petkofe
01.03.11,14:41
Dobry den,
Tento mesiac som dostal príspevok na začatie SZČ. Bude sa rátať v daňovom priznaní za tento hospodársky rok do príjmov?
Zoltán Kovács
01.03.11,14:01
Áno bude, podľa toho koľko z tej dotácie "spotrebuješ".
nunik
02.03.11,12:38
Dobry den. Prosim o radu. Som dlhodobo nezamestnana a mala by som možnost dostat od UP prispevok na samozamestnanie. Mam v plane založit si živnost. CHcela by som vediet či budem mohla zo sumy ktoru dostanem ako učel ich použitia preukazat aj zaplatene odvody. Teda prvy rok zdravotne a druhy aj ZP aj SP. Kedže nepredpokladam že moj prijem zo začiatku bude taky že budem mohla si všetko platit zo svojho prijmu... Dakujem za každu radu..
veronikasad
02.03.11,12:50
Dobry den. Prosim o radu. Som dlhodobo nezamestnana a mala by som možnost dostat od UP prispevok na samozamestnanie. Mam v plane založit si živnost. CHcela by som vediet či budem mohla zo sumy ktoru dostanem ako učel ich použitia preukazat aj zaplatene odvody. Teda prvy rok zdravotne a druhy aj ZP aj SP. Kedže nepredpokladam že moj prijem zo začiatku bude taky že budem mohla si všetko platit zo svojho prijmu... Dakujem za každu radu..
Príspevok môžeš použiť len na účel schválený v podnikatelskom pláne. Ak ti schvália aj odvody, môžeš ho na tento účel použiť.
nunik
02.03.11,12:54
...takže dozviem sa to až pri priprave na podnikanie ? malo by prebehnut nejake vraj školenie a potom testy a obhajoba pred komisiou.... ten podnikatelsky plan schvaluje kto ? komisia ? teda až pre d komisou sa dozviem čo budem mat schvalene ? Diikii moc za odpoved.
veronikasad
02.03.11,12:57
...takže dozviem sa to až pri priprave na podnikanie ? malo by prebehnut nejake vraj školenie a potom testy a obhajoba pred komisiou.... ten podnikatelsky plan schvaluje kto ? komisia ? teda až pre d komisou sa dozviem čo budem mat schvalene ? Diikii moc za odpoved.
Na možnosť zahrnutia odvodov do podn. plánu sa treba informovať ešte pred začatím školenia.
Po absolvovaní školenia sa zúčastníš testov a ak budeš úspešná, pôjdeš obhajovať podn.plán pred komisiu.
petkofe
02.03.11,17:59
Prave som ten proces dokoncil, takze zhrniem takto.
UP Vas zaradi do tzv. praktickej pripravy pre zacatie SZC. U nas to bolo 5 dni, ale pocul som aj o jednodnovom kurze. Na kurze by Vam mali povedat co Vas UP, kde ste evidovana, povazuje za opravneny vydavok z dotacie. V nasom okrese som si zapisal do kalkulacie aj tie odvody do ZP (24mesiacov) a odvody do SP (6mesiacov od 1.7.2012). Ten kurz sa konci testom. Po uspesnom teste dostanete Osvedcenie. To potrebujete pri poziadani o dotaciu.
Po skonceni kurzu mozte zacat s pracou na podnikatelskom zamere. Ak je clovek sikovny, urobi si to sam. Dnes sa ponukaju ludia co Vam to vypracuju. Odnesiete ho na UP a konzultujete ci vyhovuje. Hlavne ci planovane vydavky su opravnene. Ja som sa tak vartil na UP asi 4x, kedze stale nieco vytkli. Nie na prvykrat, ale zakazdym...
Ak Vam ho uz vezmu schvaleny, cakate na termin obhajoby. Pozvu Vas postou a dostanete zoznam zakonov na nastudovanie. Pred obhajobou je pisomny test zo zakonov.
Po teste a obhajobe opat cakate asi 10 dni na vysledky. Ak ste uspesny/a, opat Vas volaju na konzultacie. Mne aj po uspesnej obhajobe vyskrtli modem, musel som nahradit niecim inym. Povedia Vam ze si mate zalozit zivnost...teda az teraz, nie predtym. Ucet mozte pouzit aj ten co mate. Opat sa vratite s papiermi a dohodnete si dalsie termin na podpis dohody o prideleni prispevku. Nachodil som sa tam slusne. Ale uz to mam hotove. Akurat im este musim zatelefonovat svoje DIC.

Asi tak vsetko.
petkofe
02.03.11,18:04
Este som chcel dodat, ze kazdy UP moze vlastne sposoby ako to prebieha. Rovnako tak zoznam opravnenych vydavkov moze byt rozny. Ked niekde tie odvody schvalia, mozno niekde nie. Na mojej dohode je aj cely zoznam, co sme mohli a co nie platit z dotacie.
nunik
03.03.11,12:26
petkofe,dakujem pekne za bližšie info...tak je to dost zdlhave ako pišeš a myslim že aj naročne dost ale nie nemožne to dosiahnut...obavam sa hlavne tych testov...takže živnost až potom treba otvorit po absolvovani všetkych potrebnych veci čo sa tyka toho prispevku a UP ? tiež sa obavam čo všetko by mi dovolili si odpisat z toho ponuknuteho prispevku.....no neviem sa stale rozhodnut či ist do toho...ale vdaka za informacie velmi mi pomohli sa zorientovat,