11,21:39
ten phenom X2 555 nie je o moc lepsi (ak vobec) od Athlonu X3 450 vid test (http://www.cpu-world.com/Compare/720/AMD_Athlon_II_X3_450_vs_AMD_Phenom_II_X2_550_%28re v._C3%29.html). Skor to vyzera, ze ten Phenom 555 je horsi ako Athlon 450
áno... nieje o moc lepší... ak nerátaš to, že dve jadrá zvládnu čo hentie tri... ale spotreba je menšia...
mecky
02.03.11,22:12
áno... nieje o moc lepší... ak nerátaš to, že dve jadrá zvládnu čo hentie tri... ale spotreba je menšia...
spotreba je na papieri mozno mensia, pri realnom pouziti to nebude az take zhave, kedze drvivu vecsinu casu bezia procesory rapidne podtaktovane a podvoltovane

a vykon 450tky je priemerne asi o 8-10% vyssi(zalezi od aplikacie, v niektorych dokaze tazit z L3 ), pri nizsej cene

to uz mozes rovno zobrat athlon II X2 250 ktory je zhruba 5-7% menej vykonny ako 550, o 25eur lacnejsi a rozdiel v spotrebe sa da aj realne badat
newmi
03.03.11,05:53
ano ano, presne tak! ;-)
salvosko
03.03.11,08:26
Joj, ciste spekulacie. Prax je niekde inde. Prax je tam ze ked ti odide zakladna doska, co je aspon u mna v servise najcastejsia porucha, tak ak mas stary typ procesora a ram tak sa ti oprava PC poriadne predrazi - nekupis totiz na to zakladnu dosku. Co teraz usetris 10-20€ tak o 5 rokov mozes prerobit nasobky lebo musis kupit skoro vsetko.
Riesite tu podla mna zbytocne detaily.
Inak procesory sa nekazia vobec a je uplne jedno aky tam mas pokial nepotrebujes synteticky vypoctovy vykon. Napriklad ratat BOINC projekty a podobne. Alebo brutal hry / fullHD video.
newmi
03.03.11,10:42
ma tam pisane, ze sa bude hrat, nepsie sice ake hry ale ked aj nejake novsie, tak potrebuje aj dobre cpu. Nejaky sempron jej to neutiahne aj keby tam mala Geforce GTX 580. Ja jej len dal priklad vyvazenej zostavy za rozumny peniaz, ktora vyhovuje jej potrebam ukaldat fotky a hrat sa.

A ohladom tych dosiek, no zrovna AMD to ma super ze nemeni sockety ako ponozky, takze u nich aj ked sa ti doska pokazi, tak ju zozenies bez problemov ;-)
peanut
03.03.11,12:56
Ahojte!
Chcela by som si kúpiť počítač, ale neviem si vybrať
...
Počítač by som chcela na bežné domáce používanie /ukladať fotky, hrať sa .../
Choďte do obchodu, vyberte si počítač v cenovej relácii, na akú máte, poraďte sa s odborníkom, rozhodnite sa podľa seba. Téma je príliš široká, aby sa tu rozoberala - procesor je len jedna z komponent počítača.
Mimochodom v popise si odporujete - bežné domáce používanie != hráčsky počítač. Na hry treba výkon. Fotky vám zobrazí každý.


Intel Penthium Dual Core,
AMD Athlon,
Intel Core ,
Intel Celeron,
AMD Sempron

Aký je v nich rozdiel???

To sú len základné typy, sú ešte podtypy, modely. Rozdiely sú zrejme:
0. Výrobca - najmä Intel vs. AMD
1. Cena - viď elektronické obchody
2. Výkon - vždy podľa nejakého testu (tu: väčšie číslo je rýchlejší): http://www.cpubenchmark.net/
napr. stredný výkon: http://www.cpubenchmark.net/mid_range_cpus.html, uvádzajú tu častokrát aj ceny v dolároch
nikdy nie podľa hertzov a pod.!
3. spotreba, hlučnosť - väčšinou ide ruka v ruke