vcielka182
01.03.11,16:36
Dobrý deň, som študentka ekonomickej fakulty UMB, mám vypracovať prácu o účtovných a da§ových odpisoch a k tomu vypočítať príklad...Príklad znel -
1. Podnikateľ 12.2.200x zaradil do používania osobný automobil so vstupnou cenou 11 617,87 E. Automobil je zaradený v 1.odpisovej skupine. Zostavte odpisový plán, ak sa podnikateľ rozhodol pre zrýchlené odpisovanie.
Podľa tohto dátumu mám vypočítať odpis v prvom roku prenásobený počtom mesiacov , v ktorých sa používal? v prvom roku vychádza odpis 2905 E , mám tento výsledok prenásobiť * 11/12?

Ďakujem za odpoveď :)
Tweety
01.03.11,15:40
Dobrý deň, som študentka ekonomickej fakulty UMB, mám vypracovať prácu o účtovných a da§ových odpisoch a k tomu vypočítať príklad...Príklad znel -
1. Podnikateľ 12.2.200x zaradil do používania osobný automobil so vstupnou cenou 11 617,87 E. Automobil je zaradený v 1.odpisovej skupine. Zostavte odpisový plán, ak sa podnikateľ rozhodol pre zrýchlené odpisovanie.
Podľa tohto dátumu mám vypočítať odpis v prvom roku prenásobený počtom mesiacov , v ktorých sa používal? v prvom roku vychádza odpis 2905 E , mám tento výsledok prenásobiť * 11/12?

Ďakujem za odpoveď :)
Daňový odpis je ročný, neprepočítavame ho teda na mesiace používania.
vcielka182
01.03.11,15:48
Ďakujem pekne :)
vcielka182
01.03.11,15:49
no jasné :) ak by išlo o účtovný v tom prípade prepočívam :) dakujem :)
Stefan2005
01.03.11,16:09
1. už zadanie sa mi nepáči - "podnikateľ-om" sa označuje zvyčajne SZČO, tá robí zvyčajne JÚ - a tam je to iné.

2. ak sa myslí "podnikateľom" podvojné účtovníctvo, tak sa tam vedú účtovné odpisy (podľa odpisového plánu) a áno, účtovné odpisy sa počítajú na mesiace, teda 11/12....
KEJKA
01.03.11,17:25
dobrý postreh.
JankaO
01.03.11,17:33
1. už zadanie sa mi nepáči - "podnikateľ-om" sa označuje zvyčajne SZČO, tá robí zvyčajne JÚ - a tam je to iné.

2. ak sa myslí "podnikateľom" podvojné účtovníctvo, tak sa tam vedú účtovné odpisy (podľa odpisového plánu) a áno, účtovné odpisy sa počítajú na mesiace, teda 11/12....
Kto je podnikateľ, to definuje § 2 odst. 2 Obchodného zákonníka:
....(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.
Zväčša sa pri definíciách v iných prípadoch vychádza práve z ObZ.
vcielka182
02.03.11,09:41
Ďakujem za odpovede a postrehy :) ide o predmet Podnikové financie..Keďže na konci sa pýtajú na odpisový plán pre zrýchlené odpisovanie, zvolila som daňové odpisy :)
vcielka182
02.03.11,09:45
ak "podnikateľ" vedie podvojné účtovníctvo, musí teda robiť účtovné odpisy..Má predsa nárok si uplatniť aj daňové odpisy nie? A mýlim sa, ak si myslím, že "podnikateľ" sa môže rozhodnúť dobrovoľne aj pre podvojné účtovníctvo..Napriek tomu, že väčšina účtuje v jednoduchom...? Opravte ma ak sa mýlim..pekný deň :)
Mona Lisa
03.03.11,12:56
1. už zadanie sa mi nepáči - "podnikateľ-om" sa označuje zvyčajne SZČO, tá robí zvyčajne JÚ - a tam je to iné.

2. ak sa myslí "podnikateľom" podvojné účtovníctvo, tak sa tam vedú účtovné odpisy (podľa odpisového plánu) a áno, účtovné odpisy sa počítajú na mesiace, teda 11/12....

Ak firma má v prenájme budovu a podla zmluvy moze vykonavat tech.zhodnotenie, ktore si aj odpisuje, ak vykoná TZ v mesiaci 12 použije ročný odpis v celkovej výške. Nemýlim sa?
marjankaj
03.03.11,13:17
Ak firma má v prenájme budovu a podla zmluvy moze vykonavat tech.zhodnotenie, ktore si aj odpisuje, ak vykoná TZ v mesiaci 12 použije ročný odpis v celkovej výške. Nemýlim sa?

V JU je to tak, v PU zase inak.
V PU si odpíšeš iba jeden mesiac podľa odpisového plánu a rozdiel účtovných a daňových odpisov si uplatníš v daňovom priznaní.
Mona Lisa
03.03.11,13:50
V JU je to tak, v PU zase inak.
V PU si odpíšeš iba jeden mesiac podľa odpisového plánu a rozdiel účtovných a daňových odpisov si uplatníš v daňovom priznaní.

Myslis nato , ze PU rozdiel medzi danov. a uctovn. je pripocitatel.pozka k ZD.
xiastro
03.03.11,15:34
Myslis nato , ze PU rozdiel medzi danov. a uctovn. je pripocitatel.pozka k ZD.

V podstate ano, hoci v tomto pripade je to naopak ;)
Mona Lisa
03.03.11,15:54
V podstate ano, hoci v tomto pripade je to naopak ;)

Inak povedané, že účtovné odpisy sa pripočítaju k ZD. Kedze sa analyticky uctuju da sa suma celková ahko zistit.