PEPE8989
01.03.11,19:28
Dobrý večer,
máme takýto prípad:
v roku 2006 sme kúpili s vtedy ešte len priateľkou byt, v roku 2007 sme sa vzali a ona si dala trvalý pobyt do tohto bytu, ja nie. Na konci roku 2010 sme
byt predali. Byt sme predali za vyššiu sumu ako sme kúpili. Chcem vedieť či sme ako manželia oslobodený od dane z predaja nenuteľnosti kedže sme ho mali od 2007 mali v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a mnaželka tam mala trvalý pobyt dlhšie ako dva roky alebo mám zaplatiť daň alebo ako to je? Vopred ďakujem za odpovede.
ivka70
01.03.11,18:41
Byt ste nemali v BSM, boli ste podielovi vlastnici, kedze ste ho nadobudli pred manzelstvom.
Ty budes musiet zo svojej polovice dan zaplatit.
babi2
01.03.11,18:51
Dobrý večer,
máme takýto prípad:
v roku 2006 sme kúpili s vtedy ešte len priateľkou byt, v roku 2007 sme sa vzali a ona si dala trvalý pobyt do tohto bytu, ja nie. Na konci roku 2010 sme
byt predali. Byt sme predali za vyššiu sumu ako sme kúpili. Chcem vedieť či sme ako manželia oslobodený od dane z predaja nenuteľnosti kedže sme ho mali od 2007 mali v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a mnaželka tam mala trvalý pobyt dlhšie ako dva roky alebo mám zaplatiť daň alebo ako to je? Vopred ďakujem za odpovede.
Ak bol v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, je tu možnosť zdanenia a to:
u obidvoch manželov v rovnakom pomere,
u obidvoch manželov v rôznom pomere,
len u jedného z manželov, ak sa tak dohodnú
Doba trvalého pobytu manželky presiahla dobu dvoch rokov, u manželky ide o príjem oslobodený od dane. Čiže sa dohodnete, že príjem z predaja bude zdaňovať manželka, ktorá spĺňa podmienku pre oslobodenie. Príjem z predaja sa teda nebude uvádzať v daňovom priznaní ani nebude zdaňovaný.


§ 4
Základ dane
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
ivka70
01.03.11,19:02
Otazka je, ako by sa majetok, nadobudnuty pred manzelstvom, stal sucastou BSM.
To by museli BSM o ten majetok rozsirit, co dost pochybujem, ze pred predajom bytu urobili.

Takze stale je to majetok v podielovom vlastnictve a od dani je oslobodeny len ten, kto ho vlastnil aspon 5 rokov alebo v nom mal aspon 2 roky trvaly pobyt.
babi2
01.03.11,19:14
ivka70 Dnes, 09:02 PM
Otazka je, ako by sa majetok, nadobudnuty pred manzelstvom, stal sucastou BSM.
To by museli BSM o ten majetok rozsirit, co dost pochybujem, ze pred predajom bytu urobili.

Takze stale je to majetok v podielovom vlastnictve a od dani je oslobodeny len ten, kto ho vlastnil aspon 5 rokov alebo v nom mal aspon 2 roky trvaly pobyt.
Súhlasím, ale zadávateľ píše že: kedže sme ho od 2007 mali v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov , tak som vychádzala z toho že ho skutočne mali v BSM, či ho mali musia vedieť sami
ivka70
02.03.11,06:57
Súhlasím, ale zadávateľ píše že: kedže sme ho od 2007 mali v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov , tak som vychádzala z toho že ho skutočne mali v BSM, či ho mali musia vedieť sami

Ja si skor myslim, ze sa zadavatel domnieva, ze uzavretim manzelstva presiel byt automaticky do BSM, co ale nie je pravda. Ptero bola moja prva odpoved taka aka bola :).
babi2
02.03.11,07:16
PEPE8989
03.03.11,11:50
Dobrý deň, ďakujem za analýzu, byt sme samozrejme nemali v BSM, ale teraz sme manželia a toto je teraz vraj príjem do BSM, takže ak je oslobodená manželka tak by som mal byť aj? Je to tak?