ivan173
02.03.11,08:30
Získal som v dražbe byt, ktorého vlastníctvo na mňa prešlo udelením príklepu, na základe notárskej zápisnice mi mal byť odovzdaný. Bývalí majitelia to odmietli a zostali, ja musím platiť poplatky do spoločenstva a podľa polície musím čakať dokiaľ mi kataster nedá originál LV, kataster má zo zákona 60 dní a až potom ich môžem vyhodiť. Akú môžem potom na nich podať žalobu? /neoprávnené používanie cudzej veci, bezdôvodné obohatenie, krádež a pod?/Tá krádež preto, lebo už zmizlo z bytu všetko okrem dlažby. Existuje spôsob ako ich dostať z bytu skôr?
GabiZ
02.03.11,07:38
Pri dražbe je rizikom neochota predchádzajúceho vlastníka vypratať vydraženú nehnuteľnosť. Takéto konanie bývalého vlastníka však môže byt trestným činom podľa § 218 Trestného zákona (neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru).Okrem trestného oznámenia môže nadobúdateľ podať na súd návrh na vypratanie nehnuteľnosti.

§ 218 Trestného zákona:

Neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru

(1) Kto protiprávne obsadí alebo užíva dom alebo byt iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní domu alebo bytu neoprávnene bráni, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Kto protiprávne vnikne, obsadí alebo užíva nebytový priestor iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní nebytového priestoru neoprávnene bráni, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) z osobitného motívu.
Tezaurus
02.03.11,07:46
existuje aj zrychleny zapis do katastra
GabiZ
02.03.11,07:49
Inak v oznámení o konaní dražby mali byť uvedené aj podmienky odovzdania predmetu dražby vydražiteľovi (osobe, ktorá predmet dražby vydražila). Čo tam máš napísané?
doktor23
02.03.11,09:46
existuje aj zrychleny zapis do katastra

ide o záznamové, nie vkladové konanie

Polícia nemá pravdu, pretože vlastníctvo na Teba prechádza udelením príklepu, kataster len zaznamenáva túto skutočnosť.
ivan173
02.03.11,10:03
Presná formulácia-Ak ide o nehnuteľnosť odovzdá predchádzajúci vlastník predmet dražby na základe predloženia osvedčeného odpisu notárskej zápisnice a doloženia totožnosti vydražiteľa bez zbytočných prieťahov
GabiZ
02.03.11,10:10
Takže tu platí, že prechod vlastníckeho práva, kedy sa vydražiteľ stáva vlastníkom je moment udelenia príklepu za podmienky, že zaplatil cenu dosiahnutú vydražením. Záznam v katastri nehnuteľností má už iba evidenčný charakter. Výhodou kúpy nehnuteľnosti v dražbe je aj fakt, že vydražením nehnuteľnosti spravidla zanikajú všetky záložné práva, ktoré na nej viazli a vydražiteľ získa nezaťažený predmet dražby. Vydražiteľ tiež nemusí platiť správe katastra v súvislosti so zápisom prechodu vlastníckeho práva ani dražobnej spoločnosti žiadne poplatky. Takže polícia musí uznať tvoj majetok na základe odpisu notárskej zápisnice a mala konať.
ivan173
02.03.11,10:15
Len ako presvedčiť políciu, tá trvá na LV a najprv musím na meste zrušiť bývalým majiteľom trvalý pobyt čo bez LV tiež nechcú
ivan173
02.03.11,10:35
Ďakujem Vám, GabiZ a doktor23 a zajtra skúsim podať to trestné oznámenie podľa § 218 Trestného zákona
GabiZ
02.03.11,10:38
Ešte jedna otázka. Po ukončení dražby si nedostal náhodou zápisnicu o odovzdaní predmetu dražby, ktorú mal vyhotoviť dražobník?
GabiZ
02.03.11,10:44
To čo som hovorila je v zákone č. 527/2002 Z. z. Zákon o dobrovoľných dražbách, konkrétne v § 27:

Nadobudnutie vlastníctva alebo iného práva

(1) Ak uhradil vydražiteľ cenu dosiahnutú vydražením v ustanovenej lehote, prechádza na neho vlastnícke právo alebo iné právo k predmetu dražby udelením príklepu. Ku dňu zaplatenia ceny dosiahnutej vydražením vydražiteľom zaniká pohľadávka veriteľa v rozsahu uspokojenia veriteľa z výťažku dražby.

§ 29

Odovzdanie predmetu dražby

(1) Ak nadobudol vydražiteľ vlastnícke právo alebo iné právo k predmetu dražby, je dražobník povinný podľa podmienok uvedených v oznámení o dražbe odovzdať predmet dražby a listiny, ktoré osvedčujú vlastnícke právo a sú nevyhnutné na nakladanie s predmetom dražby alebo osvedčujú iné práva vydražiteľa k predmetu dražby, bez zbytočného odkladu vydražiteľovi; vydražiteľ prevzatie predmetu dražby písomne potvrdí.

Ak nadobudol vydražiteľ vlastnícke právo k predmetu dražby, predchádzajúci vlastník je povinný odovzdať predmet dražby na základe predloženia osvedčeného odpisu notárskej zápisnice a doloženia totožnosti vydražiteľa za podmienok uvedených v oznámení o dražbe bez zbytočných prieťahov.

Toto by malo pomôcť aj pri komunikácii s políciou, ktorá si to veľmi zjednodušila, ale tu sú argumenty, podľa ktorých by mali postupovať, aby si sa dostal k svojmu majetku.
ivan173
02.03.11,13:41
Nie, nedostal, iba potvrdenie o vydražení predmetu dražby a následne poštou 2 x notársku zápisnicu /odpis/. Pôvodne mi to mal odovzdať zamestnanec dražobnej spoločnosti, ale ked som poslal mail /minulý týždeň/, nedostal som zatiaľ žiadnu odpoved.
doktor23
03.03.11,06:37
Choď s notárskou zápsinicou na políciu, ukáž im znenie zákona .... ale policajný zbor má usmernenie ešte od gen. Labku, že nemôže asistovať pri vyprataní, iba ak na základe právoplatného a vykonatľného rozhodnutia súdu ... napriek tomu, že si vlastníkom ....
pju
30.09.13,19:02
Ako to dopadlo, trestne oznámienie dá sa s vami kontaktovať ?
Andrea.su
15.06.16,18:47
aj mna by to zaujimalo