pamusik
02.03.11,02:08
Poprosím o radu v takomto prípade:
Zdaniteľná osoba - s.r.o. so sídlom v tuzemsku, neplatca DPH, nakupuje elektronicky dodávané služby z tretích krajín (väčšinou bez faktúry cez PayPal) a zároveň poskytuje elektronicky dodávané služby do EÚ (Google Adsense) a do tretích krajín (Amazon), za ktoré dostáva šek (bez faktúry).
1) Je nutné sa zaregistrovať podľa §7a na DPH?
2) Je nutné dodaniť vyšlé platby a podať daňové priznanie k DPH?
3) Ak áno, je táto daň odpočítateľná, t.j. DP DPH=0, aj keď faktúra nie je podľa §71?
4) Je nutné podávať štvrťročne súhrnný výkaz DPH?
Ďakujem vopred za Vaše príspevky!
svito1982
11.03.11,17:31
Ja mám rovnaký problém.
Som neplatca DPH a som spoločník v s.r.o. .
Mám záujem o nákup elektronicky dodávaných služieb (licencie/aktivačné kľúče) z tretích krajín (Singapur/USA/Canada/Australia). Z DRSR nám prišla odpoveď, ktorá nám prišla ako neutrálna a nebola nám poskytnutá jednoznačná odpoveď.

Tak som sa obrátil na DU v mojom okrese a oni my na základe odpovede z DRSR a mojich objasnení o aký typ nákupu a predaja ide povedali, že nie som povinný byť platcom DPH. Ale ako to už býva nemám o tom žiaden doklad lebo mi ho nechceli poskytnúť.

No a na inom DU v okrese druhého spoločníka zas povedali, že musíme byť platcami DPH. Takže kde je pravda....?

Chcel by som teda vedieť od niekoho kto s tým má skúsenosti či je nutné byť platca DPH alebo aké postupy by bolo nutné dodržiavať pri nákupe a predaji takéhoto tovaru.
pamusik
12.03.11,22:17
Takže po rôznych konzultáciách s pracovníkmi DRSR a DÚ a auditorom som prišla k nasledovnému:
Keďže s.r.o. je zdaniteľný subjekt (vykonáva ekonomickú činnosť s cieľom dosiahnutia zisku), má sídlo v tuzemsku a elektronicky dodaná služba má miesto dodania tam, kde fy sídli, čiže v tuzemsku, táto služba je predmetom dane z pridanej hodnoty. Znamená to teda, že prijaté nakúpené služby je treba dodaniť 20% DPH a odviesť DÚ do 25-eho v nasledujúcom mesiaci, ako bola služba dodaná (aj keď fy nie je registrovaným platcom DPH). Pokiaľ fy nie je riadnym platcom DPH, nemôže si v daňovom priznaní k DPH vykázanú DPH odpočítať, ale uhrádza ju v plnej výške. (Ani keď je registrovanou zdaniteľnou osobou podľa §7a!) Z tohto mi teda vychádza, že je lepšie byť dobrovoľným riadnym platcom DPH a potom si vykázanú DPH možno odpočítať a podávať nulové daňové priznania. Ak má fy nejaké príjmy z EÚ (sem sa ráta aj Google, pretože má pobočku v Írsku), je nutné sa zaregistrovať na DPH podľa §7a, zistiť si IČ DPH obch. partnera a podávať Súhrnné výkazy (podľa obratu mesačne al. štvrťročne). S tým Paypalom som to ešte úplne neporiešila, ale keby niekto vedel poradiť, budem rada.