ilona
19.12.05,08:07
Ak máte niekto skúsenosti s takýmto prípadom poradte. Zamestnanci ktorí dostávajú minimálnu mzdu a z tejto sa im robia odvody chceli by si platiť dobrovolne poistenie,aby počas nemoci,čo sa ľahko môže stať mali z čoho vyžiť.Pýtala som sa na socialky a tam mi povedali,že si to môže platiť ako dobrovolne poistená osoba a ked ochorie bude dostávať 2 x nemocenskú. 1x z minim.mzdy od zamestnávateľa a 1x ako dobrovolne poistená osoba,takže spolu by to bolo aspon okolo 6000,-sk a to by už bolo popri byte aspon na slanú vodu.Je to určite tak? Môže od socialky dostávať 2 x nemocenskú,nie je v tom nejaký háčik?Ďakujem.
liba2
19.12.05,07:09
ajobs
19.12.05,12:00
Môže dostávať aj 3 x nemocenské, samozrejme, len v určitých špecifických prípadoch. Ak niekto bude mať nárok na nemocenské z pracovného pomeru aj z dobrovoľného nemocenského poistenia, musí mu lekár vystaviť 2 potvrdenia o PN. A to platenie DNP by malo trvať aspoň 270 dní, aby z neho paralelne vznikol nárok na nemocenské. Ideálne je platiť sumu, ktorá je rozdielom maxima na platenie nemocenského poistenia
( v súčasnosti 23.738 Sk, mení sa to vždy k 1.7. príslušného kalendárneho roka ) a mzdy v zamestnaní. Takže ak má mzdu 6.900 Sk, potom DNP by malo byť zo sumy 23.738-6.900=16.838 Sk. Výška odovodu je 4,4%, teda v peniazoch 741 Sk mesačne.
venus
19.12.05,12:11
tiež som sa stretla na socialke s tym, ze ked je niekto zamestnanec aj dobrobolne poistená osoba, musi mu lekar vypisat PN 2x raz sa zaskrtne krizik pri zamestnancovi a na druhom tlacive ako dobrovolne nemoc.poistená osoba.
Ale neviete nahodou ako je to ked takto poistnenej osobe vznikne nárok na materske, to sa mu maju tiez vypisat dve ziadosti o materskú? zabodla som sa na to spytat v socialke. Dakujem
Jozef Mihál
19.12.05,12:47
Nadviažem na Tóna, pri troche rozmýšľania na tému "rozhodujúce obdobie" na výpočet DVZ, sa dá dosiahnuť nemocenská aj vyššia, ako z 23.738 Sk.
To však tu už veľakrát povedané bolo, najmä v témach k materskej.
ilona
19.12.05,13:27
Ďakujem Vám všetkým za odpovede.