036777
18.12.05,21:37
zamestnavatel mi nechce platit za statne sviatky vraj podla nariadenia vlady kto ma fixny plat tomu sa pocitaju len odpracovane dni +den za sviatok bez nahrady mzdy za sviatok .poradte prosim
VieraM
18.12.05,20:51
Pri fixnom plate sa nepocitaju nahrady za sviatky. Fixny plat je mzda za odpracovany mesiac.
Paula
18.12.05,20:54
zamestnavatel mi nechce platit za statne sviatky vraj podla nariadenia vlady kto ma fixny plat tomu sa pocitaju len odpracovane dni +den za sviatok bez nahrady mzdy za sviatok .poradte prosim

Podľa ZP č.311/2001 Z.z. § 122 :U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok,ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň,považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda.
Zamestnávateľ ti nemôže zaplatiť aj deň za sviatok a aj náhradu za sviatok. To by ti platil 2x za ten istý deň.
jozefIK
18.12.05,21:21
zamestnavatel mi nechce platit za statne sviatky vraj podla nariadenia vlady kto ma fixny plat tomu sa pocitaju len odpracovane dni +den za sviatok bez nahrady mzdy za sviatok .poradte prosim

Ak by ste mali dohodnuté v kolektívnej alebo pracovnej zmluve, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou sa bude postupovať podľa §122 odsek 3), môže Vám patriť náhrada mzdy za sviatok.
Paula
18.12.05,21:38
zamestnavatel mi nechce platit za statne sviatky vraj podla nariadenia vlady kto ma fixny plat tomu sa pocitaju len odpracovane dni +den za sviatok bez nahrady mzdy za sviatok .poradte prosim

Ešte ma napadlo, či nemáš na mysli mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (najmenej 50% priemerného zárobku)......pracoval si vo sviatok?
Richard
19.12.05,07:20
Len pre úplnosť uvádzam, že to čo je vyššie napísané znamená, že za sviatok patrí mzda a pri mesačnej mzde sa takýto deň považuje za odpracovaný, čiže nie sú rozdiely v tom, či vôbec nejaký sviatok je alebo nie je.

Ak však zamestnávateľ kráti mzdu o počet dní sviatkov, tak potom si zle vysvetluje zákon.

Príklad:
1. mesiac má 21 pracovný dní a 0 dní sviatkov: pri mzde 20tis SKK je vyplatených 21tis SKK (s predpokladom, že nie je čerpaná dovolenka a že nie sú iné neprítomnosti, nadčasy atď.)

2. mesiac má 19 prac. dní a 2 dni sviatkov: takisto je vyplatená mzda 20tis SKK (s predpokladom, že nie je čerpaná dovolenka a že nie sú iné neprítomnosti, nadčasy atď.)
zubadielko
19.12.05,07:34
Ahojte a ako je to s tými, čo cez sviatok pracujú? Vo firme máme zamestnaných pracovníkov, ktorí nemajú sviatky platené - tarifný plat. Chcela by som sa opýtať, či Vianočné sviatky, ktoré vychádzajú na víkend sa majú platiť ako odpracovaná sobota - nedeľa, alebo ako odpracovaný sviatok. ďakujem
Chobot
19.12.05,08:32
Skúsim to zhrnúť do komplexnejšej podoby.

1. Najprv uvediem príklad klasického (pravidelného) rozloženia prac. času na 5 dní (po-pia) po napr. 8 hodín. Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou (výšku "ukradnem" od Richarda) 20 tisíc Sk. Nemajú žiadne úpravy podľa kolektívnej zmluvy. Mesiac má 19 pracovných dní a jeden sviatok, ktorý pripadne na pracovný deň - pondelok, zamestnanec v tento deň nepracuje.

V tomto prípade patrí zamestnancovi mzda za sviatok tak ako keby pracoval, takže dostane mesačnú mzdu 20 tisíc.

2. Podobne ako v prvom prípade - akurát majú v kolektívnej zmluve uvedené, že za sviatok sa bude vyplácať podľa § 122 ods. 3 prvá veta, potom zamestnanec dostane zaplatené za 19 pracovných dní plus 1 deň náhradu mzdy za sviatok vo výške priemernej mzdy (výpočet podľa § 134).

3. Zamestnanec pracuje 5 dní v týždni (po-pia) a odmeňovaný je hodinovou mzdou. Odpracuje 19 dní = 152 hodín a jeden deň neodpracuje z dôvodu sviatku.

Tomuto zamestnancovi patrí mzda za odpracované hodiny a náhrada mzdy vo výške priemetrného zárobku za 1 neodpracovaný deň z dôvodu sviatku.

4. Zamestnanec pracuje na smeny a smena mu pripadne na sviatok. Jeden deň si teda odpracuje vo sviatok. Takémuto zamestnancovi patrí mesačná mzda plus mzdové zvýhodnenie minimálne 50% jeho priemerného zárobku.


5. Zamestnanec pracuje na smeny, ale ani jedna smena mu nepripadne na sviatok (čiže v tento deň nerobí). Odmeňovaný je mesačnou mzdou. V takomto prípade dostane mesačnú mzdu bez príplatkov, nakoľko sviatok mu nepripadol na jeho obvyklý pracovný deň a tým pádom nezameškal ani deň práce a neušla mu žiadna mzda. (Aj keď je takto znevýhodnený oproti tým, ktorí pracovali o jeden deň menej a dostali prípadne aj za sviatok priemernú mzdu).

Ak sú ešte nejaké iné prípady, pridajte, doplníme spoločne.